Πως αντέδρασαν οι γονείς σας όταν αρχίσατε να ακούτε rock/metal?

δεν ξέρω κλασικά αν υπάρχει κάτι ίδιο,έψαξα αλλά δεν βρήκα…
τέλος πάντων,εδώ όπως λέει και ο τίτλος πως αντέδρασαν οι δικοί σας όταν αρχίσατε να ακούτε αυτή τη μουσική?
έτσι για να δούμε αν πήραν με καλό μάτι τα ακουσματά μας ή όχι…:stuck_out_tongue:


Now playing: Nest - Summer Storm
via FoxyTunes

οχι νταξ. Μια χαρα το πηραν. Με τον πατερα μ βαζουμε και ακουμε και δισκους. Η θεια μ ηταν αυτη που με μυησε βασικα.8) Αλλα οταν βαζω ξερω γω rotting christ στο φουλ παθαινουν ελαφρα κριση.:stuck_out_tongue:

Χάρηκαν που πήρα τον σωστό δρόμο και μου σκάγανε 14 ευρώ κάθε Παρασκευή, ακριβώς για δύο cd των 7 από Metropolis :stuck_out_tongue:

Αντε:) απ τους τυχερους vedder

Εντάξει, δεν είπαν κάτι ιδιαίτερο. Στην αρχή βέβαια νόμιζαν ότι είναι απλώς κρίση αλλά όσο περνάνε τα χρόνια και δεν φεύγει, τόσο πιο πολύ πείθονται. Αν κι ακόμα πιστεύουν ότι είναι ηχορρύπανση… :stuck_out_tongue:

Ε δεν αντέδρασαν κάπως μιας και γενικά δεν είναι και ό,τι πιο underground ή κάτι. Αν άκουγα Mahavishnu πχ, θα ανησυχούσαν φαντάζομαι.

Νταξει,δεν τους ενοιαξε και πολυ.Παλι καλα κιολας.

εγώ δεν θυμάμαι (πάνε 15 - 16 χρόνια από τότε) πώς αντιδράσανε τότε που πρωτάρχισα να ακούω. Αλλά γενικά σκηνικά ναι θυμάμαι. Πχ οι αφίσες που είχαν σχιστεί ουκ ολίγες φορές. Συγκεκριμένα μία τεράστια με τον Ricky των Almighty, η οποία σκίστηκε πολύ όμορφα. Επί πλέον, όταν κατά καιρούς έκανα καμμιά μαλακία (πχ με πιάνανε με το πακέτο marlboro μαλακό στην τσέπη, ή μαθαίναν ότι ο γιος τους ηταν αυτός που γέμισε το σχολείο, ή το δημαρχείο, ή το πάρκο ή την εκκλησία ή μπλα μπλα μπλα μπλα… με λογότυπα από γκρουπ, ή όταν έσκαγα στην Ανάσταση στην εκκλησία με χειροποιητη κονκάρδα Benediction και Dismember), το πρώτο πράγμα που την πλήρωνε ήταν οι κασσέτες μου, όπου κλεινόταν στην ντουλάπα από τον πατέρα μου για τιμωρία. :lol::lol: Γαμάτα χρόνια.

Λεφτά για cd? xaxaaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaa! έκοβα για καμμία εβδομάδα έξοδα όπως το φαγητό στο σχολείο για να αγοράζω που και που κανένα cd ή καμμία κασσετοσυλογή original.

Αυτό πάνω - κάτω.

Ε τα κλασικά, στην αρχή “τι εξώφυλλα είναι αυτά στα σιντι”, “τι αφίσες είναι αυτές”… Αλλά πλέον έχει χαλαρώσει, το μόνο που μου λέει είναι “ΠΟΣΑ ΣΙΝΤΙ ΠΗΡΕΣ ΠΑΛΙ?”

εισαι ηρωας ρε παναγιωτη :!: :stuck_out_tongue:

εμενα η μανα μου ειχε το μεγαλυτερο προβλημα (μιας που το πιο χαρντκορ που εχει ακουσει ειναι οι ολυμπιανς :lol:) αν και οταν ειχα βαλει quennsryche της αρεσε … :lol:

ο πατερας μου δεν ειχε και μεγαλο προβλημα…

Aυτο.-
Και σε φαση σχολια που τα καναν μαλλον επιτηδες και οχι επειδη τα πιστευαν οντως σε φαση η μανα μου βλεπει οτι βλεπω τον dickinson σε ενα λαιβ…’‘καλα αυτος γιατι βριζει τη μανα του?’’(τεραστιος τσακωμος μετα χωρις λογο)…η ο πατερας μου βλεπει εξωφυλλο dio…’‘Σε αυτους δηλαδη αρεσουν ολα αυτα?’’ ή σε φαση…’‘καλοπαιδο φαινεται αυτος…φανταζομαι ποσες φορες εχει μπει για αποτοξινωση’'χαχαχαχα…Αλλα σκισιματα η να μου παιρνουν σιντι και τετοια ποτε…ενταξει προσπαθουσα να μην ειναι και πολυ ακραιος ειναι η αληθεια.

Τουλαχιστον ουτε και αυτοι ακουγαν σκυλαδικα ποτε οποτε δεν ειχα το μαρτυριο μεσα στο αυτοκινητο…

Εμένα γενικά ακούνε κι έτσι άρχισα ν’ ακούω κι εγώ. Η μάνα μου (με την οποία μένω) δεν ακούει τίποτα βαρύ και απλά την ενοχλεί αν βάζω μουσική μετά από την δουλειά. Επίσης κάποτε ο Kerry King την ενοχλούσε που τον είχα στην πόρτα μου. Κατα τ’ άλλα γκρινιάζει μόνο αν πάρω πολλά cd ενώ χρειάζομαι ρούχα πχ. Αν κάτσει ακούμε και το woodstock παρέα.

+1…να μη με πρηζαν και τοσο με το μαλλι γμτ…

…Πέρασαν λοιπόν 10 χρόνια… 10 χρόνια πικρίας και απόρριψης… Ακόμα θυμάμαι το βλέμμα τους μόλις συνειδητοποίησαν την πραγματικότητα. “Όχι, όχι, δε το πιστεύουμε! ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΓΙΟΣ ΜΑΣ ΕΣΥ!!!”… ακόμα αντηχεί η οργισμένη αντίδραση τους στα άδυτα της σκέψης μου… Προσπάθησα να το ξεπεράσω. Προσπάθησα. Αλλά ακόμα και η ολική διάσταση δε βοήθησε.

10 χρόνια τώρα μιλάμε μόνο που και που με κάποιο γράμμα. Την πρωτοχρονιά και στα γενέθλια μου ακούω τη φωνή της μητέρας μου στο τηλέφωνο… φαίνεται διατεθειμένη να με αποδεχτεί, έτσι όπως είμαι. Ο πατέρας μου ακόμα αρνείται να μου μιλήσει - αν και η μητέρα μου αναφέρει πως έχει μαλακώσει σε σχέση με παλιά…

Είναι σκληρό, ναι. Αλλά είναι η πραγματικότητα. Όχι γονεις, δε θα αλλάξω, θα με αποδεχτείτε όπως είμαι!

Λέτε να φταιξε πως παράλληλα με το οτι άκουγα μέταλ τη στιγμή που με είδαν, τότε, 10 χρόνια πριν, φορούσα ταυτόχρονα γούνινα βρακάκια και κράδαινα το Manowar σπαθί μου?

πολυ καλο thread:)
εγω βασικα απ τον daddy κ τον brother κολλησα κ η μανα μ ακουει εντεχνα οποτε μια χαρα τα παμε…:smiley:

[-X[-X Δεν ντρεπεσαι να λες τετοια πραγματα.Δεν υπαρχει τπτ πιο φυσιολογικο απο το να ακους Mahavishnu και αισθανεσαι την ενωση με το θειο.

ΟνΤοπικ:Μεταλ δεν ακουγα ποτε και απο ροκ κατα 80% 60ς-70ς.Απλα δεν αντεδρασαν.

Ήρεμα πράγματα. Δεν θυμάμαι και πολλά αλλά ήρεμα πράγματα. Τα κλασικά περί εξωφύλλων, φωνές και έτσι. Αγοράζω σχετικά αρκετά cd, αλλά μιας και είναι το μόνο μου ακραίο καταναλωτικό πάθος δεν ακούω πολλά.
Όσο για τα τραγούδια αυτά καθ’αυτά; Η μάνα μου ακούει από Necromantia και Wolves in the Throne Room μέχρι Pacifism Kills και Ved Buens Ende. Το μόνο που την χαλάει είναι τα βαθειά growls και γενικότερα τα vocals σε στυλ Glen Benton.

:lol:
+1

Emena den me afinoun giati einai tou diabolou…