Queensrÿche

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ συγκροτημα στην αρχη, βεβαια μετα το promised land καπου το χασαν…και προσφατα το ξαναβρηκαν με το για μενα καλουτσικο mindcrime II. ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΟΝ DEGARMO ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

Εντάξει, δε θα πρωτοτυπήσω. Μεγάλο, πολύ μεγάλο συγκρότημα. Απο εκείνα που έκαναν τους μεταλλάδες στη δεκαετία του '80 να καυχιώνται οτι “ναι, ακούμε και μεις μυαλωμένη μουσική, μουσική για ανθρώπους με νοημοσύνη”.

Τα Operation Mindcrime και Rage For Order κατ’ εμέ οι κορυφαίες στιγμές τους. Το πρώτο είναι απλά ένα απο τα καλύτερα concept στην ιστορία της ροκ μουσικής. Εκπληκτική ιστορία (ο Tate μέχρι και σε ψυχιατρείο είχε νοσηλευτεί για να αποτινάξει την ταύτιση του με κάποιους ρόλους), και ακόμα πιο φοβερή μουσική και ερμηνείες.

Όσο αφορά το Rage For Order, θα περνάνε οι δεκαετίες και ακόμα θα μιλάμε γι’ αυτό. Πολύ, πολύ προχωρημένος δίσκος, για τα δεδομένα του metal των '80ς, ένας αληθινά progressive δίσκος, που δε του έλειπε όμως ούτε η μελωδία, ούτε το συναίσθημα, ούτε οι συνθέσεις.

Το Empire μου φαίνεται κατώτερο του Mindcrime :-s

Ίσως επηρεάζει ποιό ακούς πρώτο :-k

Ισως φταιει το οτι ειναι οντως κατωτερο.

ναι ρε παιδια
νταξ το mindcrime ειναι μεσα στους καλυτερους δισκους ολων των εποχων
ειναι μνημειο
το empire ειναι δισκαρα αλλα δεν εχει το συστατικο που λες πωπω θα αφησει ιστορια αυτος ο δισκος
δηλαδη βαθμολογικα
το empire 10
το mindcrime υπερανω βαθμολογιας!!!

Οταν ειχα πρωτακουσει το Mindcrime γυρω στα 14,δε μ αρεσε καθολου.Ζαβο πιτσιρικι ημουν,που να ξερα…
Το ξανακουσα 3-4 χρονια μετα και κατεληξα να το ακουω γυρω στις 4-5 φορες τη μερα.Εγινε ενας απ τους πιο αγαπημενους μου δισκους εβερ και οταν πρωτοακουσα τα κομματια λαηβ στο Λυκαβηττο ηταν ενα ονειρο που γινοταν πραγματικοτητα.

Γενικα ειναι(ή ηταν) απ τα γκρουπ που κατειχαν σε εκνευριστικο βαθμο το ταλεντο της τραγουδοποιιας και της ισορροπιας μεταξυ αυτης και της τεχνικης αρτιοτητας.Ειχαν την τυχη επισης να διαθετουν μια απ τις εκφραστικοτερες φωνες του χωρου κατ’εμε.Τι να λεμε.Αν ελειπε το hear in the now frontier,η φυγη του De Garmo,η ανουσια κοντρα με τους Theater και οι συνεχεις αναπαραγωγες του Mindcrime στα λαηβ αγνοωντας μεγαλες στιγμες τους απ το Promised Land κυριως,ολα θα ηταν ενα κλικ καλυτερα.

Το αγαπημενο μου συγκροτημα…ειμαι συγκινημενος!8) …Το παραδοξο με μενα ειναι οτι ενας φιλος στη πρωτη λυκειου ειχε πορωθει πιο νωρις απο μενα με το operation και μου το χε δωσει και μενα αλλα δεν μου αρεσε!!:frowning: …Και μετα ακουω απο μπ3 ς που ειχα το rage for order και παθαινω την πλακα μου!!Ε οταν αγορασα το ΟΜ και ασχοληθηκα εννοειται πως εγινε ο αγαπημενος μου δισκος!8)…Αλλα αυτο εγινε αφου ειχα πορωθει με το warning(take hold of the flame…εχει να πει κατι καποιος?:smiley: )…Τους ειδα και το 2996 λαιβ και επαθα την πλακα μου αλλα θελω να τους ξαναδω με κανονικο σετλιστ!!

Οperation Mindcrime
Rage of order
Promised land
-Empire
-OMII
-The warning
Tribe(εμενα μ αρεσε αν και διαφορετικο στυλ)
Q2K
Hear in the now frontier

Kαι φυσικα το αγαπημενο μου λαιβ ντιβιντι το λαιβκραιμ…εχω δει και το λαιβ operation αλλα δεν συγκρινεται…Θα μπορουσα να γραφω για ωρες αλα το αφηνω εδω…

Εσύ έρχεσαι από το μέλλον με χρονομηχανή? Πες μας, έχει βγει το Chinese Democracy στην εποχή σου?

Εγραψαν τον καλύτερο concept δισκο στην ιστορία του Heavy Metal,εβγαλαν εν ετει 1986 εναν δισκο που μονο το ασυλληπτο μυαλό τους μπορουσε να συλλάβει και ο οποίος ακομη και σημερα προκαλεί απορίες και ταυτόχρονα θαυμασμο,κυκλοφορησαν εναν απο τους πιο εσωτερικούς και ατμοσφαιρικούς δισκους που βγηκαν ποτέ (Promised Land…)…To μεγαλείο των Queensryche ειναι τεράστιο…Το OM II και το take covers εδειξαν οτι είναι ακομα εδώ και οτι μπορούν ακόμα να προσφέρουν συγκινήσεις…Εν αναμονη λοιπόν…

Ρε παιδια, ξερει κανεις λεπτομερειες περι της διαμαχης τους με τους Dream Theater? To μονο που ξερω ειναι πως, αν δεν κανω λαθος, ξεκινησε στην κοινη τους απιστευτη αμερικανικη περιοδεια μαζι με τους Fates Warning.

Πολύ πριν το καλοκαίρι του 2003 που βγήκαν οι 3 τους, ήταν να κάνουν περιοδεία οι ryche με τους Theater σε co-headlining shows κάπου στο 2000 νομίζω. Ενώ όλα είχαν κανονιστεί, οι ryche έσπασαν τη συμφωνία για να παίζουν support στους Iron Maiden.

Κάπως έτσι νομίζω…

Ναι αυτο εγινε.Και συνεχιστηκε με flame war μεταξυ Portnoy-Tate απο ραδιοφωνου,τηλεορασεως και εντυπων και το επιπεδο επεσε κατακορυφα.

Περίπου έτσι. Είχαν όντως συμφωνήσει με τους DT και τελικά είπαν οι Ryche πως προτιμούσαν να μην κάνουν περιοδεία για να κάτσουν στο στούντιο.
Οπότε ο Portnoy σκέφτηκε να προσπαθήσει να “κλείσει θέση” για τους DT στην περιοδεία των Maiden. Αλλά όταν ρώτησε του είπαν πως οι Queensryche είχαν κινηθεί πρώτοι και θα έπαιζαν αυτοί με τους Maiden αφήνοντας του DT χωρίς περιοδεία…
Ε και βγήκε ο Mike και έχωσε!
Νομίζω κάτι έγινε και πιο πρόσφατα αλλά δε θυμάμαι γιατί…

Σκατά μπάντα.

Κριμα παντως. Ειναι γενικα δυσαρεστο συγκροτηματα και μουσικοι που αγαπας την μουσικη τους να κανουν κατι αρνητικο σε τετοιο βαθμο… Η μουσικη βεβαια μετραει πανω απο ολα αλλα οπως και να το κανουμε δεν μπορουμε να τα απομονωσουμε! Ειναι συναισθηματικο λιγακι το ζητημα αλλα και ουτως ή αλλως η μουσικη χτυπαει τις συναισθηματικες μας χορδες…! Τσαμπα ξεκατινιαστικαν μου φαινεται. Για ενα support slot στους Iron Maiden! Oτι να 'ναι…:stuck_out_tongue:

You 've got a point…:-k

Μαλιστα ο Portnoy τους είχε αποκαλέσει Cheeseryche…:lol: Kραταει χρόνια αυτή η progressive κοντρα τελικά…

Εντάξει, συναδελφικός ανταγωνισμός :stuck_out_tongue: Να οδηγούσε και σε τίποτα πιο δημιουργικό αυτός ο ανταγωνισμός σε σχέση με τις τελευταίες τους δουλειές καλά θα ήταν…

Αυτα που εχω ακουσει μου αρεσουν.Παρα πολυ.
Operation Mindcrime,Empire & Promised Land.
Πειραζει που δεν εχω ακουσει το Rage For Order ? :tomato:

Χεχ. Πολύ.

Ναι ε ? Μαλλον πρεπει να το ακουσω τοτε.