Post Rock/Metal κυκλοφορίες (+μπάντες)

To αστείο είναι πως θα βαρεθούν τα πιτσιρίκια και μπορεί να φάνε και καμιά γιούχα…

Πάντως το Walking Season είναι τόσο ανάλαφρο που δεν είναι και τόσο παράλογο. Μετά το Four Trees το …χάος. [-X

Επειδη δεν ειχε τυχει ν’ ασχοληθω παλιοτερα, οι God Is An Astronaut ειχαν παντα τοσες ηλεκτρονικες επιρροες?
Εμενα παντως μ’αρεσε το στυλ στο καινουργιο, αν και βλεπω οτι ηδη εχει διχασει αρκετα

Με δύο γρήγορες ακροάσεις μιλάμε για τεράστια στροφή συγκριτικά με την δισκογραφία τους. Για παράδειγμα κομμάτι σαν το Exit Dream είναι τελείως ξένο με τους GIAA.

Προφανώς και δεν είχαν τόσα ηλεκτρονικά στοιχεία ποτέ τους, ούτε είχαν χρησιμοποιήσει computer programming που εδώ επικρατεί.

Επίσης είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιούν φωνητικά τόσο εκτεταμένα.:!:

Σαν πρώτη εντύπωση λείπουν οι κιθαριστικές μελωδίες που ήταν πάντα ατού τους και έχουν χάσει σε δημιουργία ατμόσφαιρας.

Θέλει ακροάσεις να χωνευτεί σίγουρα.

Νέο κομμάτιο Blueneck

http://blueneckuk.bandcamp.com/track/sirens-2

Tα σπάει

Έχουμε ανακοίνωση νέου δίσκου Mt Zion. Τίτλος: “Fuck Off Get Free We Pour Light On Everything”

Και καινούργιο κομμάτι επίσης.

Αν είναι σαν το Kollaps Tradixionales, θα μιλάμε για δισκάρα.

Έτσι, ποιοι godspeed τώρα.

Κομματάρα από το περσινό άλμπουμ κάποιων Αυστραλών All India Radio.

Ο Μάνος από πάνω “ζωγραφίζει” :thumbs up:

Over The Ocean - Be Given To The Soil

Τούτοι εδώ είναι καλοί. Post Rock / Shoegaze ακούμε κυρίως. Έχουμε κανονικά φωνητικά (ο τραγουδιάρης κάποιον μου θυμίζει γμτ αλλά έχω κολλήσει τώρα), μελαγχολία μπόλικη και τέρμα κοψοφλεβίτικη. Ο δίσκος ήθελε λίγο παραπάνω έμπνευση γιατί κανει την κοιλίτσα του, αλλά σε γενικές γραμμές, είμαι σίγουρος θα αρέσει και τα παλικάρια από τη Virginia θα παρακολουθουνται. Δύο δίσκοι στο σύνολο, αυτό και το ντεμπούτο που δεν έχω ακούσει.

Streamarei εδώ http://spartanrecords.bandcamp.com/album/be-given-to-the-soil, ξεχωρίζω το Obscene που έχει το στυλ του.

Το άκουσα μια φορά το αποπάνω και σίγουρα θα πάρει κι άλλες ακροάσεις γιατί ήταν θετική η πρώτη εντύπωση.

Σε άλλα νέα, εγώ εδώ και κάμποσο καιρό λιώνω την δεύτερη σερί δισκάρα κάποιων Revival Hymns. Απ’ τα καλύτερα φετινά άλμπουμ που 'χω ακουσει. Πανέμορφο.

Revival Hymns-Pauhu [2014]

Ρηβιου
St(d)reaming

STOP THE PRESSES, ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΣΚΟ

Audrey Fall-Mitau [2014]

!!! τα μεγάλα πνεύματα που λένε.!!! πριν λιγο ρώτησα στο fb για αυτούς.
ο δίσκος είναι μια γλυκεία μελαγχολία. ναι θα μπορούσε και καλυτερα, αλλά τι να κάνεις
και το κομμάτι που κλείνει τον δίσκο, είναι λατρεία.

*και 2 ποστ πιο πανω του μανου, μετράει ο δίσκος ε!

Λίγο την προσοχή σας εδώ, γιατί όταν το είχα ποστάρει δεν το είχα ακούσει όσο έπρεπε. Εδώ γίνεται ο πόλεμος. Τούτοι οι Λεττονοί βαράνε άσχημα.

Το νέο [B]Scraps of tape [/B]στριμάρει στο Spotify και είναι αρκετά καλό με μια πρώτη ακρόαση.

+11
Πολυ δυνατο, θανξ.

post-metal με ενδιαφέροντα ηλεκτρονικά στοιχεία, μερικές περίεργες ιδέες και λίγα φωνητικά. Γούσταρα φουλ.

Α και οι ryvulet όντως και γαμώ!

δε νιώθω και πολύ καλά

Πολύ δυνατό το Ryvulet ε. Cheers στο σύντροφο που το πρότεινε.

Brontide - Artery

Τις τελευταίες μέρες λιώνει σερί. Καλοπαιγμένο, κιθαριστικό, ριφφάτο ποστ-ροκ. Εντυπωσιακά όμορφη κυκλοφορία.

Eastwood - Language Of Stars

Fav track: Corona di Stelle

  • αρρωστο cover Owlwood - CoL