Queen

αν είναι να πω και γω το σερί της αγαπημένης μου μπάντας, μη με πούνε και χαζό

2112, a farewell to kings, hemispheres, permanent waves, moving pictures

Έπη σίγουρα, αλλά το μεγάλο μπαμ έγινε με Highway + BIB νομίζω. Ενώ οι Queen από το ΙΙ είχαν γίνει ήδη μεγάλοι.

Τέσπα, μεγάλη κουβέντα, πέσατε να φάτε, μία fanboyκη κουβέντα δεν μπορούμε να πούμε εδώ μέσα; [-X

Aν μιλάμε εμπορικά αλλάζει. Γιατί για μένα το μεγάλο μπαμ ήταν τα Let there be rock και Powerage. Τα Highway to hell και Βack in black ήταν μια (μικρή) πτώση :slight_smile:

Υ.Γ: Πέρα από την πλάκα θεωρώ ότι τα περισσότερα μεγάλα γκρουπ κάναν τέσσερα έπη στη σειρά.
Υ.Γ2: Το Queen II είναι ο μισός δίσκος έπος. Ο Μαύρος του Freddie.

Δεν φωτογράφισα κάποιο συγκρότημα εγώ,εσύ είπες την αλήθεια,μετά8)

Πάντως στο bold έχεις δίκιο.Bαλε κάτι μωρέ αδερφέ,τι διάολο σε έφαγαν τα άστρα σου…Τς τς τς[-X

Ε είδες, μεγάλη κουβέντα.

Όσο για το πρώτο ΥΓ, μπορώ να σκεφτώ πολλές [B]μεγάλες[/B] μπάντες που έβγαλαν τέσσερα και πέντε στη σειρά. Αλλά άλλο μεγάλες και άλλο [B]ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ[/B]. Οι Queen, οι Floyd, οι Beatles, οι Stones και οι AC/DC είναι τεράστιες μπάντες. Όλες οι υπόλοιπες (πχ: Aerosmith, U2, Deep Purple, GnR, Metallica κτλ κτλ) είναι μεγάλες. Θα μου πεις παίζω με τις λέξεις, αλλά έχει διαφορά για μένα. Έστω και μικρή.

Υοu got a point.

Beggars Banquet, Let It Bleed, Sticky Fingers, Exile On Main Street :stuck_out_tongue:

Είμαι στη δουλειά και γράφω τα κείμενά μου, ακούγοντας το remastered “QUEEN II”… είμαι ευτυχισμένος…8)

O Brian May θα συμμετάσχει στο νέο album της Lady GaGa κάτι που αποτελούσε πάντα όνειρο της ίδια σύμφωνα με τα λεγόμενά της!

Interesting!!!

Μακάρι να μείνει όνειρό της

O ίδιος ο Brian May δήλωσε στο site του.

Yes, I can confirm I have played some hot guitar on a track for the excellent Lady Ga Ga!

Mutt Lange, the producer of the track, called me up and asked if I would play a solo … then said … well, you can play what you like !

So I got hold of it and did my thing. I think it’s a stupendous track. It will shock some people because she sounds unlike the way she has done until now. It’s a major passionate heartfelt blues/country/rock performance … just the kind of thing I love to work off. It also has a subtle nod to We Will Rock You in there. It’s well heavy - a song with a real story, and has the full weight of Mutt’s production behind it.

I gave it my all !!

Cheers

Bri

παει,το’χασε και ο μπραιαν.οχι οτι εχω κανενα προβλημα με την γκαγκα,ισα ισα τη θεωρω πολυ πιο αξιολογη απο τη μεση ποπ σταρ και γουσταρω και καποια κομματια της,αλλα αυτο το βλεπω περισσοτερο σαν μια ακομη προσπαθεια του may να μεινει στα πραγματα,στην επικαιροτητα.

Ναι αλλά μην ξεχνάμε οτι οι Queen έχουν και μια ιστορία mainstream αποδοχής (κάτι όχι κακό κατά τη γνώμη μου, ως γεγονός το αναφέρω). Ποπ σταρς θεωρώ απόλυτα λογικό να προσεγγίζουν τον Brian May απο αυτή την άποψη, ίσα να δώσουν μια δόση “ροκιάς” στη μουσική τους.

Ps - Εδώ Santana συνεργάστηκε με τον Ρίκυ Μάρτιν.

Σωστό αυτό που λέει,δεν πρέπει να το ξεχνάμε καθόλου:wink:

Ρε παιδια τι συζηταμε?

O May πριν μερικα χρονια ειχε ασελγησει εις βαρος του “We Will Rock You” μαζι ενα ανεκδιηγητο boy band τους Five και θα μας πειραξει τωρα που εχει δουλεψει πανω σε ενα νεο κομματι με τη Lady Gaga, που η τυπισσα ειναι κορυφη στο ειδος της?

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:lol::lol: Τι είναι αυτή η ανεκδιήγητη καλτίλα?!

Κωμικές φυσιογνωμίες έτσι. Μου θυμίζουν επαρχιώτες κάγκουρες που το παίζουν ότι ακούν ροκ ενώ πάνε κάθε σάββατο σκυλάδικα και όπου ακούσουν κλαρίνα χώνονται.

Για μένα η GaGa είναι στο χώρο της ιδιοφυϊα και πολύ πιο “rock” (ως γενικότερη αντίληψη / νοοτροπία) από δήθεν καλλιτέχνες και γκρουπάκια. Μην ξεχνάμε πως και ο Freddie και γενικά οι Queen στα live τους, πίσω στα 70’s ήταν κάτι ανάλογο για τα δεδομένα της τότε εποχής. Το ίδιο και ο David Bowie για παράδειγμα.

Προφανώς και ο May δεν έχει καμία ανάγκη την GaGa για να μείνει στο προσκήνιο. Λες και βγάζει συχνά δίσκους και θέλει να πουλήσει ή λες και οι πωλήσεις των Queen έχουν ανάγκη την οποιαδήποτε συνεργασία του May. Το κάνει γιατί έτσι γουστάρει και μαγκιά του που κάνει κατά καιρούς τέτοια “ανοίγματα”.

Εγώ περιμένω με μεγάλη περιέργεια το αποτέλεσμα, όπως και όλο το δίσκο γενικότερα.

Επίσης, δεν ξέρω αν το πρόσεξε κανείς, αλλά παραγωγός του κομματιού στο οποίο συμμετέχει ο May, είναι ο Mutt Lange, ο άνθρωπος που έκανε την παραγωγή στα “Highway To Hell” και “Back In Black” των AC/DC, στο “Pyromania” και το “Hysteria” των Def Leppard κτλ…

ενταξει,ισως ακουστηκε καπως αυτο που ειπα οτι το κανει για να μεινει στην επικαιροτητα,αλλα γενικα εχει πεσει σε διαφορα ‘‘ατοπηματα’’ τα τελευταια χρονια στις μουσικες επιλογες του(οποιος θυμαται πχ τη φαση με αυτον τον adam lambert απο το pop idol)και αυτο ειναι ενα ακομα ξεστρατημα(αν και ειναι γεγονος οτι ασχολειται πολυ με τον ποπ χωρο,προσφατα θυμαμαι οτι εβγαινε και υπερασπιζοταν τον μικα,αλλα αυτος ειναι αλλη ιστορια).

Cozy well said!!!

Σιγά μην ολόκληρος Brian May χρειαζόταν την Lady GaGa για να μείνει στο προσκήνιο. Δεν το λέω για να υποτιμήσω την GaGa (η τύπισσα είναι μεγάλο respect για ότι εχει πετύχει). Απλά ο May γουστάρει να το κάνει. Simple as that!!!

Διαβάζω κάτι τοποθετήσεις τύπου “μα γιατί συνεργάζεται όλη την ώρα με άτομα από τον pop χώρο ο May” και δεν πιστεύω στα μάτια μου.
Προφανώς κάποιοι πιστεύουν ότι οι Queen δε θεωρούνταν pop στην εποχή τους!