Το Rocking.gr επιλέγει: Τα 100 album της δεκαετίας

Ό,τι είπε ο bleedin κι ο ριπ για νιουρόσις.

Επίσης για να μαστε σοβαροί κι επειδή τα γραπτά μένουν, ξεχάστηκε κάτι που δεν έπρεπε.

[SIZE=6]LAZARUS BIRD?[/SIZE]

Bγάλτε ένα από το μέζμεράιζ ή στάντιουμ αρκάντιουμ ξερωγώ.

Επίσης πινκς σε ορισμένες επιλογές όπως PJ Harvey “Stories from the city…”, Volbeat κλπ.

Ministry και Tea Party για μένα οι μεγαλύτερες ελλείψεις. Μια χαρά κατά τ’ άλλα λίστα.

Θα ηταν προτιμοτερο να ηταν χωρισμενη σε κατηγοριες οι λιστες
και ετσι να εμπαιναν και περισσοτερες κυκλοφοριες απο το καθε ειδος.
2-3 ντεθ μεταλ και 5-6 μπλακ με συγχωρειται αλλα δεν ειναι ενδεικτικο της
δεκαετιας.Επισης απο τους συντακτες μονο ο dying freedom ακουει Neurosis.
Και ο angmar αν και δεν ειμαι σιγουρος αν βοηθησε στην λιστα.

Μην είσαι σίγουρος για αυτό. Ούτε εγώ είμαι :wink:
Επίσης βλέποντας το Dead Congregation, πήρες την απάντησή σου σχετικά με τον Angmar.

Το κακό είναι ότι ο καθένας το ίδιο λέει για το έιδος στο οποίο αυτός έχει αφοσιωθεί. Και είναι λογικό. Άλλος θα σου πει ότι η δεκαετία ήταν κατά βάση indie, άλλος θα σου πει ότι σηματοδότησε την επιστροφή του prog-rock, άλλος ότι βγήκαν εξαιρετικοι AOR δίσκοι που δεν είχαν βγει από τα 80s και μετά… κοκ. Και θα έχουν όλοι δίκιο ανάλογα με την οπτική που έχουν. Σε γενικές γραμμές η ποσόστοση των ειδών νομίζω είναι καλή. Και θυμηθείτε ότι η μουσική δε χωρίζεται στο μέταλ και τα “άλλα” :wink:

Με εσένα Deathster τα βρίσκουμε σε Οbituary και Neil Young οπότε σε ό,τι πεις μαζί σου :stuck_out_tongue:

Ενταξει μου το ειπε και ο Καρβου.
Δεν με ενοχλουν οι παρουσιες/απουσιες της λιστας.
Προσπαθησα να απαντησω στα παιδια -λανθασμενα καθως φαινεται-.

Mandrake : Θα προτιμουσα 5-10 λιστες με 10/20 δισκους απο το καθε ειδος,
παρα ολο αυτο.Δηλαδη στο ακραιο μεταλ μπορω ανετα να πω 10-15 δισκους
που κανανε πολυ θορυβο αυτη την δεκαετια.Τελος παντων.

Η groovy μουσικη δεν γνωριζει απο ταμπελες.Τις ταρακουναει!

Όμορφη λίστα. Άσχετα αν λόγω τυπογραφικού λάθους/χακερς/ιου κτλ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΙ PAIN OF SALVATION!!!

σωστη η λογικη του deathster.

την λιστα την βρηκα ετσι κι ετσι. μπορουσε απλα να γινει στο στυλ “τα αγαπημενα του καθε συντακτη για την δεκαετια”.

αρκετα απο αυτα δεν τα χω ακουσει και σιγουρα ειναι χρησιμη οπως καθε λιστα για να ανακαλυψεις καποιους ωραιους δισκους αλλα δεν ξερω κατα ποσο πιανει τον παλμο της δεκαετιας.

ας πουμε εχουν μπει cbp που εβγαλαν 2 πολυ ωραια αλμπουμ αλλα λειπουν οι sigur ros που ειναι απο τις μπαντες της δεκαετιας που εχουν πολυ χαρακτηριστικο και ιδιαιτερο ηχο. οχι οτι αυτοι οι 2 εχουν καμια σχεση μεταξυ τους απλα επειδη τους πρωτους τους εχουμε κολλησει στην κατηγορια post-rock.

Δεν αποκλείται στο μέλλον να γίνουν και “εξειδικευμένες” λίστες / αφιερώματα πάντως. :wink:

ντροπή με τέτοιο άβαταρ που δε σχολίασες το

Καλλιτέχνης: Doomsword
Άλμπουμ: Resound Of The Horn

:stuck_out_tongue:

Βασικά είχε Watching From A Distance, οπότε ΟΚ. :smiley:

Συμφωνω με αυτο που λες.Δηλαδη μια καλη λιστα τοπ-20 ποστ ροκ,θα ηταν
μια καλη αρχη/βαση για καποιον που θελει να ασχοληθει.

Γιατι οχι !

Τι ακριβως να πει γι’αυτο δηλαδη ? :stuck_out_tongue:

Προσοχή όμως. Δεν είναι πολύ δίκαιο να συγκρίνεις τη σημασία του δισκογραφικού peak των Sigur Ros που έγινε πριν από αρκετά χρόνια με τη σημασία ενός δίσκου που κυκλοφόρησε πριν από λίγους μήνες κι ακόμη δεν έχει γίνει ευρύτερα γνωστός. Εκ των πραγμάτων ό,τι κυκλοφόρησε τα τελευταί 2 χρόνια και επιλέχθηκε εμπεριέχει σημαντικό “ρίσκο” (υπάρχει η λέξη “ενέχει”;). Επίσης, δε νομίζω πως τέθηκε ποτέ θέμα Sigur Ros Vs CBP, καθότι πέρα από μερικές ταμπέλες δεν έχουν άλλα κοινά. Στο κειμενάκι από δίπλα, εξηγεί συνοπτικά το λόγο που επιλέχθηκε.

Τέλος, μου δίνεις πολύ ωραία πάσα για το θέμα του “όλα μαζεμένα και νοικοκυρεμένα”. Ένα δίσκο όπως το CBP σε ποια “εξειδικευμένη” λίστα θα το έβαζες; Κι αν τον έβαζες post, το κείμενο γιατί να μη διαβαστεί από τους classic rock fans? Η δομή της 100άδας μας δε διαφέρει από τη δομή της 30άδας κάθε χρόνο και έχει στόχο να είναι η λίστα λειτουργική για όποιον θέλει να ψαχτεί στη μουσική γενικότερα. Ανεξαρτήτως ειδών που γνωρίζει “καλύτερα”. Διαβάζει ο καθένας το κειμενάκι και αποφασίζει αν ο δίσκος που προτείνει/επιλέγει το rocking τον ενδιαφέρει ή όχι. Όπως είπε το πρωί και ο ΚρισΠ

Καλά εννοείται ότι οι my chemical romance θα μπορούσαν να λείπουν…

το παραδειγμα ηταν τυχαιο. απλα για να επισημανω οτι ναι μεν υπαρχουν μερικα απλα ωραια αλμπουμ ενω απουσιαζουν καποια που θα μπορουσες να πεις οτι σημαδεψαν καπως την δεκαετια. τωρα βεβαια η κουβεντα αυτη ειναι ανουσια για να χουμε να λεμε, απλα η λιστα με την μορφη που εχει δημιουργει μια συγκεκριμενη εντυπωση, κατι το οποιο ισως θα μπορουσε να εχει αποφευχθει αν ειχε την μορφη π.χ. “αγαπημενα αλμπουμ ανα συντακτη” που στην ουσια κατι τετοιο ειναι. θελω να πω οτι κατι δεν καθεται καλα στο ματι. μπορει να ειναι δικη μου εντυπωση.

για λιστα ανα μουσικη κατηγορια ουτε εγω συμφωνω αλλα τωρα αν ειναι καποιος φαν ενος συγκεκριμενου ηχου και τον αποτρεψει η ταμπελα για να ψαξει καποια αλμπουμ αυτο ειναι δικο του προβλημα.

Αυτοι καλό θα ήταν να λειπουν γενικότερα βασικά.

Πάντα ενημερωμένη και ακριβής η έγκριτη μουσική δημοσιογραφία ε #-o

Ε μα ναι. έλεος δηλαδη.

Πραγματικά η υπαρξη αυτής της κυκλοφορίας επιβάλλει αυτόματως την αντικατάσταση της από το Sing The Sorrow από afi

Aν θέλετε διαβάστε και λίγα πράγματα για το εν λόγω άλμπουμ για να δείτε ότι δεν είναι ένα απλό άλμπουμ που αρέσει ξέρω γω στον worst enemy, τον rip_noob, mr_what για παράγειγμα

http://en.wikipedia.org/wiki/Sing_the_Sorrow

δεν διαφωνω για το Sing The Sorrow

αλλά το Black Parade προκειται περι δισκαρας.

Και δεν θα ακουσω χαζαμαρες (σικ) τυπου emo κλπ. Eίναι ενας αριστα δουλεμενος rock, concept δίσκος. Πανέμορφη κυκλοφορια, και πολυ καλα κανει και βρισκεται εκει.

αλλα ναι, afi :frowning:

Συμφώνω για τα περί emo.

(Aλώστε εξυμνώ τους afi των 00’s διάολε!)

Ωστόσο για μένα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης

Περι ορέξεος βέβαια