Punk / Ska Punk κυκλοφοριες

Ωραίος ο commander για μια ακόμη φορά!

Το συγκεκριμένο άλμπουμ το έχω ξαναπροτείνει κάπου, μιας και δήλώνω μέγιστος φαν του STZA. Απλά δεν υπάρχει κάτι που να έχει κάνει αυτός ο ανθρωπός και να μην είναι αγαπημένο μου. Όπως βέβαια και όλα τα μέλη των leftover crack/choking victim. Καλά οι τελευταίοι είναι all time favourite band (choking victim).

Περι hipsters… M’ αρέσουν πάρα πολύ ένω το άλμπουμ που πρότεινες γαμάει. Στα + τα απίστευτα γυναικεία φωνητικά.

Πέρσι είχα κάνει ένα ποστ για τον δεύτερο δίσκο τους με τίτλο: never rest in peace

Με κανεις και κοκκινιζω! :oops::stuck_out_tongue:

χαχαχαχ

Πάντως το Until We’ Re Dead είναι καλύτερο από το Never Rest In Peace. Χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν είναι καλό ε! Είπαμε προσκυνάμε πάντα. Ισως όμως να πρεπε να περιμένουν αλλον ένα χρόνο ακόμη

Μιας και πιασατε τον stza και ολη αυτη την φαση να ποσταρω και εγω μια μπαντα που σπερνει…επαιζε ο κιθαριστας των leftover crack ο ezra και εχει τραγουδησει και σε καποια κοματια ο stza…εχω αυτο το cd τους που γαμαει και μια κομματαρα http://www.youtube.com/watch?v=YDUr8jutbsM

Mπαντάρα ρε! (in decay προφέρονται)

Πολύ καλό το άλμπουμ.

Επίσης να αναφέρω και τους morning glory με μέλη choking victim αν θυμάμαι καλά (δηλαδή πρώην leftover crack). Όχι όμως Stza. Bέβαια νομίζω ότι και μ’ αυτούς έχει συνεργαστεί.

Mάλιστα oι morning glory είναι αυτοί που πρωτοδημιούργησαν το ΕΠΟΣ των λεφτοβερ κρακ ονόματι: Gang Control

http://www.youtube.com/watch?v=9raYNJEehe8

http://www.myspace.com/morningfuckingglory

παναγιώτη και λοιποί παλιοπάνκηδες να τσεκάρετε αυτόν τον δίσκο (όπως και τον πρώτο τους)

άκρατα μελωδικό και πιασάρικο πανκ ροκ από σουηδούς, τραγουδισμένο στη γλώσσα τους. ρίχνουν μπάτσες πέρα δώθε.

Πολύ καλοί.

Όποιος γουστάρει γενικά παλιό σουηδικό πανκ, να τους τσεκάρει οπωσδήποτε.

Masshysteri γαμάνε ρεε! Πολύ όμορφη μουσική απλά. Μελωδίες τρομερες

Δεν είχαν έρθει κάποια στιγμή???

πολύ καλή η πρόταση του somn, ως συνήθως δλδ. Δεν τους ήξερα καν, δεν έχω ιδέα για το τι τραγουδάνε στους στίχους τους, αλλά με βάση ό,τι άκουσα στο μαησπεης τους, η μουσική τους είναι ερωτεύσιμη λέμε. Συναισθηματικό πανκ ροκ, μελωδικό, πιασάρικο, ταυτόχρονα ακούγεται θυμωμένο και μελαγχολικό. Θα τους λιώσω.

Παναγιώτη σε παρόμοιο υφος -λιγο πιο δυνατοι ομως- θα πρότεινα και αυτούς:

Το είχα κάνει παλιότερα το ποστ

Λοιπόν να πιάσουμε 2 σκηνές με τα οποίες ασχολούμαι τελευταία… Δανία,K-town και υπερ-μπαντάρες όπως Amdi Petersens Armé, Asbest, No Hope For The Kids, Young Wasteners, Gorrila Angreb Κτλ ε και αμερικάνικο punk δεκαετίας '80 like Adolescents,Descendents,ALL,Rich Kids on LSD κτλ. Ακούω προτάσεις διότι δεν έχω πολυασχοληθεί και έχουν ψωμί :stuck_out_tongue:

Kαι οι 2 σκηνές που αναφέρεις γαμάνε.

Ντάξει η πρώτη έχει πιο μετρημένα πράγματα γενικώς και τα κορυφαία θεωρώ πως τα αναφέρεις. Ειδικά πάντως Gorilla Angreb γουστάρω πάρα πολύ και κρίμα που έχουν διαλύθει. Από Δανία είναι και οι assasinators που αναφέρω στο ακριβώς προηγούμενο ποστ μου και είναι πολύ καλοί. Aκόμη υπάρχουν και οι Δανοί legendaries pop punk rockers Lost Kids (Aπό το 78 παρακαλώ!)


Επίσης αν θέλεις να ξεφύγουμε από Δανία, αλλά να παραμείνουμε λίγο στο ίδιο στυλ περίπου, υπάρχουν οι masshysteri που αναφέρει ο somnambulist παραπάνω, οι αμερικάνοι clorox girls που λογικά θα ξέρεις, αλλά και οι ιταλοί kalasnhikov

http://www.youtube.com/watch?v=08FKhvGr7lI
http://www.youtube.com/watch?v=TikZr6FLU_o&feature=related

Aυτές είναι κάποιες πιο κλασσικές μπάντες που γαμάνε.

Τώρα σχετικά με την άλλη σκηνή έχουν αναφερθεί άπειρα πράγματα εδώ πέρα. Όποιος θέλει συνεχίζει γιατί κουράστηκε λίγο το χεράκι μου! Ενδεικτικά θα ανέφερα σίγουρα gorilla biscuits, 7 seconds, circle jerks και πολλά άλλα.

Να ξέρεις πάντως πως RKL είναι απ’ τις αγαπημένες μου μπάντες και σ’ αυτό το θρεντ έχουν εκθειαστεί από μένα όσο τους αξίζει:lol:

Ωστόσο αισθανομαι ότι η Αμερική του 80 έχει τόσο πολύ πράμα που θέλω χρόνια για να θεωρώ ότι έχω ακούσει πολύ από αυτό:p

ωραίος αν και ξέρω όλες τίς μπάντες που ανάφερες… Βέβαια δεν αξιώθηκα να τσεκάρω Lost Kids ακόμη… τεσπα Masshysteri το τελεταίο lp ειναι κορυφή… Kalashnikov βγάλαν και αυτοι αλλα το άκουσα μια φορά μονο στα παιταχτά…
gorilla biscuits, 7 seconds, circle jerks τι να λέμε τώρα τα σπάνε αν και παίζει να αγαπώ λίγο παραπάνω gorilla buscuits :x
Ας πεί κάποιος χωμένος για τα καλά ποιο άγνωστες μπάντες… λογικά θα υπάρχουν ξεχασμένα διαμάντια :stuck_out_tongue:

Ε ναι ρε gorilla biscuits, 7 seconds, circle jerks είναι τα πιο ενδεικτικά/γνωστά ονόματα που μου ρθαν στα γρηγορα. Παντως οι πρώτοι ΧΩΝΟΥΝΕ ΣΥΜΠΑΝΤΑ.

Κατα τ’ άλλα θα επανέλθω με πιο πολλά πράγματα για το αμερικα κάποια στιγμή. Θα χρειαστεί βοήθεια από Cress και Panagioti που παίζουν πολύ μπάλα.:wink:

Δεν ξερω αν θα σ αρεσουν αλλα απο αμερικανιες τσεκαρε αμεσως(αν δεν τους ξερεις) τους καναδεζους snfu(απο 80κατι νομιζω ξεκινησαν)και τους jfa ωμο hardcore skatepunk και αυτοι της τοτε εποχης…:slight_smile:

Για όποιον δεν είδε το θρεντ στα επίκαιρα νέα:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=17857

Ακουσε κανεις το καινουριο bad religion?? Μια φορα το ακουσα αλλα δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα… Αλλα προφανως με μια φορα δεν βγαζεις σοβαρο συμπερασμα! :slight_smile:

Ωστε βγήκε ε? Θα κατεβαστεί σύντομα.

Πάντως επειδή προηγούμενο άλμπουμ τους ήταν πραγματικά τέλειο, δε ξέρω αν μπορούν για δεύτερη συνεχόμενη φορά και “στα 30” τους να βγάλουν κάτι γαμάτο. Θα δείξει όμως η ακρόαση:)

Αφού ανάφερες adolescents, πρέπει να τσεκάρεις οπωσδήποτε τον παρακάτω δίσκαρο που έχει αποθεωθεί αρκετές φορές στο φόρουμ

Αgent Orange - Living In Darkness (1981)

βασικά από τα καλύτερα άλμπουμς! Aν δεν το έχεις ακούσει, θα καείς στην κολαση. (έχουν κοινά μελη με τους adolescents).

Τσέκαρε το κομματι Bloodstains

Kαι για να αναφέρω κάτι πιο hardcore, (καρά-κλασσικό βέβαια και αυτό)

Ηusker Du - Everything Falls Apart (1983)

Πριν αρχίσουν να κατευθύνονται σε πιο ποστ πανκ ή alternative μονοπάτια (όπου και εκεί γράψανε ιστορία) , οι Husker Du ήταν από τις πιο σπουδαίες hardcore punk μπάντες.

Άκου το Blah Blah Blah.

Με 2 ακροάσεις και μπορώ να πω ότι μου αρέσει! Αφού το Someone to Believe το σιγοτραγουδάω 2 μέρες τώρα…