Καλύτερο rock bar στην Aθήνα

Εβαζα μουσικη για ενα διαστημα εκει.

νταξ’ παιδιά τυχεροί όσοι Αθηναίοι…

Ρόδο εγώ, μόνο δύο έχει το “[B]Legends[/B]” (παλιά πόλη)και το “[B]Captain Hook[/B]” (που ειναι το πιο παλιο και ιστορικό μεταλ/χαρντ ροκ μπαρ)

το Sticky Fingers υπάρχει ακόμα στη Ρόδο ?
ή έχω μεγαλώσει τόσο ?

Γιάννενα παίζει καποιο μαγαζί με rock/metal?

Το Indian στην αρχή της Ανεξαρτησίας, πιο hard rock τώρα, (όχι πολύ) παλιότερα ήταν ακραιφνώς metal και αγαπημένο στέκι. Λειτουργεί και ως καφέ και ως bar.

Το πρώην Foxy/Lagrange στην στοά Κεντάκυ (πάνω από την παλιά disco Taiga που επαναλειτούργησε πρόσφατα!) ήταν λατρεμένα παρακμιακό αλλά τώρα δεν ξέρω τι παίζει. Υπάρχει και η Ίριδα στην Πυρσινέλλα.

Έχω σταδιακά αποσυρθεί από τα πολλά νυχτοπερπατήματα και διστάζω να γράψω κι άλλα γιατί μπορεί να μην λειτουργούν πια!
Άσε που κακώς απαντώ γιατί όφειλε να ανοίξει ξεχωριστό θέμα για τα rock bars στα Γιάννενα, δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να μπάινουμε κάτω από την “ομπρέλλα” της Αθήνας!

ρε πες να ξερω που θα πιω καμια μπυρα το ΣΚ! χαχαχα
θυμαμαι το indian πολλα χρονια πριν (20+)
ιριδα το θυμαμαι μονο για καφε
δεν ειναι και ενα ακομα κοντα στο καστρο?
ps. και ενα καλό τσιπουράδικο για νωρίτερα σε παρακαλώ :wink:

Καλά θυμάσαι, το Indian ξεκίνησε στα late 90’s στη στοά της Πυρσινέλλα, και είχε δίπλα του για πολλά χρόνια ένα μαγαζί “αντρικού” ενδιαφέροντος, για όποιον ήθελε… ολοκληρωμένη ψυχαγωγία!
Την Ίριδα πολλοί την έχουν μόνο για καφέ αλλά λειτουργεί και σαν μπαρ, διοργανώνει μάλιστα αραιά και κάποια μικρά live!
Αυτό που λες κοντά στο κάστρο, εννοείς μάλλον το Legacy στη Γιοσέφ Ελιγιά που έκλεισε πριν λίγα χρόνια.

Από τσιπουράδικα άλλο τίποτα! Καλόν είναι, μιας και πρόκειται για ΣΚ, να πας ή ψηλά στην αρχή της Δωδώνης όπου έχει κάμποσα και θα βρεις κάπου σίγουρα (“Θωμάς”, ο πιο παλιός, αλλά πολύ καλό είναι και το ακριβώς από δίπλα, δεν μου έρχεται το όνομα τώρα!) ή κάτω στη Γαριβάλδη και τα πέριξ! Γενικά μιλώντας, τέτοια εποχή μεγάλο σουξέ έχει η Ανεξαρτησίας και η Κάλλαρη.

θα πηγαινεις στο remedy να δεις cover band σε megadeth και manowar και θα ειναι σαν να πηγαινεις στο Αθηνων Αρενα να δεις ρεμο

πατερ μεταλισιους 1601 μΧ

τα 3/4 του μαγαζιου ρεζερβε

ευγε!

1 Like

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι ξανανοίγει το Texas,στο Γκάζι.

1 Like

Αθήνα σε ποιο μεταλλάδικο συχνάζετε; (εκτός από Rainbow εννοώ)

Στα σαλόνια μας. :partying_face:

Ας πούμε εξκάλιμπουρ

2 Likes

σε αυτο το εξκαλιμπουρ εχω παει μια φορα πριν χρονια
ημουν με εναν ξαδερφο και ηταν να συναντησουμε εναν συμφοιτητη μου εκει
συνεννοηση μπουζουκι
εγω με τον ξαδερφο περιμεναμε στο ενα και ο συμφοιτητης μας περιμενε στο αλλο (απο οσο ξερω ειναι δυο μαγαζια) :laughing:

Όχι πια, έχουν κλείσει όλα τα παραρτήματα. Τουλάχιστον περάσατε καλά? :stuck_out_tongue_winking_eye:

Βλακείες κατά τα άλλα, κλείσαν το ραγκναροκ, το rainbow είναι πολύ κουραστικό και το excalibur κάπως επαναλαμβανόμενο. Προσωπικά το προτιμώ γιατί είναι πιο μικρό, cozy, φωτεινό και ενίοτε παίζει μουσικάρες. Κατά τα άλλα, πιο πολύ ενδιαφέρον παρουσιάζουν μικρά και ραντομ μαγαζάκια που μπορεί να πετύχεις τρομερές βραδιές στο ξεκούδουνο. Παράξενο Καφενείο πχ εγγύηση. White Noise έχω πετύχει όμορφα prog αφιερωματάκια. Jack in the Box στα Εξάρχεια καταπληκτικές μουσικές κι από ένα ευρύ φάσμα της ροκ μουσικής. Και διάφορα άλλα που δεν μου έρχονται μάλλον τώρα.

ps 1 : Βαριέμαι πολύ σήμερα, δεν ξέρω αν φαίνεται. ;p
ps 2 : Συγκλονιστική και γραφικότατη μέταλ εμπειρία στο Rising στα Τρίκαλα (σε πλαίσιο χορνς απ) \m/
ps 3 : Περίεργη διαπίστωση καραντίνας, δεν μου λείπει τόσο το έξω όσο περίμενα. Το έξω του να πας σε μαγαζί δηλαδή.

4 Likes

καλα ηταν, νομιζω ειχαμε κατσει σε ενα που ειχε μια μικρη πλατεια απ’ εξω με τραπεζια

Αυτό έχει κλείσει, ήταν το καφέ/χαλαρή μπυραρία. Το άλλο που πήγε ο φίλος σου είναι το τρου. ;p

στο αλλο ημασταν αρχικα εγω με τον ξαδερφο
νομιζω εκεινο ανεβαινες κατι σκαλακια και εμπαινες μεσα
μετα συνειδητοποιησαμε οτι μαλλον μας περιμενε στο χαλαρο που λες :laughing:

Πολύ ευγενικά το θέτεις.

Παίζει να πετύχαινα πιο συχνά συμφοιτητές εκεί παρά στην σχολή.

Βέβαια, επειδή μένω κοντά είχα πάντα την δικαιολογία να γλιτώνω την ταρίφα του καθημερινού καφέ/τίτσου.

“Πα’να’φαω, κρίμα είναι δίπλα είμαι” έλεγα και χανόμουν.

1 Like

Τι έχασα? :stuck_out_tongue: Δεν έχω άποψη, μια φορά έχω κάτσει. Απλώς πέρναγα κι εγώ κάπως συχνά, νομίζω πηγαίνοντας προς τις εστίες για διάβασμα. Παρακμιακό μου φαινόταν πάντως πάντα. ;p

1 Like

Τώρα είδα τα από πάνω ποστ, καλά προγκ βραδιές στο White Noise; Σε ποιό σύμπαν;

Εντάξει, παρακμιακό προφανώς, αλλά είχε τίμιο φραπέ, να τα λέμε αυτά.

Τιμιότερο φτιάχνω μόνος μου, οπότε, νοπ δεν στηρίζαμε.

Βέβαια, κάθε μέρα, ήταν εντυπωσιακό πως από τις 8 ήταν γεμάτο ετοιμοπόλεμους φοιτητές. Είχε τοποθεσία-κλειδί το άτιμο.

Εκπληκτικά 8ωρα σερί που κατέληγαν σε άδειασμα του ψυγείου του περιπτέρου απ’έξω. Από τις καλύτερες δικαιολογίες για καθημερινή κραιπάλη.

1 Like

Το έχουμε ξαναπεί το Rainbow παιζει μπάλα μόνο του στην Αθήνα.
Το excalibur πολύ καλό ήχο αλλά από μουσική άστο.
Το tithora σαββάτο κασέτα.Τα υπόλοιπα τα ίδια κακός ήχος και κασέτα.
Για ακραίο ήχο Isengand Πειραια.
Πάντα μιλάμε για metal μόνο.