Primordial

.,…αυτό δεν κάνουν πάντα?:):!:

Αρχες Νοεμβρη λοιπον. Ακονιστε τα τσεκουρια σας!

what expectations have people?

Ο Άλαν είναι τόσο ενθουσιασμένος με το δίσκο που ξέχασε πώς να χειρίζεται τη μητρική του γλώσσα;

Δεν είναι η μητρική του γλώσσα…:stuck_out_tongue:

Άσε που γενικά οι Ιρλανδοί μιλάνε άλλα αγγλικά από τα “επίσημα” σωστά, όπως και οι Σκωτσέζοι δηλαδή, μη σου πω και οι ίδιοι οι Άγγλοι…:lol:

Κοίτα, εσύ είσαι εκεί και ξέρεις καλύτερα, αλλά μεταξύ μας τώρα: αν εξαιρέσεις μερικές χιλιάδες στα δυτικά που μεγαλώνουν έχοντας ως πρώτη γλώσσα τα ιρλανδικά, για τους υπόλοιπους Ιρλανδούς (άρα και για τον Αβεριλ, που απ΄ότι θυμάμαι είναι από Δουβλίνο) τα αγγλικά δεν είναι η μητρική γλώσσα; :roll:

Μα; κοροϊδεύει ο αλήτης ρε, κοίτα

Eσυ μας καροϊδευεις που εγραψες ; αντι για ς
Ανθρωπος που πετυχαινει να χρησιμοποιησει σωστα το “is being released” μια χαρα τα κατεχει τα αγγλικα. Ευγε, Αβεριλ!

[SPOILER][/SPOILER]

Nαι μωρέ πλάκα κάνω…:wink:
Δουβλίνο ανάθεμα αν μιλα ιρλανδικά το 0.1 % του πληθυσμού. Δηλαδή τίποτε μπαρουτοκαπνισμένα γερόντια του IRA… :lol:

Αυτό που γενικά έχω παρατηρήσει τώρα είναι ότι τα Αγγλικά που μαθαίνουμε στα φροντιστήρια εμείς, τα σωστά Αγγλικά αν θες, δεν είναι απαραίτητα τα Αγγλικά που θα ακούσεις όχι μόνο σε Ιρλανδία, Σκωτία αλλά ακόμα και από Άγγλους.

Πχ στη Ιρλανδία συχνά δεν υπάρχει διάκριση σε πρώτο/δεύτερο και τριτο πρόσωπο αντίστοιχα όσον αφορά την κλίση των ρημάτων. Π.χ.

I do
you do
he/she/it do

Και γενικά πολλά τέτοια σκηνικά, που το πρώτο καιρό σε μπερδεύουν και λες τι στο διάολο άλλα αγγλικά μιλάω εγώ; Συχνά δηλαδή όταν μιλάω με Ιρλανδούς είμαι σε φάση “τι σκατά, τι στο διάολο λένε;”.

Ναι μωρέ τα ξέρω όλα αυτά, είναι γνωστό ότι άλλο τα standard english που μαθαίνουμε εμείς και άλλο η πραγματική καθημερινή γλώσσα που μιλάνε οι γηγενείς… απλά το συγκεκριμένο μου φάνηκε υπερβολικά “λάθος”, ακραία πατάτα. Βασικά ελληνικούρα μου φάνηκε. Σα να ακούω στο μυαλό μου τον κλασσικό “αϊ σπικ ινγκλαντ βερι μπεστ” Έλληνα να προσπαθεί να μιλήσει αγγλικά μεταφράζοντας στο μυαλό του λέξη προς λέξη απ’ τα ελληνικά και να καταλήγει να λέει “ΡΕ ΓΟΥΟΤ ΕΚΣΠΕΚΤΕΪΣΙΟΝΣ ΧΑΒ ΠΙΠΟΛ;”

Να τζιτζικιάσει λίγο ο Κιαράν τις κιθάρες και να ανανεώσετε το σέτλιστ, να τι ΕΞΠΕΧΤΕΗΣΟΝΣ ΧΑΒ ΠΙΠΟΛ :!:

Το περίμενες καιρό να με βρεις λάθος αλλά είσαι τόσο, μα τόσο νουμπάς.

Όχι, ειχες κανει λαθος κι εδώ

αλλά δεν το εκανα θεμα γτ εκτος από νουμπας ειμαι και μεγαλοκαρδη, ειμαι και παρεξηγημενη. Εγω, να ξερεις, ουτε ισχυριζομαι ότι τα ξερω όλα ουτε κραταω κακία εκτος από τις φορες που τα ξερω όλα και που εχω τα νευρα μου :stuck_out_tongue:
Ελα, chill out κι εσυ και ολοι σας! :slight_smile:

δεν εχω ψηφίσει εδώ.
τι σκατά να επιλέξω μου λες?

Εισητίριο αγοράστηκε σήμερα 8)

NEW PRIMORDIAL LYRIC TRACK IS HERE streaming on Metal Blade
"Where Greater men have fallen"

Ωρεμαναμου

Φακ γιεα.

And you will always bury your sons

καληνύχτα

εκει που ημουν πετρα αλλα τα κραταγα, σκαει το ριφφ στο 6:17 και αποθεσα.Πουστηδες