Progressive metal κυκλοφορίες/μπάντες

XΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ…

Όχι και progressive metal αυτή η θεϊκή δισκάρα! [-X

Τεχνικό μελωδικό death metal με αστείρευτη έμπνευση και heavy metal-άδικα solos που σπέρνουν! :bow:

Είναι ο αγαπημένος μου Death δίσκος! :yes:

Λες να ακούω τελικά progressive και να μην το έχω πάρει χαμπάρι; :-k :roll:

:stuck_out_tongue: :lol:

Και εμενα ο αγαπημενος μου Death δισκος…αλλα νομιζω ειναι ενας prog/death δισκος!

Και τι τυμπανα εχει ε?
Richard Christy!!
Τον ειχε ανακαλυψει ο Chuck και θυμαμαι σε μια συνεντευξη του το 98 που ειχε πει οτι θα σας παρει τα μυαλα με το Drumming του!
Ενας δισκος 100 χρονια μπροστα απο την εποχη του!

Spirit Crusher ρεεεε!!

Δημήτρη, ποιό είναι το πρόβλημα αν είναι progressive; Σημασία έχει ότι είναι δισκάρα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βλέπεις τόσο απαξιωτικά τον συγκεκριμένο χαρακτηρισμό. :-k

ΑΠΛΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΔΙΣΚΑΡΑ

Χρήστο, ήλπιζα ότι ήταν φανερό ότι έκανα πλάκα… :roll:

Σοβαρά τώρα, δεν βλέπω απαξιωτικά τον χαρακτηρισμό, αλλά όταν για μια 15ετία οι 9 στους 10 progressive δίσκους που έχω ή έχω ακούσει, δεν με “αγγίζουν” καθόλου, ε τότε, αναγκαστικά, έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι δεν είμαι εγώ για αυτό το είδος… :dunno:

ΟΚ, απλά δεν είναι απαραίτητο να συνδέουμε το progressive με μακροσκελή solos και γενικότερα επίδειξη μουσικών ικανοτήτων.

Βλ. Eldritch, Shadow Gallery κ.α. 8) :slight_smile:

Progressive σημαίνει πειραματίζομαι,εξερευνώ νέα μουσικά μονοπάτια,και σπάω πολλά στεγανά και cliche…Σίγουρα πάντως για μένα δεν είναι τα μακροσκελή solos και τα υπερβιρτουόζικα μέχρι αηδίας κομμάτια…Αρα πιστεύω πλέον ότι ο συγκεκριμένος όρος έχει υπερκορεστεί

Σε κάποιο thread πριν 2-3 μέρες κάναμε μια παρόμοια συζήτηση για το συγκεκριμένο ζήτημα και είχα πει και την άποψή μου αλλά δε θυμάμαι που#-o Όποιος θυμάται ας βοηθήσει

Συμπαθητικη προσπαθεια ειναι και το νεο album των Slavior,μπαντα που φορμαρε ο Mark Zonder

Ο Zonder είναι respect! Θα τους τσεκάρω

Μήπως ήρθε και η ώρα των Fates Warning για καινούριο?:-k (Αντε γιατί το X έφαγε τρελλό λιώσιμο…)

Το Sound Of Perseverance είναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ.
Και το Symbolic φυσικά και γενικώς μεγάλη μπάντα.

Επίσης

και μην ξεχνιόμαστε.

:thumbup:

O Lucassen είναι τεράστιο respect!! Και το φοβερό άλμπουμ με τους Star One (Intergalactic Space Crusaders κομματάρα!) αλλά και το Human Equation (σπέρνει ασύστολα, μάλλον η καλύτερη δουλειά του Arjen και με πολύ ωραίο concept) τα έχω λιώσει!

Δισκάρες όλες…Ειδικα το Enchant…(Paint the picture άσμα…)

Και περνάμε σε ορισμένα “κλασσικά” και απαραίτητα αλμπουμάκια, διαμάντια του χώρου.

  1. Symphony X - V: The New Mythology Suite

  1. Pain Of Salvation - The Perfect Element Pt.1

3. Liquid Tension Experiment

4. Shadow Gallery - Tyranny

  1. Sieges Even - A Sense of Change

  1. Opeth - Still Life

7. Andromeda - Extension of the Wish

και bonus:

~ Vauxdvihl - To Dimension Logic

Dying, για πες 2 λόγια για Vauxdvihl

Λοιπόν, οι Vauxdvihl είναι Αυστραλοί και έχουν κυκλοφορήσει μόνο το “To Dimension Logic”, το οποίο και θεωρείται και είναι ένα από τα “κρυμμένα” αριστουργηματικά άλμπουμ του χώρου.
Βγήκε το '94 και από τότε δεν έχουν κυκλοφορήσει κάτι άλλο. Καταπληκτική τεχνική κατάρτιση, μελωδιάρες, αρμονίες, αρκετά μελωδικά φωνητικά.
Ηχητικά κινείται πολύ κοντά στους θεούς Queensryche της Rage For Order περιόδου περισσότερο και ολίγον από Fates Warning περιόδου Parallels.

Απαραίτητο άλμπουμ.

δε θα πω απολυτως τίποτα. θα αφησω τις εικονες να μιλήσουν.:stuck_out_tongue:

για μένα το χειρότερο παίρνει 9/10:p