ProgSession

Τους ψιλοαδικείς νομίζω τους Ισπανούς! :stuck_out_tongue: Βγήκαν και άλλα αξιόλογα albums, φερ’ειπείν ντεμπούτα Tapiman, Goma, Nu, Tarantula και 2ο και 3ο από Granada και Fusioon!

Φιλάρα, τίποτα απ’ όσα λες δεν είναι κακό, αλλά με εξαίρεση τους Fusioon (και ίσως λιγότερο τους Tapiman), τα υπόλοιπα δεν είναι κάτι τρομερό. Δεν τους αδικώ ρε συ. Είναι μεγάλη χώρα η Ισπανία. Σε σύγκριση π.χ. με τις Σκανδιναβικές χώρες, την Ολλανδία, το Βέλγιο, οι Ισπανοί είναι πολύ φτωχοί στο prog. Δεν αναφέρω καν Ιταλία, Γαλλία, Γερμανία…

ομολογω οτι αυτους του Γερμανους δεν τους ειχα ψαξει
συγχαρητιρια στον Πανο για το πολυ ωραιο αφιερωμα

στο μελλων μηπως θα εχουμε κανα πιο indo prog δισκο? 8)

Aν και δεν το “έχω” πολύ σαν είδος, κάποια στιγμή θα μπει τουλάχιστον ένας δίσκος, ζωή να 'χουμε…

Δεν είμαι τρελός φαν ούτε των Triumvirat ούτε της κύριας επιρροής τους, των ELP! Πάντως στον άλλο μήνα θα πιάσετε Patto από ότι κατάλαβα!

ξερεις οτι μπορω να βοηθησω 8)

Κι εγώ δεν αφιονίζομαι για ELP γενικά,αλλά οι Triumvirat μου αρέσουν αρκετά.Και το Mediterranean Tales και το Pompei και φυσικά και το Ιllusions… τα θεωρώ αξιολογότατα άλμπουμς.

:-k Δεν άγγιξε κανέναν ο …Πάττος;

το διαβάσαμε, τώρα πρέπει να το ακούσουμε κιόλας :smiley:

Ε όχι και κανέναν!

Το συγκεκριμένο είναι πραγματικά πολύ καλό album κυρίως από μουσικής άποψης. Νομίζω ότι συνθετικά δεν κατατάσσεται στα κορυφαία εκείνης της περιόδου, σε συνδυασμό με τα αρκετά ποικίλα κομμάτια του (και ίσως εκεί οφείλεται - πλην του παράγοντα τύχη - η αποτυχία ευρύας ανταπόκρισης), αλλά σε κάθε περίπτωση είναι πανάξιο αναφοράς.

Πολύ καλό το άρθρο Κώστα, πραγματικά πλήρες και μεστό και ειδικά στην αναφορά στον Halsall και τα κατορθώματά του στην κιθάρα (η παρομοίωση με τον τεράστιο P. Kossoff είναι επίσης ορθότατη).

Μερικά τηλεοπτικά βιντεάκια της μπάντας από την εποχή του ντεμπούτου τους: [B][U]Time To Die[/U][/B] και [B][U]San Antone[/U][/B].

DeKay υπάρχει δίσκος που οχι απλά να τον έχεις ακούσει, αλλά και να έχεις ολοκληρωμένη άποψη εδω τα τελευταία 45 χρόνια? :stuck_out_tongue:

Ωραίος ο Πάνος, μεγάλος δίσκος το Lady Lake! I could never be a soldier και τα μυαλά στα κάγκελα!

ακούγοντας μόνο το πρώτο κομματι μπορώ να πω με ασφάλεια οτι πάει για αγορά :smiley:

Πολύ καλό το κείμενο Πάνο. :thumbup:

Ο δίσκος είναι μεγάλη αγάπη. Από το καταπληκτικό αντιπολεμικό έπος “I could never be a soldier” μέχρι το τολμηρό “Social embarrassment” που κλείνει το album, το Lady Lake είναι η χαρά του λάτρη των 70s.

Άσχετο: η ομοιότητα των διδύμων (στην κιθάρα και τη ζωή:lol:) Goldring είναι απίστευτη:

ο δισκος ειναι μούρλια. τον εχω ακούσει 3 φoρες απο την ώρα που διάβασα την στήλη.
απλά θα μπορούσε να εχει ενα κομματάκι ακόμη. ειναι σχετικά μικρή η διάρκεια. αλλά και παλι δεν πειράζει. ευκαιρία να πατήσεις το repeat.:smiley:

*αν και σε φετινή εκδοσή του δίσκου υπάρχει ενα κομματι ακόμη. Baby Move On λεει. δεν το βρήκα στο youtube.

Το progsession δημιουργεί νέους οπαδούς. Συγκίνησις… :cry:

Χαίρομαι που η πρόταση μου εισακούστηκε :stuck_out_tongue:
Απίστευτος δίσκος by the way.
Prog on μάγκες !!!

Crimson, παίζει χοντρά το επόμενο album της στήλης να σου αρέσει περισσότερο…:p:D:yes: (αν το έπιασα βέβαια…)

Κλασικό διαμαντάκι του underground το δισκίο!!Χαίρομαι που σιγά σιγά μέσω τέτοιων στηλών ξεθάβονται αυτοί οι θησαυροί!Στην τελική μέσω τέτοιων στηλών και άρθρων τα μάθαμε παλιότερα και μεις…:smiley:

Εύγε Πάνο!!!

Για το γερμανικό έπος του 1972 λες κι εσύ;;;