Πως αντέδρασαν οι γονείς σας όταν αρχίσατε να ακούτε rock/metal?

Χαχ, τι γαμάτο θρεντ.

Απλώς η μάνα μου γούρλωσε λίγο τα μάτια όταν αντίκρυσε το 666 των Aphrodite’s child και κάτι άλλα περίεργα εξώφυλλα των Maiden. Μετά κατάλαβε ότι ήτανε ο Ντεμης Ρούσσος και ησύχασε κάπως.:stuck_out_tongue:

Βασικά, ποτέ δεν ετυχε να ακούσω συστηματικά εξτρήμ είδη μέταλ, πχ,death metal, πιο πολύ του ροκ είμαι, και από μέταλ μόνο glam και progressive, άρα δεν πρόσεξαν καμιά ιδιαίτερη αλλαγή, απλώς τους την έσπασε που έβγαιναν οι φίλες μου να δούνε χατζηγιάννη και ρουβά να ξεσκίζονται στα live κι εγώ να βγαίνω με άλλες παρέες ή να μένω σπίτι, επειδή δε μ’αρεσε η μουσική.

Κανείς τους πάντως δεν άκουγε τη μουσική που ακούω. Παιδιά της ντίσκο και οι δυο.#-o

Το πιο υπεραστείο thread που έχω δεί ποτέ σε οποιοδήποτε forum.

Έχει παραγίνει με τα κλισέ περί “γκετοποίησης” του metal και περί του άδικου πολέμου που δίνουν καθημερινά οι τίμιοι αγωνιστές του για τη μουσική που τους αρέσει. Μιλάμε για μανία καταδίωξης δηλαδή.

Εκτός κι αν ορισμένοι έχετε τόσο στενόμυαλος και αγροίκους γονείς, τι να πω δηλαδή…

εμενα πριν λιγο η μανα μου μπηκε μες στο δωματιο οπου ακουγα dodsferd και ακουγοντας τα φωνητικα μου ελεγε τι ειναι αυτα ρε παιδακι μου.τι ειναι αυτα που ακους σε αυτην την ηλικια?τι της λες μετα#-o[-X

Ωωωωωω, τι ειπε για τη μανα ορισμενων. :stuck_out_tongue:

χαχαχαχαχα

Δίκιο είχε η μάνα σου!Μετά από τόσα χρόνια να ακούς ακόμα μλκιες?

για αυτο σε παω ρε hopeto.γιατι ακομα μου τι λες!:slight_smile:

Έχουμε…εσύ που κολλάς;

Δεν ακούω rock/metal.

Δεν έχεις κάτι να πείς σε αυτή τη περίπτωση mits@kos. Δε θα μου έκανε προσωπικά καμία έκπληξη η υπαρξη τέτοιων γονέων (κυρίως σε μικρές κοινωνίες). Το μόνο ευχάριστο είναι ότι δεν αντιπροσωπεύουν τους γονείς στη πλειοψηφία τους, όπως πρίν κάμποσα χρόνια. Και αυτό δείχνουν τα μέχρι τώρα αποτελέσματα του poll.:wink:
Όσο για τα περι γκετοποίησης του metal συμφωνούμε απόλυτα.

Ειναι καπως περιεργο να εισαι μεσα στην οικογενεια σου η ακομα κ αναμεσα στους φιλους σου το μοναδικο ατομο που ακουει ροκ/μεταλ, να σου λενε χαμηλωσε τη φωνη,να σου λενε βαλε ακουστικα γιατι με αυτα που ακους μου ποναει το κεφαλι,να σου λενε το κλασσικο “πως αντεχεις να τα ακους αυτα” κλπ.:stuck_out_tongue: Ε τι να κανεις συμβαινουν αυτα.#-o

μου ειπαν αν ειναι να το κανεις…ας το κανεις σωστα, παμε για σκουλαρικι και πες στο θειο σου να σου παρει κανενα maiden.

Κάποια της ντίσκο δεν είναι ασχημα βέβαια… :wink:

GAY ALERT!

Τα χριστουγεννα η στα γεννεθλια μου που δινω στη μανα μου μια λιστα με CD για να μου αγορασει οποια βρει ΠΑΝΤΑ ρωταει τον υπαλληλο ποια δεν ειναι μεταλ για να μου παρει :stuck_out_tongue: .Παντως γενικα δεν εχει προβλημα και αν και δεν εχει ιδεα λεει οτι το ροκ και το μεταλ ειναι καλη μουσικη!!Την ημερα που πηρα το Belus καθως γυρναγαμε σπιτι το εβαλα στο αμαξι και παροτι την ψιλοφρικαραν λιγο τα φωνητικα ειπε οτι η μουσικη ειναι πολυ καλη!!!Το ιδιο κι οταν μια φορα εβαλα Isis!!Γενικα το μονο προβλημα της μανας μου με το μεταλ ειναι τα μαυρα μπλουζακια!!!:stuck_out_tongue:

Ήμουν 100% σίγουρος ότι θα πεταγόσυν τοιουτοτρόπως τρελογιατρέ! :stuck_out_tongue:

Ποσο με τσαντιζει αυτη η ΥΠΕΡΚΛΙΣΕ!!! εκφραση “Ρε!!!Πως αντεχεις και τα ακους αυτα!!!” “ΡΕ!!!Αυτο δεν ακουγετε πως το ακους” Ειμαι ο μονος που ακουει μεταλ στην παρεα μου και συνεχεια μου πετανε κατι τετοια!!!

Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις απλά λυπάμαι που ο άλλος δεν μπορεί να “νιώσει” τη ροκιά και το μέταλλο, αν με πιάνεις. Χάνει πολλά. Ειδικά αν πρόκειται και για κανέναν ελληνάρα…

Συμφωνω με TheWitchfinder!!!:wink:

Κι συνεχεια να φανταστω ειναι να ακουνε κλαρινα, Τερλεγκα, Βολανη και γενικα βαρυα λαικα υποτιμωντας ολα αυτα τα ροκ/μεταλ ακουσματα σου και να σε βλεπουν σαν εξωγηινο κι εξω απο το κλιμα της εποχης:?

Τι λες ρε φλώρε;