Πως αντέδρασαν οι γονείς σας όταν αρχίσατε να ακούτε rock/metal?

Kαλή ερώτηση…Άρχισα ν’ ακούω στη σωστή ηλικία οπότε δεν είπαν τίποτα…Πάντα είχαν εμπιστοσύνη στα ακούσματά μου είναι η αλήθεια…Πάντως αν είχα παιδί ηλικίας 14-15 να ακούει μανιωδώς metal θα ανησυχούσα σοβαρά…

Επειδή θα έχει μπλέξει με σατανάδες?

Για ποιο λογο θα ανησυχουσες ακριβως?

Αυτο το πολ ειναι οτι το ροκ/μεταλ εχει σταματησει πολυ καιρο πριν να θεωρειται επικινδυνο.:-k

Μονο 2 στις 67 οικογενειες των ψηφισαντων πηγαν να πεταξουν τα παιδια τους απ’ το σπιτι (η μια παντως ηταν η δικια μου:p)

Πλακα στην πλακα φανταζομαι κατι αντιστοιχο με την PMRC με ελληνιδες μαναδες και ξεκαρδιζομαι. Ολα τα παιδια στη χωρα θα ακουγαν ροκ/μεταλ:lol:

εμενα δεν αντεδρασαν και πολυ. μπορει να μου ειπε η μανα μου καμια φορα που εριχνα καμια φραση απο κανενα τραγουδι: τσσ…μα τι ειναι αυτα που λες? ειναι απο αυτους που ακους?

ο μπαμπας μου ενταξει ακουγε παντα καλη, ποιοτικη μουσικη (κουλτουριαρικη :lol:) και πολλες φορες του αρεσουν καποια δυνατα τραγουδια που βαζω και με ξεφνιαζει (νομιζω αν ειχε την ευκαιρια θα γινοταν τρομερος μεταλας…) βασικα ολα καλα με τους γονεις μου, αλλοι ειναι το προβλημαα (καποιοι συνομηλικοι που δεν ειχουν ιδεα απο μουσικη και μονο και μονο που βλεπουν τα εξωφυλλα ή οταν ακουνε κανα “ουλιαχτο” φοβουνταν πως θα γινω σατανιστραα χαχαχα γιατι λεει αυτα που ακουω ειναι σατανικα χαχα:?.)

E σόρρυ κιόλας, αλλά έχουν δίκιο οι φίλοι σου.

Κοίτα δω τι ακούς

Father Satan send the Serpent
Poison me with your tongue
Envolve me in a darkness shell
Grant me all the powers of hell
Lucy Feris… bringer of light
Serpent God… Septentrion rise!

Unholy I felt, delirium of death
With blood I enchant, I’m the Angel
Flesh! Grant me the powers oh!
Diabolical trinity
LUCIFER, SATAN, BELIAL…
Enlight me spectre of Leviathan
Genesis of the true lord
In the mass of damnation
Gran-duc of hell Amon recite
thy incantation…
(Μοοnspell είναι που έχεις ποστάρει και στο thread τους)

Γενικά οι γονείς μου δεν με είχαν πιέσει ποτέ για κάτι. Ακούνε κλασικό rock, blues κλπ. οπότε φυσικό ήταν να μην μου πούν και τίποτα. Μάλιστα περσι που είχα πάρει πικ-απ μου έδωσαν και ένα κάρο βινύλια (πλέον ακούνε μουσική από mp3 και μου είπαν πως τα βαρέθηκαν και τους πιάνουν τζάμπα χώρο #-o), ενώ με τον πατέρα μου είχα δεί live Black Sabbath και Jethro Tull, μιας και ήθελε και αυτός να τους δεί.

Ψηφισα “Αλλο”…Οι γονεις μου μια χαρα το πηραν…Χαρηκαν που κατασταλλαξα και ψαχνομαι σε μια συγκεκριμενη σκηνη…Ουτως ή αλλως, οι γονεις μου ειναι κλασσικοι ροκαδες και ο πατερας μου ξερει απο μεταλ και μαλιστα του αρεσουν συγκεκριμενα πραγματα (black sabbath π.χ.)…

Υ.Σ. Προς τον φιλο amazing_journey…: Εγω αρχισα απο περσυ να ακουω ροκ/μεταλ (που ημουν 14 χρονων) και απο τοτε ακουω καθε μερα 3/4 ωρες ανελλιπως…προς τι η ανησυχια λοιπον?

λολ

Εμένα η μάνα μου έμαθε τους μεταλικα και χαιροταν :stuck_out_tongue:

Nαι ακριβώς αυτό εννοούσα:D! Πέρα από την πλάκα…γιατί είναι μουσική για ενήλικες…Τόσο απλό. Αν και κάτι μου λέει ότι αυτό δε θεωρείται αυτονόητο…Παίζει να προκαλέσω αντιδράσεις χεχε! Ευκαιρία, να προκαλέσουμε συζήτηση…Προσοχή, άλλωστε τόνισα και το “μανιωδώς”…Και εννοείται ότι δεν θα προέβαινα σε απαγορεύσεις και αηδίες…Απλά θα έκανα μια κουβέντα…ένα “alarming” να το πω. Πάντα πρέπει να υπάρχει μέτρο, η υπερβολή δημιουργεί προβλήματα.

Μουσική για ενήλικες;
Alarming? Μέτρο;

Δεν ειρωνεύομαι αλλά μήπως είναι λίγο κάπως αυτά που λες; Δεδομένου ότι είσαι σε νεαρή ηλικία κιόλας, μου ακούγονται πολύ τραβηγμένα.

:-k σε εμενα απευθυνεσε? ?

Eγω παλι γιατι θεωρω τη μεταλ κατεξοχην μουσικη για εφηβικες ηλικιες;; :-k

Οχι απο την αποψη οτι θα 'πρεπε να ειναι must για ολους τους εφηβους.

Αλλα το πιο συνηθες ειναι τα παιδια να εκμεταλλιζονται στις ηλικιες των 15-16 ισως και νωριτερα…

Apo 13 xronwn pou akouw akoma apokaloun auta pou akouw ''drakoules kai drakouliarika…kapoioi pou reuontai ktl ktl) Pantws sthn arxh ithelan na me pane gia eksorkismo…twra to synithisan ligo 'h mallon kourasthkan n’asxolountai.xixi:lol:

Γιατί τέτοιες αντιδράσεις ρε παιδιά? Ok και μένα ο πατέρας μου μόνο ροκιές άκουγε αλλά τώρα μου ζητάει δίσκους Paradise Lost ή System ξέρω γω για το αυτοκίνητο. Οκ ντεθιές δεν ακούει ;p

Με εσυραν απ’ το αυτι μεχρι την γωνια, με εδεσαν χειροποδαρα και αρχισαν να με μαστγουν ανελεειτα… :stuck_out_tongue:

Βασικα δεν υπηρξε καμια αντιδραση. Ειτε punk ακουγα, ειτε σκυλαδια το ιδιο θα ‘ταν γι’ αυτους.

Εγώ είμαι από τα λίγα παραδείγματα ανθρώπων που , αν και άκουγα απο παιζάκι ροκ/μεταλ έστω και επιδερμικά, εντρύφησα στην μουσική αυτή μετά τα 18-19 οπότε δεν είχα καμία γκρίνια χοχο

ΆΛΛΟ: Απλά δεν ασχολήθηκαν…:lol:
προφανώς δεν τους νοιάζει τι ακούω… :dunno:

Ευτυχώς οι γονείς μου είναι ανοιχτόμυαλοι και δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτοί μου έδωσαν να ακούσω Beatles kai Rolling Stones, Kinks, Springsteen, Led Zeppelin και άπειρους άλλους καλλιτέχνες. Ο αδερφός ανέλαβε τα μαθήματα σκληρού ήχου :p, σε φάση να ακούω Paradise Lost στο δημοτικό :slight_smile:

Ο πατέρας πήγε και μετάλλικα μαζί μου! 8)

πρέπει να δείτε τη μάνα μου να τραγουδάει το Unforgiven :lol: