Premier League

Έλα μωρέ μην είσαι γκρινιάρης, σβηστός το παίρνεις λέμε

Αήττητο να μην το πάρει και όλα καλά θα είναι…

Μαύρα χάλια χτες. Μερικοί παίκτες δεν μπορούσαν να πάρουν τα πόδια τους (κουράστηκαν οι ίδιοι και οι ίδιοι, το παρατράβηξε ο Μουρίνιο με τη σταθερότητα). Αν πω ότι χαίρομαι κιόλας που δε χάσαμε και το βαθμό δεν θα πω ψέματα. Τέσπα όμως, την Τετάρτη θα είναι περασμένα ξεχασμένα αυτά.

Ποιά Τετάρτη μωρέ, με την Τότεναμ παίζουμε :!: Welcome the kids welcome the 4-0 είναι η φάση. Με το που έχει στρίψει το λεωφορείο στην King’s Road έχουν αρπάξει τα πρώτα δυο*.
Το θέμα είναι στο δεύτερο γύρο να μου φύγει το άχτι με τη γαμημένη τη Σάντερλαντ. Απ’ το Μπριτζ δεν πρέπει να φύγουν με λιγότερα από πέντε.
Αλλά θέλω και να σωθεί βασικά. Μη στενοχωριέται ο Γκους εξαιτίας μας, κι ας μας το έκοψε πέρυσι.

[SPOILER] *Αλλά είπαμε: ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ PREMIER LEAGUE ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ! :stuck_out_tongue: [/SPOILER]

Ε ναι ρε, αυτό εννοώ κ εγώ. Θα μας φύγει η όποια πίκρα την Τετάρτη. Εδώ καλά καλά αυτοί σήμερα δε ξέρω πως θα ζήσουν με την Everton. Ένα βαθμό τουλάχιστον μπορεί και παρα μπορεί να τους κλέψει.

Η Σάντερλαντ απ’ την άλλη το έκανε αυτό που ήτανε να κάνει τέλεια μεν, αλλά και εμείς σ΄όλο το ματς παίζαμε σαν να μην είχε πλάτος το γήπεδο. Ε τα ίδια λάθη δύο φορές δε θα γίνουν, ας ελπίσουμε!! Άσε που αυτούς τους παίζουμε ξανά στις 24 Μαΐου στην τελευταία αγωνιστική. Enough said.

Edit: Southampton :papas:. (αν και θα έπρεπε να ήταν 0-1 τώρα με πέναλτι)

Καλά αυτή η παρδαλή λευκή ισοπαλία χτες (απέναντι σε μια ομάδα που πρόσφατα μάζεψε οχτώ τεμάχια στο Σαουθάμπτον) ήταν 2 parts απίστευτο επιθετικό κοκομπλόκο Τσέλσι και 1-1,5 parts αριστουργηματικό αμυντικό στήσιμο Σάντερλαντ. Ομολογώ ότι σε όλο σχεδόν το β’ ημίχρονο (που πρόλαβα να δω) θαύμασα την αυταπάρνησή τους και την αλληλοκάλυψη με την οποία ουσιαστικά δε μας επέτρεψαν να απειλήσουμε καθόλου. Ήταν σα να βλέπεις την Εθνική του Euro 2004 στα καλύτερά της. Παίζει ρόλο και το γεγονός ότι έχει μαζέψει εκεί κάτι βετεράνους της Γιουνάιτεντ (οι οποίοι γενικά μπορεί να μηηηηην, αλλά είναι πολύ έμπειροι και βοηθάνε σε καταστάσεις κλεφτοπολέμου), αλλά κατά βάση είναι θέμα προπονητή. Ο Γκους είναι φανερό ότι κάνει σπουδαία δουλειά (ή τουλάχιστον που τα αποτελέσματά της φαίνονται κόντρα σε ομάδες πρωτοβουλίας) σε μια ομάδα η οποία είναι εμφανέστατα επιπέδου Championship - βασικά και πολύ την έχει κρατήσει στην Premiership. Αν το καταφέρει και φέτος θα είναι θαύμα. Αλλά δεν το βλέπω.

Αυτή η άποψη που την διαβάζεις σε πολλά μέρη ακόμα κι από άτομα που βλέπουν πολλά (30+) χρόνια Αγγλία για το ότι είχε τελειώσει και καλά το πρωτάθλημα με ξεπερνάει. Ειδικά μετά από σήμερα που πλησίασε η Σίτι στους 6, αυτές οι διαφορές για 20+ αγωνιστικές είναι φιστίκια. Ας έρθει κανας Μάρτιος που τότε αρχίζουν και βαραίνουν πραγματικά τα πόδια και τότε θα δούμε τι γίνεται.

Πάντως τους πούστηδες τους γαλάζιους δεν τους περίμενα να το καθαρίσουν τόσο άκοπα σήμερα… Την Σαουθάμπτον τώρα θα τη δούμε που έχει δύσκολο πρόγραμμα.

Το λέω καθαρά λόγω ποιότητας. Αν υπάρξουν ακραίες διακυμάνσεις φόρμας, όλα παίζουν.

Typical Sunderland. Παίζουν την αμυνάρα της ζωής τους με μας και πάνε και τρώνε 4 γκολ απ τη Σίτι με τον Jovetic να έχει ένα γκολ και μία ασίστ. #-o. Ε α να χαθείτε.

Τέσπα όμως. Είπαμε, σήμερα όλα αυτά δεν μας χαλάνε το κέφι.

…ήρθε η ώρα να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους: αυτή η φετινή Τσέλσι μπορεί και να είναι η καλύτερη από τη διετία 2004-2006 (τουλάχιστον), αλλά σε ειδικές συνθήκες, που λέμε, όταν δηλαδή έχει περάσει κάμποση ώρα χωρίς γκολ, ή αν τελικά το βάλει ο αντίπαλος, ο οποίος παράλληλα κλείσει σωστά τους χώρους συν την αυτοπεποίθηση που κερδίζει μ’ αυτά και μ’ αυτά… ε τότε μάλλον έχουμε πρόβλημα. Έχουμε γίνει προβλέψιμοι ρε γαμώτο. Η ομάδα αναπτύσσεται με τον ίδιο τρόπο είτε κερδίζει 3-0, είτε χάνει 2-0. Υπερβολικά πολλές πάσες. Έλα όμως που υπάρχουν και (αρκετές) ομάδες που δεν μπορείς έτσι απλά να τις ζαλίσεις και μ’ αυτό να σπάσεις την άμυνά τους. Καμιά φορά θυμίζουμε λίγο Μπαρτσελόνα των τελευταίων ετών. Μου λείπει η εκρηκτικότητα, ο τσαμπουκάς και η σπιρτάδα του παρελθόντος. Μπορεί να έχουμε φτιάξει υπερπλήρες σύνολο, αλλά αργότερα μέσα στη χρονιά θέλω να δω κι άλλα πράγματα από την ομάδα. Θέλω να δω περισσότερο τρέξιμο, περισσότερη φαντασία, λιγότερη προβλεψιμότητα. Θέλω να ξαναδώ την υπερομάδα του 2005. Αυτά.

Α και βέβαια χίλια μπράβο και respect στη Νιουκάστλ, έπαιξε φανταστικά και πέτυχε κάτι που είναι πολύ πιθανό να μην το πετύχει άλλος (τουλάχιστον στην Αγγλία) φέτος.

Rotation Jose, υπάρχει και ο πάγκος, αν είναι δυνατόν! [-X
Ο Luis έπρεπε να είναι μέσα από το ημίχρονο, για να μη πω και ο Remy αντί του Diego που ήταν πολύ κακός σήμερα.
Και οι παίκτες μερικές φορές σα να βαριούνται να τελειώσουν τις φάσεις. Τόσες χαμένες ευκαιρίες πάλι… Το πετάξαμε μόνοι μας στα σκουπίδια το ματς. Τουλάχιστον θα σταματήσουν αυτοί που μιλάνε από τώρα για αήττητο κ λοιπές χαζομάρες.

Παντριου ρισπεκτ :slight_smile:

“We wanted to play more football, but that was not possible because a few things that I thought didn’t belong any more to top level football but still belongs - the ball disappears, the ball doesn’t come, another ball comes, the ball boys they run away.”

Η Γιουνάιτεντ τον τελευταίο καιρό πρέπει να είναι η πιο αποτελεσματική ομάδα όλων των εποχών. Απ’ ότι έμαθα μεσοβδόμαδα με Σαουθάμπτον ήταν 2 ευκαιρίες - 2 γκολ η φάση. Σήμερα πόσες είχε, 4; 5; Πρώτη φορά βλέπω ομάδα να χει καλύτερο παίκτη τον τερματοφύλακα (απίστευτος ο Ντε Χέα, δεν του βάζανε γκολ με τίποτα) και να κερδίζει 3-0! :stuck_out_tongue:

Για την καημένη τη Λίβερπουλ τι να πεις… μιζέρια της μιζέριας ω μιζέρια…

Το ότι έχω τον Ντε Χέα στο Fantasy με την σκατένια φετινή μας άμυνα τα λέει όλα… MVP της σεζόν στο χαλαρό ως τώρα…

Στην άμυνα είναι εμφανές ότι πονάμε ακόμα αλλά απ’ τη μέση και μπροστά γίνεται χαμός. Ο Κάρικ κάνει εξαιρετικά παιχνίδια από τότε που επέστρεψε και του 'χω σούρει πολλά. Αλλά και να μην έπαιζε έχουμε τόσες επιλογές που ζαλίζεσαι. Εδώ κατέληξε να είναι βασικός κι αναντικατάστατος ο Φελαϊνί.

Αντερλεχτ - Ολυμπιακος 0-3, περισυ. Κι ας βγηκε ο Μητρογλου MVP, επειδη εκανε χατ τρικ. :stuck_out_tongue:

Μάλλον σωστός, απλά αυτό δεν το χα δει. :stuck_out_tongue:

Anyway, πάρτε μια θεϊκή φωτοσοπιά απ’ τις πολλές που κυκλοφορούν από χτες στα ίντερνετς για πάρτη του Ντε Χέα:

[ul]
[li][B]Click on the images to fade between Then and Now[/B][/li][/ul]
http://www.theguardian.com/football/ng-interactive/2014/dec/18/chelseas-stamford-bridge-then-and-now

Θα ακολουθήσουν και άλλα αφιερώματα απ’ ό,τι λέει στην εισαγωγή.

Αντε και γαμησου ρε εποπτη να δουμε λιγο ματς

Βλέπω το τοπικό ντέρμπι Newcastle - Suderland και σηκώθηκε όλο το St. James Park και χειροκροτούσε διότι ανακοινώθηκε από τα μεγάφωνο ότι οι οπαδοί της Suderland μάζεψαν 35 χιλιάρικα λίρες για 2 οπαδούς της Newcastle που έχουν πρόβλημα…
Premier League! :slight_smile:

^Σεβασμός.