Rap-Hip Hop

Τώρα δηλαδή, οι Dalek ανήκουν εδώ?
Αν οι Dalek ανήκουν εδώ, και γουστάρετε, και αναρωτιέστε τι θα μπορούσε να ακούγεται σαν, τότε πάρτε και τους Καλιφορνέζους [B]Death Grips[/B]. Hip hop μπλιασμένο με περίπου ό,τι τραβάει η ψυχή σου από ακραίο ήχο - από noise έως jazz και experimental. Έχουν δύο full lengths, και τα δύο κυκλοφόρησαν φέτος, και τα δύο με αποθεωτικές κριτικές. Δεν είναι πολύ εύκολο ούτε να περιγραφούν, ούτε να ακουστούν. Για να κλέψω ατάκα άλλης κριτικής - “straight up panic attack angry rage rap”. Αν μπορώ - πολύ πρώιμα- να διακρίνω μία διαφορά ανάμεσα στα δύο άλμπουμ είναι πως το πρώτο the money store είναι πιο επιθετικό/ straightforward noise hip hop ενώ στο επόμενο μπαίνουν περισσότερα experimental στοιχεία.
Ακόμη δεν μπορώ να αποφασίσω πως να σταθώ απέναντί τους - έχουν κομμάτια που πραγματικά ξετινάζουν και άλλα που είναι κάπως ατυχή. Δεν ανιχνεύω σε αυτούς το είδος της μουσικότητας που έχουν οι Dalek (ναι είναι το μόνο σημείο αναφοράς μου) καθώς είναι κάπου 10 φορές πιο οργισμένοι.
Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να είναι από τα πιο ενιδαφέροντα πράγματα που έχω ακούσει τον τελευταίο χρόνο.

[B]The money store (2012)[/B]

full album (πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος χρήστης του youtube, αλλά υπάρχουν όλα τα κομμάτια ξεχωριστά eitherway)


[I]Hustle Bones[/I]

[B]No love deep web (2012)[/B]
βλέπε αθλιότερο εξώφυλλο όλων των εποχών:

[SPOILER][/SPOILER]
full album

:thumbup:

Απ’τους δίσκους που έχω λιώσει περισσότερο φέτος το Money Store.Το No Love Deep Web χωρίς να το έχω ακούσει εξίσου πολύ, έχει μερικές κομματάρες όμως συνολικά το θεωρώ ένα σκαλί κάτω αλλά και λίγο πιο σκοτεινό(μουσικά τουλάχιστον)

[I]Μέγιστη ηλεκτρονική χιτάρα[/I]

Από No Love Deep Web

[B]No Love
Lil Boy
Come Up and Get Me
Stockton[/B]

από Money Store σχεδόν όλα αλλά αυτή τη στιγμή περισσότερο

[B]Blackjack[/B]

Διακρίνω σχεδόν ομόφωνη προτίμηση στο Money Store. Kι εμένα αυτό με έχει κρατήσει τελικά.

:oops:

Ναι δεν μπήκα καταλάθος στο θρεντ. Ούτε ξέρω αν θα το ξανακάνω.

Αλλά ένα δυομισάωρο ταξιδάκι σε αμάξι (παρέα με έναν σλατζά έναν χιπ χοπ-Α, κι έναν τζαζομπλουζόφιλο), μία δισκοθήκη χιλιοακουσμένη (και τίγκα στο πανκ, hardcore, post rock), κι ένα ξεχασμένο compilation cd-r με τίτλο chilin’ -γραμμένο πάντα με μαρκαδόρο- με έφεραν αντιμέτωπο / υπόλογο / ανίκανο ν’ αντιδράσει με μία κορυφαία μπαντάρα, μία κορυφαία δισκάρα, κι ένα κομμάτι απλά μοναδικό, ασύγκριτο, cool, 90s, φανταστικό, δε περιγράφω άλλο.

[U][B]Souls Of Mischief - 93 Till Infinity[/B][/U]

Aπό τον ομώνυμο δίσκο “[B]93 'Till Infinity[/B]” του 1993 (Oakland, California)

εψαξα το θρεντ και δε βρηκα κατι. Καληνυχτες.

Περιμένουμε καινούριο Black Star δίσκο από το νέο έτος α?! :smiley:

Γαμάνε οι Death Grips, λιώνω τα 2 άλμπουμς τους τελευταία, μακάρι να βγάλουν και φέτος τίποτα.
Μαζί με Dalek και Die Antwoord, είναι το hip hop του μέλλοντος.

http://www.cvltnation.com/n-w-a-the-worlds-most-dangerous-group/

άκυρο τo post μου, το ίδιο λέμε :stuck_out_tongue:

η αλήθεια βρίσκεται στο νεο του A$AP Rocky!

[SPOILER]not :p[/SPOILER]

πέρα απ’το the infamous οι deep έχουν τίποτα στο ίδιο επίπεδο; και το ινστρουμενταλ βέρζιον γάμησε

ιδέα δεν έχω, αλλά υπάρχει [I]αυτό[/I]. φάηλ άντερ τριανταεννιά-φορές-στη-σειρά.

Death Grips στην Ελλάδα!

ποθτανα ολα.

Πότε?

το πλισκεν δεν δυναμώνει
απλά όσο περνάνε τα χρόνια γινόμαστε όλο και πιο χιπστέρια και εκτιμάμε περισσότερο τα ονόματα που φέρνει :stuck_out_tongue:

ανιγουει!
http://www.youtube.com/watch?v=o4OD3IHs5jU εν αναμονή του νέου αλμπουμ 8)

Αυτό το άκουσε κανείς; 1 Οκτωβρίου κυκλοφόρησε, πολύ καλός συνδιασμός hip hop με dubstep/electro.

Tο ακούτε εδώ ολόκληρο: http://www.redbullusa.com/cs/Satellite/en_US/Article/Listen-to-hip-hop-group-Foreign-Beggars-new-album,-The-Uprising-021243265052273

Kι εδώ ένα βίντεοκλιπ: http://www.youtube.com/watch?v=QUMAOlrjPyQ

[B]Ladose - Ταινίες Τρόμου[/B]

Κατεβαίνει δωρεάν από [U]εδώ[/U]

Σε περιπτωση που δεν το χει παρει κανεις ειδηση, αυριο εχει 12ο Πιθηκο Gagarin, παρουσιαση του νεου δισκου. Το σκεφτομαι να παω στη φαση, απ ολους τους νεους ραπαδες ειναι με διαφορα ο καλυτερος.