Punk / Ska Punk κυκλοφοριες

Μα κι εγω δεν απορριπτω το DIY. Απλα δεν θεωρω οτι μονο οι DIY μπαντες ειναι punk.

όλεθρος, πανικός, κόλαφος και υψοφοβία.

φίλε Leper_Jesus γενικά συμφωνούμε, αλλά το punk όπως και όλα τα είδη μουσικής έχει τις εκφάνσεις του. Άλλη εποχή όταν ξεκίνησαν οι Ramones, οι Pistols κλπ και άλλη εποχή οι Black Flag, οι GBH, οι Discharge, οι Varukers και πάει λέγοντας. Μπάντες όπως οι Green Day πάντα είχα την εντύπωση ότι ήταν μια φυσιολογική εξέλιξη του πανκ ήχου. Προσοχή, λέω ήχου και όχι νοοτροπιας.

Το θεωρώ λίγο υπερβολικό να λες πάντως ότι πανκ ήταν μόνο οι μπάντες που αναφέρεις.

Και για να μην πάμε μακριά, η ελληνική σκηνή των 80’ς ήταν από τις πιο πανκ που υπήρξαν ποτέ. Κινούταν καθαρά σε ανεξάρτητους ή DIY χώρους, και άφησε το στίγμα της για όλα τα επόμενα χρόνια. Μπάντες όπως οι Αντί και οι Χωρίς Περιδέραιο που παίζανε electro punk εν έτει 1982, με μόνα όργανα keyboards και drummachine. Δεν σημαίνει κάτι η επιθετικότητα και αν είσαι μελωδικός ή όχι. Ηταν πανκ. Η Γενιά του Χάους ήταν ένα από τα πιο ιδιαίτερα σχήματα που υπήρξαν ποτέ. Ο ήχος τους ήταν μία μείξη από πανκ και darkwave ενώ αργότερα καταπιαστήκαν με πιο μεταλλικούς ήχους. Ο στιχουργός τους, Θ. Ηλιακόπουλος, έχει χαρακτηριστεί από πολλούς ως ποιητής. Κάποιος είπε ότι αν το συγκεκριμένο συγκρότημα ήταν από Αγγλία, τότε όλος ο κόσμος θα μιλούσε για τους Chaos Generation. Kάποιος άλλος είπε ότι αν διαβάσεις τους στίχους τους, τότε δεν χρειάζεται να πας σχολείο. Υπερβολή? Ίσως… Πανκ ήταν να αρνούνται να παίξουν το Μπασταρδοκρατία στα live τους όταν είχε γίνει το χιτάκι της εποχής. Πανκ ήταν, όταν σε μία εποχή οπου η εξύβριση και αμφισβήτηση κάθε αρχής, εξουσίας και κοινωνικής δομής ήταν σχεδόν μόδα, να λες:

"ίσως να μην είναι μόνο ο μπάτσος ο εχθρός, ίσως όχι η ανεργία ίσως όχι τα σχολεία, ίσως όχι ο στρατός
Ίσως ο μεγαλύτερος εχθρός να είναι η φριχτή ασημαντότητα που χαρακώνει την ψυχή σου,
Ίσως ο μεγαλύτερος εχθρός να είναι η φριχτή ασημαντότητα στην αποξένωση της μεγαλούπολης…

Έτσι και αλλιώς όσο και να προσπαθήσεις, ένας νεκρός δεν θα μπορέσει ποτέ να δείξει χαρούμενος
Θα πονέσεις μα θα το δεχτείς, λόγω υγιεινής επιβιωσης…"

Παιδιά μπείτε στο punk.gr θα βρείτε ό,τι θέ’τε! Aν ενδιαφέρεστε για τα οριτζιναλ, τo site της Wipe Out Records έχει πολύ καλό mailorder, και μπορείτε να παραγγείλετε το cd / επανακυκλοφορία που είχε βγει το 1996 και έχει μαζί τα δύο άλμπουμς τους. 14 ευρώ η τιμή του.

Ας κάνω και μια πρόταση, από ένα συγκρότημα που ανακάλυψα πρόσφατα (ας είναι καλά το hidden diaries):

Kalashnikov - Music Is A Gun Loaded By Future (2005)

[CENTER][/CENTER]

Αντιγράφω από hidden diaries:

Οι Kalashnikov (ή οι Kalashnikov collective αν θελετε) ειναι μπαντα απο το Μιλανο της Ιταλιας. Δημιουργηθηκαν καπου το 1996. Η τιμια diy συμπεριφορα τους, καθως και πολλες φορες ο ξεχωριστος τους ηχος δικαια εδω και 12 χρονια τους εχουν βαλει σε περιοπτη θεση οσων ασχολουνται συνηδειτα με το diy κινημα. Ποτε Ska, ποτε πιο punk, ποτε πιο post-punk ο ηχος τους, με τα πληκτρα και την φωνη της Milena να ξεχωριζουν. 4 ολοκληρωμενες δισκογραφικες δουλειες καθως και ενα ep μετρουν οι Kalashnikov με αυτο εδω να ειναι το τριτο τους lp. Ποτε κομματια με γρηγορα και μελωδικα κοφτα riff οπως το Gioventu post-atomica και ποτε πιο μελαγχολικα κομματια οπως το αριστουργηματικο la neve. Η σελιδα τους στο myspace, για οσους επιθυμουν να επικοινωνησουν μαζι τους ειναι αυτη. Το diaries δεν προσφερει τιποτα περισσοτερο απο το blog τους που ετσι και αλλιως προσφερει το υλικο τους ελευθερο-απλα τα κομματια συγκεντρωμενα για οσους βαριουνται να κατεβαζουν ενα-ενα mp3. κατι για το οποιο πρεπει να παρουν ακομα ενα μεγαλο μπραβο.

Ρε το punk.gr έχει τα κομμάτια σε περίεργη μορφή (.οgg). Ξέρει κανείς πώς τα ανοίγουμε αυτά;

Eπειδή στο εξωτερικό είναι αρκετά διαδεδομένη μορφή αρχείου, κατέβασε το foobar2000.

Το βρίσκεις εύκολα απ το google

Χμ, και να το κατεβάσω, τα αρχεία από γενιά δεν κατεβαίνουν καν. :? :frowning:

Βαζω δυο δισκακια που ειχα αναφερει αλλου και κολλανε:

παρτε/κατεβαστε το echoes from the past η αν ειστε του βινυλιου(θα τους ευχαριστηθειτε περισσοτερο ετσι)τσεκαρετε το thirteen off my hook του 90.απλα μια απο τις καλυτερες garage μπαντες ever.το live τους στο underworld ηταν μια απο τις κορυφαιες εμπειριες μου,respect

Κοινό σημείο όλως των παραπάνω ειδών μουσικής είναι το 70’ς πανκ. Όμως δεν είναι πανκ, είναι τα άλλα τα πιο περιέργα που τα ακούμε καμμιά φορά σε μαγαζιά και έχουν μια πιο σάπια / ροκαμπιλυ χροια και που συνήθως δεν ξέρουμε τι είναι, αλλά το γουστάρουμε και χορεύουμε ρυθμικά. Ένα γκρουπ που θερείται ως προπάτορας των ειδών αυτών είναι οι The Cramps.

To psychobilly είναι ένα είδος μουσικής που συνδυάζει στοιχεία κυρίως από πανκ των 70’s, garage rock και rockabilly. Μία από τις πρώτες μπάντες που χαρακτηρίστικαν με αυτή την ταμπέλα ήταν οι Άγγλοι The Meteors.

To horror punk είναι ένα μείγμα από πανκ και rythm and blues. Μία από τις πιο γνωστές μπάντες στον ευρύτερο χωρο του πανκ, υπήρξε πρωτοπόρος στο συγκεκριμένο στυλ και φυσικά ο λόγος για τους Misfits. Μία άλλη μπάντα που έπαιξε σπουδαίο ρόλο ήταν οι 45 Grave.

Τέλος, ο συνδυασμός του πανκ, με το λεγόμενο ποστ πανκ / goth κύμα των 80’s δημιούργησε την ταμπέλα deathrock. Εδώ είναι αρκετά συνηθισμένη η χρήση πλήκτρων, οι κιθάρες παίζουν μινιμαλιστικά γραντζουνίσματα, πιο πεσσιμιστική γενικά η ατμόσφαιρα. Ένα από τα πιο επιδραστικά ντεμπούτα στον ευρύτερο χώρο της ροκ από το 80 και μετά είναι το Only Theatre Of Pain των Christian Death.

Βεβαια κοινά στοιχειά υπάρχουν σε όλα τα παραπάνω υποείδη και πολλές φορές δεν είναι διακριτή η διαφοροποιήση τους. Η wikipedia λέει ότι:

The punk subgenres most closely related to deathrock are horror punk and psychobilly. While deathrock is a fusion of punk, post-punk and horror; horror punk is a fusion of punk, doo-wop, and horror, and psychobilly is a fusion of punk, rockabilly and horror.[4] Because of the strong influence of horror on these subgenres, there exists considerable overlap between the three genres.

Generally speaking, horror punk sounds louder and faster than deathrock.[5] Conversely, deathrock sounds more introspective and romantic than horror punk. Keyboards are another differentiating point: deathrock bands frequently use keyboards for atmosphere, whereas horror punk and psychobilly bands usually do not.[6] Psychobilly, however, is easier to distinguish from horror punk and deathrock because psychobilly bands normally use an upright bass, whereas horror punk and deathrock bands do not.

Εδώ και κανα χρονο έχω αρχίσει και ψάχνω που κ που καμμια πιο πρόσφατη κυκλοφορία στον χώρο, πέραν των κλασσικών συγκροτημάτων που ανέφερα. Πάντως δεν την έχω πολυ ψάξει την σκηνή όσο θα ήθελα, και αν κάποιος έχει να προτείνει καμμιά σχετική κυκλοφορία που γουστάρει, ας μας δώσει τα φώτα του.

Θα προτείνω μερικές σχετικά πρόσφατες ενδεικτικές κυκλοφορίες του γούστου μου:

Thee Flanders - Monster Party (2004)

Nekromantix - Life Is A Grave and I Dig It! (2007)

Astrovamps - Gods And Monsters (2007)

Ωραίο θέμα Παναγιώτη, αν και αρκετά εξειδικευμένο.

Τους Misfits τους αγαπάμε και απο τα άλμπουμ τους αρχικά προτείνω τον παρακάτω δίσκο, ο οποίος αποτελεί μια συλλογή της πρώιμης φάσης τους, και περιλαμβάνει μερικά all time favourites τραγούδια.

Και καθώς σε αυτό το θρεντ ταιριάζει 100%, αντιγράφω πρόσφατο ποστ μου στο θέμα για το punk:

Δεν είναι 100% punk album, το είχα ακούσει και το γούσταρα όμως. Οι Horrorpops απο τη Δανία παίζουν μία μίξη punk (στο λίγο πιο ποπ του), rockabilly, psychobilly και με surf στοιχεία και αυτός είναι ο πρώτος τους δίσκος, που κυκλοφόρησε το 2004. Έχουν βγάλει άλλους 2 νομίζω απο τότε, με τον τελευταίο να κυκλοφόρησε πρόσφατα. Α, και έχουν γυναίκα στα φωνητικά. Πάρτε αφτιά της κομματάρας Where They Wander!

http://youtube.com/watch?v=8bm7oO-UcdE

Χεχε, thanks… Δίκιο έχεις για το “εξειδικευμένο” αλλά, είναι κάποιες κυκλοφορίες που δεν κολλάνε ούτε στο τόπικ με τα πανκ, ούτε στο τόπικ του goth / post punk, ούτε στις alternative κυκλοφορίες, οπότε ειπα να δημιουργήσω ένα σχετικό. Την κυκλοφορία των Horrorpops δεν την έχω ακούσει και θα τσεκαριστεί.

OK pethainw gia : TIGER ARMY, Nekromantix, Horrorpops, Blitzkid, kai ligotero gia Calabrese kai Demented Are Go.

Κορυφαιοι ειναι και οι Crimson ghosts.Εχουν βγαλει συνολικα 3 cd στα οποια υπαρχουν απο μετρια κομματια εως κομματαρες!Οι μουσικη τους ειναι σαν Misfits με Μisfits
:slight_smile:http://youtube.com/watch?v=UyEFnvu1N-U

Εγώ να προτείνω απο τους The Cramps τα albums “Songs that the Lord Taught Us”(1979) και ενα compilation τους το “Off the Bone”(1983). Προσωπικά αγαπημένα “Goo Goo Muck”, “Human FLy”, “I Was a Teenage Werewolf”, “Garbageman”.

Πρώτες εντυπώσεις:

Horrorpops: Τσέκαρα τον δίσκο και μου άρεσε αρκετά, είναι όντως λίγο πιο ποπ, αλλά ο συνδυασμός ακούγεται μια χαρά.

Tiger Army: ούτε που τους ήξερα, και ακουσα το Music From Regions Beyond. Μπορώ να πω ότι το γούσταρα αρκετά! Ειδικά το Forever Fades Away ήδη πιπιλίζει ο ρυθμός του μέσα μου. Μου θύμισανε λίγο The Smiths ειδικά στα φωνητικά, ενώ μουσικά σε κάποια σημεία μου φαίνεται ότι μου θυμίζουν Joan Jett ή κάτι τέτοιο! Πολύ καλοί.

Crimson Ghosts: Τα σπάνε και αυτοί ρεεεε! Misfit, και Danzig - ίλα πρέπει να είναι η θρησκεία τους!!

Όσο για τους The Cramps, περίμενα ότι κάποιος θα τους πρότεινε, για αυτό και έγω αρκέστηκα απλώς σε μια αναφορά του ονοματός τους.

Παίδες thanx για τις προτάσεις σας. Keep On.

:thumbup:

Εδώ κολλάνε μήπως και οι Calabrese??

Ενας φίλος μου που τους θεωρει κορυφαίους στο είδος τους μου ειχε βαλει να ακουσω μερικά κομματια και μου φάνηκαν αρκετά ωραίοι! Αυτό πρέπει να ειναι το πιο γνωστό κομματι τους απο τον πιο πρόσφατο δίσκο τους το “The Traveling Vampire Show”:

Voices of the Dead
http://www.youtube.com/watch?v=fmS4keLLEr4

(μου θυμίζουν και λίγο μουσική emo για να πω την αληθεια)

Βρηκα και myspace

http://www.myspace.com/calabrese

Οι επιρροες τους είναι μία και μία παντως: The Misfits, AFI, Type-O-Negative, Rob Zombie, White Zombie, Johnny Cash, Samhain, Nim Vind, The Hives, Rocket From the Crypt, Man or Astroman?, The Damned, Tiger Army, The Groovie Ghoulies, Danzig, Electric Frankenstein, Elvis Presley and The Ramones…

Πάει,χαλασες και εσύ…

:frowning:

μη σπαμμάρεις εδώ ρε αχαϊρευτε! :stuck_out_tongue:

Τσεκάρετε επίσης (αν δεν το έχετε ήδη κάνει :p) Sex Gang Children, Specimen, Alien Sex Fiend, Cinema Strange, Bone Orchard.

Exω την εντυπωση ότι οι Sex Gang Children εχουν αρκετα πιο gothic ήχο. Τους ξερω βασικα απο μια συλλογη με gothic masterpieces που εχω και εχει καποια κομματια τους, αλλα δεν εχω ακουσει κατι αλλο εκτος απο αυτα.

Specimen και Alien Sex Friend κι αυτοι σε πιο gothic rock καθαρα μου κανουν… Οι δευτεροι βασικα τα σπανε btw.

Toυς αλλους δεν τους ξερω.:frowning:

Δεν διαφωνώ ιδιαίτερα, αλλα βρίσκω την όλη batcave σκηνή πολύ κοντά στο deathrock και σκέφτηκα οτι τα παραπάνω συγκροτήματα ήταν άξια αναφορας. :stuck_out_tongue: