Radiohead

Ποια η γνώμη σας?
Το Ok Computer είναι τεράστια δισκάρα!! Έχουν επηρεάσει και τους θεούς muse…
Βέβαια, δεν έχω ακούσει όλη τη δισκογραφία τους…

Εχω ακουσει μονο το Ok Computer, δισκαρα. Karma Police, Lucky, Electioneering, Let Go…
Πειτε με ποιο να συνεχισω.:-s :slight_smile:

The Bends…τρέχα :stuck_out_tongue: :slight_smile:

Είμαι ο μόνος εδώ μέσα που βρίσκει το “OK Computer” βαρετό και ανέμπνευστο; :?

Μαλλον…:stuck_out_tongue: Μετά το ΟΚ computer έχασαν την έμπνευση τους πιστεύω…

Φλώροι αλλά έχουν 2-3 καλά.

Εχω ακουσει το Ok computer και μου αφησε καλες εντυπωσεις αλλα δεν εχω ακουσει κατι αλλο!Ειναι καλη μπαντα και πειραματιζεται αρκετα…

τους αναγνωριζω τον πειραματισμο τους και καποια καλα κομματια αλλα απο’κει και περα πιστευω οτι ειναι πολυ υπερτιμημενοι.

Γενικα δεν ξερω αν ειναι υπερτιμημενοι η οχι καθως δεν εχω ακουσει ολη την δισκογραφια τους αλλα το οκ κομπιουτερ ειναι τρελη δισκαρα…:!:

αλλωστε οποτε επασχα απο ερωτικη απογοητευση παντα σταθηκαν στο πλευρο μου :stuck_out_tongue:

ok computer no comments
κατα τα αλλα με αφηνουν ψιλοαδιαφορη…εχουν ιδιαιτερο στυλ και πολλες φορες μου ρχεται να τους ακουω.

[SIZE=“5”]Sing us a song,
a song to keep us warm,
there’s such a chill, such a chill.
[/SIZE]

:!:

ρε μαγκες λετε ολοι το ok computer

το the bends το χετε ακουσει???

street spirit ενα απο τα καλυτερα κομματια που γραψανε ποτε!!!
just,my iron lung,high and dry
νταξει ειναι πιο brit pop αλλα ειναι φοβερος δισκος!!!

Από τα καλήτερα συγκροτήματα όλων των εποχών με πάρα πολυ έμπνευση.
Άποψή μου: πολλά τεράστια συγκροτήματα δε πιάνουν ούτε το μικρό δαχτυλάκι των radiohead σε έμπνευση!

Τοπ δίσκοι:
Οκ computer
The Bends
Pablo Honey

Πολύ μεγάλος σεβασμός για τους Radiohead, αν και δεν ανήκουν στο τοπ-10 των συγκροτημάτων μου, ίσως ούτε στο τοπ-20. Σκεφτείτε όμως πόσους και πόσους έχουν επηρεάσει, σκεφτείτε τι σημαίνουν για τη μουσική των '90ς.

Θα πήγαινα τρέχοντας να τους δω αν έρχονταν για συναυλία. Αλήθεια, έχουν έρθει ποτέ?

αν θυμαμαι καλα ναι!!με ενα ακριβουτσικο εισητηριο!!

[FONT=“Comic Sans MS”]Παραδόξως είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα.
Έχω ακούσει όλα τα studio album τους (Pablo Honey,The Bends,Ok Computer,Kid A,Amnesiac,Hail to the Thief,In Rainbows) καθώς και κάποια από τα EP ,Itch,My Iron Lung,Airbag/How am I driving? και το I might be wrong (live recordings). Στο τελευταίο που ανέφερα βρίσκεται και το αγαπημένο μου τραγούδι τους, το true love waits, ένα τραγούδι που έχουν παίξει πολλές φορές στα live τους αλλά δεν έχει ποτέ συμπεριληφθεί σε studio album,στην ουσία η φωνή του Thom Yorke και μια κιθάρα…!

Σε αντίθεση με αρκετούς (όχι μόνο απ’ότι διάβασα εδώ) δε θεωρώ το Ok Computer το καλύτερο album τους
και αυτό που εννοώ είναι πως σίγουρα δεν είναι το αγαπημένο μου.
Τα αγαπημένα μου είναι (και ναι με αυτή τη σειρά) τα Pablo Honey και The Bends,
όχι μόνο για τραγούδια όπως τα Creep,Stop Whispering,I Can’t,Lurgee,The Bends,High and Dry,My Iron Lung,Fake Plastic Trees,Street Spirit(Fade Out),Bones αλλά στο συνολό τους.
Τώρα που το σκέφτομαι βάζω το Amnesiac δίπλα στο Ok Computer…επίσης το Amnesiac έχει ίσως έναν από τους πιο αγαπημένους μου τίτλους τραγουδιών, το “you and whose army?”,τραγούδι με πολιτικό περιεχόμενο που ο Yorke έχει αφήσει κατά καιρούς να εννοηθεί πως αναφερόταν στον Τόνι Μπλερ.

Το Hail to the Thief έρχεται σίγουρα τελευταίο στην προτίμηση μου,συγκριτικά με τα άλλα πάντα.
Το In Rainbows μου έκανε μια αρκετά άσχημη πρώτη εντύπωση…αλλά αυτό γιατί περίμενα κάτι πολύ καλύτερο και κάτι που να ακούγεται περισσότερο σαν τα προηγούμενα.Δίνοντας του μια δεύτερη ευκαιρία μπορώ να πω πως είναι αρκετά συμπαθητικό παρόλο που διαφέρει.

Τέλος ίσως πρέπει να πω πως δεν είμαι από τα ξετρελαμένα με τον Thom Yorke κοριτσάκια… και μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει να ασχοληθώ με τα όσα έκανε ως σόλο καλλιτέχνης,εντελώς τυχαία έμαθα για την ύπαρξη του σόλο album του και δεν το έχω ακούσει.[/FONT]

Είχαν έρθει το 1999-2000 αν θυμάμαι καλά …με έισητήριο 14.000 δρχ. τότε ακριβό για την εποχή,σήμερα απλά θα λέγαμε …“μόνο???”

Καλοι, πρωτοποροι, ταλαντουχοι αλλα ποτε δεν πηρα εγω προσωπικα το κατι παραπανω απο αυτους για να τους αγαπησω. Δε λεω, πολυ ομορφοι δισκοι τα ΟΚ Computer και Bends, αλλα μεχρις εκει. Στα συν τους οτι επηρεασαν τους αγαπημενους μου Muse στα πρωιμα σταδια τους…

Let Down.
Συνεχισε με το The Bends

Θα υπαρχουν κι αλλοι φανταζομαι… :stuck_out_tongue:

Να το ακούσεις, έχει ενδιαφέρον αν και δε μου θυμιζει σε τίποτα τα Bends και Pablo Honey που και εμένα είναι τα αγαπημένα μου.
Το Fade Out είνσι ίσως το αγαπημένο μου τραγούδι από τα 90s και πολύ φοβάμαι ότι δύσκολα θα μπορέσουν να επαναλάβουν τη σύνθεση ενός τέτοιου αριστουργήματος. Τα In rainbows, Hail to the thief θέλουν χρόνο για να τα αφομοιώσεις και αφού δεν έχω καταφέρει να το κάνω ως τώρα, μάλλον αυτό συμαίνει ότι δεν μου άρεσαν και ιδιαίτερα…

(όντως είχαν παίξει στο Λυκαβητό αν θυμάμαι καλά εκείνη τη χρονιά που δυστυχώς είχα χάσει λόγω στρατού γμτ…)

Όλο το “In Rainbows” παιγμένο στο στούντιο: http://youtube.com/watch?v=ukythkK4EPQ
:slight_smile: