Progressive metal κυκλοφορίες/μπάντες

Tσιμπήστε ότι βρείτε απο Evergrey. Όσον αφορά άλλες αγαπημένεσς progressive μπάντες πιστεύω όλοι γνωρίζετε την αξία των Opeth και Death (OK, αυτοί παίζουν progressive death αλλά το τοπικ είναι γενικά για progressive οπότε…)

να ενημερώσω ότι αφού έψαξα τους Disillusion που ανέφερε ο Dyingfreedom, και μέτα από αρκετές ακροάσεις, κατάτασσονται στην κατηγορία “Θεοί”.

Το 1o των Dissilusion μου αρέσει τρελά…το gloria είναι πιο δύσκολο και περίεργο,το έχω ψιλοπαρατήσει, αλλά όντως έκανε αίσθηση όταν βγήκε.

Όσοι γουστάρουν, ας ρίξουν καμια αυτιά στα Swanlike (Opeth-ιά με ολίγον death/doom-ίλα παραπάνω) και Existence (Opeth-ια - Damnation era, με τζούρες απο Porcupine Tree) των Dark Suns.

Παντως με τους Opeth Εχω παρατηρησει οτι υπαρχει ενας διαχωρισμος!

Υπαρχουν οι οπαδοι των Opeth
Και υπαρχουν και οι Progressivαδες που δεν ειναι τοσο προοδευτικοι οσο θελουν να λενε και ακουνε μονο το Damnation!

Εγω ανηκω στους πρωτους!8)

Εγώ πάντως, που (γενικώς) από progressive metal δεν μου αρέσουν τα ιδιαιτέρως πολύπλοκα, και (ειδικώς) σε σχέση με τους Opeth δεν είμαι καν ο μέσος οπαδός τους, νομίζω ότι το Damnation είναι πολύ ωραίο.

Είμαι η μόνη που πιστεύει ότι είναι περίεργοι οι Disillusion; :-k Έχω το Gloria… αλλά μ’αρέσει αρκετά! :stuck_out_tongue: Ιδίως το “The Black Sea”.

Το Gloria είναι απίστευτο. Εμένα βασικά είχε να με πωρώσει τόσο πολύ δίσκος από τότε που άκουσα το Elecric Scum των Depressive Age. αλλά αν θεωρείς περίεργους τους Disillusion που να ακούσεις και Depressive Age, που αποτελούν ξεκάθαρα επιρροή τους.

Αλα της η Αλόη…Ξέρει και Dissillusion…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Πού είναι το περιεργο; Η μπάντα αυτή έχει αρκετή (όχι μεγάλη βέβαια) προβολή. Δεν ξέρω για περιοδικά, πάντως στα διάφορα webzines και φόρα έχω δεί να αναφέρονται-συζητούνται πολλάκις. :wink:

Όντως… Σε σχέση με πολλές άλλες κυκλοφορίες έχει μια χαρά προβολή…

Καλό είναι να έχουν προβολή τέτοιες προσπάθειες και τέτοιες μπαντάρες μεταξύ των τεριμμένων.
Ντάξει οι Disillusion

Όλα είναι σχετικά.

Ναι, όλα είναι σχετικά δεν αντιλέγω.
Αλλά κάπου πρέπει να προβάλλονται και συγκροτήματα που όντως προσφέρουν κάτι πρωτοπόρο και είναι στην καλύτερη φάση τους.

Κλασσικό παράδειγμα φυσικά οι Depressive Age.
Ή οι Carcass.
Ή οι Psychotic Waltz.

edit: Δλδ γιατί να μην κάνουν ένα εξώφυλλο οι Green Carnation και να κάνουν οι Blind Guardian για πολλοστή φορά πχ.
Αλλά και αυτή είναι μια άλλη συζήτηση

SpeedyM na doso kati kai sto magazi sou…Na min nomizeis nomizeis ALHTH!

Έχω ακούσει 2 φορές το καινούριο Threshold και μου φαίνεται πάρα πολύ καλό -καλύτερο από το προηγούμενο…

Επίσης, τσεκάρετε τους Μεξικανούς Cronica, στο myspace τους υπάρχουν 3 τραγούδια από το demo τους. Εξαιρετικοί, σε prog rock φάση. http://www.myspace.com/cronico

αρχιναμε:

Spiral Architect - A Sceptic’s Universe

spastic ink meets psychotic waltz. για μενα και πολλους, οι μεσσιες του τεχνικου progressive

Ark - Burn The Sun

ίσως το αγαπημένο μου progressive metal album. ασυλληπτα φωνητικά απο jorn lande με ostby απο conception στις κιθαρες. κριμα που διέλυσαν. περίμενα πολλά απο αυτους.

Ayreon - Into The Electric Castle]

οι ayreon ειναι μεγαλο κολλημα. μαζι με το human equation, λατρευω επισης τρομερα αυτον τον δισκο. νταξ, πανω κατω ολοι τους ξερετε. θεριζουν.

Artsruni - Cruzaid

αρμενιοι. prog με φλαουτα και τετοια. εφαγα φλασια και τους θυμηθηκα. το χα ακουσει παλια και που κανε παρα παρα πολυ καλυ εντυπωση.

Planet X - Moonbabies

τρελη δισκαρα. prog / fusion. donati, mcalpine, sherinian. αυτο τα λεει ολα. επος!

θα επιστέψω δριμυτερος…

Tsekarete tous White Fear Chain, to sygkrothma pou eftiakse o Buddo (ti poios einai o Buddo?) to 96 me melh twn Realm (alloi 8eoi apo kei…). To diskaki 8erizei apla.Mia pio heavy ekdosh tou burning time, dld fwtia sta mpatzakia mas.

εννοείς τους prog-thrashers realm???

Nai!Takis Kinis leme!

Ayto akribws!Tigka electric scum to gloria,alla para ma para poly kalo.