Punk / Ska Punk κυκλοφοριες

Μιας και μιλούσατε για unfun το νού σας γιατί έρχονται 23 Θεσσαλονίκη στο βιολογικό και 25 Αθήνα στήν Καλλιδρομίου

Εγω θα τους εβαζα στο θρεντ του post-hardcore, αλλα εκει συνηθως χωνετε πιο screamo φασεις, οποτε το βαζω εδω με την ευκαιρια της ελληνικης περιοδειας που θα κανουν μαζι με τους Fellow Project σε λιγες μερες (υπαρχει θρεντ στις συναυλιες).

http://marineelectric.bandcamp.com/

Οι Marine Electric, λοιπον, δινουν στο φετινο (και πρωτο) LP τους ενα post-hardcore (στα δικα μου αυτια ή στην τελικη πειτε το alternative/indie punk ή δεν ξερω τι) με μπολικη ποπ αισθητικη.

Καθολου ασχημα.

Διπλοποσταρισμα, γιατι η περισταση το απαιτει.

Καινουριος δισκος Bad Brains, αφιερωμενος στη μνημη του Adam Yauch των Beastie Boys (συμφωνα με wiki), με τιτλο “Ιnto The Future”.

[B]Into The Future[/B]
[B]Suck Sess[/B]

Για να δουμε…:-k

Ας κάνουμε λοιπόν μιά σούμα με μερικά φετινά ΟΜΟΡΦΑ κομμάτια.
Από γκαραζοροκενρολλ, μελωδικό πανκ, ποπ πανκ, πανκ ροκ μέχρι χαρκορ. Τα πάντα όλα μέσα.
Έτσι για να υπάρχει :smiley:

[B]OFF! - Wiped Out[/B]

[B]Terrible Feelings - Lady Luck[/B]

[B]Warsong - Winter Sun[/B]

[B]Burning Love - No love[/B]

[B]The Nomads - The Bad Times Will Do Me Good[/B]

[B]Red Dons - Auslander[/B]

[B]Arctic Flowers - True Words[/B]

[B]Neon Piss - No There Here[/B]

[B]Propagandhi - Hadron Collision[/B]

[B]Sickoids - Hope Subsides[/B]

[B]Sonic Avenues - Television Youth[/B]

[B]White Lung - St. Dad[/B]

[B]Bloody Gears - Circles[/B]

[B]Pennywise - Revolution[/B]

[B]Single Mothers - Christian Girls[/B]

[B]Teenage Bottlerocket - Headbanger[/B]

Σίγουρα κάτι ξεχνάω όμως…

10 στα 16 μεγαλες καρδουλες

10/16; Απαράδεκτος :stuck_out_tongue:
Το Propagandhi outsider ε; Σαν Slayer είναι… για βρωμόξυλα.

Επίσης να αναφέρω οτι το φετινό Pennywise ήταν μιά ΠΟΛΥ ευχάριστη έκπληξη.

ε ναι γιατί bloody gears δε μ αρεσε και τα υπόλοιπα 5 δε τα χω ακούσει ακόμη!

Το φετινό Pennywise το χω πει και στο δικό τους θρεντ. Είναι με μεγάλη βεβαιότητα ένας από τους καλύτερους δίσκους τους. Μάλλον ο δευτερος καλυτερος για μενα.

Aπλα ρε συ worst μιλαμε για κομματια …ΟΚ, μετριο το Bloody Gears, αλλα τα “Circles”, “Frozen Rain” ειναι τρελες wiper-ικες κομματαρες.

Εχω ακουσει ακριβως τα μισα και ειναι, οντως ολα τρελες καρδουλες, θα τσεκαρω και τα λοιπα.

Kατα τα αλλα, το κομματι της χρονια για το πανκ (εστω και αν ειναι πιο χαλαρο) ειναι [B]εδω[/B].

Ρε αθεοφοβε Grym απο το (ή σιγουρα στους 3) δισκο της χρονια εσυ ξεχωρισες το “Hadron Collision”;;; 8O :stuck_out_tongue:

α νόμιζα καλύτερα άλμπουμ! Μαι φολτ

Κομμάτια, κομμάτια. Αν ήταν αλμπουμ ούτε τα μισά δε μπαίνουν στα καλύτερα για φέτος…

Βασικά, τελικά, δεν είναι ουτε καν μέτριο… ωραίο δισκάκι είναι. Όλο 8)

Είδες ε; :lol:
Μου βγάζει πολύ πρωτόγονο αίσθημα και το σολάκι είναι τελείως Slayer, ε δε θέλει και πολύ!

Απλα, γινεται πραγματικα ΤΗΣ ΠΟΥΤΑΝΑΣ στο δισκο, που μαζι με “Rattan Cane” τα θεωρω τα πιο “αδυναμα” (ευνοητοι λογοι για τα εισαγωγικα) του δισκου …απο τα μικρα, προτιμω ευκολα “Devil’s Creek” ή “Status Update”.

ΥΓ.: Το κομματι που εβαλες απο το καινουριο Nomads δεν ειναι τιγκα μελαγχολικο πανκ τυπου Estranged (κτλ. μη γραφω αλλα ονοματα :p);;;

Ψιλοισχύει αλλά έχει μια βρωμιά/γκαραζιά από πίσω και το κάνει λίγο πιό αλήτικο :stuck_out_tongue:

Πάντως με στεναχώρησαν φέτος οι Nomads.
Εκτός απ αυτό το κομμάτι που είναι σαν τη μύγα μες στο γάλα στο δίσκο, έχει κανα 2-3 ακόμα ωραία κομμάτια αλλά ο υπόλοιπος δεεεν… :wink:

Νταξ, εγω χτες το πρωτοακουσα και ξεχωρισα τουλαχιστον 4-5 κομματια ακομα, ενω τα υπολοιπα ειναι σε ενα σχετικο καλο επιπεδο γκαραζοροκενρολλ φασης.

Δεν καθομαι να σου πω “ξανακου το”, γιατι στην τελικη δεν ειναι κανα δυσκολο δισκακι …απλα, αλλα μας καθονται καλυτερα, αλλα χειροτερα.

Συμβαινει …στην τελικη, αμα φυγει κι ο αρχικος ενθουσιασμος μπορει να αλλαξει κι η δικια μου (αρκετα θετικη ως τωρα) γνωμη ως ενα βαθμο.

Μου είχανε στείλει το “The Bad Times Will Do Me Good” και έπαθα ένα σοκ και περίμενα να ακούσω ένα δίσκο ΜΟΝΟ με τέτοια κομμάτια… και προφανώς δεν είναι έτσι.
Ίσως είμαι λίγο αυστηρός, δεν ξέρω… σκέψου βέβαια να ήταν όλα τα κομμάτια του δίσκου σε φάση The Bad Times Will Do Me Good ή 20 000 Miles ας πούμε, ε τότε θα βγάζαμε αφρούς…

Σιγουρα …ωστοσο, υπαρχουν και κατι “Miles Away” και “Up, Down Or Sideways” και κανα ακομα που δε συγκρατησα.

Απλα, οταν καποιον σαν εμενα που δεν εχει απειρη εξοικειωση με τη δισκογραφια τους, τον βαζουν να (ξανα)μπει στη διαδικασια να τους ψαξει, ο καινουριος τους δισκος κρινεται επιτυχημενος (με βαση την επιδραση του πανω μου και οτι μιλαμε για μια μπαντα 30ετιας). :wink:

Eχει, προφανως, αρκετες ελλειψεις, αλλα υπαρχουν ωραια πραγματακια εκει μεσα, καθως και πολλα που εγω τουλαχιστον δεν εχω τσεκαρει.

http://pinterest.com/yann34/top-punk-bands-of-2012/

ωπ καλή φάση.πολλά τα ήξερα μόνο σαν ονόματα.αλλά αυτό το sectarian violence 7’’ που έχει ,είναι σίγουρα μέσα στα 5 αγαπημένα μου για φέτος.τέλειο ‘παλιομοδίτικο’ hc punk,και φωνή ο τραγουδιστής των coke bust.εγγύηση!!!

Το άκουσα επιτέλους. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Μαζί με το φετινό [B]belgrado[/B] και το φετινό [B]crusades[/B] είναι τα καλύτερα 7" του δεύτερου μισού του 2012.

white lung προς το παρον δεν εχουν γραψει κακο κομματι, και δεδομενου οτι βαριεμαι ευκολα, ειμαι περιεργος να δω ποτε και αν θα βαρεθω να ακουω τραγουδαρες απο αυτους. κατα ταλλα ο κακος χαμος μεσα στη χρονια. ηδη τις τελευταιες δυο βδομαδες εχουν σκασει μυτη νεα εφταρια απο icon gallery, neon piss, autonomy και πολλα αλλα που τα αφηνουμε για το μελλον.

[SPOILER]http://nwbldrs.bandcamp.com/[/SPOILER]

και το neon piss 2 κομμάτια.κάτι παίζει φέτος με τα εφτάρια 2 κομματιών!!!white lung και crusades ενθουσιάστηκα ντάξει.να ένα ακόμα που μάρεσε πολυυυυ.
blank pages-blind faith 7’'
http://hardwarerecords.bandcamp.com/album/blank-pages-blind-faith-7