Primordial

λετε να καμω θρεντ?

H κομματάρα είναι το “Seed Of Tyrants” γιατί είχαν να γράψουν κάτι παρεμφερές από την εποχή του “What Sleeps Within”. Από κει και πέρα, δυνατό μπάσιμο με το ομώνυμο (το ξέραμε), εξίσου καλή συνέχεια με το “Babel’s Tower” και τρομερό κλείσιμο με το “Wield Lightning…”.

Δυστυχώς τα υπόλοιπα 4 κομμάτια μου έχουν πει ελάχιστα προς το παρόν (το ακούω εδώ και τρεις βδομάδες, δεν έστειλα λινκ σε κάποιους που ήθελα γιατί σεβάστηκα αυτούς που μου το εμπιστεύτηκαν).

Δέος και δάκρυα για το “Wield…”.
Κάντε ρε τόπικ.
Περισσότερα αργότερα, μόλις 2 ολοκληρωμένες ακροάσεις μέχρι στιγμής.

Primordial λοιπόν χθες στο Δουβλίνο.

Καλή εμφάνιση, ο Alan τρομερός και σε ερμηνείες αλλά και σε θεατρικότητα πάνω στη σκηνή, τα καινούρια κομμάτια ακούγονται μια χαρά, τα παλιά ακόμη καλύτερα. Encore δεν έκαναν γιατί βαριόντουσαν να φύγουν και να ξαναβγούν όπως είπε χαρακτηριστικά και ο Alan.

Παρ’ όλα αυτά κάτι έλειπε. Νομίζω ότι η μουσική τους ταιριάζει καλύτερα σε μικρότερα venue απ’ ότι σε μαγαζιά των 2000-2500 ατόμων. Και αν εξαιρέσεις τις πολύ πρώτες σειρές, ο κόσμος είχε μέτριες αντιδράσεις.

Σετλιστ ίδιο με το παρακάτω, μόνο που αντί για Traitor’s Gate έπαιξαν Sons of the Morrigan.

http://www.setlist.fm/setlist/primordial/2014/knust-hamburg-germany-3bcda4c8.html

Τι εννοείς μόνο Coffin Ships από Gathering

Αυτό που επίσης αξίζει να ειπωθεί, μιας και τα καινούρια (7/8 παρακαλώ!) έπαιζαν εν’ αλλάξ με τα παλιότερα, είναι ότι υπάρχει ένα ποιοτικό “χάσμα” ανάμεσα τους. Τουλάχιστον έτσι το αντιλήφθηκα εκείνη την ώρα.

To 1/8 ήταν το The Seed Of Tyrants, μάλιστα, συγχαρητήρια.

^ Αν είναι δυνατόν.

Καλά για το ότι από τα τρία καλύτερά τους albums παίζουν μόνο από ένα κομμάτι (Morrigan, Godless, Ablaze) δεν έχει πια νόημα ούτε να γκρινιάξεις - περσινά ξινά σταφύλια.

Και ο άλλος γκρινιάζει που παίζουν μόνο ένα από Wilderness :!:

Ενταξει ρε μλκς εχουν εναν καινουριο δισκο να προωθησουν αν τον μηνα που βγηκε εκαναν μπεστ οφφ περιοδεια θα ηταν ανησυχητικο.

Ουτε εγω καταλαβαινω γιατι λειπει το Tyrant βεβαια αλλα οκ, σε αλλο σετλιστ το επαιζαν.

Αφού το λες κι ο ίδιος ότι δεν έχει νόημα να γκρινιάξω γι’αυτά! Ναι, έχεις δίκιο, μα γιατί δεν παίζετε Glorious Dawn, What Sleeps Within και Dark Song;

Κουζουλάθηκες ρε Κυριακάτικα; Για τα ρεαλιστικά λέμε μόνο

Ασε που το Gathering ΕΙΝΑΙ ο καλυτερος τους δισκος [/flame]

Ούτε καν

Εννοειται πως ειναι ο καλυτερος δισκος τους. Σοβαρομιλω.

Α ρε γατάκια

Εντάξει αν διαβάσει κανείς την συνέντευξη του Alan στο Hammer Νοεμβρίου το Seeds of tyrands με το ζόρι πρέπει να το έβαλε στο άλμπουμ.

Πες που με το ζόρι το 'κανε album από EP που έπρεπε…

Οι Primordial από το fuzz to 2013 στο an club to 2015…
Μάλιστα…
Ένα μεγάλο μπράβο στους διοργανωτές που έκλεισαν τα venues αυτών των δύο live…
Tο gagarin ή άντε το κύτταρο δεν τα έχουν ακουστα?

Ίσως να μην τους ήθελαν οι The Haunted για support.

Α ναι ρε είναι ίδια μέρα σωστός…
και μαλακία που θα πρέπει να χάσουμε the haunted…

σιγα που θα τους χαλαγε κιολας, μπηκε κανεις στον κοπο να ρωτησει? και μετα λετε για τον λωρη.