Propagandhi

Από τις κορυφαίες (ίσως η κορυφή??!8)) καναδικές punk rock μπάντες…Δημιουργήθηκαν το 1986 κι έκτοτε μετρούν 5 κυκλοφορίες με την πρώτη το 1993…Ξεκίνησαν παίζοντας το γνωστό καλιφορνέζικο punk rock της εποχής εκείνης (αρχές 90’s), πάνω κάτω στο στυλ των Nofx, Lagwagon κλπ, βγάζοντας δύο τέτοια άλμπουμ. Τα: How to clean everything και Less talk, more rock

Ωστόσο με την είσοδο του 2000 αλλάζουν λίγο στυλάκι και το 2001 βγάζουν το μεταβατικό άλμπουμ: Today’ s Empire, Tomorrow’s Ashes, επιταχύνοντας λίγο ρυθμούς στα Drums κυρίως, και προσθέτωντας λίγο πιο σκληρά φωνητικά (του νέου μπάσιστα τους) θυμίζοντας έτσι λίγο περισσότερο μελωδικό hardcore/punkrock αμυδρά όπως good riddance, ignite, strung out, wilhelm scream, rise against…

Στη συνέχεια ακολουθούν τα δύο τελευταία τους άλμπουμ, τα: Potemkin City Limits, και Supporting Caste (αυτό βγήκε φέτος το μάρτη),όπου με τη προσθήκη στη μπάντα δεύτερου κιθαρίστα απόκτουν ακριβώς τον χαρακτήρα που τους ταιριάζει (κατά τη γνώμη μου) είσαγωντας στα τραγούδια τους πολλά μεταλικά στοιχεία, και πολύ όμορφες μελωδίες…Πάρα μα πάρα πολύ καλά άλμπουμ

Εκτός πάντως από την ωραία μουσική που παίζουν, αυτό το οποίο είναι αξιοσημείωτο είναι ότι εν αντιθέση με τις περισσότερες μπάντες του ευρύτερου είδους (του punk rock της νεότερης αμερικάνικης σχολής:p) οι propagandhi διακρίνονται για τους απίστευτους στίχους τους και την γενικότερη ακτιβιστική τους δράση…Κατακρίνουν έντονα την ομοφοβία, τον σεξισμό, τον ρατσισμό, την θρησκεία, τον καπιταλισμό, τον ιμπεριαλισμό, την βία και την οποιαδήποτε εκμετάλευση των ζώων…

Με σειρά κυκλοφορίας:

Μονο το τελευταιο τους εχω ακουσει.Πολυ ωραιο ηταν,αν και εγω δεν ειμαι του ειδους.Επισης ειναι ιδεα μου η εχουν εναν πολυ καλο μπασιστα?

Αν σ’ άρεσε το τελευταίο, τσέκαρε τότε και το προτελευταίο.

Ναι πολύ καλός μπασίστας

Καλα μαλλον θα τους ψαξω στο μελλον:)

Λεπόν ό,τι λέει το εισαγωγικό ποστ. Μπαντάρα με τα όλα της, τους έμαθα ίδια μέρα, ώρα και στιγμή με άλλες τέσσερις μπάντες που προσκυνάω (Dillinger Escape Plan, Wilhelm Scream, The Bled, Hope Conspiracy) όταν έπεσαν στα χέρια μου τα Less Talk, More Rock και Potemkin City Limits. Ελαφριά προτίμηση στο 1ο απ’αυτά.
Μικρά σε διάρκεια κομμάτια, βαράνε, χώνουν, κοινώς ΡΟΚ

Οι στίχοι τους και γενικότερα η στάση τους μετράει αρκετά.

Και το φετινό τους ήταν στα γνωστά στάνταρντς αν και λόγω περιορισμένου χρόνου δεν το άκουσα πάνω από 4-5 φορές.

Το ντόπιο πράγμα είναι πάντα το καλύτερο. 8)

Θα πάω με τα 2 πρώτα άλμπουμς και ειδικά με το “How To Clean Everything”, αφού έχει αυτόν τον πιο “fun/χαλαρό” ήχο. και οι στίχοι ακόμα δεν είναι τόσο σοβαροί όσο στα επόμενα.

Πολύ σώστη η επισήμανση ότι τα δύο πρώτα έχουν αυτόν το “fun/χαλαρό” ήχο… Ο ιδανικός χαρακτηρισμός, πραγματικά…Μπορεί στιχουργικά να μην είναι τόσο σοβαροί όσο στα επόμενα album, αλλα το παρακάτω κομμάτι (από το πρώτο άλμπουμ) τα σπάει από κάθε άποψη!! (Βεβαια υπάρχουν και κομμάτια με ώραιους στίχους στα 2 πρώτα)

http://www.youtube.com/watch?v=SPpXY1aWKgI

“You speak of Rastafari, but how can you justify belief
In a god that’s left you behind?
You’ve simply filled the gap between the upper and lower class
And your faith merely keeps you in line.
An amalgamation of jewish scripture and christian thought.
What will that get you? Not a fuck of a lot.
Take a look at your promised land.
Your deed is that gun in your hand.
Mt. Zion’s a minefield. The West Bank. The Gaza Strip.
Soon to be parking lots for American tourists and fascist cops.
Fuck zionism. Fuck militarism. Fuck americanism.
Fuck nationalism. Fuck religion.”

Αυτό, το “Head? Chest? Or Foot?”,“Stick the fucking flag…” και “Anti-Manifesto” (By the way, i stole this riff!" :D) έχουν γαμάτους κοινωνικό-πολιτικούς στίχους!

εχω το φετινο, δεν μου πολυαρεσε, βασικα δεν τουδωσα χρονο… ξαναμπαινει τωρα στη πλεηλιστ

απο τα αλλα ποιο κοιταω;

Koita kai go pistevo pos einai etsi opos ta pe o worst enemy.
Diladi ta 2 teleftaia sto idio ufos to “Today’s Empires, Tomorrow’s Ashes” metavatiko kai ta 2 prwta pio “xalara”. Ego 8a sou lega na arxiseis apo to debut omos.

Sorry gia ta greeklish. pc problem

Nαι ισχύει…Για να χεις πιο πλήρη εικόνα καλό θα ήταν να τα πάρεις από την αρχή…Οπότε αν κάποια στιγμη έχεις χαλαρή και χαρούμενη διάθεση βάλε το How To Clean Everything και είσαι κομπλέ :!: :stuck_out_tongue:

Έχω ακούσει μόνο το τελευταίο, που μου άρεσε πολύ και είχα σκοπό να το ξανακούσω αυτές τις μέρες!
Γενικά απ’ ό,τι έχω καταλάβει πρόκειται για σοβαρή και σημαντική μπάντα.

Δεν θα έλεγα ότι είναι η κορυφαία καναδέζικη γιατί υπάρχουν οι D.O.A. και οι Nomeansno!

Πήγα να ακούσω το τελευταίο, και μου φάνηκε βαρετό (όπως όλη η σκηνή :Ρ) χωρίς να του δώσω ευκαιρίες.

Less Talk, More Rock για μένα

Και ρίξε αυτιά σε Wilhelm Scream.

ασυζητητί για wilhelm!

@Scourge Of God: Λογικό να μη σ’αρέσουν αν δεν σου αρέσει η σκηνή

Λοιπόν τσεκάρετε αυτη τη κομματάρα από το “Today’s Empires, Tomorrow’s ashes”

http://www.youtube.com/watch?v=sHNkJ8j1zjY

Το βιντεάκι αυτό είναι τόσο μα τόσο σοκαριστικό που σίγουρα θα προβληματίσει λίγο όποιον το δει…

bump

Απ’ ότι φαίνεται ήθελα πάααρα πολύ καιρό για να λήξω στο μυαλό μου ποιό είναι το αγαπημένο μου άλμπουμ τους

[B]ΔΙΣΚΑΡΑ. ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ. ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ.[/B]

bump

Nαι έχω μπει πάλι στο τριπάκι τους το’ παμε αυτό, όμως είδα σήμερα ότι το 2010 κυκλοφόρησαν/θα κυκλοφορίσουν νέο Ep με τρία κομμάτια. Ξέρει κανείς κάτι? Το’ χει τσεκάρει κανείς?

μηπως εννοεις αυτο?http://store.g7welcomingcommittee.com/app?page=Product&service=external&sp=SD06036E80G62POACF21DR εχω την εντυπωση οτι ηταν για φιλανθρωπικο σκοπο…και τα τραγουδια ηταν παλιοτερα γραμμενα και επανηχογραφημενα…δεν ειμαι και σιγουρος…το ειχα κατεβασει και το gamble το κομματι ειναι τρελλοο σκαλωμα…

Nαι αυτό. (recovered λέγεται)

Απ’ ότι διάβασα περιλαμβάνει ακυκλοφόρητα κομμάτια εποχών: how to clean everything, less talk more rock και κάποια απ’ αυτά είναι διασκευές