Punk,hardcore,post hardcore,emocore

Γεια σας παιδιά! Αυτο ειναι το πρώτο μου ποστ.Εψαξα αρκετα αλλα δεν ειδα να αναφερεται κανεις σε τετοιου ειδους μπαντες.Για Punk για παραδειγμα ειδα post,αλλα για συγκεκριμενου ειδους punk μονο.Επειδη ομως το και τα παρεμφερη ειδη του αποτελουν ενα μεγαλο μερος τις rock μουσικης,ανοιξα νεο thread.

Αφορμη πειρε απο την επανενωση των Rival schools που επιαξαν στο rock am ring ,στο download fest και σε αλλα φεστιβαλ. Για οσους δεν τους ξερουν,ειναι ενα super group που φτιαχτηκε το 2001 με μελη απο τα straight edge hardcore συγκροτηματα : Youth of today,Gorilla Biscuits κ.α

Εβγαλαν μονο ενα αλλα τρομερο album το 2001 που λεγεται : United by fate! Ενας απο τους καλυτερους ροκ δισκους της δεκαετιας που διανυουμε.

Επισης,ειδα σε αλλο thread οτι οι fugazi αναφερονται ως indie.Οι fugazi παιζαν emo hardcore(Καμια σχεση με αυτο το emo που μπορει να ξερουν οι περισσοτεροι). Το emo ειναι ενα παρακλαδη του hardcore punk της δεκαετιας του 80. O πρωτος emo δισκος ειναι του 1985 απο τους rites of spring(ακουστε τον ,πολυ καλος) οι οποιοι αποτελουνταν απο μελη που αργοτερα εφτιαξαν τους fugazi.

Δεν ειδα επισης να αναφερονται μεγαλα Punk συγκροτηματα της δεκαετιας του 90 και τις δεκαετιας που διανυουμε, οπως οι Propagandhi,NOFX, Snapcase, Rise against,Strike anywhere,Pennywise,Jawbreaker κ.α

Βασικα το θεμα με τα ειδη της Punk ειναι ανεξαντλητο.Τι γνωμη εχετε; Ακουει κανεις τιποτα απο τα παραπανω ειδη; Δωστε και ιδεες για group, δισκους ktl. Με ενδιαφερει κυριως post hardcore επειδη δεν εχω ακουσει και πολυ.

Καλωσήρθε,ς με αυτά τα συγκροτήματα σε αγαπήσαμε…:smiley:

χμμ,

για το πανκ και τα παρακλάδια του υπάρχουν ένα σωρό threads. Μπορώ να σκεφτώ τώρα πρόχειρα τα εξής:

– punk κυκλοφορίες (topic: κυκλοφορίες)
– Goth rock / post punk κυκλοφορίες (topic: κυκλοφορίες)
– Psychobilly / horror punk / death rock (topic: κυκλοφορίες)
– Pop punk (topic: Groups and artists)
– Ελληνική underground σκηνή (topic: Δημοψηφίσματα, όπου εκεί κατά πλειοψηφία προτείνονται συγκροτήματα πανκ / hardcore)
– Ποιο είναι το καλύτερο punk γκρουπ? (δημοψηφίσματα)

και χώρια τα threads που έχουν ανοιχτεί για μεμονωμένα πανκ γκρουπς.

Νομίζω ότι είμεθα επαρκείς και πλήρεις.

Anyway, welcome και από μένα.

Οι emo ειμαστε παρακλαδια των Goth οχι του Hardcore Punk . Το emocore (μουσικη) ειναι παρομοιο με το gothic metall απλα με ποιο μελαγχολικους και ψυχοπλακωτικους στοιχους . Εχει και καποιες ομοιοτητες με το hardcore punk αλλα οχι πολλες

Και το gothic rock από το post punk ξεκίνησε τέλη δεκαετίας 70 αρχές δεκαετίας 80. Μπάντες όπως οι Sisters of Mercy πχ ξεκίνησαν σαν post punk μπάντα και εξελίχθηκαν σε αυτό που ονομάστηκε gothic rock. Πιο πολύ σε pop punk που κάνει το emo πάντως παρά για gothic metal, βέβαια είναι γεγονός πως είμαι εντελώς άσχετος με την συγκεκριμένη σκηνή.