Progressive Rock

Υπάρχει κάποιος που να συμφωνει στο ότι πρόκειται για το τελειότερο είδος ροκ?Αν ναι να δώσει μερικά από τα αγαπημένα του συγκροτήματα!Αν όχι να εξηγήσει το γιατι!(Σαν θέμα πανελληνίων μου ακουγεται τώρα που τοξαναδιαβάζω,anyway :oops: ).Περιμένω… :wink:

Το ότι είναι το τελειότερο είδος rock, είναι κάπως υποκειμενικό θα’ λεγα.
ότι κάθε νοήμων άνθρωπος ακούει, είναι δεδομένο.
όσον αφορά τα συγκροτήματα θα τα εντάξω όλα στο φάσμα του Rock και ας είναι metal.
PINK FLOYD (Οι θεοί των θεών)
Rush
Styx
Dream Theater(Welcome To The machine)
Queensryche
Psychotic Waltz
Fates Warning
TOOL
Depressive Age
Opeth( \m/)

αυτά μου ρχονται πρώτα

προσθέτω…
KING CRIMSON
Porcupine Tree (πλησιάζει η ώρα για το live…)

[δεν πρόκειται να παραθέσω γνώμη για το αν είναι ή δεν είναι το τελειότερο είδος μουσικής]

__Σωστός ο προηγούμενος, συμπληρώνω:

Genesis (τα πρώτα)
Yes
Gong
Camel
King Crimson

Y.Γ. χεχε, με πρόλαβε ο DayDreamer (γράφαμε μαζί)…

:smiley: :wink:

Να προσθέσω επίσης και ένα συγκρότημα που αν και ξεκίνησε τέλη του 60 γνώρισα πολύ πρόσφατα και λόγω της επικείμενης παρουσίας του ως support στους Porcupine Tree στις 21 Ιουλίου στον Λυκαβηττό… πρόκειται για τους
Van Der Graaf Generator
και 1 album τους που άκουσα με έπεισε πως πρόκειται για ένα εξαιρετικό prog rock συγκρότημα!

Έχετε δίκιο ότι το θέμα είναι τελείως υποκειμενικό και πράγματι είναι απλά η γνώμη μου.Τα δικα μου αγαπημένα prog συγροτήματα είναι οι Jethro Tull,Camel,King Crimson,Yes,Rush,Caravan…και πολλά άλλα!!Οι Van der Graaf Generator είναι φοβεροί(Peter Hammil απ’τις καλύτερες φωνές),δοκίμασε το άλμπουμ Pawnhearts. :smiley:

Camel
Eloy
Yes

[size=6]K A N S A S [/size] ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!

WATERS οε οε

“wee are the priests, of the teeemplees of syrinx”

RUUSSSSHHHHHHHHHHHHHHHHHHH reeeeeeeee!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

YES REEEEEEEEEE
GENTLE GIANT
URIAH HEEP(KAI OMOS EINAI)
CARAVAN

Na pros8esw tous the gathering,goblin,muse,tangerine dream,frank zappa,asia,emerson lake & palmer

ps:Oi GObLiN fOvErOI!!!(vlEpe dAriO ARgEntO MOviezz… :twisted: )

pali off topic vgikes ore!

Ωραίος ο Thomas.

Eloy, Rush, King Crimson, Jethro Tull
Και φυσικά Camel απ’ όπου και πρωτομπήκα στο progressive :slight_smile:

pali off topic vgikes ore![/quote]
__Κι όμως!! Καθόλου off-topic!! 8) Ειδικά στα live τους ήταν πολύ μπροστά… Ακου π.χ. το live του “Incomundo - Hymn To The Atman” (16:08 ) -εκτός των άλλων εμπεριέχει ένα απ’ τα καλύτερα σόλο drums που έχω ακούσει ποτέ!! Ή το “Death Of Mother Nature Suite” (9:00).

__Αυτά που αναφέρω μπορείτε να τα βρείτε στο 2πλο best τους υπο την ονομασία “Kansas”. Καταπληκτικό cd, με πολλά σπάνια, ανέκδοτα και live, αλλά και όλα τα γνωστά. Εχετε στο νου σας ότι κυκλοφόρησε όμως το 1998, οπότε ξεχάστε τραγούδια απο το τελευταίο τους… Στο εξώφυλλο έχει ένα πρόσωπο με μούσια, πολύ ωραίο σκίτσο. Αν είστε τυχεροί ίσως το το δείτε και ως κοσσετίνα (μπορεί να είναι διπλή, μπορεί και τετραπλή -δεν ξέρω και ακόμα μετανιώνω που δεν την πήρα), “χτυπήστε” την με τη μία!! :wink: [/list]

KANSAS poli poli kalo prog group!
opios pige sto likavito ide ti simeni 70’s prog!
exw na prosthesw
camel
eloy k genika germniki kraut skini opos novalis can colosseum
focus (ollandi)

Camel, Yes, Genesis, Pink Floyd, Eloy, Mahavishnu Orchestra, Primus, Carptree, Mars Volta (το τελευταιο ειναι αριστουργημα), Enchant, Arena.

Επισης Magenta, Mostly Auntumn, Karnataka (ειναι καλοι αλλα οχι κατι σπουδαιο).

[size=7][/size]PINK FLOYD

Watchtower,Atheist,Canvas Solaris,Spastic Ink,Cynic

Pink Floyd /Amon Duul 2/ Anathema/ Verve/ Aphrodite’s child /13th floor elevators/camel/wishbone ash/eloy/jethro tull
:smiley: