ProgSession

Καλά να προτείνω μόνο έναν δίσκο ο οποίος έχει ξεχαστεί τελείως και τον θεωρώ ισάξιο με άλλους δίσκαρους της εποχής. Πρόκειται για το Lady Lake των Gnidrolog που κυκλοφόρησε το 72. Λογικά θα το ξέρετε αφού όπως βλέπω είστε τοοοοοοοσο ψαγμένοι.

Έτσι πάντως πως αρχίσατε προβλέπω στα επόμενα τίποτα Cressida ή Quintessence ή κάτι τέτοιο…:slight_smile:

Το έκανες το θαύμα σου πάλι Κώστα. Τι να πούμε για ένα δίσκο που υπάρχουν τραγούδια σαν το Hammerhead και το Flight, αν και προσωπικά λατρεύω το I’m thinking. Η πληροφορία για τον Kaffinetti είναι απίστευτη και μια καλή αφορμή να ξαναδώ το αγαπημένο Spinal Tap. Όσο για τον Gould, γνωρίζεις αν το live του στην Αθήνα με τον Alvin ήταν το 1995 με τους Nine Below Zerow;

Το 1995 δεν τον είχα δει και δεν έχω κάποιο στοιχείο για την εμφάνισή του. Πάντως ο Gould ήταν μόνιμος στην μπάντα του οπότε πιθανολογώ πως θα ήταν όντως και τότε. Τον θυμάμαι όμως στο Athens Blues Festival το 2001 (νομίζω) όπου ήταν και πάλι οι Nine Below Zero.

αχ αχ συνεχιζουμε εμ τις βρετανοφλωριες :lol::stuck_out_tongue:

μπραβο κωστα! :wink:
θα τον ψαξω αυτον τον δισκο παροτι το καλοκαιρι το αυτι μου παει αλλου

Έλα, έλα, σου έχω πει και προσωπικά εσένα τι σκέφτομαι να ακολουθήσει. Θα αλλάξουμε κλίμα σιγά σιγά και θα επανέλθουμε σε βρετανοφλωριές αργότερα και μετά θα ξαναλλάξουμε κλίμα και μετά…

αμαν ποια…
συνεχιζουμε με φλωροφολκo prog :lol::lol:

λιγο μικρο και “βιαστικο” θα το ελεγα το αφιερωμα
μου λειπουν οι “καυτες” λεπτομεριες οι μικρες ιστοριες αλλα και συμετοχες σε αλλα group που συνηθως αναφερει ο Κωστας. :slight_smile:

*σε λάθος σημείο το ειχα βάλει…

μπράβο για τους Harmonium…πολύ όμορφο άκουσμα.(παρότι μισώ αυτή την γλώσσα)

@ bluezlick στους harmonium δεν υπάρχει κάποια “καυτή” λεπτομέρεια παραπάνω, οπότε δίνουμε έμφαση στην εκπληκτική μουσική! :slight_smile:

@ crimson θενκς. Ακολουθούν και άλλα ωραία πράγματα στην στήλη.

Παίδες μπράβο για το Harmonium . Αποτελεί εκπληκτικό δίσκο.:smiley:
Τώρα να περιμένουμε δίσκο από την ιταλική σκηνή εε;
Premiata formeria marconi,le orme και άλλα όμορφα πράγματα.:wink:

Αν έπιασα το υπονοούμενο, η επόμενη μπάντα είναι οι Area. Οι Harmonium είχαν “καρφωθεί” πριν τη δημοσίευση.

Η στήλη κατά την προσωπική μου ταπεινή είναι η καλύτερη στο site και επειδή ο γράφων είναι prog rock freak και γιατί μέσω αυτής προωθούνται (σε μεγάλο βαθμό δεδομένης της επιτυχίας του rocking.gr) δίσκοι του παρελθόντος ανεκτίμητης καλλιτεχνικής αξίας σε νέο και ευρύ ακροατήριο.

Αυτό που θα πρότεινα είναι οι δημοσιεύσεις να γίνονταν πιο συχνά, ώστε να σχηματιστεί ένα πλούσιο αρχείο συντομότερα.

Επίσης θα μου άρεσε να γίνονταν αφιερώματα και στις σκηνές του prog. Είναι τόσο ιδιαίτερες και επιδραστικές, ώστε να αξίζει τον κόπο το εγχείρημα.

Οι γράφοντες είναι δύο. Οι τρεις πρώτοι δίσκοι ήταν από εμένα και οι Harmonium από τον Πάνο που με πρόδωσε λίγο παραπάνω από ότι έπρεπε για τον επόμενο δίσκο :p.

Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια, όπως έχω ξαναπεί όταν την ξεκινήσαμε τη στήλη, απλά και μόνο για την τρέλα μας, δεν περιμέναμε να έχει τόσο καλή ανταπόκριση γιατί φυσικά απευθύνεται σε περιορισμένο κοινό. Τα καλά σχόλια εννοείται ότι μας χαροποιούν ιδιαίτερα ώστε να συνεχίσουμε να κάνουμε αυτό που αγαπάμε.

Κορυφαίο group οι Area!!! Θέλουμε κι άλλο!!! Νομίζω ότι η περίπτωση [B]Demitrio Stratos[/B] χρήζει μεγαλύτερης εμβάθυνσης είτε στα πλαίσια της στήλης είτε εντός του forum.

πολυ ωραιο κειμενο για ενα καταπληκτικο group!
ο δισκος ειναι ξυλο και αιμα!
μπραβο ρε Κωστα.
επιτελους να μαθει ο κοσμος οτι το prog και η ψυχεδελεια παιχτηκε και εκτος βρετανιας με μεγαλυτερη επιτυχια!

[SPOILER]χαχα παλι το πεταξα το καρφι μου[/SPOILER]

οσο αφορα για το επομενο αφιερωμα προσεχε ποιον δισκο θα διαλεξεις. :lol:
θυμαμε τι μου ειχες πει και ελπιζω οτι αλλαξες γνωμη και θα διαλεξεις το τρια το καλο! :lol:
περα απο την πλακα και τα 3 ειναι διαμαντια! :wink:

Πολλά συγχαρητήρια στον Κώστα για το κείμενο για το “Arbeit Macht Frei”. Πραγματικά υπερπλήρες και συναρπαστικό στην ανάγνωση.

Με την προϋπόθεση ότι το πιάνω σωστά, όντως τα τρία πρώτα είναι πάνω-κάτω ισάξια. Το 3ο είναι κατά πάσα ένα κλικ πιο ψηλά από καλλιτεχνικής (και πειραματικής) άποψης, αλλά και η free-form (κοινοβιακού τύπου) ψυχεδέλεια του 2ου είναι εξίσου απαράμιλλη.

Πρέπει να κάνω τα hints μου λιγότερο εμφανή μου φαίνεται :-k :stuck_out_tongue:

Η αλήθεια είναι ότι το άφησα λίγο φλου για να αποφασίσω τελευταία στιγμή. Θα τα ξανακούσω “back to back” και θα αποφασίσω μετά. Το κακό είναι ότι το ένα το έχω σε βινύλιο ενώ το άλλο όχι και μου αρέσει να γράφω για δίσκους που έχω σε βινύλιο - έτσι από βίτσιο. Επίσης για το ίδιο συγκρότημα ήθελε να γράψει και ο Πάνος οπότε μπορεί τελικά το κείμενο και άρα και η απόφαση να πέσει πάνω του, θα δείξει.

Σε κάθε περίπτωση, αφορμή για παραπάνω ψάξιμο είναι η στήλη, οπότε όποιο και να μπει τελικά τελικά το νόημα είναι να ψαχτεί κανείς και μόνος του.

Αλλά, μισό λεπτό, ακόμα δεν ανέβηκε και μιλάμε για το επόμενο κείμενο!

Έχεις δίκιο σε όλα (εκτός από τα hints :p) και ειδικά στην τελευταία πρόταση. Πίσω στο θέμα, αν και λατρεύω τα “Caution Radiation Area”, “Crac!” και “Maledetti”, το “Arbeit Macht Frei” έχει αυτή τη μοναδική αύρα του ακραιφνούς ντεμπούτου που αγγίζει δυσθεώρητα ύψη. Εύκολα top-5 ιταλικό prog album και από τα καλύτερα του 1973 γενικά (αν σκεφτεί κανείς τι έβγαλε η Ιταλία σε prog rock και τι δίσκοι κυκλοφόρησαν το '73, δε θα με πει τσιγκούνη).

Θείος κολλητού μου φίλου γνώρισε και στην πορεία έγινε φίλος με τον Demetrio όταν σπούδαζε στα 70s στην Ιταλία. Δυστυχώς ο άνθρωπος αυτός (KAI αυτός μάλλον) πέθανε νωρίς, αλλά οι ιστορίες που έχει περιγράψει για έναν ανοιχτόκαρδο, σπουδαίο άνθρωπο έχουν μείνει. Η μουσική και η πολιτική στην Ιταλία εκείνη την εποχή μέσα από η ζωή του Sratos αναμένεται να παρασταθούν σε επερχόμενη ταινία του Gabriele Salvatores.

Μεγάλη προσωπική αδυναμία η ερμηνεία του σε δύο κομμάτια του 1ου προσωπικού album του Mauro Pagani (ex-PFM) που κυκλοφόρησε το 1978.


Το βρήκα κι εγώ,αλλά δε θα το μαρτυρήσω…!!:stuck_out_tongue:

Πάντως από τώρα έχω να πω ότι μιλάμε για πολύ καψιματικό(sic) πράγμα…(ειδικά το ομώνυμο!):wink:!

Πολύ όμορφο το κείμενο για μια απ τις εξαιρετικότερες μπάντες του Ιταλικού prog.Αυτό το Maledetti ειδικά μου είχε τινάξει τον εγκέφαλο όταν το είχα πρωτακούσει.

Αυτόν τον δίσκο όλο λέω θα τον τσεκάρω και δεν το κάνω.
Λέω να ρίξω μια αυτιά αυτές τις μέρες.

Λογικά όταν λέτε για δίσκο κάψιμο εννοείτε από την γερμανική σκηνή εε;
Δεν την πολυπαλεύω ακόμα με αυτά. :stuck_out_tongue:

το συγκεκριμενο εκανε κρααααααα :lol::lol:

αμα σου πω την χωρα θα καρφοθουμε! ας κανουμε ολοι υπομονη! :wink:

επισης ακουσε τπτ απο Can για να ζεσταθεις