Rap-Hip Hop

ναι.ασχολούμαστε, γιατί ο kanye west παίζει μουσική.όσο και αν μπορεί να ενοχλεί κάποιους αυτό. :roll:

παπαρια παιζει

το νεο ice cube οχι ακομα, αλλα ειναι στα υποψιν συντομα, μιας και οι cypress hill εχουν μονωπολησει το ενδιαφερον μου αυτες τις μερες…

fixed.
ειδικά το ‘gorgeous’ είναι κόμματος.

οκ, ο west παιζει παπαδες…

τώρα συνεννοούμαστε. 8)
βασικά έχει πλέον ξεφύγει από τα όρια του hip hop.θεωρώ λοιπόν άκυρο να τον κατακρίνει κάποιος επειδή δεν είναι εξίσου gangsta π.χ. με τον ice cube.
αυτό που κάνει όμως, το κάνει κάτι παραπάνω από άψογα.

δεν τον κατακρινω επειδη δεν παιζει gangsta rap(λολ), ουτως ή αλλως αλλο το ενα αλλο το αλλο…απλα δεν τον γουσταρω γιατι ειναι σκατα, simple as that, οτι και να παιζει…

καλά, το δέχομαι να μη σ’αρέσει, αλλά σκατά δεν είναι σίγουρα.είναι άνετα ο μεγαλύτερος καλλιτέχνης της μαύρης μουσικής στον κόσμο αυτήν τη στιγμή ξέρωγω.
και [B]αυτό[/B] σίγουρα δεν το λες σκατά… :stuck_out_tongue:

nough said, i’m out of here, cheers…

μα δεν το λέω ως προσωπική άποψη.εν έτει 2010, αυτό συνιστά ένα γεγονός.
και αν ακούσεις το δίσκο απαλλαγμένος από το στερεότυπο “όχι φλωριές στο hip hop μου” (με το οποίο τον αντιμετώπιζα κι εγώ στην αρχή), είμαι σίγουρος πως θα βρείς αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.

κατά τα άλλα, αν ρωτάς εμένα για το τι προτιμώ, θα σου έλεγα wu-tang clan και όλες οι παράλληλες δραστηριότητες των μελών τους, και θα έκλεινα με το κεφάλαιο hip hop. ;p

φετινο ρε κεφτεδες! τραβατε να το ακουσετε και να αποθεωσετε! ισως ειναι ο τελευταιος τους δισκος :frowning:

Απλα κανουν πλακα σε ολα τα τσουτσεκια που υπαρχουν εκει εξω σημερα, ακομα και αν δεν παιζουν καθαρο ραπ ή χιπ χοπ :wink:
Θα γραψω σεντονακι για αυτο τον δισκο αν εχω ορεξη στα καλυτερα της χρονιας…

καλά αυτές οι δηλωσάρες τύπου “είναι ο μεγαλύτερος καλλιτέχνης της μαύρης μουσικής”, λες και κατηγοριοποιούμε τη μουσική φυλετικά, είναι επιπέδου mad tv φίλε. Δηλαδή τι, είναι ένα είδος μουσικής ο Kanye West, o Cube και ο Craig David ξερω γω, επειδή είναι όλοι Αφροαμερικάνοι; Και η Μαρινέλλα, οι Maiden και η Lady Gaga άλλο ένα, επειδη είναι Καυκάσιοι, σωστά;

Καλός ο Kanye, για πέντε τραγούδια-συνολικά, από όλους του τους δίσκους. Στα ονομάζω κιόλας επιτόπου-Drive Slow, Diamonds from Sierra Leone, Flashing Lights, Amazing + καναδυό ωραία guest verses, Put On του Jeezy και Forever του Drake, στο οποίο μάλιστα κάνει πλάκα ο Eminem σε όλους. Ο οποίος είναι λευκός, άρα δεν εντάσσεται στη μαύρη μουσική και άρα στο hiphop!

Get it straight λιγάκι.

λολ, επιπέδου mad tv?
λοιπόν, αν ένας μαύρος καλλιτέχνης παίζει μέταλ, τότε σαφώς δε θα πεις πως παίζει ‘μαύρη μουσική’.αυτό που κάνει ο kanye west όμως, είναι μέσα στα πλαίσια της μαύρης μουσικής.δηλαδή το hip hop είναι μουσική των λευκών?το ίδιο ισχύει και για τα blues.και ειδικά στην αμερική, όπου τα πράγματα είναι αρκετά γκετοποιημένα, πολλοί μαύροι βλέπουν ως είδωλο τον west.κάτι σαν τον michael jackson στα ντουζένια του φερ’έιπείν.
και ο west σίγουρα είναι κάτι παραπάνω από 5 τραγούδια.εννοώ, και μόνο όλες αυτές οι αποθεωτικές κριτικές σε κάθε δίσκο του, πρέπει να σημαίνουν κάτι…

Μάλιστα.

ότι θα συμμετέχει στο επόμενο ρότιν κράιστ :-k

το pitchfork, το οποίο ως γνωστόν κινεί πολλά μουσικά νήματα, τον συγκρίνει εμμέσως με τον michael jackson.ο νέος του δίσκος παίρνει τόσες μαζεμένες αποθεωτικές κριτικές, όσες δε θυμάμαι να έχει πάρει κανένας άλλος δίσκος.για την προώθηση του δίσκου, αποφασίζει να γυρίσει ένα ημίωρο μιούζικαλ, παρακάμπτοντας τους τυπικούς κανόνες για τετράλεπτα videoclips.
δηλαδή αν δεν είναι αυτή τη στιγμή ο kanye west ένας από τους κορυφαίους καλλιτέχνες στον κόσμο της hip hop, τότε ποιος είναι διάολε?!?

και αυτό, αλλά δε μπορεί όλα τα μέσα να εκθειάζουν μαζικά και επανειλημμένα κάτι, το οποίο να είναι τόσο σκατά όσο αναφέρθηκε.

3 σελιδες για Kanye West και κριτικες του καινουριου του αλμπουμ…stop this madness!!

Το θέμα είναι οτι εσύ το θέτεις σαν δεδομένο οτι πρέπει να μας αρέσει οπωσδήποτε.

δε θέτω τίποτα σαν δεδομένο, και δε θα επιβάλλω σε κανένα να γουστάρει με το ζόρι kanye west.μιλάω απλά για την εγνωσμένη αξία του καλλιτέχνη.
ακόμα και αν δε σου αρέσει ο michael jackson, πρέπει να αναγνωρίσεις το πόσο σημαντικός υπήρξε.και το ίδιο ισχύει και για τους metallica και για τους maiden…και…και…και…
και αυτή τη στιγμή ο kanye west γράφει ένα σημαντικό κεφάλαιο στην ατέλειωτη ιστορία της ποπ κουλτούρας.και αυτό είναι κάτι που πρέπει να αναγνωρίσεις.άσχετα αν σου αρέσει ή όχι.
αν και εδώ που τα λέμε, δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να μην αρέσει η μουσική του σε κάποιον που ασχολείται έστω και ελάχιστα με το είδος. :stuck_out_tongue:

πρόχειρα μου ‘ρχονται στο μυαλό The Game, Tech N9ne, Termanology, Jay Electronica, Dux Jones, Memphis Bleek, Ice Cube, Lil’ Wayne, Nipsey Hussle σχετικά με κουρφαίους. Και σίγουρα όχι ο Kanye δεν πα να το λέει όποιο γαμωsite θέλει.

αν αποζητάς από το hip hop ό,τι αποζητάς και από το μέταλ, τότε ναι, θα αντιπαθεήσεις τον kanye west.πάντως επιμένω ό,τι έχει κυκλοφορήσει πολλές (τουλάχιστον) αξιόλογες δουλειές, και ότι αυτή η ισοπεδωτική κριτική είναι τουλάχιστον υπερβολική.
ακούστε και το δίσκο όμως, ώστε να μη μιλάμε με αερολογίες και να γίνει κουβέντα επί του περιεχομένου.