Μεγαλυτερη Κλεψια σε Riff

Ρε παιδια εγω ειχα ηχο κλησης στο κινητο το Dream On(τη διασκευη Dio-Malmsteen) και μια φορα που χτυπουσε μου λεει μια φιλη μου:
“Καλα ακους Νινο??”
Και μενω μαλακας.
Απ’οτι εμαθα λοιπον ενα καινουριο τραγουδι αυτου του σουργελου αρχιζει ακριβως οπως το Dream On…!
Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΙΕΡΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ.ΝΑ ΚΑΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΡΕ.
:evil: :evil:

Το dirty girl των Y&T είναι εντελώς κλεμμένο από ac/dc.Δεν θυμάμαι από ποιο κομμάτι τους.Από το back in black είναι νομίζω.Για μεγάλη κλεψιά μιλάμε!! :twisted:

Εντάξει μωρέ, και οι DAD έχουν κοπιάρει τα πάντα από AC/DC αλλά παραμένουν τρομερή και φοβερή μπάντα. Τί να λέει?

Όπως τί να λέει που οι Maiden άκουσαν το Flash Rockin Man των Accept και γράψανε το Two Minutes to Midnight… Αλλά στα τέτοια μας. Και τα δύο κομμάτια είναι φοβερά…

ανεφερα παλαιοτερα του Xαντzηγιαννη το κομματι του οποιου το ριφ θυμιζει το
sweet home alabama . Ενα κομματι που επισης εχει ομοιοτητα , περιεργη η τυχαια
δεν το εξεταζω ειναι το 'λιωμενο παγωτο ’ . Ακουστε το rainbow in the dark/dio και μετα το λιωμενο παγωτο .Kαλιστα θα μπορουσαν να παιχθουν σε medley …

dry county (bon jovi)-αντώνης βαρδής αμα δεις τα παιδιά
these days (bon jovi)-έπαψες αγάπη να θυμίζεις,πυξ λαξ (οι εισαγωγές και στα 2)

tattoo lady rory-οι δρόμοι του πουθενά,μαργαρίτης

H εισαγωγή του the loneliness of a long distance runner των IRON έχει κλαπεί στάνταρ από ένα παλιό ελληνικό τραγούδι.Θυμάστε απο ποιο?Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ :?

Eννοώ ότι το ελληνικό έχει κλέψει τους maiden. :twisted:

το κομματι ‘η αγαπη ειναι ζαλη’ της Αλεξιου , εμφανιζει ομοιοτυτες επισης με το
dust in the wind …

He is a woman she is a man (Scorpions) / For whom the bell tolls (Metallica)

entaksei re pedia ta paralete ligo.orismena kommatia moiazoun logo allilouxias sigxordion.etsi ki allios ta pio polla rock kommatia apotelounte apo 5-6 sigxordies to poli. den simenei omos oti einai klemena

Σπανουδάκης , Η ζωή που περνάει και χάνεται , το ρεφραίν ομοιάζει με την εισαγωγή του Unforgiven , αλλά μάλλον έτυχε :lol:

Οι Second Life Syndrome στο ομόνυμο κομμάτι τους η εισαγωγή θυμίζει την εισαγωγή/main riff του A Piece of Time του Andy Summers σε πιο αργή και λιτή έκδοση… 8)

άσχετο,αλλά πιο γλοιώδη μουσικό,καλλιτέχνη κλπ από τον Σπανουδάκη δεν έχω ξαναδεί…ο άνθρωπος είναι καραγκιώζης

κ λιγα λες!

spirit-taurus — led zeppelin stairway to heaven
το αρχικο ριφ toυ stairway ειναι σιγουρα κλεμμενο.βεβαια οι zeppelin ανεπτυξαν το κομματι και εγραψαν το γνωστο αριστουργημα.αν το καταβασετε θα καταλαβετε.στους spirit επαιζαν οι zeppelin support στην αρχη τηs καρριερας τουs.

αφου τους πηγαν στο δικαστηρια…
δεν ειναι μια απλη διαδοχη συγχορδιών γιατι οποιος το ακουσει το πρωτο πραγμα που λεει ειναι “αμαν αυτο ειναι το child in time”(μοιαζει κ στην δομη το κοματι) υπαρχουμ αρκετα κοματια που εχουν ακριβως την ιδια διαδοχη συγχορδιών(ετσι κ αλλιος 7 νοτες ειναι μονο…)αλλα δεν μοιαζουν τοσο πολυ.(πχ layla με shadow play)[/quote]

εγώ έχω δει ένα dvd από μια εφημερίδα με συνεντευξη από deep purple και οι ίδιοι λένε ότι το σκεφτηκαν μέσα σε ένα πουλμαν ή κατι τέτοιο αρα μαλλον κλεψια είναι

και το imigrant song
πως το ΄μαθα ακουστε φάσι: είχα παει τριήμερο σε ένα φίλο μου που σπουδαζει ναυπλιο και καθός τρυγυρνάγαμε στη πόλι μπαίνουμε σε ένα μαγαζι και να σου βινίλια zeppelin, sabbath κ.λ.π. και καθόσ συζητάγαμε με τον άνθροπο που είχε το μαγαζί τι θα πάρουμε (τσίμπισα το IV btw) μας λεεί μισο να σας βάλο κάτι και μας βάζει ένα τραγούδι που ι άρχι κ.λ.π. ίδιο το imigrant song (κλάσικα μειναμε μλκες) όνομα δεν θυμάμαι αλλά αυριο θα πάρο τον φίλο μου να του πω να περασει να ξαναρωτίσει… 8O 8O

Malmsteen - Judas με το Αντεξα του Σακη
2 minutes to midnight με το Moonchild Gallagher
Η βασικη μελωδια του Stargazer απο Nightwish ειναι το γνωστο θεμα του Last of the mohicans οπως και το βασικο riff του Come cover me των ιδιων ειναι copy paste απο το θεμα των Stratovarius στο We hold the key μετα το σολο

[size=1]Φιλακια στον εμπνευσμενο Holopainen[/size]

Ultra trivia:
Ποιο ελληνικό σκυλέ άσμα έχει την ίδια εισαγωγή (αλλά με πλήκτρα) με το “Temple Of The King”; Δεν το ξέρω, απλά ρωτάω μπας και 'χει τύχει να το ακούσει και κανείς άλλος. Πρέπει να να 'χει βγει σχετικά πρόσφατα.

;;; No idea!!!

Η μελωδία με guitar-synth στην εισαγωγή του “Moonchild” των Maiden είναι ολόιδια με την εισαγωγή ενός κομματιού από το δεύτερο solo δίσκο του Gilmour (“About Face”). Δε θυμάμαι πιο ακριβώς, αλλά είναι ίδια!

στρατηγάκο μου όλοι είναι κλέφτεεεεεεεεες, απατεώνες!!!