Αγαπημένος rock δίσκος για το 1974

Δύσκολη μάχη ανάμεσα σε King Crimson και King Crimson, αν και κερδίζει το Red.

Θα έπρεπε να αναφερθεί και το On the Beach του Neil Young

Κάτα τ άλλα σε μια Crimsonless χρονιά, Mirage και τα δύο των Queen θα έκαναν πάρτυ

Να μιλησει το συναισθημα η η αντικειμενικοτητα???

Και τα δύο οδηγούν στο link που πόσταρε ο Floydized. :wink:

Μεγάλη μάχη, φοβερή χρονιά. Το Floating και το Hall οf the mountain grill ίσως άξιζαν μία θέση στα βασικά υποψήφια, αλλά τι να βγάλεις κιόλας; Φοβερό poll για άλλη μία φορά από τον karamourtzouni. Well done mate!

Τοp3 για μένα, το Mirage, το Red και αυτό που ψηφίζω για προσωπικούς λόγους, γιατί συμβαίνει να είναι τοp5 αγαπημένος μου δίσκος:

[B]YATHA SIDHRA - A Meditation Mass[/B]

Έτσι, να προβοκάρουμε λίγο (πάντα θετικά). Πολύ ιδιαίτερο και μάλλον μοναδικό album.

Ου να μου χαθείς προβοκάτορα! Εγώ τελικά Queen το έριξα, ψηφίστε και οι υπόλοιποι ωρέ!

Από το thread με τα 10 αγαπημένα άλμπουμς.

Καταλαβαίνετε τώρα τι ψήφισα,έτσ’…?
Και δεν περιλαμβάνουμε live σωστά?Γιατί αν μπαίναν και τίποτα Irish tour κτλ μέσα θα χανόταν η μπάλα.

Δεν θα μπορουσα να διαλέξω κατι άλλο! Εχω πολυυυυ ψηλα αυτην την μπάντα!

Ειναι αρκετα που δεν εχω ακουσει, ουτε καν ολα του πολλα.

Παιζεται σκληρη μαχη αναμεσα σε Mirage, Starless, Relayer, Sheer Heart Attack. Οχι πως τα αλλα πανε πισω αλλα λεμε τωρα μωρε…

Mirage ή Starless? Οεο?

Όσοι το ρίχνετε στο άλλο πείτε τουλάχιστον τι ψηφίζετε όπως καλή ώρα ο DeKay και ο Steven, δεν κάνει κακό!

[B]Santana - Lotus[/B]

Ρε μαν, για studio albums αναφέρομαι, όχι για live!

Δεν είδα κάποιον σχετικό διαχωρισμό στο πρώτο ποστ γι’ αυτό το ανέφερα.

ελα πρωτο το mirage :dance:

deep purple για πλακα…burn,mistreated,sail away,you fool no one διδασκουν hard rock…δεν βαζω μεσα stormbringer που θεωρω δισκαρα…

και μετα ufo phenomenon με το φαινομενο της κιθαρας…

απο camel προτιμω snow goose…κατ εμε το αριστουργημα τους και απ τους κορυφαιους proggresive δισκους ever…

Πολύ δύσκολη επιλογή. Φοβεροί δίσκοι όλοι όσοι αναφέρθηκαν και πολλοί ακόμη.

π.χ

Wisbone Ash - There’s the Rub
Mike Oldfield - Hergest Ridge
Kraftwerk - Autobahn

ok όχι τόσο ροκ οι 2 τελευταίοι αλλά σχετικοί με αυτό :stuck_out_tongue:

apo to poll mirage, genika to Floating apo [B]Eloy [/B]mazi me too much too soon twn [B]New York Dolls[/B], to Hall of the Mountain Grill apo [B]Hawkwind[/B] kai to autobahn apo [B]kraftwerk[/B]. ante na pw kai ena live, to rock n roll animal tou [B]Loisiou tou Diavasmenou[/B].

Ολοι υπέροχοι δίσκοι, αλλα το Queen II δε παλεύεται ρε παιδια… σουρεαλισμός τρεχάτος

camel , eloy & purple.με αυτη τη σειρα.αντε και τεταρτο το ufo.

παρτε και απο μενα 5 δισκαρες απο 1974 που παιζει και να ειναι καλυτερα αποτι εχει προταθει εδω.

[B]http://rateyourmusic.com/release/album/funkadelic/standing_on_the_verge_of_getting_it_on/

http://rateyourmusic.com/release/album/neil_young/on_the_beach/[/B]

και αφου βαζετε δισκο των KC , βαλτε το καλο ρε

[B]http://rateyourmusic.com/release/album/king_crimson/red/[/B]

Ωραίες οι προτάσεις μαν! Περιττό να πω ότι στο θέμα KC ταυτιζόμαστε. Ένας διακόπτης γύρισε με το Red και σημάδεψε την προσέγγιση των προοδευτικών συγκροτημάτων έκτοτε. Χωρίς καμία υπερβολή πάντως, πλην ελαχίστων δίσκων που αποδείχτηκαν αντάξιοι συνεχιστές του, το επίπεδο του Red δεν το άγγιξε ποτέ ξανά κανένας σε συνθετικό και αισθητικό επίπεδο.