Progressive Rock

Μιλούσε αρκετά. Όχι όσο ο Daniel Gildenlow, αλλά κοντά κι αυτός…:lol:

Ουσιαστικά λέει πως το ότι είχε γίνει λίγο αγγαρεία ήταν ο λόγος που έβαλαν για 5 χρόνια το συγκρότημα στον πάγο και ότι δε θέλει να αντιμετωπίζει τους TFK ως τέτοιο.

Όντως, υπάρχει και Ciccada συνέντευξη και γενικά νομίζω οι progsters δεν πρέπει να έχουν ιδιαίτερο παράπονο από το site…:stuck_out_tongue:

εχουμε!!!δεν γραψατε οτι θα βγαλουν ακουστικο αλμπουμ οι PoS :stuck_out_tongue:

Τρελος εισαι? Αγαπαμε Outshined kai Mandrake…

Ας βγάλουν και καμια επίσημη ανακοίνωση. Μόνο από κανα status του Daniel μας ενημερώνουν…:stuck_out_tongue:

:oops:

και dyingfreedom όμως!

ολοκληρη ανακοινωση εγινε εδω http://www.painofsalvation.com/2011/recording-new-album/

:stuck_out_tongue:

Τον τελευταίο καιρό έχω εντρυφήσει ένα είδος του prog rock το οποίο [B]κακώς[/B] δεν είχα μελετήσει ιδιαίτερα (Avant Garde-chamber rock)… ισως γιατί με αποθάρρυνε το πρώιμο avant-garde τύπου Can-Magma

Προτεινόμενα:

Univers Zero - Ceux Du Dehors
Βελγικό συγκρότημα, σκοτεινή μουσική και συνδυασμός prog rock με Stravinsky-Bartok.

Henry Cow - Western Culture
Παρόμοιο στυλ με λίγο περισσότερη jazz επιρροή και χρήση των drums σε σχέση με τους Univers Zero.

Σοβαρές συνθέσεις, πολύ απομακρυσμένες από την έννοια της ροκ μουσικής. Περισσότερο θυμίζουν κλασική μουσική (ακόμη και ατονική σε πολλά σημεία).

To Viljans Oga των Anglagard μαζί με το ομότιτλο των Echolyn είναι στο χαλαρό οι κορυφαίες κυκλοφορίες της χρονιάς σε ότι αφορά αυτές τις μουσικές (μέχρι τώρα αλλά και πάλι δύσκολο να ξεπεραστούν).

Μένει να χωνευτούν κι άλλο γιατί περιέχουν πολύ πυκνή μουσική με άπειρες λεπτομέρειες! Θα συμφωνήσω με DeKay για την “βρετανίλα” του νέου δίσκου των Σουηδών! Ανάθεμα με, πόσο prog παίζει να έχουν ακούσει αυτοί οι Anglagard στη ζωή τους:lol:

μαζί με Flower Kings και Astra !

:slight_smile:

Ξεχνάμε τους Motorpsycho μάγκες. :slight_smile:

Έτσι…!!!Για μένα και το Gazpacho και φυσικά το Rush.

προγκ να 'ναι κι ότι να’ναι :smiley:

το νου σας, αύριο έχει Roine…8)

Βλέπω τσιμπήσατε:p

Εξαιρετικές οι προσθήκες σας και σίγουρα μια ακόμη καλή χρονιά για το prog (αν και όχι τόσο παλαβή όσο η περσινή-τι ήταν και τούτο).

Προσωπικά βάζω στο τοπ Anglagard και Echolyn ως προς τον πήχυ του αριστουργηματικού. Πάνε πιο κοντά στο χαρακτηρισμό αυτες οι δύο κυκλοφορίες κατά την ταπεινή μου (όλες βέβαια τις κυκλοφορίες τις κρίνει ο χρόνος).

Και χαίρομαι που είναι και οι δύο κυκλοφορίες συμφωνικού τύπου prog. Δεν είναι άλμπουμ που θα τραβήξουν κάποιον που δεν ακούει την εν λόγω μουσική, θεωρώ ότι είναι αριστουργηματικά με την underground έννοια!

Hokam αστειεύεσαι μάλλον που τοποθέτησες το Rush στην κουβέντα. Είναι εκτός συναγωνισμού φυσικά και οι Καναδοί στην απ’όξω, μια κατηγορία μόνοι τους!

Θα διαφωνήσω μόνο για την ποιότητα του Flower Kings…φυσικά καλοδεχούμενο και το άκουσα μ’ενδιαφέρον αλλά δεν μου είπε κάτι που δεν μου έχουν ξαναπεί.

Περιμένουμε με ανυπομονησία τη συνέντευξη Xρήστο:)

και να πούμε και για το αμφιλεγόμενο mars volta, που σε κάποιους μας άρεσε πολύ.
Καθαρά απογοήτευση, χωρίς να είναι και για πέταμα, μόνο το storm corrosion λες. Και το OSI ίσως, γιατί το blood ήταν πολύ καλύτερο

Deckard Ι concur για το Mars Volta, μου άρεσε κι εμένα πραγματικά πάρα πολύ:)

To Storm Corrosion δεν μπήκα καν στον κόπο να γραψω στο thread του…ήταν κάτι που το κάνανε για το χαβά τους οι δημιουργοί του προφανώς. Από OSI δεν περιμένω κατι τρομερά συνταρακτικό μετά το πρώτο τους, τα επόμενα έχουν κάποιες στιγμές αλλά κυρίως μπόλικη βαρεμάρα.

=Deckard;1382254Και το OSI ίσως, γιατί το blood ήταν πολύ καλύτερο

οχι ίσως, ακομη και εγω που μετρούσα μέρες , το βρήκα βαρετό εκτός 1,5 κομματιού.:?

εμενα το OSI μου αρεσε πολυ παντως,το ακουω συχνα πυκνα…

To Mars Volta μπορεί να μην είναι-κλασικά-για όλες τις ώρες,αλλά για όσες ώρες είναι…ΓΑΜΕΙ.:stuck_out_tongue:

Πολύ ενδιαφέρουσα κλασικά η συνέντευξη του Roine!!!:D:D:D

Θενκς man! Στο τέλος για κάμποση ώρα μιλάγαμε για μουσικές, περί ανέμων και υδάτων και πρέπει να κάτσω να μαζέψω κάποιες προτάσεις που έκανε και να τις τσεκάρω.

Πάντως, αξίζει εδώ να αναφέρω τον ενθουσιασμό με τον οποίο αναφέρθηκε στο Mythodea του Vangelis, το οποίο ακούει αρκετά συχνά.

μόλις άκουσα τα 4 απο 8 κομμάτια του δίσκου.
εχε χάρη που δεν εχω φωτογραφική να ανεβάσω φωτο που την παίζω.

[B][I]Echolyn - Echolyn[/I][/B]

To βάψιμο του τοίχου στο εξώφυλλο είναι μια ευγενική χορηγία του Crimson:p

Tα ίδια κι εδώ φίλε, μας στέγνωσε τον ανδρισμό το άλμπουμ:p