Rap-Hip Hop

Μία φορά που το άκουσα χτες δε με τρέλανε. Κι ο Ραψωδός Φιλόλογος, όπως κι ο Λόγος Απειλή κουράσανε. Γενικά δεν έχει κάτι άλλο να δώσει το ελληνικό χιπ-χόπι πλέον, κι ο 12ος ακόμα μετά από δύο ακούσματα βαρετός καταντά.


καλά ας είχε όρεξη ο Νικήταρος να βγάλει σοβαρό ραπ/χιπ χοπ δίσκο δεν θα έμενε τίποτης όρθιο… ειδικά τώρα που ήρθε στα ίσια του.
σοβαρά τώρα, όλοι γατάκια μου φαίνονται μπροστά του…

ενιγουει περιμένουμε με τρέλα τον νέο δίσκο από την καινούριες Ρόδες (Ροδες United) να πάρουμε καμιά καλή μικρή τζούρα… γιατί από ότι φαίνεται θα είναι λίγο απόλα δίσκος! όχι πως μας χαλάει βέβαια!

Εμενα μια χαρα μου φαινεται το ελληνικο χιπ χοπ, απλα ειναι λιγο πιο ‘ερασιτεχνικο’ σε σχεση με τα ξενα προιοντα. Το μονο που με χαλα στο 12ο ειναι που λαικιζει λιγο σε φασεις, κατα τ αλλα δε βλεπω κατι αρνητικο.

Εκτός από ερασιτεχνικό πάσχει κι από έλλειψη πρωτοτυπίας. Δηλάδη ο ένας αντιγράφει τον άλλον, τα φέρνουν που τα φέρνουν από έξω, ας φέρουν κάτι διαφορετικό τουλάχιστον. Έγινε μόδα τώρα το Swag με Snik και Υποχθόνιο πχ, και αμέσως κι ο Μήδε αντέγραψε το στυλάκι αυτό, κι άλλοι πουθενάδες ξεπετάχτηκαν. Πρόβατα όλα.


Σπάνια ακούω χιπ χοπ αλλά αυτό με έπιασε από τον σβέρκο 8)

Κανά δίσκο θα βγάλει σαν Iconaclass ή μόνο συναυλίες κάνει;

Υπάρχει υλικό [U]εδώ[/U]

μην το χάσετε αυτό οι αθηναίοι

η χρονιά είναι ολίγον wu tang clan ααα?

[CENTER]

[/CENTER]

βάλτε και το τραγούδι του rza με james blake και άντε γεια

Το νέο Tyga τ’άκουσε κανείς ή δε τον ξέρετε εδώ; Τραπιές κι έτσι είναι η φάση πλέον.

Και νέο Snoop Dogg με καινούργιο όνομα και image. Μάλλον το γύρισε στη ρέγκε.

Ενα πολυ ωραιο κλιπ απο τον μονιμο κατοικο μολις πριν λιγες μερες

Μόνιμος Κάτοικος - Το πρώτο τρένο [Official Video]

Κι άλλη μία πρόσφατη δισκάρα εδώ. Χάθηκε όποιος τη χάσει :!:

Εδώ και μια βδομάδα άρχισα να ξανακούω hip-hop(rap) 10 χρόνια μετα λόγω αυτής της κυρίας

Μπορεί να μην καταλαβαίνω γαλλικά εκτος απο κάποιες λέξεις αλλά ταιρίαζει πόλυ το rap με αυτην την γλώσσα πιστεύω.Oι στίχοι της πάντως είναι πολιτικού περιεχομένου κυρίως και ιδίως για την πόλη της την Μασσαλία.Ένα δείγμα:[B]Capital de la Rupture[/B]

…η οποία αν και δεν έβγαλε τίποτα μετά το 2011, παραμένει η πιο διάσημη από Γαλλία (όποιον ρωτάω για γαλλικό ραπ αυτήν και τους NTM μου λένε). Από Μασσαλία πάντως ξεχώριζα τους Fonky Family.

Τελευταίες γαλλικές ραπ κυκλοφορίες που ακούσα ήταν των Booba, Kaaris, και La Fouine.
Βίντεο εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=oBbHo8b4FDc | http://www.youtube.com/watch?v=QPvv7YlAljg

Απο όσους άκουσα μέχρι τώρα μόνο οι Fonky Family μαρεσαν κάπως:D

https://soundcloud.com/royalstreetz/qgbxhngzw6gb

φιλαρακι μου

Το Yeezus του Kanye West το άκουσε κανείς; Electro-ψιλοtrap ύφος, λίγες παραγωγές Daft Punk, μία του RZA.

κάποιες φορές είναι κακός αυτός ο θόρυβος!
trap και παπαριές, όλη αυτή η μόδα που έρχεται φαντάζει να φτάσει την σκουπιδοφάση του μαζοποιημένου dubstep, μόνο οι TNGHT αξίζουν από την φουρνιά και ο Kanye είχε στην παραγωγή το 1/2 τους (Mohawke), το οποίο δεν χρησιμοποίησε καθόλου σωστά.

Δεν του έχω δώσει πολλές ακροάσεις ακόμα αλλά μου άφησε άσχημη εικόνα στα πρώτα ακούσματα.
Τόσα δυνατά ονόματα είχε ο δίσκος και πήγαν στράφι. :thumbdown:
όταν ρίξω και μια ματιά στους στίχους θα έχω πιο εμπεριστατωμένη άποψη…

Εμένα τα πρώτα κομμάτια μου άρεσαν, προς το τέλος κάπου βαρέθηκα. Δεν έχω πρόβλημα με το trap, το swag κι ότι άλλο, δε τα παίρνω για σοβαρή μουσική, υποτίθεται αυτά είναι η εξέλιξη όσο χαζά κι αν δείχνουν, έτσι κι αλλιώς τώρα όλο το hip hop για παιδάκια είναι, καθαρή non-sense διασκέδαση. Πιο συγκεκριμένα για το dubstep που είπες, ετοιμάζεται συνεργασία Skrillex με RiFF RaFF, έγινε μόδα το πιάσαν και στο metal οι KoRn, όλοι κατά κει στρέφονται.