Progressive Rock

Κατά τη γνώμη μου συγκριτικά είναι ελαφρώς (αλλά ευδιάκριτα) κατώτερο των 2 συγκεκριμένων.

Στο 2ο που λες, για το είδος παίζει να ισχύει…αμέ…:p:D

Mπράβο στο λαγωνικό του thread DeKay!!!

Kαι το περίμενα πως και πως! Το ψάχνω asap(!)

πσσσσσσ.
Ντάξει, το Hybris ιδίως, αλλά και το Epilog αποτελούν χαρακτηριστικά δείγματα εξαιρετικού progressive rock με βάση τις κλασικές φόρμες, αλλά με τελείως δική τους κατεύθυνση και λογική που αναπτύχθηκαν όταν το prog δεν ήταν καθόλου δημοφιλές. Καταπληκτικό συγκρότημα πραγματικά και με λίγες ακροάσεις το καινούριο φαίνεται το ίδιο ενδιαφέρον και περιπετειώδες, η λογική συνέχεια των δύο προηγούμενων. Τόσο καιρό και η συνοχή της μπάντας και οι εμμονές σε ποιοτικό progressive χωρίς ορίζοντες και στεγανά, εντυπωσιακό.

Ρε τι κομματάρα αυτό το Snardom !!! 8O 8O 8O

Eεεεε ψαχνουμε και μεις!

Να ναι καλα ο Ντεκαρντ που μας το ειχε σφυρίξει8)

Edit:Kαι ο Κριμσον,και ο Κριμσον :smiley:
Λάρισα power \m/

Aριστούργημα το Anglagard. Δίχως πολλά-πολλά, δίχως πολλές ακροάσεις χωρίς μα μου σου του. Αβίαστο, ανεπιτήδευτο αριστούργημα. Απλώς σταματάς να σκέφτεσαι και αφήνεις τη μουσική να σε οδηγήσει. Ενορχήστρωση, ροή, μελωδικότητα, περιπέτεια…prog can’t get better than this folks!

18 χρονια αργοτερα…σαν να μην περασε ουτε μερα! Προσευχομουν για το συγκεκριμενο τουλαχιστον τα τελευταια 12 χρονια. Απο τη μερα που κυκλοφορισε το ακουω σχεδον non stop. Για μενα πλησιαζει κατα 95,5% την ποιοτητα του hybris ενω ειναι σαφως ανωτερο του epilog, με το οποιο ομως εχει περισσοτερα κοινα στον ηχο.

Δεν χορταίνεται ο δίσκος. Και κάθε φορά που τον ακούω παρατηρώ και νέα στοιχεία. Σιγά σιγά
για μένα όντως πλησιάζει το Hybris και ίσως το ξεπεράσει κιόλας. :-k

χωρίς να εχω τις γνώσεις σας και χωρίς να εχω ακούσει αυτο το Hybris που λέτε, ο δίσκος μου άρεσε πολύ.
υπερβολικά καλά μου έκατσε η πρώτη ακρόαση χθες το βράδυ και ας μην και η πιο εύκολη μουσική.

Λάρισα power λεει ο άλλος.χαχαχαχ

Τοτε φιλε crimson ξερεις πολυ καλα τι πρεπει να κανεις… To Hybris εχει βεβαια και φωνητικα που ειναι love them or hate them (εγω προσωπικα τα λατρευω) μιας και ειναι λιγο “στρουμφοειδη” for lack of a better term. To epilog απο την αλλη ειναι ακριβως σαν το καινουριο απλα λιγο πιο “ανεμπνευστο”. (καλα γαματο ειναι κι αυτο αλλα λεμε τωρα…)

P.S. Το αγοραζουμε ΟΛΟΙ μπας και γλυκαθουν καθολου και το συνεχισουν…

Ο δίσκος ακούγεται αριστουργηματικός,αλλά φυσικά θέλει αρκετές ακροάσεις!!:smiley:

but…:stuck_out_tongue:

[SPOILER]
Και δω κάπου έρχεται ο κομπλεξικός που κάθεται και ψάχνεται με τις νότες…:stuck_out_tongue:

Στο Ur Vilande γύρω στο 12.30-12.40 μιλάμε πιο Close To The Edge πεθαίνεις.Σχεδόν rip off οι πούστηδοι!!:stuck_out_tongue: [/SPOILER]

Θεωρω κι εγω το ‘‘Hybris’’ δισκο που πραγματικα θα αργησει να ξαναβγει.
Πρωτη φορα οταν το ακουσα,επαθα πλακα τρελη!!!

περίεργα φωνητικά ε? ελπιζω να είμαι στην κατηγορία Love them :stuck_out_tongue:
ας περασει λίγος καιρός απο αυτό και τσεκάρω και το Hybris

Τι αλμπουμάρα έβγαλαν τα θηρία ρεεε:bow2::papas::bow::bow:

Είναι σίγουρα πολύ ωραία μπάντα. Αν και δεν συμμερίζομαι σε απόλυτο βαθμό τον ενθουσιασμό ορισμένων, μόνο ευχάριστο είναι το γεγονός ότι υπάρχει κόσμος που ενθουσιάζεται με έναν τόσο ξεκάθαρα prog δίσκο και συγκρότημα.

Από την άλλη, οι πιο “περαστικοί” από το prog rock αν ενθουσιαστήκατε με τη μουσική των Anglagard δε βρίσκω το λόγο γιατί να μη σας αρέσει το νέο άλμπουμ των Flower Kings ή να μη σας ενθουσιάσουν π.χ. οι Beardfish.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά μπας και μαζευτούμε λίγοι περισσότεροι και δούμε και κανα live στη χώρα μας. Ωραίο δε θα ήταν το πακέτο Flying Colors / Beardfish;

Ένα απ τα πλέον ρητορικά ερωτήματα που έχω διαβάσει τελευταία…:stuck_out_tongue:

Προσωπικά θεωρώ τον δίσκο πολύ πολύ πάνω απ τον μέσο όρο ποιοτικά πάντως.Υπέροχες μελωδίες,πολυπλοκότητα,μεγάλες διάρκειες,νομίζω έχει όλα τα απαραίτητα για να γουστάρει ένας προγκρεσιβάς.:smiley: Πάλι προβλέπω ότι θα μας βγει η παναγία μέχρι να βγάλουμε τοπ20 φέτος…:!:

Οι flower kings ειναι η δευτερη πιο αγαπημενη μου μπαντα απο 90’ς prog (πρωτη ειναι προφανως οι Anglagard). Με το συγκροτημα ειμαι αρρωστος απο το '99 οποτε και προσπαθουσα να αποκτησω δισκογραφια μεσω mail order και παραγγελειων απο το metropolis (εκεινη την εποχη ιντερνετ και e-shopping δεν…). Ειμαι ομως ο πρωτος που θα παραδεχτει οτι μετα το (θεικο) unfold the future η ποιοτητα των κυκλοφοριων επεσε κατακορυφα με εξαιρεση ισως το sum of no evil. Το καινουριο το προσπαθησα ΠΑΡΑ πολυ…ηθελα να μου αρεσει, πραγματικα ηθελα, αλλα νομιζω οτι ο Stolt κανει αγγαρεια για να βγει το μεροκαματο και τπτ αλλο. Ξερω… μπορει να ειμαι πολυ αδικος και αφοριστικος απεναντι στον καλλιτεχνη, αλλα αυτο εισεπραξα ΕΓΩ.

Οσο για τους Beardfish, αναγνωριζω το ταλεντο τους αλλα δεν με πιανουν ρε γμτ… βγαζουν μια καπως…urban…ατμοσφαιρα που δεν μου αρεσει σε αυτου του ειδους το prog. Πρωτιμω pastoral καταστασεις, δαση, στρουμφακια και τετοια…

Τεσπα, κουβεντα να γινεται…

P.S. Εχετε παρει χαμπαρι οι progsters (νταξει, εστω οι παραδωσιακοι) οτι εχουμε στην Ελλαδα μια απο τις καλυτερες μπαντες (για μενα top 5) στο ειδος? Αναφερομαι φυσικα στους Ciccada. Αν αποταξουν και τα γυναικεια φωνητικα (just my opinion) βαρανε ανετα τοπ 3.

Κουβέντα να γίνεται σαφώς, αλλά έχουμε τελείως διαφορετική άποψη.

Το μόνο που δεν με έχει κερδίσει τόσο από τα τελευταία Flower Kings είναι το “Sum Of No Evil”.

Αγγαρεία για μεροκάματο; Δε νομίζω. Έρχεται σύντομα μια (αρκετά μεγάλη) συνέντευξη με τον Stolt και νομίζω πως το τελευταίο πράγμα που θα πει κάποιος που θα μιλήσει μαζί του είναι πως είναι “στημένος” σαν συνομιλητής.

Ας είναι. Καλό είναι όταν δημιουργείται μια φασαρία γύρω από ένα όνομα να αναδεικνύεται και ο χώρος γενικότερα. Δεν συμφωνείς;

Εκεί που συμφωνούμε είναι στο ότι τα γυναικεία φωνητικά αποτελούν ανασταλτικό παράγοντα (για το δικό μου γούστο επίσης) στους κατά τα άλλα εξαιρετικούς Ciccada. Ακόμα θυμάμαι που είχαμε ακούσει για αυτούς σε ένα δισκάδικο με τον mandrake και ήταν - από όσο θυμάμαι - στις υπόγειες κυκλοφορίες της χρονιάς, που προτείνουμε.

Έχουμε βάλει το δίσκο τους στα underground της χρονιάς, έχουμε κριτική συναυλίας (εξαιρετικοί και στα δικά τους και στις διασκευές) και μόλις απομαγνητοφωνηθεί, θα έχουμε και συνέντευξη… :smiley:

Νταξει μαλλον υπερεβαλλα λιγο οταν μιλουσα για αγγαρειες…απλα απογοητευτικα λιγο μωρε γιατι πραγματικα το περιμενα πως και πως αυτο και το anglagard. Eν τω μεταξυ τον Στολτ τον συμπαθω και τον σεβομαι τρελα σαν ατομο, οποτε περιμενω εναγωνιως την συνεντευξη!!!

Οσο για την φασαρια γυρω απο το ονομα και το χωρο, συμφωνω απολυτως.

Το Sum of no evil δεν σου εκατσε, ενω σου εκατσαν τα γυρω του, ε? Σεβαστο. Κοιτα να δεις τι σου ειναι τα γουστα τελικα ρε παιδι μου…