Riot - Immortal Soul

Koιτα, δεν ξερω ποσο θα σου αρεσει το αλμπουμ τελικα, αλλα σιγουρα ο SavatageOrDeath και ο Toxikos δεν υπερβαλλουν καθολου, μιας και υπαρχουν παρα πολλα πραγματα για να σου κολλησουν και να παιζουν μεσα στο μυαλο σου ολη τη μερα.
Ενδεικτικα :

  1. Η ιντρο-leadάρα του [B]Riot[/B] (oπου μετα ακολουθει καταιγισμος απο riffs και solos-χυνω-μπαμιες-τι-παιζει-ρε-μαλακα-το-ατομο)

  2. Το RunningWild-ικό ΥΠΕΡΡΙΦΦ που σκαει στο 0:27 του [B]Still Your Man[/B], οπου φανταζεσαι καθαρα να το ‘‘τραγουδας’’ στη συναυλια με υψωμενη γροθια, ιδρωμενο μαλλι και ενα μεγαλο χαμογελο στη φατσα !!!
    Οι φωνητικες γραμμες στο τραγουδι αυτο ειναι ΑΨΟΓΕΣ απο την αρχη μεχρι το τελος.
    Τα σολος και παλι για σεμιναριο.

  3. Το ανατολιτικο riff του [B]Crawling[/B], το ακρως κολληματικο/συγκινητικο ρεφραιν και η μελωδια του σολο στο 2:52.

  4. To καταιγιστικο riffing στο [B]Wings Are For Angels[/B] και προφανως το catchy ρεφραιν του.
    Δωσε τσιριδα μαστορα !!!

  5. Το εισαγωγικο μελωδικο riff του [B]Fall Before Me[/B], το οποιο εμφανιζεται και στα ρεφρεν.
    Eπισης, και αυτο το ρεφραιν πως γινεται να μην σου κολλησει στο μυαλο ?
    Σε συνδυασμο με τα στακατα ριφφς που παιζονται αλλα και τα κουπλε που παραπεμπουν στο διασημο ποπ τραγουδι που αναφερθηκε πιο πανω, δημιουργουν αλλη μια κομματαρα.

  6. Η ‘‘εμφανιση’’ του Halford εποχης Painkiller στο [B]Sins Of The Father[/B].
    Λιγο ‘‘one shot at glory’’, δεν το νιωθετε ?

  7. ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ στην εισαγωγικη επικη μελωδια του intsrumental [B]Majestica[/B] !!! Θεικο !!!

8] Οι εθιστικοτατες μελωδιες και η φοβερη χροια στο [B]Immortal Soul[/B].
Παραλληλα οι κιθαρες εχουν εξαιρετικο τονο και στρωνουν τελεια μαζι με την φωναρα.

  1. Καθε δευτερολεπτο του [B]Ιnsanity[/B] οριζει την τελειοτητα στην μουσικη !
    Αλλα αυτο που ακουμε απο το 2:22 και μετα μονο δακρυα φερνει.
    Eιδικα τα δευτερολεπτα απο το 2:36 μεχρι το 3:15 ειναι Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΠΑΙΧΤΕΙ ΣΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ.
    ΤΙ ΡΕΦΡΑΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ, ΚΛΑΙΩ !!!
    [B]’’ INSANITY YOU LIGHT UP THE WORLD FOR ME ‘’[/B]

  2. [B]Whiskey Man[/B] : To headbang-ικό riff της χρονιας !
    Με αυτο το κομματι, φανταζομαι, θα βγαινουν μετα απο το διαλειμμα στις συναυλιες για το encore και ΠΟΥΤΑΝΑ ΟΛΑ !!!
    Tι εννοουμε ‘‘heavy metal αλητεια’’ ρωτας ? Το whiskey man ειναι μια καλη απαντηση !

  3. Ανετα κολλαει καποιος ΚΑΙ με το [B]Believe[/B].
    Στακατα mid-tempo riffs, πολυ καλα κουπλε, και φυσικα ρεφραιν που σκαλωνει στο κεφαλι και σε αυτο το τραγουδι !

  4. Το ΜΕΓΑΛΕΙΟ της εισαγωγης του [B]Echoes[/B].
    Επισης σολιδια εξαιρετικα, ρεφραιν που μενει τατουαζ στον εγκεφαλο - τι πρωτοτυπο θα μου πειτε για αυτη τη δισκαρα ε - και παλι οι κιθαρες κελαηδανε…!
    O δισκος κλεινει με επαναληψη αυτου του μεγαλειου, συνοδευομενου και απο συγκλονιστικη ερμηνεια στο μικροφωνο, και σε βρισκει λιωμα στα πατωματα !!!

Πραγματικα δεν μπορω να θυμηθω δισκο στην ιστορια του metal, που να ξεκιναει ετσι με το υπερ-lead ‘‘riot’’ και να τελειωνει ετσι με την επικη μελωδια ‘‘echoes’’, για τα δικα μου γουστα τουλαχιστον. :!:

Ημουν σιγουρος που θα με νιωσει αυτος ο γιουζερ για το συγκεκριμενο κομματι.Και για να γινω Ναιτσκαι στη θεση του Ναιτσκαι: [SIZE=“4”][B]Το κομματι αυτο εκπεμπει [COLOR=“Navy”][U]ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΟΣ![/U] [/B][/COLOR][/SIZE]

:smiley:

Μανε οφειλω να πω οτι ειχες δικιο για τα περι Χαλφορντ κι οχι μονο στο κομματι που λεει ο Αλεξης.Τωρα που ο εγκεφαλος μου εχει αποστηθισει καθε Reale-ιά,δινω περισσοτερο βαση στον Μουρ:p

ο night*sky τα λεει τελεια…ΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΜΑΝΤΙ ΡΕ ΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΟΙ ΑΝΙΩΘΟΙ!!:p:p

επισης δεν εχει παρει τις πρεπουσες ενδειξεις λατρειας και ο bobby jarzombek o οποιος πραγματικα γαμαει και δερνει…!!! (αν και ολα γαμανε και δερνουν σε αυτο το αλμπουμ):wink:

Πλάκα-πλάκα, λέω ότι κάποιες στιγμές μπορεί να υπερβάλλω και να φαίνομαι γραφικός. Μέχρι τη στιγμή που το ξαναβάζω να παίξει. Και εκεί τελειώνουν όλα. Ή μάλλον ξαναρχίζουν…

βασικά έτσι όπως ξεκινάει αυτός ο δίσκος, λογικό είναι να χάνεις τη μιλιά σου και να παθαίνεις παράκρουση. εγώ δεν έχω καταφέρει ακόμα να ακούσω πάνω από 5 τραγούδια.

Riot, Still Your Man, Wings are for Angels, Immortal Soul, Insanity

εχεις ακομα πολυ δρομο…!! :wink:

Όντως τρομερός δίσκος…

Δεν είναι από τα αγαπημένα μου είδη αλλά παρόλα αυτά παίζει τουλάχιστον μια φορά την μέρα στο mp3…
Με το καλημέρα σε πιάνει από τα μούτρα και δεν σε αφήνει να το κλείσεις…

το ακουσα κ εγω σημερα… οντως δισκαρα!!!
μπηκε στη λιστα για αμεση αγορα κιολας
αντε θα τους δουμε και live σε λιγους μηνες… :slight_smile:

τι πως που πες

(btw εχουν βγαλει dates για usa Γεναρη,οποτε ο Μουρ λογικα αναρρωσε/αναρρωνει κομπλε)

εε κατσε να ανακοινωθει ευρωπαικη και λογικα θα ειμαστε μεσα :wink:

Ρε ποιός το γαμεί το live, βάλτε να ακούσετε να ανατριχιάσει το πετσί σας…“It?s a son-of-a-bitch…when I get that iiiiiiitch”

Ποιος το γαμει;Προσωπικα γι’αυτο ζω.Ασχετα που μαλλον θα ανακοινωθει σε μηνα που δε θα ειμαι εδω και θα ψαχνω αλλη χωρα να παω να προσκυνησω:p

pumpkin…what?s it gonna take to make you riot? What ωρέ?

Στιχαρες το ‘‘Riot’’ ! :thumbup:

[SPOILER]Yeah, send your crowd to a foreign land
Baby, I got by and don’t you understand
Took you home, your car I can’t afford to buy it
What’s it gonna take to make you riot

Send your sons and your daughters to the [prison sin]
Come on, to me you’re an American
But get a flag in the bunch I will surely supply it
What’s it gonna take to make you riot

Yeah I told you
Live in fear till you call my name
And I sold you
And you’re still playing my game

What’s it gonna take to make you riot
What’s it gonna take
What’s it gonna take to make you riot
What’s it gonna take

Do you fear your God or your brother man
No God I know would ever take you in
Take your gun for your gun now it’s time to try it
What’s it gonna take to make you riot?

Look to me, is this a brand new fire
The killer of all produce all decay
I’m cutting the lights and cannot stay quiet
What’s it gonna take to make you riot

Yeah I told you
Live in fear till you call my name
And I sold you
And you’re still playing my game

What’s it gonna take to make you riot
What’s it gonna take
What’s it gonna take to make you riot
What’s it gonna take

Yeah you forget your rights and I forget your name
You’re gonna keep on paying 'cause you’re all the same
This is the master’s voice don’t you dare defy it
What’s it gonna take to make you riot

Yeah, swing of the ride, baby all the way
I’ll be dancing with the devil I fear’s my [day]
I sold my soul to any fool who’d buy it
What’s it gonna take to make you riot

Yeah I told you
Live in fear till you call my name
And I sold you
And you’re still playing my game

What’s it gonna take to make you riot
What’s it gonna take
What’s it gonna take to make you riot
What’s it gonna take [/SPOILER]

Ρε στιχάρες, riffares, σολάρες, βυζάρες, απόλα έχει το γαμημένο:!:

Μαλακα εχω λιωσει!!! :lol: :lol: :lol2: :lol2: :lol3: :lol3: εχει ηδη φυγει για τις ατακες!!!

Γμστα και εγώ γέλαγα μόνος μου όταν το γραφα:lol:…όλα σε υπερθετικό βαθμό σ’αυτόν το δίσκο ρε…τι πράμα κι αυτό!

ΤΕΛΕΙΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ…!!!

το αλμπουμ γαμαει τα παντα λεμε καθε μερα το ακουω ριφφ ντραμς φωνη σολο η απολυτη καυλα μας πηρε και τα σωβρακα και τα μυαλα…!!

Εντωμεταξύ ο πούστης ο Nightsky (με το συμπάθειο μαν8)) μ’αυτά που έγραψε για το Insanity μoυ άλλαξε όλη την ακουστική αντίληψη του κομματιού κι από κεί που απλά κοπανιόμουν ικανοποιημένος τώρα ανατριχιάζω κιόλας!! Ενώ στα πιο πολλά κομμάτια γίνεται ΤΗΣ ΚΑΡΑΚΑΡΙΟΛΑΣ από riffs, σόλος, μελωδίες, τρελά ντραμογεμίσματα και περάσματα αυτό το κομμάτι έχει αυτή τη γερμανική μαγική απλότητα των Gamma Ray(Kai Hansen δλδ) με ολίγη από Helloween, τι να λέμε τώρα, σηκωθείτε από καναπέδες, βγείτε απ’τα ντουλάπια και τρέξτε να τ’ακούσετε, όλη η ψυχή του heavy metal αποτυπωμένη εδώ, Immortal Soul :lock:

@Nightsky: Είσαι γερμανός, τέλος, σε αμερικάνικο άλμπουμ πήγες και βρήκες το μοναδικό euro riff και μας το κόλλησες στη μάπα κιόλας…:bow2:

Χαίρομαι που τελικά το πρόσεξαν κι άλλοι.
Ένα από τα στοιχεία που απογειώνουν αυτό το δίσκο είναι όντως το γεγονός ότι η χροιά του μεγάλου Tony Moore πλησιάζει όσο ποτέ άλλοτε εκείνη του μεγαλύτερου τραγουδιστή αυτής της μουσικής. :slight_smile: