Νέο rocking forum

επισης πανω πανω η επικεφαλιδα που λεει rocking δεν θα ηταν καλυτερο να μας μεταφερει στο site οπως παλια;

1 Like

^^

Αυτό το κάνατε κατευθείαν, αυτά που είπα εγώ στα τέτοια σας ε :disappointed:

Λες να φταίει που είμαι καινούριος χρήστης;

ειπα και κατι για τα embed videos και τα previews σε links

blur spoiler βαλανε στο γραναζι ενω ειχε ηδη πριν και το hide details που ειναι παραπλησιο

Έχεις δίκιο για το σπόιλερ, οκ. Τα embed videos και τα previews να τα αφήσουν όπως είναι, πρώτον γιατί δεν ξέρω τι πρόβλημα έχουν και δεύτερον γιατί είναι αδικία να κάνουν ό,τι τους ζητάς (!)

Πώς το καμες αυτό

Δεν λέω αν δεν ικανοποιηθούν όλα τα αιτήματά μου.

[quote=“JTN, post:123, topic:25939”]

blur spoiler βαλανε στο γραναζι

[/quote]

εδω μωρε το λινκ του imdb πιανει τζαμπα χωρο Περί σειρών γενικά

Με το θέμα του Tapatalk έχουμε κάποια ενημέρωση;

1 Like

Προσπαθουμε να κανουμε οσο περισσοτερα γινεται απο αυτα που προτεινατε. Καποια ειναι ευκολοτερα, καποια λιγοτερο, καποια δε γινονται.

Καλοδεχουμενες οι παρατηρησεις, αλλα please μην φτανουμε και στα ορια της αγενειας.

1 Like

Ποιος έφτασε στα όρια της αγένειας;

Πολύ πολύ κακό το νέο φόρουμ. Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, αν η έννοια του φόρουμ είναι ξεπερασμένη (που δεν είναι, χρησιμοποιείται ακόμα και ενδοεταιρικά σε επαγγελματικούς χώρους), τότε αυτό τι είναι; Υβρίδιο σόσιαλ μήντια και φόρουμ; Και από άποψη UX, τι από τα δύο ακολουθεί;

Την κάνουμε από λίγο λίγο νομίζω.

2 Likes

Πρώτο post μου στο καινούριο forum. Αφήνω στην άκρη το πρόβλημα με την είσοδο λόγω παμπάλαιων mail -αυτό λύθηκε ψιλο-άμεσα. Το θέμα είναι πόσο πολύ “τρόμαξε” με το post του kourou, από την άποψη ότι ήταν τόσο to-the-point με το τι σκεφτόμουν εγώ όσο δυσκολευόμουν (ακόμα δυσκολεύομαι) να παρακολουθήσω το νέο forum. Όντως ένιωσα σαν “δεινόσαυρος”, σαν να μην καταλαβαίνω τη νέα μορφή. Επειδή με την τεχνολογία δεν τα έχω πολύ καλά (το κινητό μου στέλνει μόνο μηνύματα και δε βγάζει φωτογραφίες, ενώ ποτέ δεν είχα κάτι από Facebook, Skype κλπ), υποθέτω ότι η νέα μορφή είναι πιο ταιριαστή για αυτούς που μπαίνουν από κινητά; Για αυτούς που χρησιμοποιούν τα social media; Αυτό, τουλάχιστον, καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα, για εμένα απλά είναι μια ξένη εικόνα που πρέπει να συνηθίσω. Σέβομαι και αποδέχομαι ότι λόγω κενών ασφαλείας κάτι έπρεπε να αλλάξει. Δεν ξέρω, όμως, αν αυτή η ριζική αλλαγή οφείλεται μόνο σε αυτό -όπως λέγεται στο post του kourou αυτό έγινε και για να προσελκυστεί, ίσως, νέος κόσμος που θεωρεί “απαρχαιωμένα” τα forum. Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα επισκεψιμότητας, αν, δηλαδή, φεύγουν πολλοί παλιοί και δεν έρχονται καινούριοι. Σίγουρα, πάντως, κάτι τέτοιο δε θα αλλάξει επειδή ξαφνικά δεν έχουμε σελίδες, αλλά μία μπάρα που κατεβαίνει. Αυτό θα αλλάξει αν αλλάξει το περιεχόμενο, όχι η μορφή. Δηλαδή υπάρχει λάθος στο σκεπτικό σας, αν πηγαίνεται με βάση αυτό. Αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσουν οι περισσότεροι από τους τακτικούς χρήστες νομίζω. Anyway, πραγματικά δύσχρηστο και καθόλου ξεκούραστο. Σε κουράζει, ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο.

2 Likes

Πάντως, σαν απλός χρήστης του φόρουμ πολλαααα χρόνια τώρα (και χωρίς να έχω εμπλακεί καθόλου στο θέμα της όλης αλλαγής του φόρουμ), να πω ότι μην το παίρνουμε σαν αντικειμενικότητα πως το φόρουμ τώρα είναι πολύ χειρότερο.

Προσωπικά, μετά την πρώτη μέρα (προφανώς χρειάζεται λίγη ώρα να προσαρμοστείς ή και λίγο περισσότερη ανάλογα το άτομο), το τωρινό μου φαίνεται κλάσεις ανώτερο/ομορφότερο/πιο λειτουργικό από κάθε άποψη. Τώρα για κάποιον μπορεί να είναι όντως πολύ χειρότερο, αλλά δεδομένου ότι εγώ το βλέπω έτσι, πιστεύω ότι οι περισσότεροι που βλέπουν αλλιώς τα πράγματα, απλά δεν έδωσαν την απαραίτητη προσοχή να το εξερευνήσουν λίγο και να το συνηθίσουν τσακ μπαμ. Αν μπεις έτσι στα πεταχτά και θες να κάνεις γρήγορα τη δουλειά σου, να διαβάσεις και να βγεις όπως θα έκανες αν δεν είχε γίνει η αλλαγή, ε δεν θα γίνει δουλειά, απλά θα πελαγώσεις και θα ρίξεις 2-3 χριστοπαναγίες. Όσες μέρες και να κάνεις το ίδιο, η αντίδραση θα παραμένει ίδια.

Αφού έκανα 2-3 μέρες να πάρω χαμπάρι τι παίζει ήρθα εδώ να πω ένα I’m too old for this shit.

Δεν ξέρω ίσως να έχω μείνει πίσω, ίσως πλέον είναι καιρός για τους πιο πιτσιρικάδες να αναλάβουν εδώ μέσα αλλά εγώ με αυτό το πράγμα απλά δεν την παλεύω με την καμία. Πιο δύσχρηστο forum που έχω δει σε όλο το internet προσωπικά αλλά είπαμε I’m too old for this shit.

Θα μου λείψει.

3 Likes

οσο και να ανανεωθει το forum αν δεν γινει προσβασιμο και απο κινητο δεν θα εχει κανενα νοημα η ανανεωση.

Σιγα σιγα το συνηθιζω αλλα αυτο το παντου ασπρο με κουραζει.
Μου αρεσουν οι ειδοποιησεις, τα Likes ο τροπος που κανεις reply , η δεξια στηλη με τα threads που ουσιαστικα χρησιμοποιεις περισσοτερο και ο τροπος που σκρολαρεις τις σελιδες .

Και απο εμας του χρηστες θελει χρονο αλλα θελει και απο τους διαχειριστες να βρουν τροπο ωστε να γινει λιγο πιο ευχρηστο και ξεκουραστο. Το θεμα του tapatalk ειναι πολυ σημαντικο και κατι πρεπει να γινει τουλαχιστον αμεσα.

ΥΓ. Πως σβηνεις παλια μηνυματα ;

Συμβουλή μου προς τους χρήστες (ειδικά αυτούς που είναι πιο frequent από εμένα πλέον), είναι ό,τι δεν σας αρέσει να το περιγράψετε λεπτομερώς. Έτσι θα γίνει και η αντίστοιχη βελτίωση πιο γρήγορα.

Όπως μετά από το οποιοδήποτε upgrade (π.χ. Windows) θέλετε λίγο καιρό για α) να το μάθετε και β) να το διαμορφώσετε όπως σας βολεύει, το ίδιο ισχύει και εδώ. Όσο πιο συγκεκριμένοι είστε στο τι θα θέλατε να αλλάξει, τόσο πιο γρήγορα θα μπορέσουν οι administrators να ψάξουν πως κι αν αλλάζει. Συγκεκριμένοι σαν τον drenie για παράδειγμα, που είπε για το χρώμα (και το tapatalk - που δυστυχώς δεν υποστηρίζεται από το tapatalk αν κατάλαβα σωστά). Ούτε το παλιό φόρουμ είχε ξεκινήσει με ευανάγνωστα χρώματα. Με τον καιρό βελτιώθηκαν από τους admins και με βάση το feedback των χρηστών. Όπως και με το παλιό φόρουμ, έτσι κι εδώ θα χρειαστεί κάποιος καιρός ώσπου να εναρμονιστεί η default version στις ανάγκες μας. Όταν γίνει αυτό όμως, θα προσφέρει το forum όχι μόνο ό,τι πρόσφερε το παλιό, αλλά πολλά ακόμη παραπάνω features, που θα τα εκτιμήσουμε και θα μας γίνουν “απαραίτητα” με τον καιρό.

Edit: μήπως έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε “save” συγκεκριμένα ποστς για να τα βλέπουμε ξανά όταν θα έχουμε χρόνο; Όπως π.χ. και στο facebook.
Edit_2: Το βρήκα, γίνεται με το “bookmarks” και μετά από το account μας μπορούμε να δούμε όλα μας τα bookmarks

1 Like

Πραγματικά απαραδεκτο.

Καλά οκ έχει πεθάνει εδώ και καιρό μουσικά, εχε χαρη που κυκλοφορουν οι δίσκοι των metallica και των iron maiden.

Θέλω να δω ποσοι θα μείνουν να γράφουν σε λιγο καιρό.

1 Like

Ακόμα ψάχνω πώς βλέπεις συγκεντρωμένα τα threads που έχεις κάνει subscribe.

Θα μας δείξεις εσύ, θα δούμε τι θα πάθουμε.

εμένα μ’ αρεσει

οσον αφορα το χρωμα παντα ειναι πιο ξεκουραστο για τα ματια το μαυρα γραμματα σε ασπρο φοντο αν θελεις να διαβαζεις σεντονια αλλα οκ με περισσοτερες επιλογες δεν θα ηταν ασχημα