Riverside

Mιας και εχω ξεθαψει και ακουω ανελλιπως τα album τους,ειπα να ανοιξω topic για αυτο το πολυ αξιολογο Πολωνικο συγκρότημα…Αν μη τι αλλο ο συνδυασμος Porcupine tree meets Tool meets Anathema δοσμενος ομως μεσα απο το προσωπικο τους φιλτρο εφερε εκπληκτικα αποτελεσματα οπως τα Out of myself και Second life syndrome…Ωραια ατμοσφαιρα,ωραιες ιδεες,μελωδιες που σου καρφωνονται στο μυαλό μπηκαν σφηνα στα top συγκροτηματα του χωρου…το τελευταιο τους rapid eye movement αν και αυτο καλο album εχει μια στασιμοτητα και εμμονη στο ηχο που τους καθιερωσε και παρουσιαζει μια μονοτονια και επαναληψη ιδεων…Ας ελπισουμε να ξεπερασουν τον σκοπελο και να επιστρεψουν ακομα πιο δριμυτεροι…

Παρόλο πού δεν είναι και πολύ του γούστου μου, το Second Life Syndrome όταν το είχα ακούσει μου άρεσε αρκετά. Γενικά πάντως είναι για down στιγμές, οπότε πολύ σπάνια θα βάλω να τους ακούσω. :slight_smile:

Πολυ ωραιο συγκροτημα…Κριμα που ακομα δεν εχουν ερθει απο εδω.
Αποκλειστικα ηχητικα μου αρεσουν και οι τρεις δισκοι το ιδιο αλλα η αληθεια ειναι οτι ισως επαναλαμβανονται καπως στο τελευταιο χωρις να σημαινει οτι τα κομματια δεν ειναι ακρως πορωτικα ακι ατμοσφαιρικα.Ας πουμε αν αυτος ηταν ο πρωτος τους δισκος θα βγαζαμε λογυδρια:D …Ελπιζω να ανουν ενα μεγαλο βημα στον 4ο δισκο τους!

Το loose heart δεν υπαρχει παντως…Ισως το κορυφαιο κομματι τους…

Το Rapid Eye Movement, οταν κυκλοφορησε με ειχε απογοητευσει, οχι γιατι δεν το θεωρουσα τοτε αξιολογο δισκο, απλα γιατι ειχα πολυ υψηλες απαιτησεις υστερα απο την κυκλοφορια ενος Second Life Syndrome. Σιγα σιγα ομως αλλαξα γνωμη. Πρωτα Πρωτα πρεπει να πω οτι οποιος εχει την περιορισμενη εκδοση του δισκου με το δευτερο cd εχει ουσιαστικα ενα αλλο αλμπουμ, ενα πιο ολοκληρωμενο αλπουμ. Ακομα δε μπορω να καταλαβω γιατι πεταξαν τον ομωνυμο υμνο στο δευτερο μπονους δισκακι, και δε το συμπεριελαβαν στη κανονικη κυκλοφορια. Ή για το "Βack to the River "’ κομματι με το sampling απο Pink Floyd. Ακουγοντας ολοκληρωμενα το δισκο (δηλαδη και τα 2 CD), τελικά δε μπορω να μιλησω παρα για ενα εξαιρετικο δισκο.

ακριβως

απιστευτη συνθεση για ντεμπουτο συγκροτηματος!!!

το αγαπημενο μου κομματι απο αυτους!!

αλλος φανμποης/girl?..:-k (Τελικα ειμαστε πιο λιγοι απο οσο νομιζα…)

Ομολογώ πως δεν έχω ακούσει πολύ, αλλά απ ό,τι έχω ακούσει προς το παρόν μου φαίνονται πολύ καλοί.
Θα ασχοληθώ περισσότερο…

Ψήφισα out of myself κυρίως λόγω ατμόσφαιρας…Επίσης είναι αρκετα πιο υποτονικό απο τα άλλα δυο κ μου αρέσει αυτό το mood…Αυτή η μπάντα διαθέτει απίστευτες μελωδίες κ αποδεικνύει ότι όταν δεν αναμασάς τα ίδια και τα ίδια και έχεισ προσωπικό στυλ (και ταλέντο εννοείται) τότε μπορεις να θεωρείσαι κορυφαίος…Μέγα - Έπος το ομώνυμο second life syndrome (όπως και όλο το album), είναι εξίσου καλό με το ντεμπούτο…το τρίτο μέρος είναι το ποιο weak κατά την γνώμη μου αλλά πάντα συγκρινόμενο με τους προκατόχους…δυστυχώς δεν έχω ακούσει το 2ο cd που ανέφεραι ένας φίλος…τώρα αφού τελείωσε η τριλογία το επόμενο βήμα αναμένεται κάτι διαφορετικό και αντάξιο ελπίζω!
Να κύριοι γκρουπ να φερεται στα festival σας!πω-πω φανταστείτε πακετάκι Porcupine tree, Anathema, Opeth, Riverside!!Κάπως δεν κολλάνε όλα αυτα…??8O

εγώ εγώ εγώ!!

Bale kai enan fan-mparmpa 8)

Είμαι από το 2004 υποταγμένος στη μουσική τους.
Τα λατρεύω όλα.
Αλλά το Second Life Syndrome συνεχίζει να με σκοτώνει κάθε γαμημένη φορά που το ακούω.

Εγω τους γουσταρω παρα πολυ αν και λογω ελλειψης χρηματων εχω παρει μονο το Out Of My Self! Ειναι τρομερο γκρουπ και περιμενω πολλα απο αυτους στο μελλον! Τεχνικα ειναι αρκετα καλοι (αν και ο drummer δεν με τρελαινει), ο τραγουδιστης εχει φωναρα, ειναι πολυ εκφραστικος και εχει μεγαλη γκαμα φωνητικων! Εγω στα γκρουπ που θυμιζουν παντως θα εβαζα και τους Rush! :wink:

Τελικά είμαστε όσο λίγοι νόμιζα…
Προσωπικά τους ανακάλυψα μέσω του foxytunes αφού τους έβγαζε σχετικούς με τους porcupine tree και δεν έχω μετανιώσει καθόλου για την περιέργεια μου!
Αγαπημένο δίσκο θα έβαζα το out of my self αλλά τόσο οι άλλοι 2 όσο και το ΕΡ(όποιος δεν το έχει ακούσει χάνει) είναι τρομεροί.

βαλτε και μενα μεσα… επιστευτο συγκροτημα… εδω και εναν χρονο εχω παθει την πλακα μουμε το συγκροτημα… ψηφισα το second life syndrome αλλα αν μπορουσα θα τα ψηφιζα ολα…
ειναι δυσκολο να ξεχωρισω καποιο… οι στιχοι απο καθε τραγουδι σε αγγιζουν οσο βαθια παει…

Έχω το Out of Myself και Second Life Syndrome με ιδιαίτερη προτίμηση στο πρώτο…
Loose heart & το πρώτο σόλο του conceiving you…

Έχω ακούσει τα Second Life Syndrome και Rapid Eye Movement, και μου άρεσαν πολύ και τα δύο… μπορώ να πω πως μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση μόλις τα άκουσα, ήταν ατμοσφαιρικά, ταξιδιάρικα, με πολύ όμορφα φωνητικά και μελωδίες… Ό,τι χρειάζεται δηλαδή ένα ιδανικό prog/alternative/ατμοσφαιρικό γκρουπ. Φοβεροί!

Ριβερσαιντ,απιστευτη μπαντα με προσωπικο αγαπημενο το Αουτ οφ Μαισελφ!
Ρε παιδια γιατι ολοι τους συγκρινουν με πορκιουπαιν τοσο πολυ?δεν εχουν καμμια σχεση:D
Ειναι μοναδικο συγκροτημα!

δεν τιθεται θεμα, s.l.s

Μπαντάρα και οι Riverside.
Και τα τρία άλμπουμ είναι υπέροχα, το “Second Life Syndrome” όμως ξεχωρίζει έστω και λίγο παραπάνω. Αριστούργημα.