Primordial

Ό,τι να ναι γενικώς δηλαδή. :lol:

Για σπάστο σε τάλιρα αυτό με το “η μπάντα του”

Ναι και αυτο με τους “τυραννους”

Ε λογικά θα εννοεί πού κάνει αποκλειστικά αυτός κουμάντο (DS) και πού συμμετέχουν και άλλοι (Primordial).

Ε ναι αυτό. Στους D.S. όλα ειναι δικά του…σύνθεση, παραγωγή, αποφάσεις.
Ενω στους Primordial είναι τα εγώ 3 διαφορεικών ανθρώπων που συγκρουονται. Τουλάχιστον αυτό μου έδωσε να καταλάβω.

…ναι κιεγώ αυτό κατάλαβα:):!:

Δεν ειναι απλα τα εγω. Αν δεν κανω λαθος, στους primordial η ‘συμφωνια’ ειναι οτι δεν γραφει καθολου μουσικη. Αν κανω λαθος, σχωρατε με.

Όσο ισχυρή προσωπικότητα, τρομερή φωνή και χαρισματικός frontman να είναι ο Nemtheanga, οι PRIMORDIAL είναι πρώτα απ’ όλα οι Ciaran και Pol.

Μουσική γράφει κυρίως ο πρώτος, συμπληρώνει ενίοτε ο δεύτερος και τώρα τελευταία δίνει κομμάτια και ο O’Floinn.

Κράζει Ιρλανδία; Περίεργα πράγματα…ίσως λανθασμένα τον είχα για λίγο εθνίκοπατριώτη.

Ώρα να ακούσουμε τα 2 πρώτα :smiley:

Βασικα τι εννοει ο Ισις οταν λεει ‘‘κραζει Ιρλανδια’’; Το κρατος της Ιρλανδιας; Τους ηγετες της γενικα, τους τωρινους η παρελθοντικους; Την κουλτουρα; Τον πολιτισμο; Την ιστορια; Διαφερει κραξιμο απο κραξιμο. Ειναι λιγο ασαφες.

για να λέει “κράζει άπειρα Ιρλανδια…και Ελλάδα…” θα εννοεί την τωρινή κατάσταση

ANTE ΓΕΙΑ!!!

Εβαλαν στο FB την πρωτη επισημη φωτογραφιση της μπαντας το '91!!!
Ποσο παιδακι φαινεται ο MacUiliam???

…από μικρά φαινόντουσαν τι μπαντάρα θα γινόντουσαν:):!:

Λοιπόν, μετά το Dark Horse on the Wind, έχουμε τώρα και τη διασκευή στο Foggy Dew:

(τελευταίο κομμάτι στην playlist)

Εμένα δε μου πολυαρέσει, αλλά για πείτε κι άλλοι.

Εγω παλι δεν υπηρχε περιπτωση να καταλαβω οτι τραγουδαει ο Alan αν δεν το ηξερα…

Γιατί, τώρα είσαι σίγουρος ότι είναι ο Alan που τραγουδάει;

Anyway, δεν είναι τα φωνητικά το πρόβλημα έτσι κι αλλιώς, είναι ότι η μπάντα πήγε να βγάλει μια σκοτεινή/σάπια εκδοχή αυτού του Ύμνου (απόλυτα λογικό στα χαρτιά) αλλά το αποτέλεσμα ακούγεται σα να βαριούνται όλοι. Ήθελε μάλλον άλλη προσέγγιση.

Αλλά μέχρι στιγμής παραμένει κομμάτι-γρίφος για τους μεταλλάδες. Όταν πριν από λίγα χρόνια τόλμησαν να το πιάσουν οι Wotan, γέλαγε ο κόσμος. Με τους Primordial δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, αλλά και πάλι μνιέχ.

Οχι και παλι σιγουρος δεν ειμαι,αλλα απο διπλα λεει “Primordial” οποτε το πιστευω!!
Παντως συμφωνω με αυτο που λες, και μενα αυτο ακριβως μου εβγαλε.

οι Primordial μόλις κατεδάφισαν την κεντρική σκηνή του Bloodstock Open Air.