Queensrÿche

Ναι ρε, αλλα θρεφω πολλα συγκροτημα, δεν μπορω να συντηρω και μουλικα!
Το Tribe σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι καλυτερο απο το ΟΜΙΙ.

Eνα απο τα καλυτερα γκρουπ του χωρου!!! Ισως η καλυτερη φωνη του χωρου και μερικες απο τις καλυτερες συνθεσεις που εχουν εμφανιστει στο ροκ και το μεταλ! Ειναι μπαντα-οροσημο της ουσιας και φαντασιας στην μουσικη! Πειραματιστηκαν και καποια δεν τους βγηκαν αλλα δεν πειραζει (καποιες φορες ο πειραματισμος δεν εχει καλα αποτελεσματα, λογικο)! Πολυ απλα ειναι η μπαντα που εχει γραψει το Operation Mindcrime και κυριως το Promised Land!!! Τι αλλο να πεις περα απο αυτο;! Απλα RESPECT!!!

Kαι εμένα μου αρέσουν πολύ. Στο δέυτερο μισό της δεκαετίας του '80 είχα κολλήσει άσχημα με Rage for Order και Μindcrime, ήταν εντελώς διαφορετικά από οτιδήποτε άλλο κυκλοφορούσε εκείνα τα χρόνια.
Και συμφωνώ απόλυτα με τον σορτσάκια για το Promised Land. Είναι δισκάρα υποτιμημένη. Στην περιοδεία του Promised Land τους πρωτοείδα και live (πρώτη και τελευταία φορά με DeGarmo) και ήταν απίστευτη εμπειρία, έπαιξαν σχεδόν όλο το Mindcrime και το Promised Land. Στους μετεέπειτα δίσκους μου τα χάλασαν βέβαια, ειδικά το Hear και το Q2K δεν μπορώ να τα ακούσω.
Επίσης είναι η μόνη ίσως μπάντα που μου έχει αρέσει τόσο χωρίς να μου αρέσουν οι κιθαρίστες ατομικά (θέλω να πώ ως στυλ παιξίματος, τεχνική κλπ.) Αλλά τους εκτιμώ πολύ ως μέρη ενός συνόλου και συνθέτες.

Εισαι σιχαμερος. :frowning:

Μεχρι τωρα ειχαμε τους καφεδες του mustaine,τωρα θα εχουμε τα κρασια του tatte…:lol: :stuck_out_tongue: #-o

Ειναι απο τα συγκροτηματα που δε αντεχα να τους δω λαηβ με χαλια ηχο.

τότε τους πρωτο είδα και εγώ στο warm up σε Λονδίνο και μετά σε Βέλγιο στην περιοδεία…Μεγαλεία, τι να λέμε τώρα :respect:

Anybody listening?:stuck_out_tongue: :slight_smile:

Αυτα ειναι. :thumbup:

Aντε, θελω να τους ξαναδω με σετ-λιστ ολο το Promised Land τωρα και μιξη απο τα προ-Mindcrime albums τους!:smiley:

Κι εγώ με Operation:Mindcrime ξεκίνησα, κλασσικά :D. Τον άκουγα για καιρό τον δίσκο και με τα πολλά αποφάσισα να περάσω στο επόμενο βήμα… και αυτό έτυχε να είναι το Promised Land. Κάπου εκεί τους ερωτεύτηκα με συνοπτικές διαδικασίες, από το πρώτο κιόλας άκουσμα, σε αντίθεση με το O:M που με πολιορκούσε αρκετό καιρό για να με κατακτήσει (πιθανότητα επειδή το άκουγα στο πόδι…). Θυμάμαι πως δεν κοιμήθηκα καθόλου εκείνο το βράδυ, το άκουγα συνέχεια :). Την επόμενη μέρα πήρα The Warning & Rage For Order και τα έλιωσα, άκουγα για μια-δυο βδομάδες αυτά τα 4 μόνο. Το Warning μ άρεσε περισσότερο απ το Rage στην αρχή :stuck_out_tongue: , αλλά πλέον δε μπαίνω σε διαδικασίες σύγκρισεις για αυτούς τους 4 δίσκους, είναι σχεδόν ανόητο να προσπαθώ να αποφασίσω ποιός είναι καλύτερος… Μετά πήρα το e.p. και το Empire. Το Empire δεν το λάτρεψα, το ομολογώ. Αν και έχει απίστευτες κομματάρες μέσα, το στυλάκι του είναι κάπως… τσίζυ για ράιχ. Ίσως το αδικώ, δεν ξέρω. Τα επόμενα του Promised Land δεν τα σχολιάζω. Δεν είναι πως είναι για τα σκουπίδια, απλά άμα συνηθίσεις στην τελειότητα δύσκολα συμβιβάζεσαι μετά…

Ωραιο ποστ. Ιδιως τα μπολντ.:wink:

Το ιδιο πραγμα αισθανομαι και 'γω για το Empire, δεν ξερω, σαν να μην τους πολυπαει ο ηχος.

Το εξυπνότερο συγκρότημα του πλανήτη. Οι δημιουργοί του κορυφαίου metal δίσκου όλων των εποχών(Operation:Mindcrime, Rage For Order όποιο από τα 2 και να πείς είναι σωστό), του κορυφαίου metal(τουλάχιστον) Concept όλων των εποχών και το συγκρότημα που ο ήχος του οριοθετεί το metal της 4 χιλιετίας(μιλάμε για τόσο μπροστά). Η καλύτερη φωνή του σκληρού ήχου σε συνδυασμό με τον κορυφαίο και εξυπνότερο συνθέτη του metal είναι ο λόγος που το metal δεν ασχολείται ακόμη μόνο με δράκους, Harley, γκόμενες κτλ. Κάθε δίσκος τους και ένα τεράστιο βήμα προς την τελειοποίηση του σκληρού ήχου. Ακόμα και δίσκο με σκυλάδικα να κάναν μπορώ να το πιστέψω ότι θα το κάναν για λόγους πειραματισμού. Εντάξει μετα το Promised Land το χάσαν και αυτό μάλλον πέρα από την ηλικία τους έχει να κάνει και με τις κυκλοθυμικές συνθετικές και ψυχολογικές μεταπτώσεις τους. Εντάξει το H.I.T.N.F. είναι κάτω του μέτριου(για Ryche είναι χάλια), το Q2K ελαφρώς ανώτερο αλλά και πάλι σε μέτρια επίπεδα, το “Tribe” προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ ωραίος δίσκος απλά έχει να κουβαλήσει το βάρος του συγκροτήματος και όπως και να το κάνουμε είναι μεγαλύτερο και από το βάρος που κουβαλούσε ο ΑΤΛΑΣ και το Operation:Mindcrime2 είναι καταπληκτικό αλλά αυτό εκτός από το βάρος των Queensryche είχε να κουβαλήσει και αυτό του προκατόχου του(μιλάμε για πολλούς άτλαντες δηλαδή) οπότε ήταν καταδικασμένο. Πραγματικά πιστεύω ότι αν αυτός ο δίσκος δεν είχε αυτό τον τίτλο όλοι θα μιλούσαν για θριαμβευτικό Comeback. Περιμένω με αγωνία το επόμενο album τους για ναδω αν το αγαπημένο μου ίσως συγκρότημα αφού εκεί θα φανεί αν μπορεί να σταθεί στην πρώτη γραμμή και της τρίτης δεκαετίας ζωής τους και το αν έχουν λόγο ύπαρξης τη σήμερον ημέρα. Μέχρι τότε θα λιώνω το Mindcrime at The Moore.

Συμφωνω παρα πολυ με τον προλαλησαντα…Ενταξει εγω δεν θα τα ελεγα τοοοοοσο μεγαλοποιημενα αλλα ειδικα στο κομματι για μετα το προμισντ λαντ συμφωνω απολυτα.

Τελικα, μαλλον κατεληξα.

[I]I am the beat of your pulse
The computer word made flesh
We are one you and I
We are versions of the same
When you can see what I feel
Don’t turn your back on me
Or you might find that your dreams
Are only program cards

Your mind is open for me
Open for intake of all propaganda
Your Eyes see now what to see
My eyes see only the programs you give me

I’ll teach you to laugh and to cry
They’re really the same you’ll see
All of the why’s in your life
Are under my control
Feed me more lines
I will try to tell you all I can
Before the light you must know what lies
Behind my screams

I can’t tell you all I know
Am I the son that you’ve always been wanting
There’s more to me than what shows
Are you my father
The one that was promised

Hush now, I’ll give all you need to know
and pre-live your dreams for you
You’re a good boy

Freedom belongs only to those
Without video screens
For eyes and mouth

You have no voice
To be heard my son
No one can hear when you’re
Screaming in Digital

I’m not your slave
You can’t control my emotions
No Father, please let me keep learning

Can’t you see I’m human
Can’t you tell

I’m not your slave
Oh Father no
Please don’t keep me from dreaming
Oh can’t someone hear
No one can hear when you’re
Screaming in Digital[/I]

Το καλό είναι ότι όπου και να καταλήξεις πάλι δίκιο θα έχεις.

Όλως τυχαίως τις τελευταίες μερες έχω λιώσει RfO και O:M. Εξ’ ου και η αλλαγή της υπογραφής μου.

Ρε ρε ρε, πόσο συναίσθημα, τι φωνάρα, τι κιθάρες, τι ΕΜΠΝΕΥΣΗ :!:

Πφ, φανμπόης.

Το Mindcrime προφανώς και δε το έχει γράψει ον ανθρώπινο

Εγώ πάλι το βασανίζω εδώ και ποοοοοοοολλλλλλλλυυυυυυυυυύ καιρό αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα. Μάλλον δεν πρόκειται να γίνει ποτέ αυτό.

Η υπογραφη του Μανου τα λεει ολα οπως και το spoiler του freedom…
Αχ αυτο το album!!8O8O8O

Τεραστιων διαστασεων μπαντα!Δεν μπορω να πω κατι αλλο!
Το 1o Mindcrime μ’εχει επηρεασει οσο λιγα albums!

συνθετικά?