RIP Chris Cornell

Προσωπικά καταλαβαίνεις πως δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα είτε μια μπάντα πούλησε 1 (ένα) άλμπουμ είτε τρισεκατομμύρια. Αν μου αρέσει κάτι μου αρέσει και χέστηκα αν είναι εμπορικό, underground ή οτιδήποτε. Κανένας νοήμων άνθρωπος δεν θα πρέπει να έχει τέτοιου είδους κριτήρια για τη μουσική/τέχνη. Ένα ντέμο των 100 αντιτύπων μιας μπάντας που δεν την ξέρει ούτε η μάνα της μπορεί να είναι το ίδιο σκατά με έναν δίσκο που πούλησε χιλιάδες αντίτυπα και πήρε τεράστια δημοσιότητα και το ανάποδο

3 Likes

Σε συνέντευξη στον Nikki Sixx το '14 έλεγε για τη μάχη του με τη κατάθλιψη.

1 Like

Ξεκόλλα λίγο το μυαλό σου.

Σπουδαία φωνή, σπουδαίος μουσικός, σημάδεψε την εποχή του, τεράστια απώλεια.

Για το κείμενο του Flynn, εγώ το βρίσκω πολύ ειλικρινές και πολύ ενδιαφέρον. Δεν χρειάζεται να είναι δοκίμιο, την αλήθεια του λέει, μαζί με όλα της τα προβλήματα, την βλαχιά του, την νεανική του ματιά που ζήλευε το πόσο παίδαρος ήταν (μετράει και αυτό στο frontman-τιλίκι, έτσι πάνε αυτά) το οποίο μεταφέρει κλίμα της εποχής, την ματιά ενός θρασομεταλά που το γυρνάει τότε (δείτε και το κείμενο του Craig Locicero των Forbidden). Δεν χρειάζεται να συμφωνεί κανείς με τις διαπιστώσεις του, μια μαρτυρία είναι.

Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν πόσταρε αυτό το αγαπημένο έπος:

…που ανοίγει το Louder than Love του 89. Και γαμεί το κομμάτι και δείχνει το πόσο στο επίκεντρο των αλλαγών είναι και πόσο μπροστά (ο δίσκος έχει κομμάτια με καραστόνερ ριφ πχ) και βέβαια συστήνει αυτή τη ΦΩΝΑΡΑ. Εκεί στο 3:50 περίπου… μια ανατριχίλα όλο. Δισκάρα το Louder than Love, παραγνωρισμένη νομίζω. Η ειρωνεία ήταν ότι την Δευτέρα που μας πέρασε το ακούγαμε στο σπίτι ενός φίλου που μόλις το είχε πάρει σε βινύλιο (αισχρή επανέκδοση παρεμπιπτόντως, ούτε στίχους δεν είχε) και είχαμε πέσει σε έξτασι και λέγαμε τι μπαντάρα, τι φωνάρα. 2 μέρες μετά φάγαμε την ήττα. Πολύ, πολύ κρίμα.

Στενοχωρήθηκα πολύ περισσότερο που ήταν αυτοκτονία.

2 Likes

Sorry για το offtopic, να ελαφρύνω λίγο το κλίμα:

http://content-mcdn.feed.gr/filesystem/images/20160502/low/newego_LARGE_t_1401_106893026.JPG

και

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/46/For_Whose_Advantage.jpg

1 Like

χα χα χα χα χα χα!! Γαμησε ! Ωραιος . Χρειαζοταν !

ποιος ειναι ο καλυτερος??

Απο τις προσφατες δουλειες του, τιποτα δε με ειχε ακουμπησει οσο αυτο

γενικα, δεν εχω λογια ακομα. Το τι σημαινε για μενα η φωνη αυτη - κυριως με τους Audioslave, γιατι υπηρξα νιατο και το Seattle με ακουμπησε ετεροχρονισμενα - δε μπορω να το κανω quantify.

Ειχα την τυχη να τον δω τρεις φορες, μια στη Μαλακασα, μια με Soundgarden στο Download μαζι με την ροκιν παλιοπαρεα, και μολις πριν ενα χρονο σε σολο acoustic show που ηταν οσο καταπληκτικο φανταζεται κανεις.

Απο τους τελευταιους πραγματικους τιμιους rock stars. Δε μπορω να σχολιασω τους λογους και τον τροπο με τους οποιους εφυγε, καθως πολυ με σοκαρουν. Παντα εδινε την εντυπωση ατομου που ειχε τη φαση under control, αλλα η καταθλιψη ειναι κτηνος ανικητο και δε χρειαζεται πολλα παρα κακο ταημιν να σε πλημμυρισει,να σε κυριευσει και τελικως να σε νικησει.

6 Likes

too soon

1 Like

Lanegan

Είμαι ακόμα σοκαρισμένος. Μάζεψα όσες σκέψεις μπορούσα προς το παρόν στο κείμενο, στην κεντρική. Και συνεχίζω να μη βγάζω νόημα.

2 Likes

Αυτό το είδατε? Γελάει ο κόσμος…

Πολύ ροκ εφημερίδα η εσπρέσσο. Δίνει και Guns n Roses CDs , είναι και ενημερωμένη για τον Cornell.

Αγρια κοντρα Cornell με Δάντη?Really?
Ελεος με τις κωλοφυλλάδες.

RIP στον τιτανομεγιστοτεράστιο Cornell.
Χαρά και μεγάλη μας τιμή που τον ειδαμε και στα μερη μας πριν 10 χρονια.

1 Like

εγκλημα!

1 Like
1 Like

Είναι πάντα θλιβερό όταν κάποιος φεύγει πρόωρα από τη ζωή. Όταν μάλιστα αυτός ο κάποιος σου έχει κρατήσει συντροφιά ατελείωτες ώρες τραγουδώντας, έστω και σε ηχογραφημένη μορφή, όταν σου έχει μεταδώσει τόσο έντονα, ωραία συναισθήματα, τότε πια τον νοιώθεις κοντινό σου φίλο.

Αυτά είναι που κάνουν μεγάλη την απώλεια του Chris Cornell του κορυφαίου ίσως τραγουδιστή της γενιάς του. Το έργο του θα παραμείνει εσαεί, για να γνωρίζει στους νεώτερους και να θυμίζει σε εμάς που τον “γνωρίσαμε” εν ζωή, το πόσο σπουδαίος υπήρξε.

1 Like

και ενα απο το King Animal

2 Likes

Πες ντε οτι εισαι τρουμεταλλος να μην χαλαμε φαια ουσια για να τα διαβαζουμε ή να απανταμε. Dokken λεει χαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα πρωινιατικα γελασα με αναφορα Dokken σε θρεντ για πραγματικο καλλιτεχνη.

1 Like

Ντάξ και εγώ γελαγα, όταν οι αταλαντοι μετάλικα, πεταγαν βελάκια στην αφίσα του winger, ο οποίος και ή μπάντα είναι δεκάδες φορές καλύτεροι μουσικοί. Οσά δεν πιάνει η αλεπού παέι και τους πετάει βελάκια. Που τα μουνιά που έχει φάει ο Kip δεν τα έχουν δεί οι ατσάλικα στον ύπνο τους. Αν θυμάμαι κατι γλοσώφιλα ρίχνανε ο Larz με το Hammet … στις παλιές καλές μέρες δε θέλω να φανταστώ τι θα χανε κάνει με μαστείν. Και επίσης γελάω, γιατι ο Dokken ήταν απο τους ιδιαίτερα καλούς τραγουδιστές των 80s και όταν ο Klaus Meine είχε πάει να χάσει τη φωνή του, ήταν ο πρώτος επιλαχών. Προφανώς δεν “δεν είναι αρκετά” φεικ έ ? Υπήρξαν ακόμα και στο hair, μουσικοί τυπου leverty, joey allen, Ken merry, Jim Bell κτλ, όλα τα μέλη απο Winger, που ειναι αφάνταστοι παιχταράδες. Εγω ο “τρουμέταλος” που κράζω τα μισα επικ σαν “χάλια και φάλτσα και δήθεν”, δέχομαι τον CK, εσύ σνόμπαρε, τον Dokken, που προφανώς για να τα λές εχεις ακούσει μισό κομμάτι και αν ή έχεις πάθει χαμερίαση και το πιο μελωδικό κομμάτι του μεταλ είναι φλώρικο και αυτά τα “χαριτωμένα”. Αλλα δεν πειράζει, ας περιχαρακωθούμε σε 10ετίες. Αλλα ας σεβαστούμε τη μνήμη του Κορνέλιου ας λήξουμε αυτές τις χαζομάρες εδώ
Πρέπει να πώ οτι τώρα το συνειδητοποιώ ρε διάολε. Χτές, μου φαινόταν σαν ψέμα…

Μλκ btw κλαίω με εξώφυλλο Espresso. Ολά με αναγωγή στην απολυτη.
Επίσης περιμένω να δώ πόσο hate θα εισπράξω με το Winger VS Metallica απο fanboys ατσάλικα. Πόσο πιο τρουμέταλλοι ?