Rap-Hip Hop

Σαφέστατα οι Ημίζ είναι πρώτοι στο πλακατζίδικο hip hop, και περνούσαν και σωστό μήνυμα που αφορούσε τη κοινωνία! Αλλά πλέον δεν είναι ενεργοί, έχω χρόνια να ακούσω δίσκο τους. Ελπίζω να κυκλοφορήσουν κάτι σύντομα, μόνο το σόλο του Μιθριδά θυμάμαι. Τέσπα, όπως είπα πλέον έχει ξεφύγει λίγο το επίπεδο, σε φάση να βλέπουμε Μικρούς Νικόλαους κλπ. Ε απ’αυτά όλα έγω προτιμώ Alitiz, γιατί έχει το πακέτο, και είναι πιο κοντά σ’αυτό που είναι το hip hop.

Καλά και τον μικρό νικόλα μη νομίζεις πως τον πέρνει κανείς στα σοβαρά :p:p
Άσχετα αν ακούγεται το όνομα του παντού

βρε νιωστε λιγο και αφηστε μικρους νικολαδες

Συμφωνάω! Άκου και το καινούργιο τους όμως φίλε, πρίν κάτι μέρες κυκλοφόρησε και γαμάει!!! :slight_smile:

Αλήθεια το φετινό των jedi λέει τίποτα για όποιον το έχει ακούσει?Έχω βδομάδες που λέω να το τσεκάρω αλλά ακόμα δεν

Edit με προλαβε/καλυψε ο βόιντερ

Ναι λέμε, το άκουσα εγώ όταν πρωτοκυκλοφόρησε, κι αξίζει, ψάχτε το.

Οι συγκρίσεις που κάνουμε είναι παντελώς άτοπες. Ημίζ με Alitiz; Είναι ποτέ δυνατόν να συγκρίνεις τον Rowan Atkinson ή τον Jimmy Carr με το Σεφερλή; Όλα είναι θέμα αισθητικής. Ακόμα και χιουμοριστικό να είναι το rap του - τα σχόλια στα γιουτιουμπ βέβαια δείχνουν ότι το “κοινό” μάλλον στα σοβαρά τον παίρνει - το χιούμορ του είναι χοντροκομμένο και φτήνια.

Θέμα αισθητικής = image και θεματολογία στίχων. Αυτό που το παίζει αλήτης και gangsta και παιρνει τον εαυτό του πολύ στα σοβαρά ότι γαμάει και δέρνει είναι πλάκα, δηλαδή δεν τα εννοεί, άσχετο άν ορισμένοι τον πιστεύουν γιατί το κάνει καλά. Παρόμοιος είναι κι ο Μηδενιστής, μόνο που εκείνος σοβαρολογεί, άν και πλέον ούτε αυτόν τον παίρνουν στα σοβαρά. Εμένα όλα αυτά πλακατζίδικο hip hop μου φαίνονται. Γι’αυτό τα προσθέτω με τους άλλους τους μη σοβαρούς. Απλά ο ένας (τα Ημίζ) κάνει πλάκα σχολιάζωντας τα κοινωνικά, ο άλλος (ο Alitiz) σερβίρωντας cliché που συναντάμε στο είδος.

Α φιλε, δεν τα καταλαβαινω αυτα τα διανοουμενιστικα, εγω ειμαι gangsta. Τους πλακωνω στις φαπες, βουταω το χρημα, τους παιρνω και τις γκομενες. Κι αν βγαλει κανεις κιχ, φστ, εχω τους κολλητους στη γωνια. Ενα τηλεφωνημα μου αρκει για να κατεβει η ορδη απ’ τη κολαση.

Το ξεφτιλισα αρκετα, πιστευω. Το humor του Alitiz μου φαινεται μια χαρα και πολυ καλυτερο σε σχεση με κατι Tus που δε μπορω να ακουσω για παραπανω απο 2 λεπτα ξερωγω. Χοντροκομμενο ναι, αλλα σε ορια.

Φίλος, ο Tus στέλνει αλήτιδεζ πίσω στις φρουτόκρεμές τους. Μην τους συγκρίνεις. Τσέκαρε τα φρηστάηλ του στο γιουτιουμπ.

Επίσης, έχει και κοινωνική κριτική στα τραγούδια του http://www.youtube.com/watch?v=dsNIITFI03E :wink::slight_smile:

Βασικά ο Τούσης ξεκίνησε κι έβριζε άνετα και έγραφε όντως αστεια πράματα με ατάκες που σου μέναν. Θα μπορούσαμε να πούμε είχε παρόμοιο στυλάκι με Alitiz αλλά ήταν με μικρότερο budget φυσικά κι εμμονή στη μισογυνία. Γι’αυτό συνεργάστηκε και με τα Ημίζ για λίγο, και τον λέγαν Eminem της Ελλάδος (άν και η φωνή του περισσότερο σε B-real έφερνε). Δυστυχώς όμως λόγο δισκογραφικής συμμαζεύτικε και σοβάρεψε. Πλέον δε θυμάμαι καινούργιο τραγούδι του να με εντυπωσίασε.

Μπορεί και να 'χετε δίκιο, δε λέω, αλλά ο Tus στις αρχές έγραφε μνημειωδώς -πέρα από τα βρισίδια και το χάβαλο- έχει ταλέντο στο rap. Anyway, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Το “Γιατί γλυκιά μου κλαις” πάντως είναι underground cult anthem

[SPOILER]Λουκία πάρε το χοντρό και μάζεψτα να φύγετε[/SPOILER]

Ή το “οι αλβανοί είναι κυριλλέ ή εγώ σαν αλβανός ?”… :lol::lol::lol:

12ος οσο παει και ξεφευγει.

Αξιόλογος ο 12ος, και τα βίντεοκλίπς άν και είναι όλα στο δρόμο μετράνε, μόνο που το άλμπουμ έπρεπε να το δέσει καλύτερα. Δε πειράζει όμως, γιατί έχει μέλλον κι αυτός, μετά τον Μικρό Κλέφτη ότι καλύτερο βγήκε από Σαλόνικα!

Jedi Mind Tricks will perform a show @ Gagarin on March 2nd 2012

δυνατος δισκος.πιο αγαπουλης βεβαια ο ταφ λαθος,και ειναι μια καλη αλλαγη απο ολα τα “αλανια” που γαμαν ο ενας τον αλλο.τσεκαρετε.

Το άκουσα σήμερα αυτό. Ραψωδός Φιλόλογος, Λόγος Απειλή και Ταφτισμένος Λάθος το κατέχουν εξίσου υπέροχα, ξεχωρίζωντας ελάχιστα τον πρώτο λόγο στίχων. Τούτο πάντως ακούγεται μιά χαρά χωρίς να κουράζει, άν και δεν είναι τίποτα σπουδαίο, και μπορούσε να έχει περισσότερες συμμετοχές. Αυτό πιστεύω είναι και το μοναδικό που του λείπει.

ναι ισχυει αυτο.υστερει λιγο σε συμμετοχες γιαυτο και ειναι πανω κατω στο ιδιο στυλ ολος ο δισκος.

Παιδιά δε ξέρω άν το ξέρετε, αλλά ο Τάκης που σας έχει από το 99 έσκασε νέο mixtape με τίτλο Athens Finest, όποιος θέλει το κατεβάζει από εδώ http://music.takitsan.com/files/Taki_Tsan_Athens_Finest_Mixtape_[2011_takitsan.com].zip και για info www.takitsan.com

Τσεκάρετε και τα δύο νέα βιντεοκλίψ του http://youtu.be/NkV8hTpfNyE & http://youtu.be/xB9Z2Coejlk