Progressive Rock

Το βρήκα εξαιρετικά μέτριο προς απογοητευτικό, με εξαίρεση το Catching The Bullet που ξεχωρίζει από χιλιόμετρα.

Το θέμα για το καλύτερο Haken θα μπορούσε να ανοίξει (μάλλον όχι εδώ, είμαστε πολύ λίγοι) μεγάλη και ενδιαφέρουσα κουβέντα. Προσωπικά, τα βρίσκω ισάξια. Οποιαδήποτε επιλογή έχει να κάνει με το πώς προτιμά κανείς το prog του, π.χ. πιο αυτοσχεδιαστικό και χιουμοριστικό ή πιο σφιχτό, σύγχρονο και κομπρεσαρισμένο ή κάπως έτσι, αν και οι διαφορές δεν είναι τόσο δα έντονες.

Καλά, βρήκες άνθρωπο να του μιλήσεις για Ντρημθηατερ, προγκμέτσαλ και σρεντίλες! :lol: Τα απεχθάνομαι και τα τρία. Αυτό δε σημάίνει όμως ότι υπάρχουν μόνο αυτά. Από τους Mars Volta μέχρι τους Karmakanic και από τους Hypnos 69 μέχρι τους Discipline, τόσες και τόσες χώρες έχουν κάτι να προτείνουν στο prog rock εκτός από τους Άγγλους.

εντύπωση μου κάνει. Όχι πως ξέρω και κανέναν άλλο να το έχει ακούσει (:p), αλλά μου φάνηκε εντυπωσιακά δυνατό και ατμοσφαιρικό.

Όσο για το πόσοι είμαστε (όχι εδώ, γενικότερα) φαίνεται από το πόσα live έχουμε δει από όλα αυτά τα ονόματα που συζητάμε.

Και σκέφτομαι εγώ ότι παίζει να βγουν περιοδεία Headspace με Haken το φθινόπωρο…:frowning:

Οι Haken είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση,αλλά επίσης θα συμφωνήσω πως θέλουν το κάτι ακόμα.

Το It Bites είναι επίσης ένα απ τα προσεχή ακούσματα.O Μίτσελ είναι απ αυτούς που επίσης κρατάνε ψηλά τη σημαία του προγκ στο νησί(εξαιρετική συνέντευξη Χρήστο!) κι ας θεωρεί το είδος ως underdog.Όπως εξομολογείται βέβαια δεν είναι και απ τους φανατικούς ακροατές του είδους,άσχετα αν η συνεισφορά του σ αυτό είναι τεράστια.:slight_smile:

εδιτ: To Seventh Degree Of Separation προσωπικά το βρήκα αρκετά καλό,η παραγωγή όμως ήταν τούμπανη…!!

Σε όσους άρεσε το Headspace μπορεί ήδη να είδατε τη συνέντευξη που κάναμε με τον Adam Wakeman [U]εδώ[/U].

Τώρα πάει στο progressive rock ή στο progressive metal; Ε ούτε ο ίδιος ξέρει! Πάντως, αν εξαιρέσουμε τον mandrake οι ίδιοι γράφουμε στα δύο threads… :stuck_out_tongue:

Πολύ καλή και ενδιαφέρουσα η συνέντευξη Χρήστο. Ωραίος τύπος ο Adam και με ποικίλα ακούσματα (το μήλο ως γνωστόν οφείλει να πέσει κάπου…).

Αν και δεν αξίζει ιδιαιτέρως τον κόπο η κουβέντα για την ακριβή ταμπέλα, νομίζω πως πρόκειται για prog metal δίσκο με rock στοιχεία. Άδικο έχει ο hokam που δίνει τόσο respect στο συγκεκριμένο, αν και δεν…από prog metal γενικά; :smiley:

Μπορεί να μην την πραγματοποίησα εγώ λόγω άλλων υποχρεώσεων, αλλά είχα μεταφέρει και τις δικές μου ερωτήσεις / απορίες και γενικά με πείθει πως είναι ωραίος τύπος και δεν φάνηκε να κρύβεται στις απαντήσεις του. Ομολογώ πως δεν ήξερα ότι έχει παίξει με την …Victoria Beckham πάντως. Τι τραβάνε τα prog τα παλικάρια…:lol:

Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου, ως προς το που ανήκει ο δίσκος, αν και μπορεί να σταθεί και στις 2 πλευρές.

Αυτά να τα ακούνε κάτι μάνδρακες που με το που δουν το progressive να συνδυάζεται με metal τρέχουν μακριά λες και θα τους φάνε το μπιφτέκι…:lol:

Όχι απαράιτητα. Οι Fates Warning ας πούμε μου αρέσουν, το ξέρεις. Οι Queensryche το ίδιο, κι ας θεωρώ το Ο.Μ. υπερτιμημένο (όχι και κακό όμως). Οι Soul Cages το ίδιο (πού τους θυμήθηκα θα μου πεις).

Αλλά κατά πλειοψηφία το prog metal είναι κακόγουστο, υπερβολικό και άνοστο. Και γενικά δεν μπορώ να ακούω power chords, ειδικά στο prog.

τόσα ξέρεις, τόσα λες…:stuck_out_tongue:

οι Soul Cages έχουν επανασυνδεθεί btw. Ακούστηκε και ότι θα παίξουν μαζί με τους mayfair
Συνεχίστε

:lol::lol::lol:

[SPOILER]ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!!![/SPOILER]

Και για να συνεχίσω την προγκ ροκ τρολλιά,θα πω ότι το prog metal είναι απλό ανόθευτο metal με τη διαφορά ότι έχουν καλό rhythm section.:stuck_out_tongue:

Ω και γαμώ τις μπαντάρες οι Soul Cages!!!Ωραίο το νέο,ελπίζουμε σε δισκογραφική επιστροφή.

λίγο τρολλάρισμα ακόμη…

Δεν διαφωνώ ιδιαίτερα με Mandrake για το prog metal. Δυστυχώς παραδοσιακά η περισσότερη σαβούρα εκεί κρύβεται σε ότι αφορά τα prog υποείδη.

Κατά τ’άλλα για την progομάνα Bρετανία καλά τα λέτε, και μπορώ να κάνω άνετα αντιστοίχια με την Εθνική Αγγλίας στο ποδόσφαιρο, το γέννησε μεν αλλά…:stuck_out_tongue:

Είναι πολύ απασχολημένοι με το indie και την κακή ποπ οι Άγγλοι, ποιο prog τώρα…

Ε καλά, μην το γαμάμε τώρα! :slight_smile: Η αντιστοιχία της Εθνικής Αγγλίας στο ποδόσφαιρο είναι μάλλον οι Venom (μεγάλη επιδραστικότητα -χεστήκαμε- και κατά τα άλλα…Venom) και όχι τόσο οι σύγχρονες prog μπάντες.

Επειδή δεν πήρα θέση για τη σύγκρουση prog rock και prog metal, κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Φυσικά δεν αναφέρομαι μόνο στα τέρατα των 70s, αλλά και σε σύγχρονες μπάντες που μεγαλουργούν. Ωστόσο, αυτό είναι άδικο για τα metal ανήψα. Όπως όλοι ξέρουμε, το prog metal προέκυψε από το prog rock με πρέζες metal riffs και λοιπών στοιχείων, τα οποία, όντως, αισθητικά δεν ταιριάζουν με το όλο στυλ συνήθως. Electric Eye και Natural Science δεν πολυταιριάζουν είναι η αλήθεια. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι λίγες ήταν (και είναι) οι μπάντες που ξεκολλάνε από πρότυπα, όπως οι DT. Αυτό πιθανότατα οφείλεται στο ότι κάποτε τα συγκροτήματα έβγαζαν δίσκο (έστω έναν) επειδή είχαν πραγματικά κάτι να πουν (εξου και η ποικιλία prog rock μπαντών), ενώ στο prog metal είναι σαφώς πιο συνηθισμένη η πιστή εφαρμογή πρωτοκόλλου. Βtw, αυτό το τελευταίο δεν είναι καθόλου prog…

Καλά όντως για την Εθνική Αγγλίας ήταν χοντράδα, το ξέσκισα…τέτοιο χάλι δεν:lol:

Για να μην ισοπεδώνουμε φυσικά (τα λες πολύ ωραία για το prog metal) υπάρχουν ωραία πραγματούδια κι εκεί και φυσικά μερικά πολύ σπουδαία συγκροτήματα. Βασικά υπάρχει καλή και κακή μουσική και όχι καλά και κακά είδη όπως είχε πει και ο θείος Frank κάποτε.

Η περίπτωση που μου έρχεται τυπικά στο μυαλό για το τι περιμένω από μια prog μεταλ μπάντα πλέον είναι οι Leprous.

Eπίσης δεν λέμε αναγκαστικά να βγαίνει πάντα κάτι φρέσκο -άλλωστε σε ποια είδη μουσικής συμβαίνει σε μεγάλο ποσοστό αυτό- αλλά να υπάρχει ένα subtlety στην προσέγγιση και μια κάποια προσωπικότητα είναι το ελάχιστο ζητούμενο. Καλά τα χιέβι ριφς κι έτσι αλλά αν δεν τα ντύσεις έμορφα με ωραία ενορχήστρωση, να πάρεις καμιά έξυπνη επιρροή που κανείς δεν περιμένει απο σένα, να βάλεις και καμιά κούκλα φωνητική γραμμή και έναν υποφερτό στίχο είσαι καρακομπλέ.

Προσυπογράφω τα πάντα μαν. :thumbup:

Φυσικά δε θα συζητήσουμε αν υπάρχουν καλές prog metal μπάντες. Ούτως ή άλλως η ιστορία έχει ήδη αποδείξει την αξία πολλών.

Καλά όντως για την Εθνική Αγγλίας ήταν χοντράδα, το ξέσκισα…τέτοιο χάλι δεν:lol:

Για να μην ισοπεδώνουμε φυσικά (τα λες πολύ ωραία για το prog metal) υπάρχουν ωραία πραγματούδια κι εκεί και φυσικά μερικά πολύ σπουδαία συγκροτήματα. Βασικά υπάρχει καλή και κακή μουσική και όχι καλά και κακά είδη όπως είχε πει και ο θείος Frank κάποτε.

Η περίπτωση που μου έρχεται τυπικά στο μυαλό για το τι περιμένω από μια prog μεταλ μπάντα πλέον είναι οι Leprous.

Eπίσης δεν λέμε αναγκαστικά να βγαίνει πάντα κάτι φρέσκο -άλλωστε σε ποια είδη μουσικής συμβαίνει σε μεγάλο ποσοστό αυτό- αλλά να υπάρχει ένα subtlety στην προσέγγιση και μια κάποια προσωπικότητα είναι το ελάχιστο ζητούμενο. Καλά τα χιέβι ριφς κι έτσι αλλά αν δεν τα ντύσεις έμορφα με ωραία ενορχήστρωση, να πάρεις καμιά έξυπνη επιρροή που κανείς δεν περιμένει απο σένα, να βάλεις και καμιά κούκλα φωνητική γραμμή και έναν υποφερτό στίχο είσαι καρακομπλέ.

Prog metal δηλαδή τους Conception, τους Shadow Gallery, τους (έστω πρώιμους) Pain Of Salvation, τους Ayreon (του Human Equation), τους Psychotic Waltz, τους ποιούς ακριβώς;

O mandrake έχει την εμπάθειά/απέχθειά του με τους Dream Theater και καλά κάνει. Αυτή είναι η άποψή του. Την διευρύνει στο prog metal, καθώς αυτοί επηρέασαν περισσοτερο από οποιονδήποτε άλλο το ιδίωμα.

Όλα αυτά τα περι τυποποίησης του progressive metal, εμένα μου ακούγονται γενικολογίες.

το αστειο ειναι οτι και το prog metal χωριζεται σε δυο τουλαχιστον κατηγοριες…

στα συγκροτηματα που παιζουν σε στυλ Dream Theater δηλαδη με εμφαση κυριως στην τεχνικη αλλα που συνηθως χανουν πολυ στο συναισθηματικο κομματι οπως και στην πρωτοτυπια.

και στα συγκροτηματα οπως οι Pain of Salvation ή οι Psychotic Waltz που παιζουν μεν τεχνικα ομως εχουν προσωπικο υφος,συνιαισθηματικο υποβαθρο και ανανεωνουν τον χωρο…

ειναι λιγο αδικο το να μπαινει ολοκληρη prog metal σκηνη στο ιδιο καζανι…συμφωνω με Outshined 100%

Χρήστο μην τους ακούς. Ζηλεύουν που στα 90s τους ξεφτιλίσαμε.