Punk / Ska Punk κυκλοφοριες

Νέο Σκοτοδίνη. Ένα τσικ μελωδικότεροι, ένα τσικ καλύτεροι.

1 Like

καλημερες.

καινουριο ska p και ισως το καλυτερο κομματι που εχουν γραψει απο το Que Corra La Voz και μετα που οι δουλειες τους ηταν μετριες.

αναμενω ολο το αλμπουμ

το βιντεοκλιπ δεν το σχολιαζω, το εχω δει πανω απο 40 φορες και γαμει

1 Like

Ωραίο το κομμάτι!
Το νέο άλμπουμ κυκλοφορεί κάπου μέσα στον Οκτώβριο νομίζω.

Το 99% εγώ πάντως το ευχαριστήθηκα πολύ.

1 Like

Εγω ελπιζω να φχαριστηθω το καινούριο κ μακαρι καλοκαιρακι να γινει κατι κ να μας ερθουν για δεν τους εχω δει ζωντανά αν κ εχουν ερθει παλιότερα

το συνεχιζω…ωραιο το αλμπουμακι των ska p στο γνωστο στυλακι τους με τα πανω και τα κατω τους

οταν “βαρανε” χωρις πολλα πολλα πνευστα το φχαριστιεμαι περισσοτερο

Αντε να ξεσκουριασει λιγο το τοπικ…

https://www.youtube.com/watch?v=LzIMTmN0LLg

https://www.youtube.com/watch?v=2Ss5YOf5KJU

2/2 κομματαρες. Επεται δυνατος δισκος. Σκαει στις 15/2.

Κατα τη γνωμη μου η κορυφαια μελωδικη πανκ-ροκ μπαντα εδω και αρκετα χρονια κ μια απο τις 3 κορυφαιες μπαντες στο χωρο της πανκ-ροκ γενικοτερα.

Μ’ έκαψες, φίλε! Τραγουδάρες και τα δύο, μπαντάρα, και δεν είχα ακούσει ούτε το όνομα τους τόσα χρόνια! Μ’ αρέσει που το παίζω και πάνκης, φανατικός οπαδός των Bad Religion. Λογικά με βλέπω να ξεψαχνίζω όλη τους τη δισκογραφία, αλλά αν έχεις όρεξη και τους ξέρεις καλά, γράψε 2-3 πράγματα, ποια θεωρείς καλύτερα κλπ.

Μ’ έκανες να χαρώ πολύ τώρα, μ’ άρεσαν πολύ τα κομμάτια.

Η μπαντα υπαρχει απο το '92 και εχει κυκλοφορησει 8 αλμπουμ αν θυμαμαι καλα.

Προσωπικα μου αρεσουν περισσοτερο οι δισκοι που εβγαλαν απο το 2002 και μετα οπου και απογειωνονται σαν μπαντα και συνθετικα και σαν παραγωγες. Αφου σου αρεσαν αυτα τα κομματια λοιπον, θα σου προτεινα να ακουσεις για αρχη το Home From Home και το True Brew το οποιο ειναι κ το τελευταιο τους μεχρι τωρα. Αυτα τα 2 ειναι και τα αγαπημενα μου.

Και τα 3 πρωτα ειναι καλα αλλα ειναι λιγο περισσοτερο ska για τα γουστα μου, ενω ο μονος που βρηκα βαρετο και δεν μου αρεσε (προσωπικη υποκειμενικη αποψη) ειναι ο 4ος κατα σειρα δισκος τους, το Pennybridge Pioneers.

Ωραίος, λογικά και ‘μένα η δεύτερη περίοδος τους θα μ’ αρέσει περισσότερο. Θα επανέλθω με δαύτους.

Ωραίοι οι Millencolin, τους είχα πρωτο-ακούσει από την συλλογή Punk-O-Rama 7 από την epitaph (2002) με το παρακάτω κομμάτι…

και εγώ τάσσομαι υπέρ της ας πούμε δεύτερης περόδου από το 2002 και μετά.

Χα, χα, αυτά είναι κομμάτια “American pie”, έτσι τα λέω. Όχι για να τα μειώσω, τα γουστάρω πολύ, απλά μου θυμίζουν κομμάτια που ακούγονταν σε τέτοιες ταινίες. Πλάκα-πλάκα είδα το track-listing της παραπάνω συλλογής και είναι πολύ δυνατό, ε.

Κυκλοφορησε νεος δισκος απο τους Perkele μετα απο 6 χρονια με τιτλο Leaders of Tomorrow.

https://www.youtube.com/watch?v=deCWQ5Nnjcw
Κλασσικο Perkele κομματι. Νομιζω πως ειναι και το 1ο τους κλιπ υστερα απο τοσα χρονια καριερας.

https://www.youtube.com/watch?v=vfycT0vNPGM
Πιο punk-rock φαση. Θυμιζουν στους Offspring πως γινεται σωστα η φαση. Το γουσταρα πολυ.

23/3 μαλιστα μας επισκεπτονται στο An για οσους δεν το ξερουν!

Άσχετο, επανέρχομαι στους Millencolin, τους οποίους άκουσα ολοκληρωμένα από τότε που κάναμε την παραπάνω συζήτηση.

Πάρα-πάρα πολύ καλοί, νομίζω στην κορυφή θα βάλω όντως το “Home from home” (που μου βγάζει κι ένα garage-ο-rock ‘n’ roll αίσθημα τύπου Monster Magnet, ιδίως στη φωνή) και μετά το “Kingwood” (που περιέχει το πιο αγαπημένο μου κομμάτι τους, το συγκλονιστικό “Farewell my hell”). Αλλά γενικά διάσπαρτες κομματάρες σε πολλά albums τους, αυτά που με κούρασαν περισσότερο ήταν το “True brew” και το “Machine 15”.

To καινούριο, τελικά, δε με ενθουσίασε συγκριτικά με τα παλιότερα τους. Τα “SOS” και “Nothing” είναι όντως κομματάρες (ιδίως το δεύτερο), αλλά ξεχωρίζουν εύκολα μέσα σε μία σειρά από πιο μέτρια κομμάτια.

Πάντως γενικά χάρηκα που τους ανακάλυψα, είναι από τα συγκροτήματα που μ’ έπεισαν για τις ικανότητες τους.

2 Likes

Η πιο διαολεμένη, η πιο διασκεδαστική, η πιο καυτή punk rock n roll μπάντα όλου του σύμπαντος μόλις έβγαλε νέο EP.

2 Likes

Debut LP για τους Cold Meat από το Perth, γρήγορο '70s punk worship, γυναικεία φωνητικά που μου θυμίζουν υπερβολικά πολύ την Εve Libertine (τι ποιών;) αλλά με Αυστραλέζικη προφορά, χιούμορ αλλά και καυστικούς στίχους, ενώ υπάρχει και τραγούδι που “την λέει” στους οπαδούς των ZZ Top.

Δεν συγκλονίζει, αλλά περνάς καλά και πιάνεις το νόημα.

1 Like

Μου αρέσει!
Το έχω στο επόμενο express - ως reference.
Γενικώς, πολλά ωραία πράγματα από Αυστραλία (και) φέτος.

1 Like

Οι ιστορικοί Omega Tribe έχουν κυκλοφορήσει τον τελευταίο μήνα 2 νέα τραγούδια:

Δεν γνωρίζω αν αυτό σηματοδοτεί τον ερχομό κάποιας νέας κυκλοφορίας, αλλά και μόνο το γεγονός πως μετά από και εγώ δεν ξέρω πόσα χρόνια συνθέτουν ξανά, είναι αρκετό για μια υπενθύμιση/ εκ νέου επίσκεψη στα πεπραγμένα όλης της τότε σκηνής!

1 Like

γτχμ, οποτε βλεπω το σκα πανκ κοτσαρισμενο απο διπλα σταματαω να θελω να ποσταρω.

τελοσπαντων, επειδη δεν υπαρχει πιστευω θρεντ για το πανκροκ που αγαπω εγω, ποσταρω εδω.

Ανακαλυψα σχετικα προσφατα τους bacho, ιαπωνικη punk rock / emo μπάντα και εχω παθει ενα μεγαλο κολλημα

Δεν ξερω τι ακριβως παιζει με την δισκογραφία τους, γιατι ειναι σκορπια φουλ, αλλα το Kaitei του 2018 ειναι κατι σαν greatest hits και ειναι chef’s kiss.

Ξεπερναμε το γεγονος οτι ο μπροσταρης φερνει λιγο στον Δρακουμελ, αλλα ειναι αξιαγαπητος ο πουστης. Τα λαηβ τους φαινονται πανεμορφα

δεν εχω ιδεα τι λενε, αλλα μου βγάζουν ένα άγνο συναισθημα ‘λαητ κακομοιριάς’ με τον
οποιο ταυτιζομαι καμποσο αυτο το καιρο. Δεν το εννοω μειωτικα, underdog φάση, πωςτολενε

το χιτακι:

Αν τελείωνε στο break θα μου φαινόταν καλύτερο. Μέχρι εκεί ωραίοι πάντως.