Καλύτερο Rock Bar στην Θεσσαλονίκη

ΝΑΙ ΑΝ ΤΑ ΠΟΤΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΦΗΝΑΚΙΑ ΙΣΩΣ

Eimai sigourros (asteiaki, opoios to piasei kalws!!!) oti mallon o grafwn to topic den exei paei sto rock bottom!!!
einai live stage to meros reeeeeeee (ektos an eiparxei k 2o, alla egw ena xerw, sto opoio epaiza kai proxtes kai einai stage!). opote h eprepe na to vgaleis apo th lista ,giati kanena apo ta alla pou grafeis den einai live stage, h tote pou einai h agia triada? (papagalos - funkey - inside ) ??? kai arketa alla…

afta apo mena entimotatoi filoi mou… diakoptoume twra omws niko giati exoume penalty sth lewforo…

Πάντως πρέπει να προστεθεί και ένα καινούργιο Bar στη λίστα, το Booze στα Λαδάδικα.
Λογικές τιμές στα ποτά και μεγάλη ποικιλία απο μπύρες , πολύ ωραίος χώρος , δυνατός εξαερισμός , πολύ καλό Servis και μπόλικο φαγητό( Ξηροί καρποί και Natsos με sos για μια μπύρα-Τέρμα ο Κατερινιώτης !!) :smiley:
Είναι βέβαια λίγο πιο ύσυχο απο τα υπόλοιπα της περιοχής - πιο πολύ για κουβέντα παρά για Headbanging και μιά μικρή ένσταση στην μουσική που την βρήκα λίγο μονοπλευρή Blues Rock - Jazz Rock (προσωπική γνώμη) .Θέλει και κανα χιτάκι που και που …

Τοσα bar ειναι που παιζουν χιτακια. Εκτος απο τα ιδια και τα ιδια δεν ακους τιποτα αλλο.

Συμφωνώ … αυτό που λές ισχύει στα περισσότερα bar και το βαριέμαι και εγώ και όμως υπάρχει κόσμος που ίσως δεν την “ψάχνει” τόσο με την Rock.Πάει απλά σε ένα Rockobaro με την παρέα να τα πιούνε ,π.χ. παρέες που πανε για να ακούσουν για εκατοστή φορά το “You give love a bad name” και είναι σεβαστό οτι γουστάρουν , συνήθως κατεβάζουν 5 ποτά ο καθένας και 3 γύρες σφηνάκια.
Η κατανάλωση είναι που μετράει στον ιδιοκτήτη ,σε όποιο Bar και να πας.
Ασε που όσους γνωστούς dj έχω , βλέπω οτι όταν παίζουν κάτι πιο b-side έρχεται κόσμος και ζητάει “Still of the night” ή “βάλε κανά Master of Puppets” η “Χώσε Thunderstuck!”.
Για το Booze λέω πως θα του πήγαινε να παίξει και κάτι σε πιο Straight Rock …

Καλα τα λες αλλα ακομα και απο τις ιδιες μπαντες που παιζουν δεν μπορουν να βαλουν κανενα αλλο κομματι? Δηλαδη παιζουν AC/DC μια μπαντα που εχει καμμια 12αρια αλμπουμ και βαζουν τα στανταρ 5 το πολυ κομματια.Αυτο το booze που ειπες οτι ειναι?

Εχω παει σε μαγαζια που επαιζε πολυ ψαγμενη μουσικη κ γενικα οχι χιτακια εκτος απο καποιες μερες φυσικα.
αλλα δυστηχος κανεις δεν στιριξε κατι τετοιο κ το μαγαζι τα ελατωσε. Μηπως τελικα εμεις οι ιδιοι το προκαλουμε αυτο?

Μαλλον…Παντος οσοι ξερετε τετοια μαγαζια πειτε.Επσιης για blues και jazz τι μαγαζια υπαρχουν και που?

Silver Dollar for me!Κλασσικα πραγματα…Τιποτα το ιδιαιτερο,αλλα ειναι πιο καντα στο σπιτι.(κλασσικη τεμπελα εγω…)

Kαλο μαγαζι , αλλα οσες φορες εχει τυχει να παω οταν ανεβαινα πανω , εβαζε πολυ αlternative και δεν ειναι απο τα καλυτερα μου .

αν εισαι απο θεσσαλονικη καθε τεταρτη στο ziggy παιζει blues.

Είναι πάνω απο την πλατεία Ελευθερίας , στο δρομάκι ανάμεσα στην Βενιζέλου και στην Ι.Δραγούμη , κάτω απο την Τσιμική.Νομίζω λέγεται Ρογκότη η οδός.

Ναι,εχεις δικιο μετα απο καποια ωρα το ξεφτιλιζουν! :? Ρε σεις ξεχασατε τον παπαγαλο!Τελειο μαγαζακι,φοβερο κλιμα!!!Γουσταρω τρελα!

στο αδυτο απλα προσεξτε μην φατε τιποτα.εχω δουλεψει εκει καποιους μηνες κ πραγματικα ο ιδιοκτητης μας εβαζε μεχρι κ τις χρησιμοποιημενες οδοντογλυφιδες να συλλεγουμε για χρηση ξανα την επομενη κ την επομενη…[-X

ναι και γω μια φορα ειχα βρει ενα φλεμα μεσα στην μπυρα μου, μυξα φαση

την καλυτερη μουσικη την επαιζε στο ziggy το παλιο για καποιο καιρο καθε κυριακη, επαιζε ενα αναπηρο καθε κυριακη, αλλα ακουσα ρε μαγκες οτι του την επεσε ο θοδωρος που χει το μαγαζι (χουφτωματα και τετοια που κανειο λουγκροθοδωρος) και την εκανε το παιδι…ακου κει ο μπασταρδος, ο νωθος, ο σιαμαιος, ο ετεροθαλης…ο αμοιβάδας

8O Thx for the info mate! To Harley pou einai re paidia? Kai ayto sta Ladadika?

Λοιπόν εννοείται ότι το Dizzy είναι το καλύτερο πλέον (μιλάμε για τα τελευταία 4-5 χρόνια). Και αυτή είναι κ η προσωπική μου γνώμη κ άλλων που, συγκρίνοντας το ακόμα κ με μαγαζιά της Αθήνας, το έχουν πιό ψηλά και από πλευράς χώρου κ από πλευράς μουσικής, κ από πλευράς κόσμου.
Παλιά, (πριν κάνει τη στροφή το Dizzy) ήταν το Harley, το οποίο πιά έχει ενσωματωθεί με το Rock Bottom, στο οποίο γινόταν πανικός. Μετά έσπασε κάπως ο κόσμος. Για μένα απτα κορυφαία ήταν κ το Empire, το οποίο όμως πιά δεν υπάρχει (σνιφ).
Τα υπόλοιπα λειτουργούν συνδυαστικά για μένα τουλάχιστον, δηλαδή το Αρκ είναι τέλειο μαγαζί αλλά όχι για να κάτσεις πολλές ωρές, όπως και το Cult (το μπαρ Cult για όσους το πρόλαβαν ήταν πολύ χύμα κατάσταση). Τώρα, όσο για το Άδυτο, πιο οικογενειακή φάση και για τελείωμα ίσως.

Προτείνω λοιπόν Dizzy ή αν είναι κάποιος της ποικιλίας μπορεί να τα πάρει με τη σειρά: Αρκ για 1-2 μπύρες, Ντίζι για 2-5 μπύρες με μία μπύρα διάλειμμα στο Χάρλευ κ 2 σφηνάκια, ένα στο Καλτ ένα στο Άδυτο. :drunk:
και μόνο που τα λέω, ζαλίζομαι…! :slight_smile:

To Harley ήταν κορυφαίο την περίοδο 1999 - 2003! 8)
Αξέχαστες νύχτες και πολύ alcohol… :drunk:
Μετά έπεσε πολύ…

To Empire ήταν πολύ καλό σαν χώρος, αλλά το πρόγραμμα του με χάλαγε λιγάκι! :frowning:
Όσες φορές πήγαινα, όλο thrash - death - black έβαζε! #-o :lol: :lol:

[SIZE=“1”]Αχχ! Θεσσαλονίκη! Κορυφαία πόλη…:-- :stuck_out_tongue: [/SIZE]

άστα…μην τα θυμάμαι κι εγώ!
απίστευτη πόλη…