Νέο rocking forum

3η σειρά, το τελευταίο εικονίδιο που είναι άδειο
Εναλλακτικά [spoiler ]blah blah blah[ /spoiler] χωρίς τα κενά

Καλύτερα έτσι, που αλλάξατε το χρώμα της γραμματοσειράς στους τίτλους των threads. το κόκκινο ήταν λίγο κουραστικό

Βάλτε βρε ξανά τα video links!

Θενξ, το βρηκα!

Mε γειά, πολύ καλό το νέο layout. Απορίες και παρατηρήσεις:

  1. Το User Control Panel έφυγε ή υπάρχει ακόμα; Είναι το subscribed threads?
  2. Θα προτιμούσα κι εγώ να άπλωνε περισσότερο, όπως σωστά επεσήμανε κι ο Deathster.
  3. Πολύ καλό αυτό με τα sticky θέματα, ειδικά στα μουσικά είναι πολύ χρήσιμο.
  4. Επίσης το auto-save είναι μεγάλη μαγκιά.
  5. To online users δε βολεύει τόσο στο πάτωμα, αλλά καταλαβαίνω την ανάγκη να υπάρχει κάποιος δεσμός για το site εκεί στα δεξιά, οπότε cool.

Γενικά μπράβο, έξυπνες αλλαγές.

Το User Control Panel είναι το Settings με τα subscribed threads και αυτό που έγραψα πριν 2 σελίδες, εκεί δείχνει σε ποιό θέμα πήραμε βαθμό στο reputation.

Μακάρι να άπλωνε το φόρουμ και να μην υπάρχει άσπρο κενό στα δεξιά, αλλά νομίζω είχε γραφτεί και παλιότερα και είπαν δε γίνεται.

Τέλος, πιστεύω ότι πρέπει να φτιαχτούν και οι διαστάσεις στα avatars, γιατί στο Activity Stream όσα ξεπερνάν το 100x100 πατάνε πάνω σε γράμματα.

ΦΕ ΡΤΕ
ΠΙ ΣΩ
ΤΟ
ΠΑ ΛΙΟ
ΦΟ ΡΟΥΜ!!!

Δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο σε μένα αυτό, αλλά όταν πηγαίνω από τα Quick links στα Today Posts, τα Quick links εξαφανίζονται και πρέπει να πατήσω πάλι στο forum για να ξαναβγούν.

Επίσης γίνεται όταν είσαι offline, να προστεθεί εκτός από το reply with a quote και το απλό reply, όπως στο παλιό? :slight_smile:

να βάλετε και τον αριθμό των σελίδων που μπορούμε να κάνουμε navigate. όχι μόνο 1 μπρος/πίσω.

Επίσης.

Αφού βάλατε το [B]Διαβάστε στο ροκινγκ[/B]. πάνω στο κέντρο…γιατί δεν το βγάζετε από δεξιά έτσι ώστε να διαπλατυνθεί λίγο το φόρουμ;

Άλλαξε σε μαύρο, ελπίζουμε να μην κουράζει το ίδιο πλέον. Στην αρχική του Forum υποθέτω μπορείτε να το υποστείτε, για λόγους ομοιομορφίας.

Done. Ξεχωρίζει κάπως τώρα η υπογραφή από το post.

To reputation είναι δοκιμαστικό. Θα φανεί σε λίγες εβδομάδες αν και κατά πόσο είναι χρήσιμο. Πολύ πιθανόν να μην είναι, αλλά είπαμε να δοκιμάσουμε…

Εάν επιτρέπαμε τα gif σε signature (ή και avatar) θα γινόταν πανηγύρι. Γενικά προσπαθούμε να κρατήσουμε το forum (όπως και το υπόλοιπο site) όσο πιο “καθαρό” γίνεται. Όχι μόνο για λόγους performance αλλά και αισθητικούς/χρηστικούς. Η περισσότερη ώρα στο update αφιερώθηκε στο να αφαιρεθούν πράγματα, αντί να προστεθούν.:!:

Τα embedded video ήταν προεπιλεγμένα από default και γι’ αυτό “πέρασαν”. Όντως προκύπτουν αρκετά θέματα (πέραν του performance), γι’ αυτό και απενεργοποιήθηκαν. Μέχρι να βρεθεί κάποια καλύτερη λύση τουλάχιστον (πχ να ανοίγουν σε popup παράθυρο).

Υπήρχε ένα θεματάκι με το encoding (το οποίο δημιουργούσε πρόβλημα σε κάποια script, με αποτέλεσμα να μην τρέχουν) το οποίο εντοπίστηκε και θέλω να πιστεύω ότι λύθηκε, αλλά θα το διαπιστώσουμε στην πορεία.

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Εάν εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα, εξήγησε το λίγο διαφορετικά μπας και το πιάσω :-s

Δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχει τέτοια δυνατότητα, αλλά για τον σκοπό αυτό μπορείς να κάνεις subscribe σε όσα threads σε ενδιαφέρουν και να επιλέξεις να ειδοποιείσαι όταν υπάρχει απάντηση σε αυτά είτε μέσω e-mail, είτε από το control panel σου.

Done.

Θα έπρεπε να γίνεται ήδη. Ας πούνε και άλλοι χρήστες αν γίνεται επί τόπου (στο ίδιο παράθυρο) ή τους μεταφέρει στο advanced. Επειδή χρησιμοποιεί ajax πάντως η συγκεκριμένη λειτουργία, εξαρτάται και από τον browser (το πιο πιθανό είναι δηλαδή να μη δουλεύει από κινητά ή παλιό browser… ή Internet Explorer :p)

Αυτό μπορεί να αλλάξει, αλλά ας εκφέρουν και άλλοι τη γνώμη τους, γιατί μπορεί να τους βολεύει περισσότερο έτσι όπως είναι τώρα.

Μπορείς να ορίσεις κι εσύ την ώρα από τα Settings (http://www.rocking.gr/modules/forum/profile.php?do=editoptions), αν δεν είναι σωστή. Θέτεις GMT +2.

Είχαν αλλάξει τα μεγέθη των εικονιδίων και δεν εμφανιζόταν, πλέον βγαίνει κανονικά (στο advanced reply, τελευταίο εικονίδιο, “SP”).

Το να “απλώσει” το forum είναι δύσκολο, γιατί στην δεξιά στήλη εκτός από περιεχόμενο (δημοφιλή άρθρα, επόμενες συναυλίες κλπ) του rocking εμφανίζονται και οι διαφημίσεις. Υπάρχει ως σκέψη να “απλώσουμε” το forum σε όλο το πλάτος της σελίδας και να μεταφερθούν τα παραπάνω στοιχεία της δεξιάς στήλης στο “κυρίως μέρος” (πάνω από τα post, ενδιάμεσα, στο τέλος), αλλά είστε σίγουροι ότι το προτιμάτε έτσι; :roll:

Θα το φτιάξουμε το πρώτο.

Για το δεύτερο, τι εννοείς όταν είσαι offline; Ούτως ή άλλως αν δεν έχεις κάνει login (αν αυτό εννοείς με το offline) δεν μπορείς να κάνεις reply.

Πατώντας στο πρώτο κουτάκι του navigation (“Page 1 of 23”) μπορείς να γράψεις τη σελίδα στην οποία θες να μεταβείς.

Και μένα με ζαλίζει ο συνδυασμός τόσου κόκκινου με γκρι. Ωραίες αλλάγες κατά τα άλλα από αισθητικής άποψης. Μου άρεσε που επιτέλους μπορούμε να κάνουμε subscriptions σε threads που μας ενδιαφέρουν, όπως και η επιλογή new posts για να μην ψαχνόμαστε.
Τώρα τα “ο τάδε είναι από, reputation, οι φίλοι σου πόσταραν αυτά, κτλ” μου βγάζουν λίγη φεισμπουκικίλα αλλά οκ. Για κάποιους θα είναι βολικό.

Προσωπικά χρησιμοποιώ το adblock plus και δεν βλέπω καμία διαφήμιση, οπότε μάλλον γι’αυτό φαίνεται άσπρο κενό στα δεξιά. Και πάνω πάνω να τις βάλεις, κι ανάμεσα στα ποστς, δεν θα μου εμφανίζονται.

Πιστεύω θα ήταν προτιμότερο να άπλωνε το φόρουμ ώστε να διαβάζεται ευκολότερα. Στα περισσότερα που επισκέπτομαι έτσι το έχουν, κάτω δείχνει ενεργά μέλη κλπ, πάνω τις επιλογές του site και τις διαφημίσεις.

norda αυτα που λες υπηρχαν και πριν

το τρεις σελιδες μπρος πισω ειναι πιο ευχρηστο ιμχο και λειπει το spoiler απο το quick reply

+1. Πολύ fb είναι αυτό με το recent activity των φίλων.

Κατά τα λοιπά, προσωπικά μου φαίνεται κάπως και πολύ κουραστικό (λόγω χρωμάτων κυρίως), αλλά έχω ένα θέμα με τις αλλαγές ούτως ή άλλως. Θα το συνηθίσω υποθέτω. Με γειες anyway!

Κάντε ο,τι αλλαγές θέλετε αλλά κάτι για gif σε signature που αναφέρθηκε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Παίζει να είναι απ’ τους βασικούς λόγους που δεν μπαίνω γενικά σε άλλα φορουμ

συμφωνω με vedder…ειναι κουραστικα και τσαμπα φορτωνει την σελιδα…

γιατί ρε παλικάρια; μια χαρά χαβαλέ προσφέρουν. μην είσθε έτσι.

Καλα μωρε, εχει που εχει τα χάλια του το νεο φορουμ, βγαλατε και τα απλυτα μας στη φορα? Ειναι δυνατον να εχετε το Off Topic ορατο σε μη εγγεγραμμενους χρηστες? Δε σας εχει μαθει κανεις οτι τα εν οικω μη εν δημω?
#-o

και οι μη εγγεγραμμενοι χρηστες εχουν ψυχη :stuck_out_tongue: