RIP Chester Bennington

Εγώ τους άκουγα μέχρι και τον τρίτο δίσκο, το Minutes to Midnight. Από κει και πέρα σταμάτησα να τους παρακολουθώ. Άκουγα μόνο κάποια σκόρπια κομμάτια από τους επόμενους δίσκους που τύχαινε να μου αρέσουν όπως το Burn it Down.

To θέμα τώρα είναι αν θα συνεχίσουν. Και αν συνεχίσουν θα προσλάβουν νέο τραγουδιστή ή θα καλυφθεί το κενό εκ των έσω? Ο Mike Shinoda τραγουδούσε κυρίως το rap μέρος των τραγουδιών, δεν ξέρω αν μπορεί να αναλάβει ρόλο lead singer. Θα δείξει.

Παρεμπιπτόντως θυμάται κανείς αυτήν την κομματάρα από το 2008?

H λαιβάρα επίσης με Jay Z. Τον έκανε ο Τσέστερ μέταλ για ένα βράδυ :Ρ

Εξαιρετικο κειμενο . Μπράβο Μανώλη.

1 Like

Μοναδικο ψεγαδι η απουσια καποιας αναφορας στους Μεταλλικα.

3 Likes

τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται

O Chester μιλάει για τη κατάθλιψη.

2 Likes

το πολυ μπαμ θα ναι να πάει ο corey. φωνη έχει λεφτά θα πάρει. win-win.

Με έχει πιασει η νοσταλγια απο χθες.
https://www.youtube.com/watch?v=1l9RY2Jhyo0

ΑΥΤΟ το τραγουδι ειναι οι Linkin Park.
ΑΥΤΟ το τραγουδι ειναι ο Τσεστερ, στο σημειο που με τοσο πονο τραγουδαει
The sun goes down I feel the light betrayyyy meeee.

Θα μας λειψει :cry:

3 Likes

Πραγματικά από το να διαβάζω κλάψες και πίπες από τον καθένα αυτό είναι ένα πραγματικά ειλικρινές ποστ, από κάποιον που τον ήξερε. Και απλά βάζω τον εαυτό μου στη θέση του και σίγουρα κι εγώ θα ήμουν θυμωμένος με αυτή την εξέλιξη. Σίγουρα είναι μάστιγα η κατάθλιψη και ο συνδυασμός με ναρκωτικά και το αλκοόλ την κάνει θανατηφόρα αλλά ρε φίλε έχεις 6 παιδιά που αφήνεις πίσω γαμω το κεφάλι σου. Άμα δεν μπορείς να το ελέγξεις όλο αυτό κάτσε σπιτάκι σου και γίνε κηπουρός.

3 Likes

μα αυτο ειναι το κριμα . Οτι ουτε τα παιδια του δεν μπορεσαν να τον κρατησουν ασφαλη !

Δεν μπορεις να θυμωσεις με τα θυματα της καταθλιψης . ο Welch εχει παλεψει και ο ιδιος με το τερας , εχει γραψει και βιβλιο. Καπου εχει δικιο αλλα και τα λογια ειναι σκληρα ειδικα οταν τα γραφεις την μερα του θανατου του Chester.

Η οικογενεια και οι κοντινοι του ανθρωποι χρειαζονται στηριξη. Kατι που προφανως αποζητουσε και ο ιδιος οσο ζουσε.

2 Likes

Ειναι πολυ δυσκολο το ζητημα δυστυχως… απο τη μια ειναι ευκολο να πουμε ποσο μαλακας ειναι καποιος αν αφηνει γυναικα και 6 παιδια πισω του, απο την αλλη, πραγματικα δε μπορω να διανοηθω σε τι πυθμενα πρεπει να φτασει κανεις ψυχολογικα για να βρεθει στο σημειο να αφαιρεσει την ιδια του τη ζωη. Δεν ειναι κατι που συμβαινει μια μερα απλα επειδη καποιος ενιωσε απογνωση. Ειναι μια απογνωση που χτιζεται επι χρονια και χρονια, και αν το μυαλο φτασει στο συμπερασμα οτι δεν προκειται ποτε μα ποτε να νιωσει ευτυχισμενο οτι και να συμβει, τοτε δε μετρανε ουτε παιδια ουτε γυναικες ουτε τιποτα σε αυτον τον κοσμο πιστευω. Πρεπει να φτασει στο απολυτο μηδεν καποιος και να τα ισοπεδωσει ολα αυτα για να κανει πραξη κατι τοσο ακραιο.

3 Likes

"Dear Chester,

"Our hearts are broken. The shockwaves of grief and denial are still sweeping through our family as we come to grips with what has happened.

"You touched so many lives, maybe even more than you realized. In the past few days, we’ve seen an outpouring of love and support, both public and private, from around the world. Talinda and the family appreciate it, and want the world to know that you were the best husband, son, and father; the family will never be whole without you.

"Talking with you about the years ahead together, your excitement was infectious. Your absence leaves a void that can never be filled — a boisterous, funny, ambitious, creative, kind, generous voice in the room is missing. We’re trying to remind ourselves that the demons who took you away from us were always part of the deal. After all, it was the way you sang about those demons that made everyone fall in love with you in the first place. You fearlessly put them on display, and in doing so, brought us together and taught us to be more human. You had the biggest heart, and managed to wear it on your sleeve.

"Our love for making and performing music is inextinguishable. While we don’t know what path our future may take, we know that each of our lives was made better by you. Thank you for that gift. We love you, and miss you so much.

“Until we see you again, LP.”

Read more at http://www.blabbermouth.net/news/linkin-park-releases-statement-about-chester-benningtons-death-our-hearts-are-broken.html#egw6utWgB9pKIiTs.99

1 Like

Πολυ στεναχωρηθηκα για τον τυπο. πολυ κριμα. ουτε ροκσταριλικι πουλησε, ουτε σκληρός ήταν κ λύγισε.

ήθελα να το γράψω κάπου, ας το γράψω εδώ: νομίζω ότι ο τσεστερ ειναι ο πρώτος μουσικός που σκοτώνουν οι κακές κριτικές. κακά τα ψέματα, οι LP βάλλονταν πανταχόθεν και ο συγκεκριμένος μάλλον δεν άντεξε την πίεση. έτσι το βλέπω, ελπίζω να κάνω λάθος, αν κ δεν ξέρω τι νόημα έχει. αυτά να τα βλέπουν κάποιοι που νομίζουν ότι επειδή κάποιοι κάνανε μια επιτυχία κ κάποια άλφα λεφτά, είναι υποχρεωμένοι να ακούνε βρισίδια στο ιντερνετ επειδή δεν βγάζουν νέο hybrid theory, master of puppets, powerslave, images n words όπως θέλετε πέστε το

2 Likes

Ντάξει τώρα ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος μουσικός είναι που έχει φάει κακές κριτικές. Γιατί δεν αυτοκτόνησε και ο Shinoda ας πούμε? Ή ο κολλητός του φίλος ο Κορνέλ που δεν είχε φάει κακές κριτικές γιατί δεν τη γλύτωσε?

Τι να πούνε και οι Metallica δηλαδή με τα Load/Reload, το Napster κτλ. Θα έπρεπε να είχε αυτοκτονήσει ο Lars και όλη η μπάντα ομαδικά. Τι να πούνε και οι Korn με το Path of Totality και το ανελέητο κράξιμο για τη dubstep, τι να πει και ο Mustaine που είχε βγει να απαντήσει στις κακές κριτικές για το Super Collider.

Μουσικός είσαι, μέσα στο παιχνίδι είναι οι κακές κριτικές και το κράξιμο από τους οπαδούς. Στην τελική αν δεν μπορεί ένας μουσικός να αντέξει την πίεση επειδή έβγαλε ένα μέτριο άλμπουμ να κάτσει σπίτι του και να γίνει κηπουρός που είπε κι ο shadowking.

Αν και πιστεύω ότι τα αίτια της αυτοκτονίας ήταν άλλα και πολύ βαθύτερα. Η κριτική που έφαγε ο τελευταίος δίσκος ήταν απλώς το κερασάκι στην τούρτα.

O Λουκιανός δεν είπε ότι αυτοκτόνησε λόγω κακών κριτικών αλλά ότι ίσως οι κριτικές του τελευταίου δίσκου επιδείνωσαν μια ήδη άσχημη κατάσταση. Και ομολογώ και γω το είχα σκεφτεί. Και ειδικά άμα δεις με τι μένος υπερασπιζόταν σε συνεντεύξεις το One More Light και έκραζε όλους αυτούς που τους κράζανε.

Επίσης ναι, ο Chester ούτε σταριλίκια πούλησε ποτέ ούτε τίποτα. Και γενικά νομίζω είναι μακράν η πιο down to earth μπάντα που υπάρχει αυτή τη στιγμή εκεί έξω, ειδικά για το status που έχουν.

Ρισπέκτ μόνο και τίποτε άλλο. Θα λείψει πολύ. Μακάρι να συνεχίσουν με κάποιον άλλον.

3 Likes

Το πιο πιθανό είναι να προσπαθήσουν να ηρεμήσουν λίγο και μετά υποθέτω ότι θα συνεχίσουν .

Αν υπήρχε τρόπος να ρωτήσουν τον Τσέστερ μαλλον θα ήθελε να συνεχίσουν. Κατά μία έννοια δεν έχουν κάνει ακόμα τον κύκλο τους . Ότι και αν αποφασίσουν σεβαστό θα είναι .

Το ακόμα πιο στεναχωρο είναι ότι είχε προσπαθήσει ο άνθρωπος να γλυτώσει από το τέρας της κατάθλιψης . Ήρθαν έτσι τα πράγματα που δεν άντεξε .

@bostonflesh τα παραδείγματα είναι πολλά , δεν έχουν ή δεν βρίσκουν όλοι την ίδια δύναμη .
Επιβραβεύουμε τους δυνατούς που ξεφεύγουν και ζουν τελικά την ζωή τους μακριά από καταχρήσεις και με προσωπική αξιοπρέπεια αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε να κατηγορήσουμε εκείνους που λυγίζουν .

Και όχι οι καλλιτέχνες δεν κάνουν τέχνη για να έχουν το κάθε μπετοβλακα να κλαψομουνιαζει επειδή δεν βγάζει το τάδε έργο ξανά και ξανά . Ειδικά σε μουσικούς είναι ακόμα πιο έντονο το φαινόμενο .

H ένστασή μου ήταν στο κατά πόσο έφταιγαν οι κακές κριτικές για την αυτοκτονία του Chester αλλά εντάξει το ξεκαθαρίσαμε νομίζω.

@drenie Σίγουρα δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια δύναμη, δεν κατηγορούμε κανέναν. Τώρα όσον αφορά για τους οπαδούς που κλαψομουνιάζουν, ακόμα και αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι.

Πάρε παράδειγμα Σπανούλη, Διαμαντίδη και λοιπούς. Δεν είναι υποχρεωμένοι να ακούν ένα γήπεδο να τους βρίζει την οικογένεια αλλά έτσι θα συμβαίνει πάντα. Αν θέλουν να συνεχίσουν να παίζουν μπάσκετ και να βγάζουν τα εκατομμύρια που ο απλός κοσμάκης δεν θα τα δει ούτε σε 50 ζωές, θα πρέπει να ανεχτούν και το βρισίδι. Έτσι είναι ο πρωταθλητισμός. Αλλιώς να παρατήσουν το μπάσκετ και να πάνε να δουλέψουν σε εργοστάσιο για να δουν πώς βγαίνει το μεροκάματο.

Ούτε θα απογορεύσουμε στους συντάκτες να γράφουν κακές κριτικές όταν ο δίσκος είναι κακός για να μην πληγωθεί ο καλλιτέχνης. Φαντάσου δηλαδή κριτικές που να αποθέωναν το St. Anger. Όπως έχει δικαίωμα και ο οπαδός να πάει κάτω από το επίσημο βιντεοκλίπ της αγαπημένης του μπάντας στο youtube και να κάνει ένα αρνητικό σχόλιο ή να χτυπήσει dislike εφόσον δεν του αρέσει το τραγούδι.

Κάποιες φορές συμφωνώ ότι ξεπερνιούνται τα όρια (πχ το μπουκάλι στον Chester ή τα κωλοδάχτυλα στην Anette από φανς της Tarja) αλλά και αυτά δυστυχώς μέσα στο παιχνίδι είναι.

Ντάξ, δεν αυτοκτόνησε ελέω κριτικών. Καλές κακές …δεν ήταν ο πρωτος δίσκος τους που πήγενε μέτρια. (σε σχέση με τα early) Πιστεύω, η αυτοκτονία του CC και όλα όσα είχε τραβήξει κακοποιήση κτλ μαζι με φάρμακα και αλκοολια παίζει να ναι πολυ περισσότερο ο λόγος. Είναι και κόπια - είναι και σε μέρα γενεθλίων του CC.