Πως αντέδρασαν οι γονείς σας όταν αρχίσατε να ακούτε rock/metal?

χαχα κ γαμω τα δημοψηφισματα! ντακς με τη ροκ την παλευουνε αλλα με το μεταλ ξαφνικα ερχεται ενας ταμπλας γιατι φοβουνται μην πεσω στα ναρκωτικα η μη χτυπησω σε καμοια συναυλια με τα ντου… χαχααχα θα παρω την μεταλλικη μου πανοπλοια κ θα μαι ενταξει μαμα … εννοοειται βεβαιως βεβαιως οτι οταν σπιτι ακουγονται οι μουσικες μου θα ακουσεις επισης απο το διπλανο σκυλλοδωματιο του αδερφου ‘‘κλεισε τη ******’’ ‘’ το θετικο ειναι τουλαχιστον οτι στη μητερα αρεσουν οι shadow gallery …

Ήρεμα σχετικά. Δεν είχαν πρόβλημα. Απλά κάτι κορυφαίες ατάκες όπως:
“Με μαύρη μαγεία θα ασχολείσαι τώρα?” (ο πατέρας μου για το εξώφυλλο του Dance Of Death):lol::lol::lol::lol:
“Αυτή δεν είναι μουσική είναι ηχορύπανση” (η φιλόλογος μου για το Motorbreath των Metallica):lol::lol::lol:
“Τα βλέπεις τι είναι αυτά που ακούς?” (αντίδραση στο επικό ρεπορτάζ του Χαρδαβέλλα για το σατανισμό που κατέληξε στο Black metal και είχε και συνέντευξη με τον Morgan Hakansson των Marduk):lol::lol:
Τον πατέρα μου τον άφηνε παγερά αδιάφορο η μουσική αυτή. Στη μάνα μου έχω βάλει διάφορα CDάκια να ακούσει. Μόνο το Keeper Of The Seven Keys των Helloween της άρεσε γιατί είναι μελωδικό και όχι σα “να κλαίει ο διάολος τα παιδιά του” (βλέπε Morbid Angel, Rotting Christ :twisted:). Απλώς θέλουν να ακούω και άλλα είδη όπως παλιά ρεμπέτικα (τα οποία είναι ωραία) και για τη μουσική που ακούω δε μου λένε κάτι ιδιαίτερο πλέον (ειδικά αφού είδαν τη συλλογή μου, κατάλαβαν ότι το παίρνω στα σοβαρά).

εμένα ο πατερας χαλαρά το πηρε αν κ δεν του αρεσει το μέταλ.η μάνα μ μ λεει τις επικες ατάκεσ ‘‘πως ακους αυτα τα κλαμπατσιμπαλα???’’, ‘‘ακους ολους τους ναρκομανεις που καταχτυπιουνται’’ και αλλα τετοια ωραια.Διασκεδαζω παντως τρελα όταν λεω στη γιαγια μου(θρήσκα φουλ) πως αυτη η μουσική ειναι ύμνος για το σατανα κ αρχιναει τα ‘‘οφου παναγίαααα μου’’.

Κανονικη αντιδραση,ουτως η αλλως η μανα μου ειχε πορωση με σκορπιονσ μπιτλς,και αλλα συγκροτηματα.Βεβαια αμα ακουνε καμια γκαριδα ερχονται οι εκφρασεις τον χανουμε κτλ.:stuck_out_tongue:

[SIZE=“5”]με έστειλαν κατευθείαν στον παπά της ενορίας για εξορκισμό αλλά εγώ έβαλα ένα τραγούδι Burzum κ έκαψα την εκκλησία ![/SIZE] :papas:

τι χαζομάρες είναι αυτές μωρέ , τίποτα δν μ είπαν . απλά το βράδυ έβαζα χαμηλά τη μουσική για να μη τους ενοχλώ και να τους αφήσω να κοιμούνται . κατα τα άλλα και στις συναυλίες με παρότρυναν να πάω και με ρωτούσαν πως ήταν και πως μ φάνηκαν , μου έλεγαν αν μάθαιναν κάτι κλπ . ( πέρσυ π είχαν έρθει οι σκόρπιονς από τον πατέρα μ το έμαθα) :stuck_out_tongue: το περίεργο είναι πως δν ακούν τέτοια μουσική .

μάλιστα ο πατέρας μ μ έχει ζητήσει να του γράψω και σιντι με μπλουζιές ( Stevie , Rory , Jimi ) για να ακούει στη δουλειά . δν θα έλεγα πως τους κόλλησα το μικρόβιο , βέβαια .

Με διώξαν απ’ το σπίτι.

Με πλακωσαν στο ξυλο γιατι δεν ακουγα black

Εμένα με δουλεύανε,όταν πολύ πιο μικρός άκουγα Maiden,Metallica κτλ.
“Σαν τους Beatles δεν έχει” “Άλλο οι Pink Floyd” κ.ά.
Τελικά δίκιο είχαν:p

με πετάξανε στα σκουπίδια και με γλίτωσε μια γάτα.

και αυτό ήταν η συνέχεια της καριέρας σου?

στην αρχη δεν το γουσταραν κ ολα…αλλα μετα κουβαλησα τον πατερα μου στον Vai :smiley:

Η μάνα μου κατηγορούσε τον φίλο μου με τον μεγάλο τον αδελφό του τον μαλλιά τον αχρείο και τον άπλυτο που έμαθε σε μικρά παιδιά αυτά τα πράγματα. Και περίπου από την 5η δημοτικού προσπαθεί να μου αλλάξει γνώμη…κολλημένες μανάδες…

Ο πατέρας μου γούσταρει…

πως κ δεν εχω απαντησει εδω…:-k

βασικα αυτοι με κολλησαν στη ροκ μουσικη, ο πατερας μου με doors,σιδηροπουλο,παπακωνσταντινου κ η μανα μου με scorpions κ maiden…8)

κ χαιρονται που ακουω ροκ κ οχι σκυλαδικα σαν τα αδερφια μου…:stuck_out_tongue:

Δεν αντεδρασαν γιατι αργησαν να το παρουν χαμπαρι κι οταν το πηραν ηταν πια αργα.

ο πατέρας μου άκουγε rock και μου το κόλλησε,αλλά πλέον όποτε του λέω ότι παω σε live μουτρώνει και μου λέει ‘που θα τρέχεις τώρα???’ :lol:

Κρητικός είσαι ε;

στα ροκ του 70 που μ αρεσουν γουσταραν (εδω ο πατερας μου εχει δει λεντ ζεπελιν και σαμπαθ και μπομπ μαρλευ μεγαλη ζηλεια) αν και θυμαμαι κλασικα απο τοτε που της εβαλα ν ακουσει οσιαν και πρικαμπριαν με ρωταει καθε τοσο αν ακουω ακομα της κραυγες :stuck_out_tongue:
τωρα οταν φευγω ο πατερας μου εχει παντα σι ντι σκα π στο αμαξι και η μανα μου μου λεει να αφησω τον υπολογιστη ανοιχτο για να κουλαρει με τουλ 8)

AΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΘΑΜΕ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΡΟΚ ΚΑΙ ΤΕΤΙΑ ,ΕΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΘΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΦΛΟΙΝΤ ΜΟΥ ΜΑΘΑΝ ,ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΟ KISS ΛΕΝΕ ΤΙ ΣΑΡΕΣΕΙ ΣΑΥΤΟΥΣ ???ΣΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΟ HIGHWAY TO HELL TΩΝ AC/DC ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΗΝΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩ LIVE 8O META OI ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΟΙ RAMMSTEIN EXOYN XAZOYΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣΕ ΤΟ HAIFISCH ΕΙΠΕ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΜΟΥ ΤΑ ΑΛΜΠΟΥΜ ΤΟΥΣ…!!! Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ CD ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟΥ ΛΕΩ …ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΡΝΑΙΣ ΒΥΝΙΛΙΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ PICK UP???EΥΤΙΧΩΣ ΟΛΟΙ ΑΚΟΥΝΕ ΜΕΤΑΛ ΤΩΡΑ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΚΥΟΕΙ ΡΑΠ ΚΑΙ ΤΕΤΙΑ #-o ΑΝ ΝΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΕΙΜΑΙ 13!!!

Ωραία θα’ταν να’χα κ εγώ ροκάδες γονείς αντί για τέτοιους που’χω… :stuck_out_tongue:

κ εγω που’χω τι καταλαβα??? μου τρωνε το χρονο στο κινητο για να τους παιρνω απο τις συναυλιες κ μετα γκρινιαζουν για το λογαριασμο που ερχεται πανω απο κατοσταρικο…:stuck_out_tongue: