Radiohead

Πρόσφατα πήρα το The Bends και έχω πάθει τρελή πλάκα.Τώρα πάω για το Ok Computer.Είναι απίστευτο το φιλινγκ που σου βγάζει ο δίσκος αυτός.Δεν μπορώ ακόμα να πω τι νιώθω ακούγοντας τον αλλά κάθε φορά που τον ακούω τρελένομαι

nai to bends to ok computer kai to kid a apistefta… kai to in rainbows vevea dn paei pisw…
to pablo honey kai to amnesiac kai to hail to the thief dn me trelenoun!!!

Το Kid A μου φαίνεται πολύ κλειστός και ήρεμος δίσκος,το Pablo Honey είναι πιο κιθαριστικό και πιο πιασάρικο κατά την ταπεινή μου άποψη

Από τις απειροελάχιστες περιπτώσεις συγκροτημάτων που γουστάρω περισσότερο ή λιγότερο το σύνολο της δισκογραφίας τους, ό,τι κ να έχουν βγάλει! Για μένα η έννοια “παρακμή” είναι έτη φωτός μακριά τους ακόμα… :wink:

Εντάξει, τι να λέμε τώρα για τους Radiohead, μοναδικοί και πρωτοπόροι. Ομολογώ πάντως τις μετά το Ok Computer δουλειές τους δε τις έχω χωνέψει ακόμα τόσο.

Tο Kid A είναι αρκετά “δύσκολος” δίσκος, “κλειστός” όπως λες και συνδυάζει πολλά είδη μουσικής. Θέλει αρκετές ακροάσεις για να τον αφομοιώσεις…και έχει και μερικά από τα καλύτερα κομμάτια των Radiohead εννοείται: The National Anthem, How to Disappear Completely, Idioteque. Στο ίδιο στυλ να ξέρεις είναι και το “αδερφάκι του”, Amnesiac, το οποίο έχει κι αυτό κάποια από τα πιο όμορφα κομμάτια τους. Τσέκαρε το κι αυτό εννοείται, αλλά όχι στα γρήγορα αυτά τα 2 albums.

Σωστός ο comablack! :wink:

σωστος. αγαπημενος δισκος μαζι με ok computer.

Oxι, εχεις αλλη μια ψηφο απο εμενα,απλα δεν με ενθουσιασε.

μου προτεινετε εναν δισκο για να αρχισω να τους ακουω.Αν γινεται τον πιο straightforward για να πωρωθω

εσείς κι ο χάκος :lol:

ξεκίνα με ΟΚ ΚΟΜΠΓΙΟΥΤΕΡ, μην ακούς τι λεν αυτοί.

Όντως, προφανώς και ξεκινάς με Ok Computer… :wink:

the bends :slight_smile: :wink: αλλα και το ok computer ειναι πολυ καλο για να ξεκινησεις

Ξεκίνησα με το The bends και έπαθα απίστευτη πλάκα.Συνέχισα με Kid A και Pablo Honey και εντάξει πολύ καλοί δίσκοι(το Kid A πιο περίεργος,το Pablo πιο μέινστριμ πιστεύω) και θα συνεχίσω με οκ computer.Πάντως The Bends είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει από αυτούς

τεράστιο σχήμα

bends και ok είναι φανταστικά, αλλά για κάποιο λόγο εγώ ξετρελάθηκα και με το amnesiac

καλή ακρόαση

Τα πήρες με μυστήρια σειρά… Με σειρά oti na ne!! :stuck_out_tongue: Ναι στάνταρ πρέπει και το Ok Computer. Άν σου άρεσαν όσα ανέφερες δεν παίζει να μη σ’αρέσει κ αυτό… Θα μου έκανε τρελή εντύπωση :slight_smile:

Ε λογικά.Σε τόσα εκατομύρια κόσμο αρέσει,του πούστη.Θα το ακούσω και θα ποστάρω πάντως

Η πιθανή σειρά κατάταξης είναι η εξής:

~ Ok Computer
~ The Bends
~ Kid A
~ Amnesiac
~ In Rainbows
~ Hail To The Thief
~ Pablo Honey

Τείνω να συμφωνήσω σχεδόν 100 % με τη σειρά κατάταξης του αποπάνω… Περίεργο, γενικώς δε συμφωνώ ποτέ απόλυτα με κάποιον… :stuck_out_tongue:

συγκριτικά μεταξύ τους πάντα γιατί όπως είπα (παραδόξως) μ’αρέσουν όλα από δαύτους…

Ρε εμένα μου αρέσει πολύ το Pablo Honey. Creep, Anyone Can Play The Guitar, Prove Yourself, τραγούδια που έμειναν διαχρονικά, οι πρώτες πιο ροκ μέρες των Radiohead… Το The Bends έμελε να είναι ένα σκαλί παραπάνω βέβαια. Απλά έχει αποκυρηχτεί και απο τους ίδιους το πρώτο τους αλμπουμ και νομίζω το αδικεί πολύ αυτό.

Το The Bends είναι για μένα το αγαπημένο μου πάντως. Περισσότερο και απο το Ok Computer.

Πρέπει να ακούσω ξανά το Kid A μου φαίνεται, δε του έχω δώσει ιδιαίτερη προσοχή…