Πως αντέδρασαν οι γονείς σας όταν αρχίσατε να ακούτε rock/metal?

Respect!! :smiley: :smiley:

Aφού ο πατέρας σου ήταν μεταλλάς και χαλαρός, πως δυσκολεύεται η μάνα σου να το χωνέψει για σένα???

Στα δικά μου… Και οι δύο γονείς απόλυτα χαλαροί, σαν να ήταν το κάτι φυσιολογικό. Σχόλια του τύπου: Τι αγριότητες είναι αυτά ή πως τα ακούς αυτά?, δεν ακούστηκαν ποτέ στο σπίτι. Φυσικά ποτέ δε μου είπαν ότι και τους άρεσαν αυτά που άκουγα αλλά όλα cool. Ο πατήρ μάλιστα (άσχετος στο θέμα μουσική) είχε δει από κάπου ότι μ’ άρεσαν οι ramones κι έψαχνε στο ιντερνετ πράγματα γι’ αυτούς και μου τα’ φερνε.

Μόνο δύο προβληματάκια είχα με τη μανα.

Το πρώτο είναι, ότι τα πρώτα (2?) χρόνια έκανα κυριολεκτικά πόλεμο στο σπίτι για να πάω σε live, (φοβόταν για κάποιο λόγο), σε σημείο που τις έλεγα ότι πήγαινα στο σπίτι του τάδε φίλου, και πήγαινα κρυφα στα live. Kαι όταν με παιρνε τηλεφωνο να δει τι κάνω έτρεχα να φύγω από τον χώρο του λαιβ για να μην ακούσει τίποτα, και μετά γύρναγα πάλι.

Το άλλο πρόβλημα ήταν με το ντύσιμο. Και καλά χιουμοριστικά σχολιάκια τού τύπου, αμάν πια μ’ αυτά τα κολάν (στενα παντελονια) που φοράς! Ή, πάλι μαυρα φοράς? Ή, θες να σου ράψω το παντελόνι που έχει μια τρύπα ΝΑ?

Αυτά στην αρχή μόνο

1 Like

Worst Enemy? Μαυρο κολαν?

:lol2::lol2::lol2:

:roll:περάσαμε όλοι τις φάσεις μας:roll:

στη μανα μ αρεσει η κλασικη ροκ (led zepelin,doors,who,beatlees,scorpions κλπ)+ ελληνικη μουσικη σε στυλ μαχαιριτσας κλπ κλασικοι γιγαντες.Απο τον πατερα μ το μονο π ξερω ειναι οτι τ αρεσει ο σωκρατης μαλαμας.Δεμ χουν πει τπτ για την μουσικη π ακουω γιατον απλουστατο λογο οτι εμαθα την υπαρξη των ακουστικων νωρις.

Η αδερφη μ με εχωσε στην αλητικη μουσικη με τους μαλλιαδες,και την ευχαριστω,αλλα δεν παραλειπω να την ειρωνευομαι πως ενω πηγα ηλεκτρικη αυτη λογω πανεληνιων την χρονια της αποκαλυψης της εχασε την ευκαιρια της.

Εκπληξη τ αιωνα : Η μανα μ ηταν αυτη π μ προτεινε να αφησω μαλλι πριν το αποφασισω εγω ! Καλο???

γίγαντες εννοείς στα κιλά ε.

Οκ…, σύμφωνα με αυτό το thread το 95,6% των γονιών στην Ελλάδα έιναι ροκάδες και πολύ γαματοι :stuck_out_tongue:

Εμένα ουδεμία σχέση είχαν, αλλά εξακολουθούσαν να είναι γαμάτοι.

Ο Πατέρας, είχε κάποτε προσπαθήσει να κάνει μουσική επιτυχία οπότε είχε μεγάλη κατανόηση λόγω ανοιχτομυαλιας. :stuck_out_tongue:

Η μάνα είχε περισσότερο πρόβλημα με τα εξώφυλλα(κυρίως maiden που είχα στην αρχή κάτι Nectromantia, Rotting Crist κτλ.) παρά με την μουσική…

Αν τύχει και αναπαραχθώ κάποια μέρα θα ακολουθήσω το ίδιο παράδειγμα.
(Ευχαριστώ μαμα, ευχαριστώ μπαμπα.)

και με τις 2 ενειες.εγω τον μαχαιριτσα τον σεβομαι παντως

Έκανε αθλητική επιτυχία όμως, δε μπορείς να πεις.

Εμένα η μάνα μου τις προάλλες που είχα βάλει Venom λέει “μπράβο σήμερα έβαλες ωραία μουσική, όχι σαν αυτά που άκουγες χτες/προχτές”.

Πες οτι ήσουν emo για να τελείωσει το θέμα.

χαχαχαχ

γαμώτο πως με κατάλαβες!

Α! Δεν έχω ψήφισει! Τους κόλλησα και σ’ αυτούς το μικρόβιο. Μια φραντζάααρα ο μπαμπάς

Δεν το επιάσα καθόλου όμως…:stuck_out_tongue:

[off] Ο Πατερας με Π κεφαλαιο ενας ειναι. :stuck_out_tongue:

[/off]

On τωρα για να μην φαω καμπανα.

Δεν μου εκαναν ποτε λογο, ο μπαμπας μου στην εφηβεια του υπηρξε φαν floyd+doors(εκεινος μου εδωσε και καποια απο τα πρωτα μου σιδια). Βεβαια τωρα το εχει γυρισει εδω και χρονια στο ρεμπετικο, στα λαικα κι αυτα. Η μανα το πιο σκληρο πραγμα που ειχε ακουσει στην εφηβεια της πρεπει να ηταν genesis και joplin, αλλα και παλι δεν θυμαμαι να μου εκανε ποτε σκηνη για αυτα που ακουω.
Α, μια φορα ηθελα να της βαλω να ακουσει το pure narcotic των porcupine tree, ειδε τον τιτλο και ψιλοφρικαρε και νομιζε οτι παιρνω ναρκωτικα.

Και γιατί να σου κάνουν σκηνή για τα στρουμφάκια που ακούς?

Χα, περιμενα μια τετοια απαντηση!
Ακουω και αλλα αγαπητε. [-X Αμε, αμε. Απλα οταν ακουγα bathory και παρεμφερη το εκανα σε διακριτικο volume.

(Καλυτερα να σου βγει το ματι παρα τ’ονομα λενε…:p)

χαχαχα, ελεος :stuck_out_tongue:

Δεν ασχολούμαι με ποδόσφαιρο…

Κούντος στην ράνια πάντως που ξέρει περισσότερα από εμένα :oops:

Sorry Off topic, move on.

Καμια αντιδραση.

Αλλα και να αντιδρουσαν, θα τους εγραφα στα @@@@ια μου !

:-k:-k:-k

εμενα η μανα μου,με επρηζε διαρκως οτι εχω δυνατα τη μουσικη κ.τ.λ. οποτε εγω πηγα εσκασα ενα 30αρι χιλιαδες δρχ τοτε θυμαμαι και πηρα ακουστικα μπας και σταματησει το κυρηγμα!απο κεινη τη μερα οποτε με εβλεπε με τα ακουστικα αλλαξε τροπαριο και μου λεγε οτι θα κουφαθω αν ειμαι ολη μερα με τα ακουστικα και ρε φουστη αληθεια σας λεω το αριστερο αυτι τον εχει ψιλοπαρει#-o οποτε ηθικο διδαγμα να τις ακουτε τις μαναδες 8)8) :lol:

Όταν άκουγα μόνο τα γνωστά/mainstream ποπ/ροκ/μεταλ κλπ δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

Αργότερα όταν ξεκόλλησα λίγο και άκουγα Sonic Youth, Einsturzende Neubauten, Residents, The Ex, Miles Davis, Fela Kuti, Jarrett κλπ κλπ ήταν που ερχόταν ο πατέρας μου κάθε 3-4 μήνες στο δωμάτιο μου και μου έλεγε σχεδόν την ίδια ατάκα…

“Παιδί μου χαμήλωσε αυτό το πράμα, να σου πω κάτι θέλω” (…) <σιωπή> (…) “Εγώ δεν έχω πρόβλημα, άκου ότι θέλεις, αλλά να ξέρεις πως αυτή είναι η μουσική των ΤΡΕΛΩΝ!” :lol:

Καλά βέβαια μιλάμε τώρα για πριν 10 χρόνια.