Rock culture: απόψεις

Ιδέα δεν έχω τι δείχνει το καλιφορνικέησο (και δε με απασχολεί).

Επίσης χωρίς να έχω πολύ διάθεση για φιλοσοφίες, ο ροκ τρόπος ζωής δεν θα μπορούσε παρά να ακολουθεί τη ροκ αντίληψη περί μουσικής, δηλαδή έντονη εναλλαγή συναισθημάτων, αμφισβήτηση, ρήξη με τις νόρμες, γι’ αυτό και επιβιώνει τόσα χρόνια κάνοντας ένα σωρό άτομα να κρατάνε λεφτά από το χαρτζιλίκι τους προκειμένου να αγοράσουν μια φτηνιάρικη κιθάρα και να παίξουν ένα ριφ.

Αυτά είναι τα δομικά στοιχεία και ο καθένας χτίζει πάνω σ’ αυτά όπως θέλει.

Εν κατακλείδει οι συντάκτες του ρόκινγκ έκαναν μια ωραιότατη ερώτηση στην εν λόγω νεόκοπη διασημότητα της εποχής μας και εκείνη απάντησε μια ηλίθια μπαρούφα.

Είσαι σίγουρος ότι τα έχει ακούσει και η ίδια όλα; Και σιγά το κριτήριο που την καθιστά ροκ περσόνα το να πει μπητλς, στοουνς κι άλλα 10 βαριά ονόματα.
Εδώ λέει ότι έχει σπουδάσει ιστορία και υπάρχουν σχετικά άρθρα της με τα οποία γελάνε και οι πρωτοετείς.

Επίσης η ανεκδιήγητη δεν είπε ότι ο ροκ τρόπος ζωής -προφανώς ο ιδεότυπος που έχουμε γι’ αυτόν- είναι ξεπερασμένος, ούτε επιχειρηματολόγησε επ’ αυτού, αλλά εξέφρασε το γνωστό της κόμπλεξ με ό,τι δεν της κάνει αισθητικά. “Τελειωμένοι βινυλάδες” λέει. Σε λίγο θα μας πείτε ότι δεν χρειάζεται καν να ακούμε μουσική για να μιλάμε για το ροκ.

Πάντως ταιριαστή η συνέντευξη για το σαιτ, ήταν το κατάλληλο πρόσωπο για να εκπροσωπήσει την άχρωμη μεηνστρημίλα που βγάζετε, οπότε όλα καλά.

Καλά, μπαρούφα δεν τη λες την άποψη της. Εκτός θέματος (ελάχιστα) ίσως. Αλλά μπαρούφα όχι. Εσύ μάλλον δεν κατάλαβες τι απάντησε.
Είπε πως βρίσκει κωμικό το να είναι κάποιος με " μακριές αλογοουρές" και να “ξενυχτά μπεκροπίνοντας”, γιατί έτσι έκαναν τα παλιά τα χρόνια στο ροκ και θέλει να ακολουθήσει αυτή τη [I]νόρμα[/I]. Και από την απάντηση σου, φαίνεται πως συμφωνείς κι εσύ μαζί της. Δεν σε εκφράζει ούτε εσένα. Εκτός αν φοράς πέτσινο μπουφάν μέσα στο καλοκαίρι και ξυρίζεις το στήθος σου για να πας στο Wizard και να ακούσεις Whitesnake :stuck_out_tongue:

Οι υπόλοιπες οι γενικότητες (που μερικές υπάρχουν και εκτός ροκ) όπως έντονη εναλλαγή συναισθημάτων, αμφισβήτηση, ρήξη με τις νόρμες,κλπ, είναι ασχετες με την απάντηση της και ούτε εγώ έχω ιδιαίτερη διάθεση για τέτοιες φιλοσοφίες :stuck_out_tongue:

[SPOILER]Δες την πρώτη σεζόν californication ρε! Ντροπή!!! Πίστεψε με, χάνεις!!!
[/SPOILER]

Οκ, δεν ξέρω σε τι μικρόκοσμο μπορεί να ζει ο καθένας, αλλά γελάω με το μεηνστριμίλα. Και με το ότι το σαητ εκπροσωπείται από τη Σώτη.

η αλήθεια είναι ότι με ονόματα όπως midas fall, darkthrone, voivod, intronaut κλπ στο interviews section απόρησα κι εγώ με τη mainstr-ιμίλα. Όχι ότι δεν κάλυπτει τεράστιο μέρος του mainstream, αλλά οοκ…

Αυτά τα κατονόμασε ως ροκ τρόπο ζωής.
Αυτά ξέρει, αυτά λέει.

Αν ήθελε να αποδομήσει την -κατά την άποψή της- νόρμα ας μας εξηγούσε τι εντάσσει αυτή στην ροκ κουλτούρα. Εκτός αν κατά τη γνώμη της δεν υπάρχει ροκ κουλτούρα οπότε μάλλον κακώς συμμετείχε σε μια στήλη με όνομα rock culture.

Εννοείται ότι δεν συμφωνώ μαζί της και νομίζω έκανα σαφές τι εννοώ.
Το βλέπουμε διαφορετικά.

Άστα αυτά, κομμάτι του συστήματος έγινες και εσύ γεροντίνο.

(καλά, ο άλλος κατέληξε και στο ότι η κοπέλα ίσως να ψεύδεται όταν λέει πως σπούδασε ιστορία :lol::lol::lol: )

Τι θα πει “αν ήθελε να αποδομήσει την νόρμα”; Συνεντευξιαζόμενη ήταν. Την ρώτησαν κάτι και απάντησε την άποψη της σε αυτό που κατάλαβε πως την ρώτησαν. Τα υπόλοιπα είναι το αποτέλεσμα δικιάς μας συζήτησης.

Και από πού προκύπτει πως ίσως να μην πιστεύει πως υπάρχει ροκ κουλτούρα; Αυτό κι αν είναι λογικό άλμα.
Άσε, που 1) αν το πιστεύει και έχει αυτό το βιογραφικό που έχει, τότε κατ’εμέ έχει λόγω ύπαρξης σε στήλη με όνομα rock culture και θα είχε πολύ ενδιαφέρον μια συνέντευξη για τέτοια θέμα, 2) κι ο δικός σου ορισμός στο τι είναι ροκ κουλτούρα (ή ροκ ζωή-δεν θυμάμαι τι όρισες) δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο (η μισή θύρα 7 εντάσσεται μέσα) και 3) δες πρώτη σεζόν californication και μετά μίλα :lol:.

E, καλά, εγώ δεν ξέρω και πολλά για τον ροκ τρόπο ζωής, οπότε μπορεί να κάνω και λάθος στον ορισμό.

Μπλακμέταλ ακούω οπότε σύμφωνα με τη λογική της μαιντανής του νεοαλτέρνατιβ τύπου “θυσιάζω παρθένες στον σατανά και ξενυχτάω κάνοντας τελετές ενώ είμαι και λίγο φασίστας”. Ιντερνάσιοναλυ αυτό θεωρείται ως μπλακμέταλ άτιτιουντ.

Και αν δε με πιστεύετε δείτε το “trick or treat” με τον όζι όζμπορν και μετά μιλάτε.

H αλήθεια είναι ότι ζω στην κωλοτρυπίδα μου κι από κει κλάνω απόψεις.
Ως προς το ρήμα “εκπροσωπεί” έχεις δίκιο, λάθος χρήση.
Στο αρχικό άρθρο του ροκ καλτσουρ γράψατε

Θέλουμε να αφηγηθούμε τη μυθολογία της μουσικής που αγαπάμε, να αναζητήσουμε την αλληλεπίδρασή της με άλλες τέχνες, με την ιστορία, με την καθημερινότητα. Θέλουμε να μετρήσουμε τα πολιτιστικά της τέκνα και να μοιραστούμε τις απίστευτες εξιστορήσεις που έκαναν το rock ένα πολιτιστικό φαινόμενο.

Το ροκιν βλέπει ως πολιτιστικό τέκνο του ροκ τη Σώτη. Αυτό τα λέει όλα από μόνο του.

Άλλωστε δίνει και καμιά προσκλησούλα για μαγαζάτα λαιβ στους μαχητές του diy για να συμφιλιωθούν με το μεινστρημ.

Δεν είπα αυτό γελοίε συκοφάντη. Είπα ότι ακόμα κι αν έχει πτυχίο ιστορίας, αυτό δεν την εμποδίζει να γράφει σχετικά άρθρα γεμάτα ανακρίβειες και λάθη. Κατ’ αναλογία, το να λέει ότι ακούει ροκ και να αραδιάζει μια λίστα συγκροτήματα δεν αποδεικνύει αναγκαστικά τη σχέση της με αυτή τη μουσική.

Και στην τελική το αν και πόσο ακούει η Σώτη ροκ μου είναι αδιάφορο. Κι ο Κασιδιάρης μπορεί να ακούει αντεργκραουντ ναζί όι, αλλά δεν θα του κάνετε συνέντευξη γιατί ξεπερνάει την κοκκινή γραμμή που σηματοδοτεί τα όρια του σαιτ όσον αφορά την πολιτκή του. Τη δική μου γραμμή την ξεπερνάει η Σώτη.

ξεπουλήθηκα κι εγώ ναι:lol::stuck_out_tongue:

Tέσπα ό,τι να’ ναι κατά τ’ άλλα!

Υγείες

Ενώ ας πούμε το να λες πως δεν τα έχει ακούσει όλα αυτά που είπε δεν είναι συκοφαντία, ας πούμε :lol::lol: Ούτε το να υποστηρίζεις λογικές ακροβασίες του τύπου “rocking = Tριανταφύλλου = Μπογδάνος = Κασιδιάρης=το απόλυτο κακό”.

My bad. Έβαλες “ερωτηματικό” μετά την μουσική που ακούει και δεν είπες πως δεν έχει τελειώσει Ιστορία αλλά πως αυτή το λέει όπως το λέει και για την μουσική που ίσως να μην έχει ακούσει. You only make questions που λέει και ο Cartman. :lol::lol:

[SPOILER]Μια απορία μόνο λύσε μου. Γράφεις για μουσική κάπου αλλού κι έτσι είσαι ο μόνος τόσο καλοπροαίρετος στα κείμενα του site και στην δουλειά των συντακτών του; [/SPOILER]

Άντε πάλι.
Δεν είπα ότι δεν τα άκουσε όλα αυτά, όπως δεν έκανα αυτή την εξίσωση που είπες, όπως επίσης δεν έβαλα τις βόμβες στη Βοστόνη.
Νόμιζα ότι είχες ικανότητα κατανόησης, τώρα με τις μπούρδες που λες με κάνεις να αμφιβάλλω.

Ναι, γράφω αλλού και η πληρωμένη αποστολή μου στο φόρουμ είναι να διαβάλλω το σαιτ σας, γιατί ως γνωστόν το σύστημα χτυπιέται από μέσα.

Μην είσαι “γελοίος συκοφάντης”. Δεν είπα πως έβαλες τις βόμβες στη Βοστώνη. Νόμιζα ότι είχες ικανότητα κατανόησης, τώρα με τις μπούρδες που λες με κάνεις να αμφιβάλλω.

Το ότι είσαι πάντα καλοπροαίρετος απέναντι στους συντάκτες του rocking και στα γραπτά τους, δεν σου το αμφισβητεί κανείς. Μην φοβάσαι για αυτό, τα γραπτά μένουν. Και πολύ χαίρομαι που, παρά τα συγκρουόμενα συμφέροντα σου, επιλέγεις να έρθεις στο forum μας και να ασκήσεις καλοπροαίρετη δημόσια κριτική στο σύνολο της δουλειάς μας και μοιράζεσαι μαζί μας πως οι συντάκτες μας και η δουλειά τους είναι “άχρωμη mainstrem-ίλα” και ο Μπογδάνος είναι πλέον ταιριαστός με την ύλη μας (:lol::lol:).

Λόγω των αντικρουόμενων συμφερόντων σου, άλλοι θα μπορούσαν να το θεωρήσουν προσπάθεια να “διαβάλλεις το site μας”. Άλλοι θα μπορούσαν ακόμη και να θεωρήσουν πως εκθέτεις κι όσους ακόμη γράφουν στο ίδιο site με εσένα… Εγώ πάντως, που ξέρω πόσο καλοπροαίρετος είσαι γενικότερα με τους πάντες και τα πάντα, θα υποστηρίξω να σε πάρουμε στα σοβαρά.

Περνά περνά η μέλισσα.

Κάρβου όλο μαλακίες γράφεις τρεις σελίδες τώρα. Ηρέμησε λίγο. Τον “ξεσκίζεις” άλλη μέρα τον eNick.

καλά τα λέει ο κάρβου. για να τον βοηθήσω έψαχνα κ ένα καλό σχόλιο του καλοπροαίρετου eNick και δεν βρίσκω. κάπου θα υπάρχει φαντάζομαι

κατα τα άλλα, κατά τα γνωστά, προσοχή στους χαρακτηρισμούς

Μήπως σε πήρε και τηλέφωνο ενώ ήσουν στο σινεμά για να σε ενημερώσει για την επείγουσα κατάσταση;

:lol: :lol:

Ρε παίδες, όποιος γουστάρει μπορεί να είναι καλοπροαίρετος, όποιος γουστάρει κακοπροαίρετος. Κλαην. Κουβέντα κάνουμε. Αφήστε τα παιχνιδάκια με τις λέξεις.

Ας πω κι εγώ μια φορά τη γνώμη μου για κάποια πράγματα που μου φαίνονται προφανή και δεν μπήκε κανείς στη διαδικασία να τα γράψει.

[quote="“eNick,post:50,topic:17706”]

Οκ, δεν ξέρω σε τι μικρόκοσμο μπορεί να ζει ο καθένας, αλλά γελάω με το μεηνστριμίλα. Και με το ότι το σαητ εκπροσωπείται από τη Σώτη.

H αλήθεια είναι ότι ζω στην κωλοτρυπίδα μου κι από κει κλάνω απόψεις.
Ως προς το ρήμα “εκπροσωπεί” έχεις δίκιο, λάθος χρήση.
Στο αρχικό άρθρο του ροκ καλτσουρ γράψατε

Θέλουμε να αφηγηθούμε τη μυθολογία της μουσικής που αγαπάμε, να αναζητήσουμε την αλληλεπίδρασή της με άλλες τέχνες, με την ιστορία, με την καθημερινότητα. Θέλουμε να μετρήσουμε τα πολιτιστικά της τέκνα και να μοιραστούμε τις απίστευτες εξιστορήσεις που έκαναν το rock ένα πολιτιστικό φαινόμενο.

Το ροκιν βλέπει ως πολιτιστικό τέκνο του ροκ τη Σώτη. Αυτό τα λέει όλα από μόνο του.

Άλλωστε δίνει και καμιά προσκλησούλα για μαγαζάτα λαιβ στους μαχητές του diy για να συμφιλιωθούν με το μεινστρημ. [/QUOTE]

_Πρέπει να έχεις μια πολύ τρου κωλοτρυπίδα για να θεωρούνται μέηνστρημ εκεί οι διθυραμβικές κριτικές στο Terra Tenebrosa. Ή μεηνστρημίλα οι “πρωτοσέλιδες” συνεντεύξεις Uncle Acid. (τυχαία παραδείγματα από τη χθεσινή κεντρική)

_Το απόσπασμα από την εισαγωγή που έβαλες αποτελεί την πάγια εισαγωγή της στήλης. Υπήρχε και πάνω από το αντίστοιχο Rock Culture για τον Αντώνη Πανούτσο αλλά και για τον Chris Tsangarides. So what?

_Το “γράψατε” είναι γενικότητα και αερολογία ταυτόχρονα. Επιλέγεις ένα άρθρο που σε βολεύει και το ανάγεις σε ολόκληρο το ροκινγκ. Δεν “γραψαμέ”, ο κάθε συντάκτης γράφει για τον εαυτό του. Ό,τι γράφω εγώ πχ εκφράζει εμένα. Νομίζω ότι είναι απόλυτα προφανές σε ένα τόσο πολυσυλλεκτικό σαητ που καλύπτει από Pig Destroyer μέχρι Lana Del Rey.

_“Πολιτιστικό τέκνο του ροκ”. Φοβερός τίτλος που πρέπει να προσέχουμε σε ποιον τον δίνουμε; Δε νομίζω. Θες να τον αποσυνθέσουμε; Μπορεί να σημαίνει τέκνο του πολιτισμού της ροκ, άρα οποιοσδήποτε έχει επηρεαστεί από την ροκ κουλτούρα. Είτε διαστρεβλωμένα είτε αγνά, είτε όπως θες. Είτε αν προέκυψε σκυλάς. Ακόμα και αν κάποιον θεωρείς “σάπιο”, το ότι σου δίνεται η δυνατότητα να διαβάσεις τις απόψεις του και να κρίνεις δεν είναι θετικό; Που είναι το κακό; Ότι προβάλλονται άτομα_σαν_τη_Σώτη κατά κόρρον από το ρόκινγκ; Ούτε κατά διάνοια, μια οποιαδήποτε ματιά στα ονόματα στις κριτικές/συνεντεύξεις/λαηβ ρηπορτς είναι αρκετή. Το να απομονώνεις μια φράση, η οποία είναι βαρύγδουπη αλλά κενή νοήματος στην τελική, και να λες “αυτό τα λέει όλα από μόνο του” είναι ό,τι πιο λαϊκίστικο μπορεί αν υπάρξει. Όχι, λοιπόν, αυτό δεν “τα λέει όλα από μόνο του”. Αυτό, στην πραγματικότητα, δε λέει τίποτα. Και ευτυχώς.

_Δεν ξέρω αν γνωρίζεστε με τον worst enemy, αλλά αν το εννοείς, αυτές οι ειρωνιούλες είναι κατινιά. Και λίγο αφελές να θεωρεί κανείς ότι κάποιος θα μπει στη διαδικασία να γράφει σε ένα μουσικό site για να κερδίσει κάποιες τζάμπα συναυλίες -εκτός αν είναι ο ένας υπερκαμμένος στους διακόσιους που η ζωή του είναι τα μεγάλα λαηβ και δε βγαίνει οικονομικά να τα πληρώσει.