Radiohead

fixed

ουαου. μπιτς φαιτ μεταξυ ατομων με μουσικη σοβαρη παιδεια. εντερτεινιν’

κοιτα γενικα αυτα τα “οι δευτεροι ταδε” κτλ δεν μ’αρεσουν και πιστευω οτι δεν πολυστεκουν αλλα…

αν μπορουμε να βρουμε μερικες μπαντες που εχουν τετοιο αντικτυπο στην εποχη τους και στον χωρο τους (και περα απ τον χωρο τους), κατα καποιο τροπο οπως ειχαν και οι floyd στην δικια τους, τοτε σιγουρα μια απ αυτες ειναι οι radiohead.

Τι λε ρε κακομοίρη καινούργιε που θα μας κάνεις και πνεύμα.
Εκτός αν είσαι ο γουάητ ζόμπι οπότε συγχωρείσαι.

Ναι οκ, μόνο που Radiohead δεν είναι ούτε Pink Floyd, ούτε “κάτι άλλο” της εποχής τους. Και ούτε και το’χουν και ανάγκη.

Είναι οι Radiohead των 90’ς-00’ς και αυτό μετράει. Σημείο αναφοράς από μόνοι τους και χωρίς αναγκαστικές συγκρίσεις.

συμφωνω απολυτα. απλα θελω να την μπω και στον awake.

  1. Συμφωνούμε απόλυτα.

  2. Οι Radiohead είχαν αντίκτυπο ουσιαστικά με έναν δίσκο (ΟΚ), από κει και πέρα και οι ίδιοι έχω την εντύπωση ότι (ειδικά στα 00s) αποτραβήχτηκαν από τα φώτα της δημοσιότητας. Το 1994 (27 χρόνια μετά το ντεμπούτο τους) έβγαινε το Division Bell και ήταν κοσμοϊστορικό γεγονός για τη μουσική (ανεξαρτήτως περιεχομένου). Τώρα βγαίνει το In Rainbows (με τα μισά χρόνια διαφορά από το αντίστοιχο ντεμπούτο) και ασχολούνται σχεδόν αποκλειστικά οι φανς.

Έδιτ: Α, εντάξει τότε!

Έδιτ 2: Όπως τα λέει ο ντάην φρήδομ.

κραπ δεν προλαβα να απαντησω σε αυτον τον ‘παλιο’, καποιος εσβησε το μηνυμα μου… περιεργο επειδη οι εμμεσες προσβολες κατα εμου περι ‘υποψιων’ καποιων πολυ ευγενικων και δηθεν ασ(χ)ολς, ειναι ακομη στη σελιδα. καταλαβαινω οτι το επιπεδο του φορουμ ειναι πολυ ‘υψηλο’ και οτι οι ‘παλιοι’ δεχονται μονο απο μεταλα και πανω αλλα θεωρω πρεπον να σβηστουν και αυτα επειδη κατα καποιο τροπο με προσβαλουν και δεν εχω ιδιαιτερη ορεξη να ασχοληθω με σκληροπηρυνικους ατσαλαδες. θενκ ιου βερι ματς εντ φακ οφ.

ακριβως. 27 χρονια μετα το ντεμπουτο τους. και ειναι οι φλουντ. λογικο να θεωρηθηκε “κοσμοϊστορικο γεγονος”. δεν τους συγκρινω ουτε σαν ονομα, ουτε σαν προσφορα. πραγμα που δεν γινεται ετσι κι αλλιως γιατι μιλαμε για διαφορετικες εποχες.ουτε και εχει νοημα. το θεμα ειναι ομως οτι στην εποχη των floyd υπηρχε περισσοτερος χωρος για καινοτομιες και γι αυτο θεωρω σημαντικους τους radiohead για την δικια τους εποχη.

τωρα το αν αποτραβηχτηκαν απο τα φωτα της δημοσιοτητας δεν καταλαβαινω πως αλλαζει κατι. για μενα και το kid a και το amnesiac ειναι πανεμορφες δισκαρες. οπως επισης και διαφωνω πως με το In rainbows (που παιζει να ναι και ο καλυτερος δισκος τους) ασχοληθηκαν μονο οι φανς.

επειδη ακουω παπαδες για το OKC (που ειναι φουλ επηρεασμενο απο dsotm - δεν λεω εμμεση αντιγραφη για να μην τσιτωσουν τα φανμπους)

εχει σκεφτει κανεις οτι

α) το grace του jeff buckley ειναι σαφως πιο οριακο αλμπουμ ασχετα εαν δεν ειχε την υποστηριξη-παιρνουμε πιπες των ΝΜΕ/melody maker ?

β)ο ιδιος ο γιορκ εχει δηλωσει οτι το OKC ειναι φουλ επηρεασμενο απο το grace ?

σας χαλαω το τριπ τωρα αλλα επρεπε να το πω…

επισης αναρωτιεμαι ποσοι εδω μεσα(και εκει εξω) που λενε λενε λενε για το ΟKC εχουν ακουσει/αγορασει το grace…

ελα μου ντε :-k

ΥΓ : καλα για το on the beach - neil young δεν γραφω τπτ , γιατι θα εκθεσω πολυ κοσμο…

Μα ούτε εγώ συνέκρινα μπάντες, για αντίκτυπο μιλήσαμε και αυτό είναι κάτι (εν μέρει) μετρήσιμο.

Η γνώμη μου παραμένει ότι γενικότερο αντίκτυπο στη μουσική είχε μονάχα ένας δίσκος των RH και όχι η συνολική τους πορεία, ανεξαρτήτως αν είναι δισκάρες ή όχι. Και όχι τυχαία, αυτός ο δίσκος βγήκε στα 90ς. Δεν φταίνε οι RH (και οι κάθε RH), είναι τέτοια η εποχή.

Εγώ έσβησα το μήνυμα σου, γι’ αυτό και δεν πρόλαβες να “απαντήσεις” όπως λες στον “παλιό”. Ο οποίος σου μίλησε επειδή ο ίδιος είχες γράψει κάτι πριν το οποίο ήταν με τη σειρά του επιθετικό. Και ούτω καθεξής.

Αν κάτι σε ενοχλεί παρακαλώ να πατάς το κουμπάκι του report ώστε να το βλέπουν οι moderators (δε βρίσκονται παντού και πάντα). Στο “υψηλού επιπέδου” αυτό φόρουμ προσπαθούμε βλέπεις (οι περισσότεροι) να αποφεύγουμε τους καυγάδες και όσο είναι δυνατόν να γίνονται συζητήσεις σχετικές με το θέμα των θρεντ. Αν (λέω, αν) σε ενδιαφέρει και σένα κάτι τέτοιο, με το να αρχίζεις να επιτίθεσαι αριστερά και δεξιά δεν βοηθάς. Θενκ γιου (σκέτο)

(παρακαλώ οι υπόλοιποι να μη δώσετε συνέχεια)

Όσο αφορά το θέμα μας: Υπάρχουν μπάντες που κατορθώνουν να ανοίγουν ορίζοντες με τη μουσική τους, απ’αυτή την άποψη τα κοινά ανάμεσα σε Floyd και Radiohead είναι πολλά. Απο κει και πέρα, άλλες εποχές, άλλος αντίκτυπος, βασικά δεν έχω να πω κάτι, τα είπατε εσείς.

chrisp ισως δεν το εθεσα σωστα. το αντικτυπο παντα σχετικα με τις μπαντες τις εποχης τους ετσι? γιατι οκ μπορει να ξεκινησε σαν παραλληλισμος με τους φλουντ η κουβεντα και οπως ειπα γενικα αυτα δεν στεκουν αλλα αν υπαρχει μια μπαντα για την οποια αυτο θα μπορουσε να χει καποιο νοημα, τοτε αυτοι ειναι οι radiohead. δεν μπορω να σκεφτω πολλες αλλες πραγματικα.

βασικα μονο εδω διαφωνουμε αλλα δεν ξερω πως μπορει να γινει συζητηση πανω σ’αυτο.

awake περιμενα πως και πως την πασα για buckley.

o buckley δυστυχως εβγαλε ενα δισκο και πεθανε. ενα δισκο με 3 διασκευες. γαμαει ο δισκος? ναι. γαμανε και οι διασκευες? ναι? ειχε απιστευτη φωνη? ναι. ειχε ταλεντο? ναι. μακαρι να ζουσε ο ανθρωπος και να βγαζε 10 αλμπουμ. αλλα εβγαλε ενα. τι καθεσαι και μου τον φερνεις για 2η φορα σαν παραδειγμα σε σχεση με τους radiohead? τι να μας χαλασεις ρε κακομοιρη? που δεν μπορεις να σκεφτεις ουτε τα αυτονοητα?
εδω μιλαμε για το αντικτυπο των radiohead στην εποχη τους και μου φερνεις σαν επιχειρημα το ποσοι εχουν ακουσει το grace? ποσοι ακουν Young? σχετικοτατο. εισαι ο πρωτος φιλε, μπραβο. να σου δωσουμε βραβειο.

συνεχισε με καθε αλμπουμ που ακους να το παιζεις ψαγμενος και να γελαει ο κοσμος γιατι απο πραγματικα επιχειρηματα δεν εχεις ουτε ενα.

ανθρωποι με εμπαθεια.οι πιο ‘κουφοι’ απο ολους.

περαστικα βαγγελαρα.

δεν πειραζει οταν μεγαλωσεις μπορει να μου την πεις.

πάντως 15 χρόνια μετά, και οι radiohead συνεχίζουν να πειραματίζονται και να είναι σύγχρονοι, σε αντίθεση με πολλά μεγάλα μέταλ συγκροτήματα που πασάρουν ξαναζεσταμένο φαγητό.το σχόλιό μου αυτή τη φορά ήταν μελετημένο και όχι απλά για να κάνω φλέημ.

Γενικολογίες
Με την ίδια λογική οι pearl jam είναι πλέον δεινόσαυροι και οι Celtic frost έβγαλαν ανανεωτικό δίσκο.
Χα, σας την είπαμε τώρα εμείς οι μεταλάδες.
Χα, την έχω μεγαλύτερη
Χα, ο μπαμπάς μου δέρνει τον δικό σου αν παλέψουν

Μπράβο σου που μελετάς καλά λοιπόν.

Ενημερωτικά να πω πως και στον David Gilmour είχαν κάνει αυτή την ερώτηση,αν δηλαδή οι Radiohead είναι οι Pink Floyd της εποχής μας,και ο ίδιος λίγο έως πολύ είπε πως δεν υπάρχει ανάγκη να συγκρίνουμε τους Radiohead με τους Floyd.Είναι απλά οι Radiohead και ήταν οι Floyd.
Καταλαβαίνω ότι η σύγκριση έγινε με βάση όχι τόσο με κριτήριο τον ήχο,όσο σαν αντίκτυπο και ότι καινοτόμησαν ηχητικά.
Αρχικά πιστεύω ότι το να συγκρίνουμε τον αντίκτυπο και την αίγλη των Pink Floyd με των Radiohead είναι γελοίο,επειδή η εποχή έχει αλλάξει και στην συνέχεια το πως και γιατί καινοτόμησαν οι Pink Floyd στο στούντιο δεν έχει καμία σχέση με την αντίστοιχη περίπτωση των Radiohead.Οπότε για μένα η σύγκριση είναι άτοπη.

Κανεις λαθος σε αυτο

Αντιγραφη απο DSOTM και να το ελεγες ευθεως, σε καμμια περιπτωση δεν ειναι το ΟΚ Computer. Ελαχιστα μοιαζει μουσικα και η οποιαδηποτε ομοιοτητα εχει να κανει θεματικα σε καποια σημεια. Εισαι επηρεασμενος απο τα μουσικα μεσα που το χαρακτηριζουν ως το DSOTM των 90’s, παραλληλισμος που δεν με βρισκει συμφωνο

Jeff Buckley βεβαιως και εχουμε ακουσει και βεβαιως ξερουμε πως ο ιδιος ο Yorke εχει δηλωσει επηρεασμενος. Το Fake Plastic Trees απο το The Bends το εγραψε υστερα απο ακροασεις του Grace.

Απο εκει και περα το Grace και το OK Computer ειναι δυο υπερδισκαροι ο καθενας για τους λογους τους και το ποιος ειναι καλυτερος/χειροτερος εγκειται στα γουστα του καθενος καθως δεν υπαρχει ξεκαθαρη διαφορα ποιοτητας αναμεσα σε τετοια επη. Το οτι για τα γουστα σου το Grace ειναι καλυτερο, αυτοματα αναιρει την ποιοτητα του OK Computer?

Oι Pink Floyd με οποιον και να συγκριθουν παντα καλυτεροι θα ειναι:). H μεγαλυτερη και καλυτερη μπαντα που εχει δει ο κοσμος. Εξαλλου για την συγκριση Pink Floyd - Radiohead ο Gilmour εδωσε την καλυτερη απαντηση