Riverside

I’ve become resistant to myself
To my weaknesses and pain
I’ve become the one who wants to live
And just feel alive again
I’ve changed myself
I’ve become addicted to being strong
Started out my second life
And the remnants of your tears and smiles
Shift deleted from my mind
Without knowing how it hurts…
I feel safe
Without knowing how it hurts…
I feel safe
Is this
What I
Really
Wanted?

Απλά.
Δεν μπορεί.
Απλά.
Δεν μπορεί.
Δεν γίνεται.
Απλά.

εγω δεν τους εχω τσεκαρει.θα παω να τους ψαξω.

οι στιχοι στους riverside ειναι το Α και το Ω …
τοσο απιστευτοι και ακριβως εκει που πρεπει…

Το τριτο δε παιδες δε μ επεισε οσο το Second Life. Ισως πρεπει να ξαναδοκιμασω.

εκπληκτικό album πίστεψέ με.
είναι πιο δύσκολο από το SLS. από την άλλη δεν μπορεί κάποιος να έχει την απαίτηση να βγάλουν κάτι εξίσου αριστουργηματικό. Αυτά τα πράγματα έρχονται μόνα τους δεν τα ορίζεις εσύ.

Ο δίσκος είναι σχεδόν καταθληπτικός. Είναι κλειστοφοβικός. Είναι σε ένα περιβάλλον εσωτερικό. Έχει κομμάτια διαλόγου με τον εαυτό σου όταν προσπαθείς να τον καταλάβεις.

Από το riff και τους στίχους του Beyond The Eyelids, στο groove του 02 Panic Room, στην μελωδική παράνοια του Schizophrenic Prayer μέχρι το χάσιμο του Ultimate Trip είναι ακόμα μια κατάθεση ψυχής.

Και επίσης δεν ξέρω αν υπάρχουν πολλά πιο ωραία μέρη από το τελίωμα του Panic Room, γενικότερα.

I’ve tried to make self-portraits before
But they always turn out so contrived
I’ve spent too much time
Correcting light and shade
Hiding wrinkles
Blurring scars

I’ve tried to make self-portraits before
Through my eyes
Just see myself
Now I know
I’m not in denial
That I need someone else
To see me

πρεπει να μοιραστω την γνωση… βεβαια καποιοι θα την κατεχουν…

ειναι το project σχημα του Mariusz Duda τον τραγουδιστη των riverside… κυκολοφορει και δισκος…

Mωρε αυτο μπηκα να αναφερω και γω… Τους Lunatic Sound… ριχτε μια αυτια…

ειπα να το ξεθαψω για να δω τη γνωμη εχουν και οι ‘‘νεοι’’ του φορουμ
καλη μπαντα απο την πολωνια(!)
ωραιες μελωδιες
μεχρι στιγμης εχω ακουσει μονο τα 2 πρωτα τους τα οποια μου φανηκαν αρκετα καλα

κανεις ρε?!:frowning:

Μετα και το φοβερο live μιλαμε πλεον για τo μεγαλυτερο συγκροτημα το ειδος του τα τελευταια χρόναια…οσοι δεν το εχουν συνειδητοποιησει ακομα ας συνεχισουν να ακούν Anathema…:stuck_out_tongue:

και όσοι ακούν και Anathema και Riverside και τα έχουν ανάκατα στο winamp (έχω αγοράσει και τα cd για το αμάξι) τι λάθος κάνουν;;; 8)

Aπλά οι Anathema καπου το εχασαν το μονοπάτι τα τελευταια χρόνια…

Νέο Lunatic Soul από τον Mariusz Duda. Mόλις το άκουσα μία φορά. Ε στο γνωστό αmbient/ατμοσφαιρικο ύφος, με αρκετή μελωδία, μελαγχολικό ότι πρέπει για φθινοπωράκι. Δεν εντυπωσιάζει, δεν ξετρελάθηκα, αλλά όσοι θέλετε κατι μελωδικό/ήπιο/μελαγχολικό με λίγο πειραματισμό σαν το Damnation των Opeth τότε είναι για σας. Θα το ποστάρω και στις progressive κυκλοφορίες, απλά το βάζω κι εδώ γιατί εκεί θα περάσει μάλλoν πιο απαρατήρητο.

LUNATIC SOUL II

October 25th, 2010 has been set as the release date of the second album of Lunatic Soul, a project conceived by Riverside’s singer and bass player Mariusz Duda. The white album, a continuation of 2008’s black album, constitutes the second and last part of the diptych about the journey through the underworld.

Mariusz Duda: It will again be a story about a journey through a place that exists somewhere in-between, enriched with new motifs and retrospections. A sort of a road movie about a lost soul. Musically speaking perhaps more intense and unsetting than the first part but with the predominance of certain space and lightness that can be–I hope so–associated with the colour white. Hence, the album is a sort of a continuation but certainly not a repetition.

The majority of the instrumental parts are played by Mariusz Duda himself. However, the guest musicians appear this time as well, for instance already known from the previous album Maciej Szelenbaum (keyboards, flutes, quzheng) or Wawrzyniec Dramowicz from Indukti (drums). The new album will be released in Poland by Mystic Production, and in the rest of the world by (know for the work with such bands as Porcupine Tree or Anathema) the British label Kscope.

Soon, the first single “Wanderings” will be released.

The tracklist of Lunatic Soul’s white album:

  1. The In-Between Kingdom
  2. Otherwhere
  3. Suspended In Whiteness
  4. Asoulum
  5. Limbo
  6. Escape from ParadIce
  7. Transition
  8. Gravestone Hill
  9. Wanderings

1 Goodbye Sweet Innocence
2 Living In The Past
3 Forgotten Land

Δεν ξέρω εάν έχει διαρρεύσει αλλα 2 από τα 3 κομμάτια υπάρχουν ολόκληρα στο youtube.


Αυτό είναι ep, 3 κομμάτια-μισή ώρα :roll:

Πάντως, ενώ αρχικά ήταν να το δώσουν αποκλειστικά στην επετειακή τους περιοδεία,
τελικά θα κυκλοφορήσει κανονικά στις 20/06 από την Glassville Records (Ευρώπη).

Φοβερό υλικό και πάλι, αρκετά διαφορετικό από ADHD, άλλωστε η επανάληψη θα ήταν το τελευταίο που θα περίμενα απ’αυτή τη μπάντα. Απαραίτητο!

Επίσης, προσεχώς έρχεται και το κουτί “Reality Dream Trilogy” από την Mystic Production, που θα περιέχει:

  1. Out Of Myself
  2. Voices In My Head
  3. Second Life Syndrome
  4. Second Live Syndrome
  5. Rapid Eye Movement
  6. Rapid Eye Movement II (το bonus cd του REM)

Artwork και πάλι από Travis Smith…

[SPOILER][/SPOILER]

Δεν ψηφιζω μεχρι να ανανεωθει το πολλ με το Anno Domini 8)
Απο τις καλυτερες prog μπαντες εκει εξω.
Η πολωνικη προγκρεσιβ σκηνη ανθιζει.
Ακουστε και Indukti.

Θα κυκλοφορήσει και εκτός Πολωνίας αυτό;
(η Mystic Productions είναι η εταιρεία τους για την Πολωνία και η Inside Out για εκτός - τουλάχιστον αυτό ίσχυε για τους προηγούμενους δίσκους)

Επίσης, δε βλέπω σχετικές πληροφορίες στο official site - τουλάχιστον στο αγγλικό section. :confused:

Εξαιρετικα καλη μπαντα!Πραγματικα αξιζει ν’ασχοληθει κανεις μαζι τους.
Δισκοι αριστουργηματα σαν το Second Life Syndrom δυσκολα βγαινουν στις μερες μας.Γενικα και οι 4 δισκοι που εβγαλαν ειναι κορυφαιοι,απλα αυτος παραειναι…

Τα καινουρια κομματια του ep με μια πρωτη ακροαση φαινονται πολυ ενδιαφεροντα και διαφορετικα. Ξερουμε ποτε θα βγαλουν νεο δισκο?

[SPOILER]Ξαναφερτε τους Ελλαδα!!![/SPOILER]

Ναι πανάθεμά τους, λογικά για να το έχουν σαν νέο μόνο στο πολωνικό section κάτι τέτοιο θα ισχύει…

Πάντως το λέει καθαρά: Więcej informacji odnośnie szczegółów wydawnictwa i daty premiery już niebawem! :stuck_out_tongue:

=[SPOILER]More information about the details of publications and the release date soon![/SPOILER]

Αλλιώς, κι [U]αυτή[/U] η πολωνική εταιρία είναι δοκιμασμένη :roll:

Ε πες το έτσι ρε αδερφέ, με άγχωσες! Τώρα είναι φανερό! :lol: :lol: :lol:

Ίσως να μην το έχουν ανακοινώσει ακόμα στο αγγλικό section γιατί βρίσκονται σε διαπραγματεύσεις με την άλλη εταιρεία; Who knows. Όχι ότι είναι δύσκολο να παραγγείλεις, είτε από το link που έδωσες, είτε από το omnio.pl και φαντάζομαι υπάρχουν και άλλα πολλά .pl site για παραγγελίες! :wink:

Πάντως, προσωπικά το Rapid Eye Movement το θεωρώ ό,τι καλύτερο έχουν βγάλει, πρέπει να είμαι από τη μειοψηφία που το ADHD δεν τους είπε πολλά, ε; :roll:

Έχει διαρρεύσει γενικότερα, μια και πουλιέται στις συναυλίες τους, οι οποίες έχουν αρχίσει! :wink:

Δεν ξέρω αν άκουσε κανένας το ep, εγώ με λίγες ακροάσεις γουστάρω πολύ πάντως.