Το Rocking.gr επιλέγει: Τα 100 album της δεκαετίας

Χαχ, μπράβο για το Wyatt. Γενικα συμπαθέστατη η λίστα. Έτσι από περιέργεια, κάθε συντάκτης έδωσε 100 δίσκους και βγήκε ή λιγότερους;

Γιατί να λείπουν οι MCR, επειδή παίζουν καλή μουσική?

Δεν ξέρω τι εννόεις γιατί σε χάνω λίγο εσένα…

(επειδη δεν παίζουν καλή μουσική κατ’ έμε παντοτε, κι επειδη σε παρεμφερες είδος η μπάντα που είπα είναι καλύτερη :p))

απ’ ότι κατάλαβα συμφωνούμε στο bold

Δικός μου άνθρωπος είσαι εσύ, σε έχω καταλάβει… :smiley:

Originally Posted by Μαρία Βουτυριάδου
Καλλιτέχνης: Spiritual Beggars
Άλμπουμ: Ad Astra
Έτος: 2000
Εταιρία: Music For Nations
Είδος: Stoner rock

Το ψυχεδελικό μωβ/λιλά εξώφυλλο του Jane “JB” Christoffersson και της φοβερής και τρομερής παρέας του από το Halmstad της Σουηδίας, με την αιθέρια θηλυκή παρουσία στα δεξιά, ίσως να είναι από τα πιο αναγνωρίσιμα, όχι μόνο για τη stoner rock κοινότητα, αλλά και για το ευρύτερο rock κοινό, που έχει σαν άκουσμα το groove-άτο hard rock και τις πιο βαριές κιθάρες. Περί “Ad Astra” ο λόγος και τον Ιούλιο του σωτήριου έτους 2000 μάλλον ούτε οι ίδιοι οι Spiritual Beggars μπορούσαν να φανταστούν την απήχηση που θα είχε αυτό το άλμπουμ. Επιπλέον, αυτή η κυκλοφορία θα αποτελούσε το «one way ticket» για την απογείωση της καριέρας τους. Το “Angel Of Betrayal”, χρόνια μετά, ακόμη παίζει στα club και προκαλεί ρίγη συγκίνησης και αισθησιακά λικνίσματα, κάνοντας την τετάρτη ταχύτητα αναγκαία ανά χείρας. Στα αστέρια, με δυσκολία πάντα. Groovy baby, groovy…

κάντε ένα edit ξέρω γω.

ρε dude, ξέρω ότι ο Per Wiberg είναι στην Hippograffix που επιμελήθηκε το εξώφυλλο. Για τον JB δεν είμαι σίγουρος.

όλοι ξέρουμε ότι από το On Fire και μετά ο JB ξεκίνησε να τραγουδά στους SB.

ε δεν είναι οι spiritual beggars στο ad astra η φοβερή και τρομερή παρέα του jb, πώς να το κάνουμε δλδ :?

και οι big business,για να θυμησω και κατι παλιο:wink:

Καλλιτέχνης: Gorillaz
Άλμπουμ: Gorillaz
Έτος: 2001
Εταιρία: Parlophone
Είδος: Indie / Trip-hop

Η μάσκα ήταν μια μπάντα αποτελούμενη από καρτούν - «ξαδελφάκια» του “Tank Girl” και τέκνα του κομίστα Jamie Hewlett. Πίσω από το «κουκλοθέατρο», ο ιθύνων νους Damon Albarn απέδειξε ότι ένας ταλαντούχος καλλιτέχνης μπορεί να νικήσει το ρυθμό των μοδών. Με ταχυδακτυλουργικές ιδέες, ο ήρωας της britpop των nineties χάρισε σε μια υποτυπωδώς Blur βάση συνθέσεων έναν μουσικά πολύχρωμο πλούτο, αναμιγνύοντας τις συνεισφορές εκλεκτών. Από το εύρυθμο rapάρισμα του Del The Funky Homosapien, μέχρι τον latin ρομαντισμό του Ibrahim Ferrer των Buena Vista Social Club, και περνώντας από την αναίσχυντα μοντέρνα αισθητική του παραγωγού Dan The Automator, ο πρώτος δίσκος των Gorillaz έστριψε απότομα το τιμόνι της νεαρής δεκαετίας. Το κολλώδες “Clint Eastwood”, το αγουροξυπνημένο “Tomorrow Comes Today”, το υπερβολικό “5/4”, το εύθυμο “19/2000” ήταν πολιορκητικοί κριοί και τα όρια ανάμεσα στις ταμπέλες γκρεμίστηκαν αναίμακτα. Για όλα ευθύνονται οι δισδιάστατοι 2D, Murdoc, Russel και Noodle: όλα είναι μια ιδέα.

Εγω πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλειά έχουν σχήματα σαν και τουτο σε σαιτ που ονομάζεται rocking.gr Ισως να έιμαι υπερβολικά κλειστόμυαλος δεν ξέρω.

αν παρακολουθείς το ρόκιν από 31-12 είναι λογικό να απορείς. αν το παρακολουθείς καιρό, θα έχεις διαβάσει κριτικές και για τζαζ, έντεχνο, blues και trip hop. με αυτή τη λογική λοιπόν, δικαίως είναι μέσα οι γοριλαζ

ε κοιτα απο τη στιγμη που λεγεται ροκινγκ και εχει μπλακ και ντεθ μια χαρα χωρανε και γκοριλαζ. γιατι δηλαδη το ανοιγμα να ειναι μονο προς μια κατευθυνση? η θα χεις αυστηρα μονο ροκ η θα πιανεις οσα πραγματα εχουν σχεση με αυτο, μικρη η μεγαλη.

Έχεις ακουστά το Google;;;

Έλεος ρε παιδιά, αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι, τι κοστίζει για να μάθεις δλδ;

Επίσης, ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ο JB ήταν στο Ad Astra, οι Beggars δεν υπήρχε περίπτωση ποτέ να είναι “ο JB κι η παρέα του”, γιατί όλοι ξέρουν ποιος είναι ο κινητήριος μοχλός και ηγέτης της μπάντας. Στοιχειώδη εξοικείωση με το ίδιο σας το αντικείμενο ρε παιδιά, για ΜΟΥΣΙΚΟ site πρόκειται. Δλδ πώς να πάρω στα σοβαρά οτιδήποτε γράφεται εδώ πέρα μετά;

Big Business παρότι ποιοτικά παίζει νάναι μακράν το κορυφαίο συγκρότημα του σκληρού ήχου των 00’ς, δυστυχώς δεν έχουν ευρεία αποδοχή (μάλλον δεν την επιδιώκουν κιόλας) οπότε είναι λογικό να λείπουν από μια λίστα δίσκων που “χαρακτήρισαν” τη δεκαετία. Όχι ότι θα με χάλαγε φυσικά να υπήρχε το Here Come The Waterworks ας πούμε αλλά ΟΚ εδώ δεν υπάρχει καν review, στη λίστα θα κολλήσουμε?

Πειράζει που συμφωνώ μόνο με 3-4?

Κι εγω 3-4

Ντάξει κατανόω όμως ότι έχει γίνει πρόσπαθεια να ανταποκριθεί η λίστα σε όσο το δυνατόν περισσότερα ακούσματα

Καλά εννοείται.Απλά τα ακούσματα μου αλλάζουν πολύ με τον καιρό.Δεν ξέρω γιατί.Αν ήμουν όπως πριν κάτι χρόνια θα μου άρεσαν πολύ περισσότερο πολλά από αυτά.

κρίνε μόνος σου.
το να έγινε ένα ανθρώπινο λάθος σε ένα όνομα, δεν δείχνει αυτό που θέλει να πεις.
ότι είναι αδόκιμο σίγουρα. το αν είναι λάθος όμως είναι άλλο θέμα.
το έψαξα και σου είπα ότι πίσω από την εταιρεία βρίσκεται ο Per Wiberg και όχι ο JB.

Από εκεί και πέρα μη νομίζεις ότι επειδή βρήκες ένα λάθος, βρήκες και κάποια αλήθεια.

Έλα προφανώς η Μαρία έγραψε εκ παραδρομής JB αντί για Spice, σιγά το πράμα.
Και ΝΑΙ, αυτός ήταν ο κινητήριος μοχλός της μπάντας στο Ad Astra!

BUMP:lol2::lol2::lol2:

Να βγει ο συντακτης και να παραδεχτει οτι δεν εχει ακουσει νοτα.

Μη βάζεις στοίχημα. Το φετινό το είχε στα τοπ 15 του :wink: