Rap-Hip Hop

Oσοι εχετε ασχοληθει με το Ελληνικο hip-hop,θα’θελα να διαβασω πως κρινετε τους Terror x crew,οχι φυσικα απο μουσικης αποψεως(που προφανως και ειναι μαζι με τους F.F.C οτι καλυτερο βγηκε απο την Ελλαδα σε αυτον τον χωρο),αλλα σχετικα με τις πολιτικες τους θεσεις και τη στροφη που πηραν απο το 2001 και μετα.Δεν εχω ασχοληθει και τρομερα βεβαια μαζι τους,οποτε θα ηθελα να ακουσω και τις γνωμες αλλων.

Τους κρίνω σαν έφηβους που μεγαλώνουν. Αρχικά η φάση ήταν ψιλοαναρχία πωρομένοι βανδαλισμός και με το graffiti γι’αυτό βγήκαν hardcore. Αργότερα που ωρίμασαν το γύρισαν στο πατριωτιλίκι με πιο ελληνισμό style. Κι επειδή πρόσφατα διάβαζα και το interview του Αρτέμη, κι ακούσα και το νέο solo του, κατάλαβα κι απ’το Ξόδι 2 πως κατά κάποιο τρόπο προέβλεπε τη κατάσταση της χώρα μας. Πλέον πιο ήρεμος, μοιάζει απλά άνθρωπος της εποχής μας κι όχι φασισταριό όπως τότε. Παρεξηγημένοι ή όχι δε θέλω να πάρω θέση, τους ακούω και με εκφράζουν σε ορισμένα. Διαφωνώ που έκανε επαγγέλμα τη κουλτούρα του hip hop και με το μαγαζάκι που είχε στο Μαρούσι. Το ότι λειτουργεί επιχειρηματικά μπορεί να φέρει και τον κορεσμό αφού οι ακροατές σνομπάρουν όποιον προσπαθεί να βγάλει λεφτά.

Ε πάνω- κάτω τα είπε ο Voider. Κι εγώ προτιμώ τα πρώτα τους, τα άλλα αναπόφευκτα με ξενερώνουν με αυτά που ακούω. Και δηλώσεις σε συνεντεύξεις, βραβεύσεις από Βορίδη κλπ. Μουσικά παρέμειναν αξιόλογοι πάντως (’‘Μακρύς, βαρύς χειμώνας’’, ‘‘Που ‘ν’ οι πέννες σας;’’ π.χ.).

To θεωρω φυσιολογικο τωρα που περασαν τα χρονια να εχουν ηρεμησει λιγο,παροτι παραμενουν στα ιδια μηκη κυματος πανω κατω με το Έσσεται Ήμαρ,αλλα ρε γαμωτο,δεν μπορω να καταλαβω τι ειδους μεταλαξη μπορει να παθει ενας ανθρωπος μεσα σε δυο-τρια χρονια.Οι ιδιοι που καποτε ελεγαν πως δεν ειναι οι Ελληνες που εχουμε συνηθισει και πως θελαν να τους δουν να τρεχουν,κατεληξαν να μιλανε για Απολλωνειο φως,αφυπνιση του εθνους και για απελαση των μαυρων.
Αναμφισβητητα ηταν και ισως ειναι εξαιρετικοι σε αυτο που κανουν μουσικα(οσα εχω ακουσει δηλαδη),αλλα ειναι αδυνατον να τους παρω σοβαρα απο εδω και περα γιατι,οπως ειπε και ο Voider,το ειδαν μαλλον σαν επιχειρηση το ολο πραγμα και οι θεσεις τους δε με εκφραζουν.
Το κακο ειναι πως καποια κομματια τους ειναι εθιστικα και σου κολλανε στο μυαλο,παροτι μπορει να μη γουσταρεις τους στιχους και την ολη φαση:p

Διαβάζω παντού για αυτή την αλλαγή που έκαναν αλλά ποτέ δεν έχω ακούσει το Έσσεται Ήμαρ.
Πρέπει να επανορθώσω κάποια στιγμή.

Εχω εντελως επιδερμικη σχεση με το ειδος, ξερω εντελως τα βασικα και αν… ομως αυτο που εβγαλε ο Common πριν κανα μηνα το εχω λιωσει και τσεκαρω και τα παλιοτερα του

Γιάννη όντως το The Dreamer/The Believer γαμάει!

Δεν κατέληξαν μάν, αυτό προσπαθώ να πώ, ότι περνάνε φάσεις. Αρχικά μία φάση ήταν η ψιλοαναρχία του λυκείου με γκραφίτι κλπ γι’αυτό βγήκαν hardcore. Άλλη μία φάση ήταν ο πατριωτισμός που σοβάρεψαν (και προέβλεπαν κάπως τα της χώρας, γι’αυτό στράφηκαν κατά της παγκοσμιοποίησης). Τώρα πλέον άν διαβάσεις και το τελευταίο interview του Αρτέμη, θα δείς ότι δεν μιλά τόσο σαν φασισταριό, αλλά πιο απλά. Γι’αυτό τους χαρακτήρισα έφηβους που πωρόνονται. Ο επόμενος δίσκος παίζει να είναι σαν το Αγνωστοφοβία, να κατακρίνει τα γεγονότα και τη κατάντια της χώρας.

Κοιτα,και το η γευση του μενους δεν ηταν ιδια φαση με τα δυο προηγουμενα τους(το ep και το η πολις εαλω δηλαδη),ουτε τοσο επιθετικο,ομως συνεχιζαν να γαμουν χωρις να καταφευγουν στις θεσεις που ακολουθησαν.
Εγω μπορει να προτιμω κομματια απο την πρωτη τους φαση,αλλα δε με χαλαει και η τροπη που πηραν στη συνεχεια,οποτε το προβλημα δε νομιζω οτι ηταν απλα οι φασεις που περναγαν κα ουτε μενω στο αναρχιλικι των πρωτων δουλειων τους.

όχι ότι θέλω να τους υπερασπιστώ, αλλά για απέλαση των μαύρων, που αναφέρει ο queenrulez, δεν θυμάμαι να λένε ποτέ και να κάποιος από τους δύο έχει το κόλλημα με την αρχαία Ελλάδα και το φως το αληθινό κτλ. αυτός είναι Αρτέμης

Απο συνεντευξη τους στο hip-hop.gr μετα την κυκλοφορια του Εσσεται Ημαρ το ειχα διαβασει.Παρεπιπτοντως διαβασα και τη συνεντευξη που ειπε ο Voider,πραγματι εχει γινει πιο μετριοπαθης στα λεγομενα του ο Αρτεμης,αλλα για καποιο σατανικο λογο μου θυμιζει τον Βοριδη,δηλαδη παραμενει εθνικιστης αλλα ειναι πιο συγκαταβατικος και πιο ηπιος.Κοινως,παλι στο ιδιο σημειο βρισκομαστε,δεν αλλαζει κατι ιδιαιτερο.

αν είναι από συνέντευξη, πάσο. Δεν έτυχε να διαβάσω ποτέ. Όντως παίζει ο Αρτέμης να περνά την ήπια φάση του εθνικιστή τώρα, για αυτό έκανε mash up δίσκο με Σπανουδάκη #-o

Για όσους δεν την έχουν διαβάσει, λέω τη συνέντευξη του εδώ http://www.rapstage.gr/index.php/gr/blog/showArticle/95/1

ασχολουμαι με το ελληνικο hiphop περιπου 13 χρονια οταν ξεκινησα στα 15 το λατρεψα το αγαπησα και συνεχιζω ακομη. Μεγαλωσα με FFC Razastarr και ΤΧC. Συνεχιζω βεβαια να ακουω τη μουσικη η οποια με διδαξε πραγματα που δεν με ειχαν διδαξει αλλοι.

Θα πω και εγω την γνωμη για τον Αρτεμη, Προσωπικ προτιμω τις παλιες εποχες με TXC χαλαρα. Ηταν οτι καλυτερο μπορουσε να δωσει αυτη η μικρη hiphop σκηνη. Μετα τη γευση του μενους διαμεσολαβησε ενα παραξενο διαστημα οπου εγιναν καποιες αλλαγες κυριως στο στιχο. Μουσικα απο τοτε που εφυγε ο Alex κρατανε ακομη (αν εξαιρεσεις καπως τον πρωτο δισκο σαν ΑΕ) η μουσικη τους ειναι σε ικανοποιητικα επιπεδο αλλα οχι ομως οπως ηταν στην εποχη του Alex. Εμενα η στροφη δεν μου αρεσει. Ναι μεν φαινεται πιο ωριμος ο στιχος αλλα αυτο με τα αρχαια ελληνικα ειναι τελειως αντιασθιητικο για μενα. Στη μουσικη ειτε αλλαζεις ειτε εξελιζεσαι. Δεν ειναι το ιδιο πραγμα. Για μενα ο Αρτεμης κυριως αλλαξε στιχουργικα παρα εξελιχθηκε!

Δειτε το τελευταιο κλιπ του Αρτεμη

Στο ρεφραιν μου ρχεται να κλεισω το youtube! για μενα δεν ταιριαζει η αρχαια γλωσσα στο ραπ. Αν προσεξετε καλα στα τραγουδια οι στιχοι του Ευθυμη με του Αρτεμη εχουν μεγαλη διαφορα. Ο Ευθυμης δεν αναφερεται σε πατριωτισμους! Θυμιζει λιγο τις παλιες εποχες και ο τροπος που ραπαρει μου αρεσει πολυ! Για αυτο περιμενω πως και πως ενα σολο δισκο απο τον ιδο.

Ο καθενας παντως με τα γουστα του! :slight_smile:

Αδυνατώ να κατανοήσω γιατί θεωρείτε τον εθνικιστικό στίχο ώριμο. Εμένα μου φαίνονται βλακίες και μισές οι ιδέες που προσπαθεί να περάσει ο Αρτέμης

άκυρο αλλά όταν διάβαζα αυτό μου ήρθε το παρακάτω στο μυαλό http://www.youtube.com/watch?v=3Z2gcOGbk6E

άκυρο αλλά όταν διάβαζα αυτό μου ήρθε το παρακάτω στο μυαλό http://www.youtube.com/watch?v=3Z2gcOGbk6E

Ακριβως ετσι νοιωθω τοσα χρονια με αυτη τη μουσικη! Και οσοι ειναι παλιοι γενικα ετσι το αισθανονται!

Αδυνατώ να κατανοήσω γιατί θεωρείτε τον εθνικιστικό στίχο ώριμο. Εμένα μου φαίνονται βλακίες και μισές οι ιδέες που προσπαθεί να περάσει ο Αρτέμης

Δεν ειναι εθνικιστικος ο στιχος του. Εχει να κανει με πατριωτισμο!

Γιατι αν ηταν εθνικιστικος θα ειχε και ρατσισμο μεσα που δεν εχει!

Αν είχε ρατσιστικό στίχο πολύ απλά θα έτρωγε άκυρο απο πολλούς της hip hop σκηνής. Άρα το γυρνάει σε πατριωτισμό και κρατά τα προσχήματα. Έχει βουήξει ο κόσμος άλλωστε για τον Αρτέμη

CunninLynguists 23 Μαρτιου με 10?
Ερχονται με albumαρα, οσοι δεν τους ξερετε ψαχτειτε για να μη το μετανιώσετε μετα.

Έλα ρε αυτά είναι!

Και 2 Μαρτιου Jedi Mind Tricks για να μη ξεχνιόμαστε.