Prodigy

Νομίζω δεν υπάρχει thread…το ανοίγω απλα για να τιμήσω μία απο τις καλύτερες μπάντες των 90ς…Για μένα αυτή η μπάντα μπορεί να με κάνει να χοροπηδαώ όσο και οι Rage against the machine…Ηχητικό μανιφέστο και τα 2 αυτά γκρούπ…γράψτε ότι θέλετε για αυτούς!εγώ το άνοιξα γιατι αξίζει να υπάρχει thread αλλά και να δω την γνώμη ενός καθαρά rock κοινού για αυτούς!

γαματοι, αν και ακομη να καταλαβω τι ειδος μουσικης ειναι ακριβως

Δηλώνω φανμποης…Μεχρι και το fat of the land ηταν σημειο αναφοράς για την dance (η hardcore ισως?) σκηνή των 90s…Κριμα που το τελευταιο τους ηταν μια απογοήτευση…

ΤΑ ΣΠΑΝΕ.Singles οπως Smack my Bitch Up,Breath,Firestarter εχουν μεινει κλασσικα,ενω live βγαζουν τεραστια δυναμη.Μιας και το ανεφερα αξεχαστη η συναυλια τους στο Rockwave του 99 στον Αλιμο κυριως λογω των επεισοδιων(δε πηγα αλλα απ’οσους πηγαν και μου τα ειπαν πρεπει να εγινε χαμος).

Dance αλλά σίγουρα πολύ extreme (hardcore?) γιa τότε…στανταρ συναντιόνται και πολλά στοιχεία drum n bass…

Περισσοτερο Techno-punk με Drum n’ Bass και Trance στοιχεια θα ελεγα εγω.Αλλα Hardcore απο που κι ως που?

To hardcore πήγαινε για εδώ…

με καλύπτει απόλυτα ο όρος…trance βεβαια δεν νομιζω αλλά γενικά περιγράφει πολύ σωστα αυτό που παίζουν!

Τι σας νοιάζει τι είναι; Αφού τους αναγνωρίζεις με την μία αν ακούσεις!
Κάποτε είχα μεγάλη αγάπη κι ακόμα μου αρέσουν βέβαια. Αγαπημένος δίσκος Music for the Jilted Generation.
Α, και το βίντεο κλιπ του remix του voodoo people είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!

Λες αυτό που βάζουν άτομα να τρέχουν με κλειστά μάτια μέσα απο μια διαδρομή γεμάτη διάφορα φυσικά εμπόδια μέχρι να επικρατήσει ο last man standing?φοβερό όντως!κ το remix τα σπάει!!!

Ναι αυτό λέω. Απίθανο βιντεο κλιπ! Πώς τους έχασα γαμώτο; :frowning: Είναι στον κόσμο τους όταν παίζουν live (λογικό είναι βέβαια…)
Ο shaman παίζει το firestarter άμα έχει κέφια σε ηλεκτρονικά ντραμς ή άμα τον αναγκάζουν.

κ εγώ δεν τους έχω δει live…:frowning: Πλάκα πλάκα όπως έγραψα πριν ένα Live Ratm & Prodigy θα ήταν απίστευτο και βάσει στατιστικών θα είχαμε κ επεισόδια!! (και θα ήταν πιο σίγουρο και απο το 1,05 στο στοιχημα αν ήταν και beastie boys μαζι!!:lol:

Χαχα όντως οι beastie boys λείπουν από αυτό. Δε γίνεται βέβαια γιατί δεν θα βγαίναν και πολλοί ζωντανοί (μεταξύ των οποίων κι εγώ)!

Κλασσικα βιντεοκλιπ ειναι και τα παρακατω(ΦΕΡΤΕ ΤΑ 90’S ΠΙΣΩ ΡΕ)

ΠΩ!!εποχές mtv european countdown μου θυμισες…καλα το firestarter το είχαν λιώσει τότες στο μτβ!

Και οχι μονο.Το mcm θυμαμαι το ειχε λιωσει τοτε που το εβλεπα μαζι με αλλο ενα(τσεκαρε το electronic music θρεντ και θα δεις ποιο).

Tώρα δεν το βρίσκω…αν μπορείς tell me!

Το Spaceman των Babylon Zoo.Παιζοντουσαν πολυ εκει.

Καλά τι είπες τώρα??μεγάλο κόλλημα το spaceman!!πω πω θα κλαψω…

Πρωτοπόροι… Το Fat of the land ήταν απίθανο άλμπουμ.

Εχω link στο electronic music thread με το video.Δε χρειαζεται να ψαξεις και πολυ.Ωραιες εποχες παντως.